Tłumy na Marszu Papieskim w Krakowie. Policja podała liczbę uczestników #SolidarnizJPII

10 tys. osób przeszło w niedzielę w krakowskim Białym Marszu w 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II – podała policja. Pochód przeszedł z Błoń na Rynek Główny, gdzie następnie w bazylice mariackiej odbyło się nabożeństwo dziękczynne za pontyfikat Karola Wojtyły.
 Tłumy na Marszu Papieskim w Krakowie. Policja podała liczbę uczestników #SolidarnizJPII
/ fot. Robert Wąsik - Tygodnik Solidarność

W związku z tłumnie przychodzącymi do bazyliki uczestnikami marszu msza rozpoczęła się z ok. 15-minutowym opóźnieniem. Według policji w Białym Marszu brało udział 10 tys. osób.

Spodziewaliśmy się was. W tej podniosłej atmosferze przychodzimy do ołtarza mariackiego, by z całym Krakowem modlić się (...), by dobrze przekazać pamięć o papieżu młodemu pokoleniu

– mówił ks. infułat Dariusz Raś, proboszcz parafii mariackiej.

Kazanie wygłosił były proboszcz tej parafii ks. infułat Bronisław Fidelus, student Karola Wojtyły wyświęcony przez niego na kapłana i jego współpracownik w czasie posługi w Krakowie. Ks. Fidelus wspominał biały marsz z 1981 r., po zamachu na papieża. Dziś – jak powiedział – "po raz drugi dokonuje się zamach na świętego, wielkiego Jana Pawła II, na jego dobre imię i świętość".

Świętość papieża była w jego codziennym życiu, widać było ją w modlitwie w pałacu arcybiskupów krakowskich, podczas pielgrzymek, dróg krzyżowych (...). Wielka była jego otwartość na drugiego człowieka, walka o sprawiedliwość, wolność. Cenił wartość życia ludzkiego. Kochał bardzo ojczyznę

– mówił ks. Fidelus.

Zaapelował, aby niedzielne modlitwy były prośbą "do świętego wielkiego Jana Pawła II, by nie odchodził od nas, by pozostał z nami", ale i aby były to modlitwy za tych, którzy szkalują jego imię.

Piotr Duda wśród uczestników marszu

Organizatorzy niedzielnego Białego Marszu - m.in. Rycerze Jana Pawła II, zgromadzenia różańcowe, małopolska Solidarność – zapowiadając pochód informowali, że chcą uczcić nie tylko rocznicę śmierci papieża Polaka, ale i pokazać, że stają w obronie prawdy o nim. Podczas pochodu odtwarzane były fragmenty nagrań homilii Jana Pawłą II kierowanych do Polaków w czasie komunizmu, odmawiano różaniec. W marszu uczestniczyli m.in. politycy związani z prawicą i działacze antykomunistyczni w PRL, także przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Wśród patronów honorowych wydarzenia była m.in. przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka KL Ravensbruck Wanda Półtawska.

Pochód wiódł tą samą trasą, co biały marsz po zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku: z Błoń, aleją 3 Maja, aleją Mickiewicza, ulicami Karmelicką i Szewską na Rynek Główny.

Wieczorem uczestnicy marszu złożą kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu kurii metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3. Potem wezmą udział w czuwaniu pod oknem papieskim.

W niedzielę w Krakowie, w podobnym czasie co Biały Marsz, odbył się drugi pochód, który został zorganizowany przez europosła Patryka Jakiego. W tym wydarzeniu, według szacunków policji, uczestniczyło ok. 2,5 tys. osób. Trasa tego przemarszu wiodła sprzed kościoła św. Floriana, gdzie wikariuszem był Karol Wojtyła, a następnie przez ul. Floriańską i Rynek Główny na ul. Franciszkańską 3, pod okno papieskie.

Marsze dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła II zostały zorganizowane w niedzielę w wielu miastach Polski. Ojciec święty zmarł w wigilię niedzieli miłosierdzia Bożego, 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. Był pierwszym papieżem nie-Włochem od 455 lat.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe