Nie żyje Dubravka Ugreszić. Miała 73 lata

Chorwacka pisarka Dubravka Ugreszić zmarła w piątek w Amsterdamie w wieku 73 lat – poinformował jej zagrzebski wydawca. Ugreszić od lat żyła na emigracji. Napisała m.in. powieści "Forsowanie powieści-rzeki" i "Ministerstwo bólu" oraz eseje wydane w zbiorze "Kultura kłamstwa".
 Nie żyje Dubravka Ugreszić. Miała 73 lata
/ fot. Pixabay

Pisarka zmarła w otoczeniu rodziny i przyjaciół - przekazał Petar Milat z zagrzebskiego Instytutu Multimedialnego, który wydawał jej książki po chorwacku.

Twórczość urodzonej w Kutinie 27 marca 1949 r. Ugreszić charakteryzuje rzadka kombinacja ironii, współczucia i zmysłu polemicznego, co jest szczególnie widoczne w jej twórczości dotyczącej rozpadu Jugosławii - pisze agencja AFP. Dodaje, że chorwacka pisarka była jedną z najważniejszych europejskich eseistek i od kilku lat była regularnie wymieniana jako potencjalna laureatka literackiej Nagrody Nobla.

Dubravka Ugreszić nie żyje

Ugreszić ukończyła studia z zakresu literatury porównawczej na uniwersytecie w Zagrzebiu i pracowała później na tej uczelni, pisząc jednocześnie swoje pierwsze książki.

W ojczyźnie pisarka była znana z krytyki nacjonalizmu i wojen, które wybuchły wraz z rozpadem Jugosławii, przez co szeroko krytykowano ją jako "niepatriotkę" i "zdrajczyni" narodu, nazywając nawet "czarownicą" - przypomina AFP.

W 1991 r., gdy rozpoczął się proces rozpadu Jugosławii, a w Chorwacji wybuchła wojna, Ugreszić zajęła mocne, antywojenne stanowisko, krytycznie analizując chorwacki i serbski nacjonalizm oraz bezsens wojny - czytamy na stronie internetowej pisarki. W 1993 r. wyemigrowała z Chorwacji, nie mogąc znieść "długotrwałego ostracyzmu i uporczywego nękania mediów". Na swoim "wygnaniu, które z czasem stało się emigracją", Ugreszić ostatecznie osiadła w holenderskim Amsterdamie.

Książki pisarki przetłumaczono na 30 języków. Ugreszić była też finalistką i laureatką licznych nagród. W 1988 r. otrzymała nagrodę NIN - jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Jugosławii; w 2016 r. została laureatką przyznawanej co dwa lata Neustadt International Prize for Literature.

„Dubravka Ugrešić nie żyje. Pisarka, felietonistka, błyskotliwa, dowcipna, mądra, odważna. Z pochodzenia pół Bułgarka, pół Chorwatka a sama siebie określała jako wdowę po Jugosławii. Bohaterka mojej pracy magisterskiej. Tak mi strasznie żal. RIP” – napisała na Twitterze dziennikarka TVP Dominika Cosić.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji Wiadomości
Dramatyczne dane z Niemczech. Gwałtowny wzrost liczby dokonywanych aborcji

Jak podaje Deutsche Welle, w 2022 roku liczba dokonanych w Niemczech aborcji była najwyższa od 10 lat i wzrosła o niemal 10 proc. w odniesieniu do poprzedniego roku.

Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Wiadomości
Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji?

W Narodowy Dzień Życia 24 marca br. w gmachu Sejmu odbyła się wyjątkowa konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Była to okazja do afirmacji życia ludzkiego, które od 25 lat jest chronione przez Polską Konstytucję. Wystąpienia dotyczyły zarówno aspektów prawnych jak i moralnych.

Wiadomości
Dyski Seagate — które modele warto brać pod uwagę?

Marka Seagate to znany na całym świecie producent urządzeń pamięci masowej. Ta założona pierwotnie w Kalifornii firma oferuje wysokiej jakości dyski twarde, które znane są z wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym modelom i zastanówmy się, jaki dysk najlepiej wybrać.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą dziś o decyzji księcia Williama i Kate Middleton, która może wstrząsnąć światowymi mediami.

Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie Wiadomości
Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova na konferencji poświęconej słowackiej polityce zagranicznej stwierdziła w poniedziałek, że wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie. – Taką sytuację spotyka się częściej na Słowacji niż gdziekolwiek indziej – dodała.

Dokonała rzeczy obrzydliwej. Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego Wiadomości
"Dokonała rzeczy obrzydliwej". Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego

Śmierć Mateusza Murańskiego odbiła się głębokim echem w mediach na początku lutego. Teraz głos na ten temat zabrał ojciec zawodnika FAME MMA – Jacek Murański.

Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii Wiadomości
„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii

„Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii” – przekazano w poniedziałek na stronie Komisji.

Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją? Wiadomości
Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją?

Platforma Obywatelska i Konfederacja w jednej koalicji? Partia Mentzena i Bosaka rośnie w sondażach. Dobry wynik konfederatów może skłonić pozostałe ugrupowania opozycyjne do szerszych rozmów z tą formacją?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe