Niebinarna amerykańska dziennikarka Masha Gessen szkalowała Polskę. Teraz żarliwie broni Rosjan

Masha Gessen, amerykańska dziennikarka i aktywistka LGBT żydowskiego pochodzenia urodzona w Moskwie jako Maria Aleksandrowna Gessen, wlaśnie zrezygnowała z członkostwa amerykańskiego PEN Clubu.
Masha Gessen Niebinarna amerykańska dziennikarka Masha Gessen szkalowała Polskę. Teraz żarliwie broni Rosjan
Masha Gessen / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Bengt Oberger

Dziennikarka zrezygnowała z zasiadania w zarządzie „grupy wolności słowa” po tym, jak PEN Club America odwołał panel dyskusyjny podczas festiwalu World Voices, w którym mieli wziąć udział rosyjscy pisarze Ilia Wieniawikn i Anna Nemzer, a który miała prowadzić Masha Gessen. Decyzja była pokłosiem groźby bojkotu przez pisarzy ukraińskich. – Bardzo wierzę w misję PEN, ale musiałam ustąpić z przywództwa, aby nie być zamieszana w to, co moim zdaniem było błędną decyzją – powiedziała uznająca się za „osobę niebinarną” i używająca zaimka „they” Gessen.

Przypadek Gessen pokazuje, że rosyjscy szowiniści funkcjonują na Zachodzie także w środowiskach liberalnych. Choć oczywiście nieco się maskują

– komentuje na Twitterze nasz ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński.

 

Kłamstwa Gessen

W Polsce dziennikarka Masha Gessen znana jest ze skandalicznego artykułu opublikowanego na łamach „The New Yorker”, w którym napisała m.in., że „aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania trzech milionów Żydów (sic!), polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców”, prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbary Engelking.

Chodziło jej najprawdopodobniej o sprawę Filomeny Leszczyńskiej, nazywanej również „Babcią Filomeną”. Filomena Leszczyńska niezmordowanie walczyła w ramach OSKARŻENIA PRYWATNEGO o dobrą pamięć swojego wuja, którego w książce autorstwa Barbary Engelking i Andrzeja Grabowskiego „Dalej jest noc” oskarżono o wydawanie Żydów podczas II wojny światowej. Osoba Filomeny Leszczyńskiej stała się ikoną walki z pomówieniami.

Czytaj również: Szkalujący Polskę tekst w „New Yorkerze”. Autorka próbuje się tłumaczyć

Czytaj również: [Przypominamy Wywiad] „Babcia Filomena” Leszczyńska: Prawda jest moją bronią, a oni posługują się kłamstwem

Gessen wyemigrowała z byłego Związku Radzieckiego jako nastolatka w 1981 roku i posiada zarówno rosyjskie, jak i amerykańskie obywatelstwo. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

Emerytury
Stażowe