„Die Welt”: Spektakularny sukces Polski. Niemcy mogą się wiele nauczyć

W Polsce wyniki uczniów poprawiły się od 2000 roku bardziej, niż w jakimkolwiek innym kraju UE. Sukcesy można przypisać radykalnej reformie szkolnictwa, Niemcy mogą się w tej kwestii wiele nauczyć od Polski – analizuje w czwartek portal dziennika „Welt”.
 „Die Welt”: Spektakularny sukces Polski. Niemcy mogą się wiele nauczyć
/ fot. Flickr / Mesut Sahin / CC BY-SA 2.0

Polska osiągnęła edukacyjnie najwięcej w Europie, jej sukcesy są tu „spektakularne” – podkreśla „Welt”. Rozwój edukacyjny jest szczególnie widoczny w wynikach polskich uczniów, osiąganych w dużych międzynarodowych badaniach umiejętności takich jak Pisa.

Jak przypomina „Welt”, w pierwszym badaniu Pisa, przeprowadzonym przez OECD w 2000 roku, polscy uczniowie uzyskali wyniki poniżej średniej OECD, jeśli chodzi o takie umiejętności jak czytanie, pisanie, liczenie, a także przedmioty ścisłe i przyrodnicze. „Jednak od tamtego czasu polscy uczniowie stale doskonalili się we wszystkich tych obszarach i dziś kraj ten ma jeden z najbardziej udanych systemów edukacyjnych w międzynarodowym porównaniu. W ostatnim badaniu PISA przed pandemią koronawirusa w 2018 roku polskie szkoły znalazły się w światowej czołówce w umiejętności czytania, matematyki i nauk ścisłych” – podkreśla „Welt”.

Osiągnięcia polskich uczniów w ciągu ostatnich 20 lat poprawiły się spektakularnie. (...) Wśród dużych miast liczących ponad milion mieszkańców, które są przedstawione osobno w badaniu, Warszawa jest wręcz jednym z miast z najbardziej skutecznym systemem edukacji na świecie. Warszawa jest tam w jednej lidze z Singapurem czy Szanghajem

– wskazuje "Welt".

„Niemcy mogą się wiele nauczyć od Polski”

Wśród państw UE podobnie dobre wyniki osiąga tylko Estonia, jednak ten niewielki, liczący zaledwie 1,3 mln mieszkańców kraj może tylko w ograniczonym stopniu być wzorem do naśladowania. „Inaczej jest w przypadku Polski z około 38 milionami mieszkańców, imponującej rozwojem w ostatnich latach. Doświadczenia Polski są interesujące dla polityków oświatowych z innych krajów także dlatego, że kraj ten nie wydaje szczególnie dużo pieniędzy na edukację w porównaniu międzynarodowym” – zauważa „Welt”.

„Niemcy mogą się wiele nauczyć od Polski. Polscy uczniowie wciąż osiągają doskonałe wyniki, które poprawiają się od lat” – potwierdza Andreas Schleicher, odpowiedzialny za badania Pisa z ramienia OECD. Jego zdaniem, sukces polskiego systemu oświaty „można bezpośrednio przypisać radykalnej reformie szkolnictwa i zaktualizowaniu programów nauczania"

„Niemcy mogą nauczyć się od Polski, że skuteczne reformy szkolne wymagają odwagi. W ciągu ostatnich kilku dekad Niemcy nigdy nie zmieniały struktur systemu szkolnego, a jedynie optymalizowały istniejące struktury” – wyjaśnia Schleicher.

Jednocześnie w wyniku reform „zrobiono wiele, aby przyciągnąć do zawodu nauczyciela więcej młodych i dobrych absolwentów. Zredukowano programy nauczania do podstawowych ram i dano szkołom i poszczególnym nauczycielom więcej swobody w opracowywaniu i wdrażaniu własnych koncepcji uczenia się” – dodaje „Welt”.

Co ważne, wprowadzono też ogólnokrajowe egzaminy końcowe po ukończeniu szkoły podstawowej. „Stworzyło to konkurencję między szkołami, ponieważ wyniki szkół stały się porównywalne. Rezultat tej większej konkurencji i większej swobody można było zaobserwować podczas pandemii koronawirusa: podczas gdy niemieckie kraje związkowe spędziły miesiące na doskonaleniu platform cyfrowych, polscy nauczyciele kupowali kamery internetowe, stali w pustych klasach i transmitowali swoje lekcje przez YouTube” – wskazuje „Welt”.

– Niemcy mogą uczyć się od Polski, jak polityka może uatrakcyjnić zawód nauczyciela. Chociaż nauczyciele w Polsce nie są dobrze opłacani, to zawód nauczyciela jest tam nadal atrakcyjny, bo państwo stworzyło ciekawe środowisko kariery. W Niemczech zawód ten jest uważany za nieatrakcyjny, choć nauczyciele w tym kraju zarabiają tyle, ile w Luksemburgu – mówi Schleicher.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukraiński dziennikarz do niemieckich kolegów: Nie jesteście dziennikarzami!” z ostatniej chwili
Ukraiński dziennikarz do niemieckich kolegów: "Nie jesteście dziennikarzami!”

Niemiecki dziennik „Bild” zmienił tytuł tekstu. Usunięta została wzmianka o tym, że to Rosja odpowiada za wysadzenie tamy w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Ukraiński dziennikarz nie wytrzymał.

Małgorzata Rozenek wystartuje w wyborach? Jest oświadczenie z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje w wyborach? Jest oświadczenie

– Niezwykle dobrze czuję swoją rolę jako aktywistki. Nie wystartuję w najbliższych wyborach w październiku ani tych, których spodziewamy się w 2024 r. – oświadczyła we wtorek Małgorzata Rozenek-Majdan.

„Z TVN odchodziłam psychicznie dziesięć lat”. Znana dziennikarka przerywa milczenie z ostatniej chwili
„Z TVN odchodziłam psychicznie dziesięć lat”. Znana dziennikarka przerywa milczenie

Znana dziennikarka Magda Mołek udzieliła ostatnio wywiadu, w którym poruszyła temat mobbingu w pracy, a także odejścia z TVN.

Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego z ostatniej chwili
Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego

Natalia Janoszek długo nie odpowiadała na film opublikowany przez dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego. Teraz zapowiedziała pozew.

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego

Sąd Najwyższy uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje

W poniedziałek późnym wieczorem warszawscy policjanci zatrzymali Józefa Ś., podejrzanego o zabójstwo mężczyzny z użyciem noża na warszawskich Bielanach – informuje serwis tvp.info.

Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna

W Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Brytyjskie media informują o kolejnym upokorzeniu króla Karola III przez księcia Harry’ego. Sytuacja miała miejsce przed drugimi urodzinami córki Harry’ego – Lilibet, które odbyły się w niedzielę.

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie z ostatniej chwili
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.

Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO – 29,1 proc., a na Konfederację – 13,4 proc. – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia

W mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia w sprawie Małgorzaty Rozenek. – Spodziewam się i przypuszczam, że wystartuje w wyborach do Sejmu – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Emerytury
Stażowe