USA. Nadchodzi kataklizm. Ostrzeżenie dla 15 milionów mieszkańców

Jedenasta od końca grudnia 2022 r. rzeka atmosferyczna może w najbliższych dniach uderzyć w Kalifornię. Ostrzeżenie przed powodzią obejmuje 15 mln mieszkańców stanu.
Ważne! USA. Nadchodzi kataklizm. Ostrzeżenie dla 15 milionów mieszkańców
Ważne! / grafika własna

„Ponad połowa Kalifornii została objęta w niedzielę, ostrzeżeniem przed powodzią lub burzą zimową, ponieważ jedna rzeka atmosferyczna ustąpiła, a zbliża się kolejna” – podał dziennik „USA Today".

Wyjaśnił, że długie, wąskie pasma w atmosferze, przemieszczając się z obszarów tropikalnych, niosą ze sobą ogromne ilości pary wodnej, która uwalniana jest w postaci spadającego deszczu lub śniegu. Jak przypomniał, przed tą "paradą burz", Kalifornia była w szponach trzyletniej suszy.

"Pogoda w Kalifornii jest prawie jak umieszczony na zewnątrz kran. Kiedy jest włączony, woda wypływa i wszystko zalewa. Ale kiedy jest wyłączony, pojawia się ledwie kropla” – wyjaśniał obrazowo Bernie Rayno, meteorolog AccuWeather.

 

Powodzie w Kaliforni

Do wtorku przewiduje się powodzie na obszarach na wysokości poniżej ok. 1800 m n.p.m., wzdłuż środkowego wybrzeża Kalifornii, doliny rzeki San Joaquin, doliny Sacramento i południowego pogórza Sierra Nevada. Porywy wiatru sięgać tam będą do ponad 70 km/godz.

Według CNN 15 mln Kalifornijczyków jest objętych ostrzeżeniem przed powodzią.

„Kolejne burze zmierzają do zniszczonej powodzią Kalifornii, gdzie mieszkańcy wciąż zmagają się z nieprzejezdnymi drogami (…) zalanymi dzielnicami i naruszeniem wałów, co zmusiło setki osób do ewakuacji” – zauważyła CNN.

Jej meteorolog Haley Brink przewiduje możliwość opadów deszczu przekraczających 15 cm w środkowej i północnej Kalifornii.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Protesty w Izraelu. Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj Wiadomości
Protesty w Izraelu. "Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj"

Setki tysięcy Izraelczyków wzięło udział w sobotę wieczorem w ogólnokrajowych demonstracjach. Był to 12 tydzień protestów przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym przebudowy systemu sądownictwa - podał portal "The Times of Israel"(ToI).

Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki Wiadomości
Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki

Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje im sprzęt z minionej epoki, skazując ich tak na prawdę na to, żeby ginęli falami - ocenił w rozmowie z PAP były dowódca GROM gen. Roman Polko.

Po tym pytaniu w Sosnowcu Tusk się wściekł [VIDEO] Wiadomości
Po tym pytaniu w Sosnowcu Tusk się wściekł [VIDEO]

Donald Tusk w trakcie wizyty w Sosnowcu został zapytany przez jednego z uczestników spotkania o pozew wobec Telewizji Polskiej i dziennikarza Marcina Tulickiego za film "Nasz człowiek w Warszawie".

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe