Wojciechowski: Przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym odblokuje Polsce fundusze z KPO

Bez żadnych wątpliwości: gdyby nowelizacja ustawy o SN była podpisana przez prezydenta, Polska otrzymałaby fundusze z KPO. Są odpowiednie zapewnienia na piśmie ze strony Komisji Europejskiej - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Janusz Wojciechowski Wojciechowski: Przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym odblokuje Polsce fundusze z KPO
Janusz Wojciechowski / Flickr/European Parliament /CC BY 2.0

Wojciechowski został zapytany w Studiu PAP, czy gdyby nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym weszła w życie, byłoby to równoznaczne z wypłatą Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy, odpowiedział, że ze strony Komisji Europejskiej w tej sprawie są odpowiednie zapewnienia na piśmie.

"Bez żadnych wątpliwości"

"Bez żadnych wątpliwości: gdyby ustawa była podpisana, Polska otrzymałaby fundusze z KPO" - powiedział unijny komisarz. "Ustawa, która została uchwalona przez Sejm, i którą pan prezydent Duda skierował do TK, została uznana przez Komisję Europejską za wypełniającą kamienie milowe dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dodał.

Jego zdaniem decyzja prezydenta Andrzeja Dudy "spowoduje, że trzeba będzie dłużej czekać na fundusze z KPO". "Chociaż wierzę głęboko, że one do Polski trafią" - dodał.

Zapytany, czy jeśli zarówno nowelizacja ustawy o SN, jak i nowelizacja tzw. ustawy wiatrakowej nie wejdą w życie, będzie jakieś pole do negocjacji z KE stwierdził, że wówczas "rząd będzie musiał głęboko rozważyć, co dalej robić". W jego ocenie obie nowelizacje nie naruszają polskiej suwerenności. "Fundusze unijne są przyznawane pod różnymi warunkami - nie ma funduszy bezwarunkowych" - zaznaczył.

Zmiany traktatów i zagrożenia z tym związane

Wojciechowski został również zapytany o toczącą się w UE dyskusję dotycząca zmiany traktatów wspólnotowych i o zagrożenia z tym związane. "Widzę zagrożenie i niedobrze, że takie zakusy są. UE ma solidne podstawy traktatowe i nie widzę obszarów, w których trzeba kompetencje unijne poszerzać. Należy raczej wzmacniać te, które już są" - powiedział.

Według niego unijna polityka powinna się skupić m.in. na zwiększaniu środków przeznaczanych na rolnictwo. "Dziś mamy problem, że budżet Wspólnej Polityki Rolnej, chociaż większy niż wcześniej, nadal nie jest wystarczający. Na rolnictwo wydajemy 0,4 proc. unijnego PKB" - powiedział unijny komisarz.

Jak zaznaczył, jest też przeciwny odchodzeniu od zasady jednomyślności. "Jeśli ma być skuteczność polityki np. w sprawach rolnych, to bardzo dobrze, jeśli wszystkie kraje się zgadzają" - powiedział Wojciechowski.

Rozmawiała Anna Nartowska

Autorki: Anna Nartowska i Monika Rutke (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć

Nic nie zapowiada, by relacje rodziny królewskiej uległy poprawie. Jak mówi dla Fox News królewski ekspert Christopher Andersen - książę Harry nie zostanie ciepło przyjęty przez króla Karola i księcia Williama.

Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach Wiadomości
Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach

Bardzo dobre wieści dla polskich kibiców skoków narciarskich. Kamil Stoch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł znakomicie zaprezentowali się podczas ostatnich w tym sezonie kwalifikacji.

To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka Wiadomości
To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie poszukują Marcina Wolfa lat 24. Mężczyzna jest podejrzewany o dokonanie dwóch zabójstw na terenie powiatu międzychodzkiego.

UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister Wiadomości
UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Zdaniem minister klimatu i środowiska UE być może wycofa się z tego założenia.

Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza Wiadomości
Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza

Korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na media rządowe w Moskwie. Twierdzą one, że reporter jest podejrzany o szpiegostwo.

Nie żyje znany aktor. Zmarł nagle w wieku 53 lat Wiadomości
Nie żyje znany aktor. Zmarł nagle w wieku 53 lat

Nie żyje Robert Gallinowski. Aktor znany był między innymi z takich filmów jak "Nadzy wśród wilków" czy "Carlos". Zmarł niespodziewanie w wieku 53 lat.

Lewandowski ma poważny problem w reprezentacji? „Trwa walka o przywództwo” Wiadomości
Lewandowski ma poważny problem w reprezentacji? „Trwa walka o przywództwo”

Robert Lewandowski i Kamil Glik rywalizują o przywództwo w reprezentacji Polski? Taki wniosek można wysunąć na podstawie słów Łukasza Olkowicza, który jest autorem głośnej rozmowy o „aferze premiowej” z Łukaszem Skorupskim.

Żona Dawida Kubackiego walczy o życie. Burza po słowach Hołowczyca Wiadomości
Żona Dawida Kubackiego walczy o życie. Burza po słowach Hołowczyca

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider Pucharu Świata nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Trwa obława policyjna w Wielkopolsce. 24-latek poszukiwany w sprawie podwójnego zabójstwa Wiadomości
Trwa obława policyjna w Wielkopolsce. 24-latek poszukiwany w sprawie podwójnego zabójstwa

Trwają policyjne poszukiwania 24-latka, który w środę miał zabić dwie osoby w powiecie międzychodzkim (woj. wielkopolskie). Policja potwierdziła w czwartek PAP, że poszukiwany mężczyzna kilka dni temu opuścił szpital psychiatryczny.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

„116 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski” – poinformowała dziś na Twitterze w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna.

Emerytury
Stażowe