Xi Jinping wybrany na prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Sytuacja bez precedensu

Delegaci pierwszej sesji XIV Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych jednogłośnie opowiedzieli się w piątek za reelekcją Xi Jinpinga na prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej na bezprecedensową trzecią pięcioletnią kadencję.
Xi Jinping  Xi Jinping wybrany na prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Sytuacja bez precedensu
Xi Jinping / PAP/EPA/MARK R. CRISTINO / POOL

Reelekcja Xi Jinpinga, który w czerwcu skończy 70 lat, stała się możliwa po nowelizacji konstytucji kraju w 2018 r., zgodnie z którą jedna osoba może wielokrotnie zajmować stanowisko głowy państwa.  

W głosowaniu wzięły udział 2952 osoby.

Reelekcja Xi Jinpinga, który w czerwcu skończy 70 lat, stała się możliwa po nowelizacji konstytucji kraju w 2018 r., zgodnie z którą jedna osoba może wielokrotnie zajmować stanowisko głowy państwa.

Xi Jinping został również jednogłośnie ponownie wybrany na przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej Chińskiej Republiki Ludowej, jak ogłoszono na trzecim posiedzeniu plenarnym pierwszej sesji OZPL. Informacje przekazała chińska agencja informacyjna Xinhua.

Xi Jinping – jeden z najpotężniejszych przywódców w historii Chin

Xi Jinping urodził się w 1953 r. w Pekinie. Jego ojciec, Xi Zhongxun, był wysoko postawionym członkiem Partii Komunistycznej Chin, a jego matka, Qi Xin, również była aktywna w polityce.

Xi Jinping ukończył studia na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, a następnie pracował na różnych stanowiskach w rządzie i w Partii Komunistycznej Chin. W latach 2007–2013 był wiceprzewodniczącym Komisji Centralnej Wojskowej, a w 2010 roku został wiceprezydentem Chin.

W 2012 r. Xi Jinping został wybrany na przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej oraz sekretarza generalnego PKCh, a w 2013 r. został mianowany przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej. Od tamtej pory Xi Jinping jest uważany za jednego z najpotężniejszych przywódców w historii Chin.

Podczas swojego rządzenia Xi Jinping wprowadził wiele reform w Chinach, w tym walkę z korupcją, politykę jednego dziecka, rozwój infrastruktury oraz program Nowego Jedwabnego Szlaku, który ma na celu zwiększenie handlu i inwestycji między Chinami a innymi krajami. W polityce zagranicznej Xi Jinping zyskał reputację jako zwolennik twardych działań i narodowej suwerenności.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO] Wiadomości
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO]

Robert Lewandowski wreszcie się przełamał i strzelił już dwa gole w meczu FC Barcelona - Elche.

Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych Wiadomości
Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych

Mimo zawieszenia przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa na ulice izraelskich miast wyszło w sobotę ponad 160 tys. ludzi, domagających się bezwarunkowej rezygnacji z tego projektu - podały izraelskie media powołując się na policję. Według organizatorów demonstracji bierze w nich udział około 450 tys. osób.

Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy Wiadomości
Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy

Niemiecka geostrategiczna koncepcja budowy "wspólnej przestrzeni od Władywostoku do Lizbony" w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uległa katastrofie. Niemcy usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica Wiadomości
Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej Wiadomości
"Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej"

Nowy sekretarz generalny NATO z Europy środkowo-wschodniej? "Polska powinna wystawić swoją kandydaturę na Sekretarza Generalnego" - napisał za pośrednictwem Twittera europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności Wiadomości
Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.

Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia Wiadomości
Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia

Nowe ustalenia dziennikarzy w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Przebadano wariografem blisko 40 świadków. Żadna z tych osób nie przeszła badania pozytywnie.

Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja Wiadomości
Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja

Donald Tusk niedawno przyjął zaproszenie do domu jednego z kibiców Ruchu Chorzów. Lider Platformy Obywatelskiej nawet opublikował z tego spotkania nagranie w mediach społecznościowych. Jednak przy kolejnej konfrontacji ze Sławomirem Kordelą (kibicem Ruchu, który gościł Tuska w domu) postanowił odebrać mu głos i publicznie zrugać. O tej sytuacji wspomniał w jednym z wywiadów Szymon Michałek – inny kibic klubu z Chorzowa.

Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO] Wiadomości
Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO]

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.

Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Emerytury
Stażowe