TSUE… unieważnił jedną z antyrosyjskich sankcji

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu potwierdził dzisiaj nieważność unijnych środków ograniczających wobec Wioletty Prigożynej, matki rosyjskiego biznesmena.
Trybunał Sprawiedliwości UE  TSUE… unieważnił jedną z antyrosyjskich sankcji
Trybunał Sprawiedliwości UE / fot. Wikimedia Commons/Christian Alexander Tietgen/CC BY 4.0

Jewgienij Prigożyn często bywa nazywany „kucharzem Putina”. Jest biznesmenem i przyjacielem prezydenta Rosji. Zajmuje się m.in. finansowaniem najemników z Grupy Wagnera, którzy walczą m.in. na Ukrainie. Prigożyn został umieszczony na liście sankcyjnej jesienią 2020 roku. Od tego czasu nie może wjechać do krajów unijnych. W dodatku ma zablokowane majątki i aktywa w Europie.

Matka biznesmena również została wpisana na unijną listę po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ocenie państw NATO pani Wioletta Prigożyn aprobowała działania, które podważały suwerenność i niezależność Ukrainy. Wymienia się ją jako właścicielkę przedsiębiorstwa Concord Menagement and Consulting, którą założył jej syn.

„Niewystarczający powód”

Matce Prigożyna nie spodobała się decyzja umieszczenia jej na liście sankcji i zaskarżyła ją. W środę Sąd UE zgodził się z jej argumentami. Przyznał, że Rada nie potrafi udowodnić jej związków z innymi firmami powiązanymi z synem. Dodano również, że kobieta nie jest właścicielką firmy od 2017 roku, a posiada jedynie udziały. Podniesiono, że relacja „Wioletty Prigożyny z synem opiera się wyłącznie na więzi pokrewieństwa”, co nie jest wystarczającym powodem do tego, by widniała ona na liście sankcji.

W informacji prasowej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej widnieje następująca informacja:

„Nawet jeśli Prigożyn odpowiada za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, to związek Wioletty Prigożyn i jej syna, w chwili przyjęcia kwestionowanych sankcji, opierał się wyłącznie na ich pokrewieństwie i nie jest wystarczającym powodem, by umieścić ją na liście” – czytamy.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomości
Kanclerz Scholz: "Regularnie rozmawiam z Putinem"

Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie – stwierdził kanclerz Olaf Scholz we wtorek w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”. Przyznał też, że prowadzi „regularne rozmowy z Putinem”, podczas których wciąż „utrzymują się rażące różnice zdań”. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Do skoczka spływają słowa wsparcia z całego świata. Głos zabrała również Iga Świątek.

Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego

„Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam” – zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu „Dzień dobry TVN” prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe