Ekspert: Rosja to ostatnie imperium kolonialne Europy

Rosja jest ostatnim imperium kolonialnym Europy, twierdzi w czwartkowej rozmowie z dziennikiem „El Mundo” amerykański socjolog kazachskiego pochodzenia Azamat Junisbai, wskazując na słabnące wpływy Kremla w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Kreml Ekspert: Rosja to ostatnie imperium kolonialne Europy
Kreml / pixabay.com

“Wiedza o rosyjskiej kolonizacji jest dziś na świecie niewielka”, uważa wykładowca socjologii na Pitzer College w kalifornijskim Claremont, przypominając, że niewiele osób ma świadomość, że blisko związany z Rosją naród kazachski dużo wycierpiał od swego sąsiada.

Przykładem prześladowań, jak zauważył, jest wywołany przez Moskwę głód w Kazachstanie w latach 30. XX w., w efekcie którego zginęło 40 proc. Kazachów.

"Ostatnie imperium kolonialne"

Dodał, że podbite w XIX w. przez Rosję tereny zamieszkane przez Kazachów przez wiele lat doświadczały też zatruwania środowiska wskutek prób nuklearnych przeprowadzanych z inicjatywy Kremla.

Prof. Junisbai w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem wskazał na próby zrzucania przez rosyjską opozycję winy za wojnę na Ukrainę na prezydenta Rosji Władimira Putina. Zaznaczył, że jest to duże uproszczenie, a zarazem forma ukrycia fenomenu rosyjskiego imperializmu, podbijającego przez stulecia sąsiednie ziemie.

“Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że dziś trudno nie patrzeć na Rosję jako na siłę kolonialną”, stwierdził pochodzący z Kazachstanu socjolog, nazywając Moskwę “Wielkim Bratem” tego kraju.

Dodał, że wraz z trwającą wojna na Ukrainie wpływy Rosji na świecie, szczególnie w Azji Środkowej maleją. “Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew też próbuje je ograniczyć”, odnotował ekspert.

Podkreślił, że od czasu upadku ZSRR liczba rdzennych mieszkańców Kazachstanu wzrosła z 50 do 70 proc., a w kraju tym nasila się promowanie języka kazachskiego kosztem rosyjskiego.

“Dziś rzadko kto chce tu być rządzony przez Rosjan. Szczególnie po okropieństwach spowodowanych przez Rosję na Ukrainie”, ocenił prof. Azamat Junisbai, dodając, że Kreml wciąż jednak traktuje Kazachstan niczym swoją prowincję.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zjednoczona Prawica zdecydowanym liderem. Zobacz najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Zjednoczona Prawica zdecydowanym liderem. Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 38 proc. badanych; na Koalicję Obywatelską 30 proc. Konfederacja mogłaby liczyć na 10 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

„Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę”. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
„Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę”. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 –5 tysięcy żołnierzy, jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Emerytury
Stażowe