„Le Monde” o francusko-polskim duecie: Francja musi przezwyciężyć uprzedzenia wobec Polski

Francuscy przywódcy muszą przezwyciężyć swoje uprzedzenia wobec Polski i polegać na kraju, który buduje największą armię w Europie, co jest ważne dla bezpieczeństwa kontynentu – twierdzi na łamach dziennika „Le Monde” ekspert ds. bezpieczeństwa Pierre Haroche. Centrolewicowa gazeta zatytułowała artykuł: „Przyszłość europejskiej obronności zależy od francusko-polskiego duetu”.
Emmanuel Macron „Le Monde” o francusko-polskim duecie: Francja musi przezwyciężyć uprzedzenia wobec Polski
Emmanuel Macron / PAP/EPA/Michel Euler/POOL

Wojna na Ukrainie nie tylko pokazała, iż Rosja nie jest taką potęgą, za jaką ją uważaliśmy, a Ukraińcy ujawnili swoją siłę i odwagę, ale także „przetasowała karty” w Unii Europejskiej - pisze francuski badacz. Podkreśla, że jeżeli rzeczywiście w tej wojnie istnieje europejska „siła napędowa”, to wyraźnie pochodzi ona ze Wschodu - i wskazuje tutaj na Polskę.

Autor, który jest wykładowcą bezpieczeństwa międzynarodowego na Queen Mary University w Londynie, ocenia, że Francja jeszcze nie do końca zmierzyła się z nową sytuacją geopolityczną, a wskazują na to ostatnie inicjatywy rządu francuskiego. Wciąż świadczą one o faworyzowaniu dialogu między krajami Europy Zachodniej.

„Francuscy przywódcy mają uprzedzenia wobec Europy Wschodniej”

Przypomina on, iż francuscy przywódcy mają uprzedzenia wobec Europy Wschodniej i przytacza w tym kontekście wypowiedź prezydenta Jacquesa Chiraca z 2003 r., że ówcześni przyszli członkowie UE, w tym Polska, „zmarnowali okazję, żeby siedzieć cicho”. Dodał, że podobnie zachował się we wrześniu 2022 r. prezydent Emanuel Macron, który potępił „podżegaczy wojennych” narażających Europę na ryzyko rozszerzenia konfliktu na Ukrainie.

„Wydaje się, że wielu Francuzów rzeczywiście nie wyszło poza schemat sprzed dwudziestu lat, według którego mieszkańcy Europy Wschodniej są +atlantystami+ lub +neokonserwatystami+, od których Francja, ten +stary kraj+, powinna trzymać się z daleka” – czytamy w „Le Monde”. Autor podkreśla, że Francja nie dostrzegając zmieniającej się rzeczywistości, ryzykuje utratę swojej pozycji. „Dziś bardziej niż kiedykolwiek jest nie do pomyślenia budowanie europejskich projektów współpracy w dziedzinie obronności bez państw +wschodniej flanki+” – twierdzi Haroche i przypomina, że Polska buduje największą armię lądową w Europie.

„Przyszłość europejskiej obronności zależy od duetu francusko-polskiego”

„Gdy Ukraina stanie się członkiem UE, stworzy z Polską, swoim najbliższym partnerem, blok równie ludny jak Niemcy. Jeśli dodamy do tego ogromne inwestycje Polaków i wyjątkowe doświadczenie bojowe, jakim będą się cieszyć Ukraińcy, jasne jest, że to właśnie tutaj zadecyduje się przyszłość europejskiej obronności” – wskazuje wykładowca Queen Mary University.

Twierdzi on, że Francja musi dziś przejść „rewolucję kopernikańską”. „Jeśli duet francusko-niemiecki pozostanie siłą napędową Europy w dziedzinie gospodarczej, przyszłość europejskiej obronności zależy od duetu francusko-polskiego” – uważa Haroche. W jego ocenie francusko-polski kompromis w sprawie przyszłości europejskiej obronności integrowałby zarówno polskie przywiązanie do partnerstwa transatlantyckiego, jak i francuskie ambicje europejskiej autonomii strategicznej.

Andrzej Pawluszek (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO] Wiadomości
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO]

Robert Lewandowski wreszcie się przełamał i strzelił już dwa gole w meczu FC Barcelona - Elche.

Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych Wiadomości
Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych

Mimo zawieszenia przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa na ulice izraelskich miast wyszło w sobotę ponad 160 tys. ludzi, domagających się bezwarunkowej rezygnacji z tego projektu - podały izraelskie media powołując się na policję. Według organizatorów demonstracji bierze w nich udział około 450 tys. osób.

Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy Wiadomości
Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy

Niemiecka geostrategiczna koncepcja budowy "wspólnej przestrzeni od Władywostoku do Lizbony" w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uległa katastrofie. Niemcy usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica Wiadomości
Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej Wiadomości
"Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej"

Nowy sekretarz generalny NATO z Europy środkowo-wschodniej? "Polska powinna wystawić swoją kandydaturę na Sekretarza Generalnego" - napisał za pośrednictwem Twittera europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności Wiadomości
Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.

Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia Wiadomości
Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia

Nowe ustalenia dziennikarzy w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Przebadano wariografem blisko 40 świadków. Żadna z tych osób nie przeszła badania pozytywnie.

Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja Wiadomości
Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja

Donald Tusk niedawno przyjął zaproszenie do domu jednego z kibiców Ruchu Chorzów. Lider Platformy Obywatelskiej nawet opublikował z tego spotkania nagranie w mediach społecznościowych. Jednak przy kolejnej konfrontacji ze Sławomirem Kordelą (kibicem Ruchu, który gościł Tuska w domu) postanowił odebrać mu głos i publicznie zrugać. O tej sytuacji wspomniał w jednym z wywiadów Szymon Michałek – inny kibic klubu z Chorzowa.

Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO] Wiadomości
Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO]

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.

Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Emerytury
Stażowe