Nie będzie rosyjskiej ofensywy na Ukrainie? „Gromadzony przez Rosjan potencjał topnieje”

Gen. Waldemar Skrzypczak był gościem w programie Piotra Zychowicza na kanale „Historia realna”. Były dowódca wojsk lądowych omawiał aktualną sytuację na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Nawiązał przy tym do rosyjskiej ofensywy w Donbasie.
Czołg rosyjski Nie będzie rosyjskiej ofensywy na Ukrainie? „Gromadzony przez Rosjan potencjał topnieje”
Czołg rosyjski / PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT

Gen. Skrzypczak nie ma wątpliwości, że sytuacja na froncie dynamicznie się zmienia. Uważa, że potencjał Rosjan coraz bardziej „topnieje”, co już niedługo może dać przewagę Ukrainie. 

– Generalnie wszyscy, ja też, od grudnia wieszczyłem dużą ofensywę rosyjską. Byłem przekonany, że dowódcy rosyjscy stosując sztukę wojenną, uderzą na wybranym kierunku, by przełamać obronę ukraińską i zdobyć Donbas. Widać wyraźnie, że te uderzenia, które trwają na sześciu kierunkach, takim ogromnym wysiłkiem, potencjał, który Rosjanie gromadzili od października ubiegłego roku, wytracają. On topnieje – powiedział wojskowy.

Były dowódca wojsk lądowych jest zdania, że do wspomnianej ofensywy w ogóle nie dojdzie, a wszystko przez to, że siły rosyjskie zauważalnie słabną. 

– I to jest pewien przełom, ponieważ to świadczy o tym, że Rosjanie tracą zdolności do prowadzenia operacji zaczepnej na poziomie strategicznym. Bo to miało być przełomowe uderzenie tymi siłami, które Rosjanie gromadzili, w mobilizacji między nimi rekrutów. To topnieje, Rosjanie cały czas dosuwają na front te formacje, które szykowali na dużą ofensywę – podkreślił.

Gen. Skrzypczak: To jest chwila przełomowa

Gość programu uważa, że potencjał wojsk rosyjskich skierowanych do ofensywy nieustannie maleje. Ma tutaj na myśli nie tylko potencjał sprzętowy, ale również osobowy. Przypomina, że nierzadko mówi się o dodatkowej mobilizacji w tym kraju, jednak sytuację utrudnia fakt, że do dyspozycji pozostała resztka niegdyś szkolonej rezerwy. Skrzypczak zaznacza, że najbliższa przyszłość będzie decydująca.

– Rosjanie przez kilkanaście lat. może nawet kilkadziesiąt, więcej rezerwistów nie szkolili. W związku z tym Rosjanie już nie mają kogo mobilizować. Oni jeszcze mogą powołać kolejnych rekrutów, których wcielą do armii, ale którzy pojawią się na polu walki nie wcześniej, jak na jesieni tego roku i to już nie będą pełnowartościowi żołnierze, tylko to będzie mięso armatnie – mówił wojskowy.
 

Całą rozmowę z gen. Waldemarem Skrzypczakiem można obejrzeć poniżej. 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za „kraj nieprzyjazny”. Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech Jewhen Stanisławow.

Emerytury
Stażowe