Premier Morawiecki poleca serial politykom PO. "Obrazuje spuściznę ich neoliberalnych rządów"

W państwie PO jest jak w serialu "Awantura" - są ludzie, którzy odnoszą sukcesy, wspinają się po drabinie rozwoju społecznego, ale nie obowiązuje ich zasada solidarności. Polecam politykom PO serial "Awantura", obrazuje spuściznę ich neoliberalnych rządów - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podcaście.
Mateusz Morawiecki Premier Morawiecki poleca serial politykom PO.
Mateusz Morawiecki / PAP/Artur Reszko

W swoim ostatni podcaście premier Matusz Morawiecki podzielił się ze słuchaczami przemyśleniami na temat nowego serialu Netflixa pt. "Awantura", którego - jak powiedział - "parę odcinków" obejrzał.

"Awantura" to symbol zmian w społeczeństwie amerykańskim, w którym dorastają kolejne pokolenia imigrantów z różnych rejonów Azji, Korei, Japonii, czy Chin

- zauważył premier.

Odnosząc się wprost do fabuły serialu "Awantura" premier stwierdził: "przez lata wkładano nam do głowy, że na świecie toczy się walka klas, w której podporządkowani muszą chwycić za broń i pogonić wrednych kapitalistów. Tymczasem w tej nowej opowieści podporządkowani nie tylko nie mają siły i nadziei na zmianę".

"Pan Borys Budka skompromitował się podwójnie"

Jest na odwrót. To elita, czy część elity znęca się nad nimi jeszcze bardziej, pokazując im, każdego dnia miejsce w szeregu upokarzając i ośmieszając

- opisywał Morawiecki.

Przytoczył jedną ze scen serialu, w której "horrendalnie bogata bohaterka maluje na samochodzie chłopaka napis +I am poor+ (jestem biedny). Nie dość, ze życiowe daje mu w kość, to jeszcze ktoś z góry traktuje go, jako gorszy gatunek człowieka. Jakby stan posiadania decydował o jego godności" - relacjonował premier w swoim podcaście.

Według premiera "niestety jest w tej historii coś, co znamy z Polski". Morawiecki nawiązał do wpisu na Twitterze byłego szefa Platformy Obywatelskiej Borysa Budki; jak powiedział premier "zdjęcie przedstawia grupę urzędników, którzy przecinają wstęgę przed tzw. toi toi-em - plastikową toaletą".

Dla tego pana przewodniczącego Platformy Obywatelskiej to oczywiście powód do śmiechu (...). Oczywiście samo zdjęcie to fotomontaż. Żadni politycy PiS nie robili otwarcia plastikowej toalety

- wyjaśnił premier, dodając, że "Pan Borys Budka, bo o nim tu mowa, skompromitował się podwójnie".

Nie tylko zamieścił fake newsa, ale znowu pokazał prawdziwą mentalność części elit Platformy Obywatelskiej, a ta mentalność to lekceważenie i rechot wobec prostych spraw, wobec zwykłych, codziennych problemów

- stwierdził Morawiecki.

Premier przyznał, że według narodowego spisu powszechnego wiele polskich rodzin nie ma dostępu do wielu podstawowych usług.

To setki tysięcy ludzi, a więc Pan Borys Budka ma tysiące powodów, żeby sobie dowcipkować. A prawda jest taka, że to jest efekt wieloletniego zaniedbania inwestycyjnego w Polsce lokalnej, efekt braku naprawy finansów publicznych

- wskazał Morawiecki.

Jego zdaniem Platforma Obywatelska od samego początku "lekceważyła ludzi, których życie nie jest usłane różami".

Zabierz babci dowód, niech nie głosuje na Prawo i Sprawiedliwość. Pamiętacie to hasło? W domyśle chodziło o to, że babcia jest za głupia na demokrację i nie wybierze tak, jak należy. A prawda znowu jest zupełnie inna: niech ta nasza przysłowiowa babcia wybierze tak, jak jest w jej najlepszym interesie. Ona już dobrze wie, co stało się w ostatnich latach

- stwierdził Morawiecki.

Zdaniem Morawieckiego w liberalnym państwie PO jest trochę tak, jak w serialu "Awantura".

Są ludzie, którzy odnoszą sukcesy, wspinają się po drabinie rozwoju społecznego, ale nie obowiązuje ich zasada solidarności. Kto wejdzie wyżej, wciąga drabinę za sobą, zamiast podać rękę i pomóc tym, którzy są niżej

- zwrócił uwagę premier.

Polecam zatem wszystkim politykom PO obejrzenie serialu +Awantura+. Mogą się w nim przeglądać jak w lustrze. Może coś zrozumieją, może na zakończenie znajdą jakąś drogę wyjścia z tej pułapki, w którą wpakowali Polskę, bo jestem głęboko przekonany, że ten podział społeczny, jaki mamy, że ta nasza polska awantura to jest właśnie spuścizna neoliberalnych rządów PO

- ocenił premier.

Jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się ten podział zasypać jak najszybciej.

Więcej sprawiedliwości, więcej równości, więcej solidarności tego życzę nam wszystkim

- powiedział Morawiecki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe