„Polaczek Stasiek na polskiej wsi mieszka…” Mariusz Szczygieł napisał „wierszyk”

Dziennikarz związany od ponad 30 lat z „Gazetą Wyborczą” oraz twórca reportaży Mariusz Szczygieł opublikował w swoich mediach społecznościowych „próbę wiersza” o „Polaczku Staśku”.
Mariusz Szczygieł „Polaczek Stasiek na polskiej wsi mieszka…” Mariusz Szczygieł napisał „wierszyk”
Mariusz Szczygieł / fot. YouTube / Radio ZET

Jak stwierdził Mariusz Szczygieł, wiersz jest dla tych, którzy „przekonywali, że wierszyk «Murzynek Bambo» jest niewinny, nikogo nie obraża i w ogóle jest fajnym wierszykiem”.

„Polaczek Stasiek”

„Prosimy o konsultację wszystkich, którym na sercu leży wizerunek naszej rasy. Zdajemy sobie sprawę, że wierszyk jest niedoskonały – nie jesteśmy Tuwimami. Może coś byście zmienili, poprawili, dodali lepszy rym albo celniejsze egzemplifikacje naszych cech?” – zapytał.

Polaczek Stasiek na polskiej wsi mieszka.
W zębach koszulę ma ten koleżka.
Uczy się pilnie przez całe ranki
ze swojej polackiej pierwszej czytanki.
Mama powiada: idź przynieś mlika,
A on z owcami w szopie se znika.
Mama mu mówi: daj spodnie do prania
Bo z przodu zrobiła się na nich plama.
Szkoda, że Staś z kołtunem wesoły,
Nie chodzi razem z nami do szkoły

– czytamy.

Pod wpisem dziennikarza pojawiło się sporo komentarzy jego fanów, którzy dopisywali kolejne wersy próby wiersza. Byli jednak tacy, dla których opublikowany przez Szczygła „wierszyk” był przejawem niezrozumienia Juliusza Tuwima i czasów, w których żył.

„Tuwim napisał wiersz dla dzieci, a pan napisał paszkwil, żeby przypodobać się ( niektórym) dorosłym. Za dużo ideologii, za mało zdrowego rozsądku” – czytamy w jednym z komentarzy.

„No cóż, zaprezentowany wierszyk dość dobrze pokazuje, co panowie wczytujecie do tekstu Tuwima. Tuwim nie był politpoprawny, z pewnością, ale nie był też pogardliwy, rasistowski ani szyderczy, tak jak wasze dzieło. Ono znacznie więcej mówi o swoich autorach niż o «Murzynku Bambo»” – dodała inna internautka.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe