Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną

Mówmy o tym, że to Polacy mają fundamentalny wpływ na trzecią rewolucję technologiczną! Wczoraj w Sky News odbyła się ogromna debata na temat Chata GPT i kierunku rozwoju Sztucznej Inteligencji.
Sztuczna Inteligencja. Ilustracja poglądowa Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną
Sztuczna Inteligencja. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Poświęcano temu zagadnieniu nawet materiały w prime time. Miałem zaszczyt mieć w tym swój udział. Wskazałem na antenie, że Chat GPT to dla mnie trzecia rewolucja technologiczna. Pierwszą był Internet. Drugą udostępnienie ludzkości pierwszego komputera PC przez IBM. Trzecią jest stworzenie mechanizmu, który spowodował, że po raz pierwszy zaprosiliśmy AI do naszych domów. Kończy się era tradycyjnych wyszukiwarek internetowych. Powiedzialem, że tę trzecią rewolucję wywołali głównie Polacy. Gdy o tym powiedziałem, dopytano mnie, czy to na pewno prawda. Tak, to prawda. I to Polacy po raz pierwszy od dziesiątek lat mają szansę przerwać monopol Google. Wyniki wyszukiwania, w których musimy szukać tego, co nas interesuje, kończą swoją 25-letnią karierę. 

 

Globalny przełom

Nasi naukowcy dokonali naprawdę globalnego przełomu. Nigdy w historii ostatnich dziesięcioleci z rąk Polaków nie wyszedł bardziej globalny produkt. Doczekaliśmy się też zapewne pierwszego polskiego technologicznego miliardera, którym w pewnym sensie już stał się co-founder Open AI Wojtek Zaremba. Chciałem tym wpisem zwrócić uwagę, że nasz kraj może na tym wszystkim dużo zyskać. To piękny motywator dla młodych polskich programistów. Podkreślanie i mówienie publicznie zwłaszcza za granicą, że to efekt prac polskiego zespołu doprowadził do takiej ekspansji Chata GPT, jest dziś niezwykle ważne wizerunkowo. Utrzymuje ważny dla nas stereotyp, że Polska to kraj wybitnych programistów. Do tej pory w USA mówi się o Polsce głównie w kontekście wojny. Niech mówi się też, że to kraj wybitnych naukowców. Właśnie dlatego wczoraj w debacie w Sky News tak podkreślałem polskość intelektualną tego projektu. Właśnie dlatego moje występy w tej stacji oscylują dookoła osiągnięć polskiej nauki. Każde wejście ogląda średnio ponad dziesięć milionów ludzi. Program nadawany jest w Afryce północnej, całej Azji mniejszej oraz w Indiach. 

Zacząłem poniższy wywiad od wskazania, że Elon Musk musi bardzo żałować, że w 2019 opuścił tę inicjatywę. Już 29 marca trzeciej rewolucji technologicznej poświęcę mój TED. Chwalmy się naszą Polską myślą technologiczną.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe