The Insider: Niemiecki producent dostarcza Rosji lornetki, celowniki i noktowizory

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę niemiecki producent aparatów fotograficznych Leica Camera AG ogłosił, że zaprzestanie importu do Rosji i zamknie swój sklep firmowy w Moskwie. Firma jednak nie tylko nie zaprzestała dostaw, ale zaczęła sprzedawać w Rosji lornetki, celowniki i noktowizory – poinformował w czwartek portal The Insider.
Lornetka The Insider: Niemiecki producent dostarcza Rosji lornetki, celowniki i noktowizory
Lornetka / fot. pixabay.com

16 marca 2022 r. przedsiębiorstwo Leica Camera AG ogłosiło, że firma kończy swoją działalność w Rosji i wkrótce zamknie swój jedyny sklep firmowy w tym kraju. Działania firmy mają się jednak ni jak do obietnic - pisze The Insider.

Leica jest jednym z niszowych producentów luksusowych aparatów fotograficznych i optyki, ale oprócz aparatów firma produkuje celowniki, lornetki i okulary pod marką Mykita. W Rosji Leica Camera posiada własną spółkę zależną - Leica Camera Russia Ltd, a także sklep firmowy w GUM [najbardziej prestiżowej galerii handlowej w Moskwie - przyp. red.]

Według rosyjskiego rejestru działalności gospodarczej Leica Camera Russia Ltd. 6 kwietnia 2023 r. zmieniła nazwę na Wieczerniaja Zwiezda. Właściciele firmy pozostali ci sami - 99 proc. udziałów należy do Leica Camera Austria GmbH, a 1 proc. do AHK Vermoegensverwaltung GmbH. Na czele firmy stoi Klaus Hauer, obywatel Niemiec – doniósł portal.

Trzykrotnie większy eksport noktowizorów

Austria, podobnie jak Węgry i Szwajcaria, jest jednym z niewielu europejskich państw, które odmawia pomocy wojskowej Ukrainie. 30 stycznia 2023 r. austriacka minister obrony Claudia Tanner oświadczyła, że jej kraj nie udzieli Ukrainie pomocy obronnej, "by uniknąć dalszej eskalacji". Neutralność austriackich polityków nie wpłynęła na stanowisko austriackiego kierownictwa Leiki, która wciąż sprowadza do Rosji celowniki kolimatorowe (pozwalające na celowanie obuoczne) i lornetki z dalmierzem laserowym z niemieckiej fabryki - zauważył The Insider i dodał, że Leica Camera AG w 2022 roku sprowadziła do Rosji trzykrotnie więcej noktowizorów niż rok wcześniej.

Niemieckie przedsiębiorstwo współpracowało też do niedawna z rosyjskimi państwowymi koncernami. Do grudnia 2019 r. Leica dostarczała sprzęt optyczny do zakładów mechanicznych w Kowrowie, które produkują wirówki do wzbogacania uranu. Innym klientem firmy był zakład w Krasnogorsku, produkujący urządzenia optyczne na potrzeby wojska, od kamer lotniczych po systemy kierowania ogniem dla śmigłowców Mi-35. Ostatnia dostawa do zakładu w Krasnogorsku miała miejsce w grudniu 2021 roku.

Unia Europejska zakazała eksportu lornetek i noktowizorów do Rosji dopiero rok po rozpoczęciu wojny, 25 lutego 2023 roku - przypomniał The Insider.

Do Rosji trafiają też - choć za pośrednictwem firm chińskich - dalmierze laserowe i tachimetry (instrumenty geodezyjne służące do pomiaru kątów i odległości, mogą być wykorzystywany do korygowania ognia artyleryjskiego) z neutralnej Szwajcarii - zauważył The Insider. Ich producentem jest szwajcarska firma Leica Geosystems AG.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina z ostatniej chwili
Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne

Kierowca i dwoje pasażerów, w tym dziecko, zginęli w wyniku zderzenia toyoty, którą jechali, z samochodem ciężarowym na obwodnicy Słupska – poinformował we wtorek oficer prasowy KMP w Słupsku mł. asp. Jakub Bagiński. Droga jest zablokowana.

Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano z ostatniej chwili
Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu doszło do incydentu. Samochód marki BMW nielegalnie sforsował granicę.

Emerytury
Stażowe