Szokujące słowa Janiny Ochojskiej. Jest odpowiedź Straży Granicznej

– Słowa J. Ochojskiej o chowaniu ciał migrantów w zbiorowym grobie są krzywdzące nie tylko dla funkcjonariuszy, ale dla wszystkich Polaków – powiedziała PAP st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z zespołu prasowego KG SG. Dodała, że do tej pory odnaleziono 19 ciał i o wszystkich zawiadomiono policję.
 Szokujące słowa Janiny Ochojskiej. Jest odpowiedź Straży Granicznej
/ Janina Ochojska / fot. Ralf Lotys (Sicherlich) / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons

"Nasze działania są transparentne i zgodne z prawem. Jeżeli na terenie kraju znajdowane są ciała, to o każdym takim znalezisku informowana jest policja, prowadzone są czynności pod nadzorem prokuratury oraz trwa śledztwo. Dlatego takie pomówienia są wyjątkowo krzywdzące" - powiedziała w rozmowie z PAP st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej odnosząc się do europarlamentarzystki i fundatorki Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej.

Odpowiedź Straży Granicznej

Ochojskiej w piątek na antenie TOK FM mówiła o sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej sugerując, że polscy leśnicy usuwali ciała zmarłych imigrantów. W związku z tymi słowami pozew i zawiadomienie do prokuratury zapowiedziały Lasy Państwowe. Zbigniew Ziobro polecił natomiast prokuraturze wszcząć postępowanie karne.

St. chor. sztab. Ewelina Szczepańska odnosząc się do tej sprawy podkreśliła, że słowa te są szczególnie krzywdzące, bo na Podlasiu działa cała sieć pomocy humanitarnej. "Współpracujemy właśnie m.in. z Polską Akcją Humanitarną która dostarcza nam długoterminową żywność, dostarczają nam w tej chwili nawet pościele, koce. Od początku trwania kryzysu 710 razy była wzywana pomoc medyczna do cudzoziemców, było prowadzonych 16 dużych akcji, gdzie współdziałały wszystkie służby na terenach bagiennych. Tam z nasi funkcjonariuszy szli z narażeniem życia; udało się uratować 61 cudzoziemców" - powiedziała.

Jej zdaniem słowa jak te Ochojskiej wspierają działania białoruskiej propagandy. "Takie słowa są krzywdzące nie tylko dla funkcjonariuszy, ale dla wszystkich Polaków" - powiedziała. Z danych SG wynika, że obecnie na terenach przygranicznych odnaleziono 19 ciał. 18 z nich znaleziono w województwie podlaskim, a jedno w województwie lubelskim. "O wszystkich ciałach zawiadamiana była policja, bądź tez funkcjonariusze policji byli od razu na miejscu. Wszędzie prowadzone są czynności. Te czynności są nadzorowane przez prokuraturę" - podkreśliła Szczepańska.

Europosłanka Janina Ochojskiej w piątek na antenie TOK FM mówiła o sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej sugerując, że polscy leśnicy usuwali ciała zmarłych imigrantów. Ochojska powołała się na dane Grupy Granica, wedle której po polskiej i białoruskiej stronie granicy życie straciło łącznie 37 osób.

"Myślę, że ofiar tej granicy jest o wiele więcej. One są albo w jakimś zbiorowym grobie, bo nie zdziwiłabym się, gdyby w czasie kiedy był zamknięty dostęp do granicy, po prostu pozbierano ciała, żeby nie było tych dowodów. W tej chwili mówi się o prawie 300 osobach, które zaginęły" - stwierdziła europosłanka.

Zasugerowała też, że to polscy leśnicy byli odpowiedzialni za uprzątnięcie ciał. "Dlaczego tak sądzę? Był taki moment, kiedy powołano leśników z całego kraju. Po co? Przecież nie po to, żeby pomogli puszczy w trudnym momencie. Ale po coś ich zwołano" - powiedziała.

Od grudnia 2021 r. do czerwca 2022 r. w związku z presją migracyjną na terenie przy granicy z Białorusią obowiązywał zakaz przebywania, który obejmował 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego; wyłączeni z niego byli są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Od września do grudnia 2021 r. na tym samym terenie obowiązywał stan wyjątkowy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe