ZNÓW ANTYPOLSKIE OSZCZERSTWA
ŻUŻLOWY MUNDIAL CZYLI POWRÓT DPŚ
Zapraszam do lektury mojego wywiadu dla portalu wpolityce.pl. Chodzi o rosyjski ślad w europarlamentarnej aferze korupcyjnej. Rozmowę przeprowadził red. Tomasz Karpowicz.
Skąd u człowieka otrzaskanego z polityką takie koszmarne wpadki?
Rynki czytelnicze powoli wychodzą z covidowej zapaści. Jak radzi sobie Europ? Które książki najchętniej kupowano w Niemczech, UK, Francji, Hiszpanii i w Rosji?
NIE OPŁACA SIĘ BYĆ ROSJANINEM
W podziemiu. Wrocław, stan wojenny i później
ZAPISKI Z INDONEZJI
Dzisiejszą decyzją papieża Franciszka, nowym ordynariuszem diecezji gliwickiej (obejmującym swym zasięgiem także Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry i Lubliniec) został ks. Sławomir Oder. Ostatnio był on ojcem duchownym kapłanów diecezji toruńskiej, jednakże cała Polska poznała go jako postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II. Tym samym przyjęta została rezygnacja przechodzącego na emeryturę dotychczasowego przewodnika diecezji - biskupa Jana Kopca.
28 stycznia 1986 roku miała miejsce katastrofa promu kosmicznego Challenger. To był pierwszy, bardzo poważny znak zapytania o przyszłość planów podboju kosmosu. Przyszłość, która pod koniec lat sześćdziesiątych wyglądała jeszcze bardzo optymistycznie.
Starożytni w boju A.D. 2023
Karuzeli wyborczej ciąg dalszy
Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich tygodni była śmierć Benedykta XVI. Dokładnie miesiąc po śmierci papieża-emeryta, Collegium Intermarium organizuje konferencję poświęconą osobie kard. Josepha Ratzingera oraz jego wpływowi na współczesny Kościół i świat. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele różnych dziedzin nauki, takich jak teologia, filozofia czy historia – reprezentujący m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się 31 stycznia w auli Collegium Intermarium w Warszawie.
Losy wojny w rękach Zachodu
MAGDA PODBIJA AUSTRALIĘ. CZAS NA FERNANDO
Ważną misją państwa jest obrona własnych obywateli przed przemocą i wyzyskiem ze strony dużych organizacji biznesowych. Zwykły obywatel w zderzeniu z grupą mającą do dyspozycji rozbudowane działy prawne, przeszkolonych w technikach manipulacji agentów sprzedaży nie ma szans obiektywnie ocenić ryzyk proponowanych transakcji. Zdarza się, że podejmuje decyzje wbrew swej woli na podstawie uzyskanych od przedstawicieli biznesu zmanipulowanych informacji. Niektóre instytucje, do tej pory cieszące się wysokim poziomem zaufania w społeczeństwie nie są odporne na pokusy zwiększonego zysku kosztem indywidualnych klientów czy małych podmiotów gospodarczych. Przykładem wykorzystywania swojej przewagi są banki oferujące ryzykowne produkty. Na przykład kredyty hipoteczne denominowane w walutach obcych. W odczuciu społecznym państwo polskie nie dbało dostatecznie o interesy swoich obywateli. W wielu badaniach socjologicznych odnotowano iż jest zakorzenione przeświadczenie społeczne o istnieniu korupcji w wielu instytucjach publicznych tj policja, wymiar sprawiedliwości a także wśród polityków. Stąd oskarżanie instytucji państwa o wspieranie interesów dużego biznesu kosztem zwykłego obywatela. Czy to przeświadczenie jest słuszne? Badania socjologiczne skutków tzw. kredytów frankowych wskazują, iż osoby, które dały się przekonać do kredytów frankowych odczuwają wiele negatywnych emocji, jak strach, lęk (87 proc.);. Doszło także do pogorszenia się ich relacji z bliskimi (58 proc.) a także wielu z nich odczuwa problemy zdrowia psychicznego (40 proc). Widać, że banki wykreowały problem społeczny. Śledząc aktywność Prokuratury Krajowej w kontekście problemu tzw. kredytów frankowych wydaje się, że przynajmniej w tym przypadku państwo stanęło na wysokości zadania i skutecznie wsparło swoich obywateli przed nieuprawnionym wyzyskiem ze strony niektórych banków. Jak przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej doszło do kolejnej interwencji Prokuratora Generalnego min. Zbigniewa Ziobry w obronie poszkodowanych przez banki frankowiczów. Na efekt musimy poczekać. Miejmy nadzieję, że sądy uznają argumentację Prokuratora Generalnego i kierując się także dobrze rozumianym poczuciem sprawiedliwości będą wydawać wyroki korzystne dla pokrzywdzonych a nie wykorzystującym swoją pozycję instytucjom finansowym. autor: Mariusz Patey
Bruksela w cieniu korupcji - nie od dziś...
NOWY TRENER NA MOJĄ "60"- kę
Jesteśmy świadkami coraz śmielszych prób przekształcania systemu edukacyjnego w duchu ideologii gender. Przykładem jest Szczyt Edukacyjny ONZ poświęcony temu zagadnieniu. Podczas wydarzenia skupiano się na koncepcji gender transformative education, czyli kształtowaniu edukacji w oparciu o poglądy, zgodnie z którymi płeć jest jedynie konstruktem społecznym. Posunięto się nawet nie tylko do oddzielania społecznych aspektów płciowości od rzeczywistości biologicznej, ale wręcz do całkowitego odrzucenia podziału na kobiety i mężczyzn. Podkreślano też, że wdrażanie gender transformative education należy rozpocząć już u jak najmłodszych dzieci, nawet 2-letnich.
Czas może pracować dla Rosji