Premier Morawiecki: "Nie ulegajmy pokusie rozbicia, bo to prosta droga do porażki"

Nie ulegajmy pokusie rozbicia, bo to prosta droga do porażki; Musimy śmiało patrzeć w przyszłość, bo to, co udało się do tej pory zrobić, to jedynie część wielkich planów prawicy - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Stowarzyszenia OdNowa.
Premier Mateusz Morawiecki  Premier Morawiecki:
Premier Mateusz Morawiecki / PAP/Radek Pietruszka

Premier wskazał, że "OdNowa to bardzo dobra nazwa dla ruchu politycznego, który stanowi nieodzowną część polskiej Zjednoczonej Prawicy, patriotycznej prawicy" i który "zerwał z tym wszystkim, co było niedobre w czasach III Rzeczypospolitej".

Podkreślił, że naprawa RP to "dzieło żmudne, trudne i wymagające wielu wysiłków i dłuższego czasu". "Dlatego musimy śmiało patrzeć w przyszłość, tworzyć plany, strategie dalszej naprawy Rzeczypospolitej, bo to, co udało się nam do tej pory zrobić, to dobry fundament na przyszłość, ale to jedynie część naszych wielkich planów" - powiedział szef rządu.

"Stać nas na to, żeby realizować Polskę naszych marzeń. Wielką Polskę naszych marzeń, mimo tych trudów, z którymi się mierzymy. Warto, żebyśmy szli razem, warto żebyśmy nie ulegali pokusie rozbicia, bo to prosta droga do porażki" - oświadczył.

"Tylko prawica zjednoczona może wygrać"

Jak zaznaczył, w 2015 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zdołał "doprowadzić do powstania Zjednoczonej Prawicy", bez czego w czasie "ogromnych turbulencji" i kryzysów obóz prawicy "nie dałby rady". Premier podkreślił, że tylko prawica zjednoczona może wygrać jesienne wybory parlamentarne. Choć - zastrzegł - wewnętrznie może się ona różnić; tu przywołał przykład "wielkiego namiotu" Ronalda Reagana w USA.

Premier podziękował szefowi stowarzyszenia OdNowa Marcinowi Ociepie - obecnie wiceszefowi MON - za przyczynienie się do "utrzymania jedności" prawicy w 2021 r.

"To był kluczowy moment tej kadencji" - ocenił Morawiecki.

OdNowa została założona przez polityków związanych w przeszłości z Porozumieniem Jarosława Gowina. Po dymisji Gowina i odejściu jego współpracowników z koalicji rządzącej, we wrześniu 2021 roku, Ociepa wraz z kilkorgiem posłów powołali stowarzyszenie lojalne wobec PiS.

Morawiecki ocenił, że realizowane obecnie "wzmocnienie przemysłu obronnego, dokonywanie w przyspieszonym tempie bezprecedensowych zakupów za granicą nie miałyby najmniejszych szans powodzenia, gdyby nie jeden podstawowy czynnik – naprawa finansów publicznych".

Jak mówił: "Z trzydziestu kilku miliardów złotych budżetu na obronność w roku 2015 łącznie budżet na ten rok wyniesie blisko 100 mld zł, a wraz z budżetem przeznaczonym na zakupy uzbrojenia za granicą będzie to – w zależności od dostaw - 130 do 140 mld zł, a więc czterokrotne wzmocnienie budżetu". Jego zdaniem "cały przyrost wartości różnych zmiennych gospodarczych ma się nijak do tego wzrostu budżetu na bezpieczeństwo".

Podkreślił ponadto znaczenie dwukrotnej w ciągu roku wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce i rozmów "z kluczowymi partnerami z NATO z całego świata" w kontekście umacniania sojuszów; podziękował za jego pracę prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Morawiecki mówił ponadto, że rząd stara się "umacniać oderwanie, odcięcie się" od rosyjskiej "pępowiny", którą - w jego ocenie - "w czasach rządów PO wzmacniano". "Ropa w 100 proc. szła z Rosji. Teraz, od paru tygodni to jest 0, na początku tego roku było 10 proc., a konsekwentnie przez wiele lat realizowaliśmy plan zróżnicowania dostaw z różnych kierunków z całego świata i zmniejszenie i oderwanie się od zależności, od Rosji" - powiedział.

Premier Morawiecki o relacjach z UE

"Od nowa patrzymy na to, co łączy nas ze zwykłymi Europejczykami, mnie z tymi elitami europejskimi w Brukseli, które patrzą na różne czasami rewolucje światopoglądowe jako na główny kierunek swoich działań" - zaznaczył.

"Łączy nas pragnienie normalności, wbrew tym wszystkim aberracjom, które czasami są serwowane nam z Brukseli i z innych ośrodków neoliberalnych, jak zakazy jedzenia mięsa, jak różnego rodzaju spojrzenie na politykę klimatyczną, która urąga zdrowemu rozsądkowi, jest wbrew interesom Polski" - podkreślił.

Morawiecki powiedział, że rozumie, jak ważna jest ochrona środowiska - "Stąd ogromny nacisk na politykę energetyczną, dążącą do suwerenności, ale suwerenności opartej o odnawialne źródła energii i energetykę jądrową". "To najmądrzejszy miks, jaki możemy sobie wyobrazić" - ocenił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Emerytury
Stażowe