Nowy Jedwabny Szlak ominie Rosję. I Polskę

18–19 maja w chińskiej miejscowości Xi’an miał miejsce szczyt Azji Środkowej z Chinami. Podczas spotkania podpisano nowy, trójstronny dokument pomiędzy Uzbekistanem i Kirgistanem o budowie nowej linii kolejowej. To zła wiadomość w szczególności dla Rosji, ale również dla Polski. 
zdjęcie poglądowe Nowy Jedwabny Szlak ominie Rosję. I Polskę
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy. To właśnie w Xi’an, starożytnej stolicy Chin, w przeszłości zaczynał się słynny Jedwabny Szlak.

Chiński przywódca Xi Jinping gościł przywódców Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu – środkowoazjatyckich państw powstałych po rozpadzie ZSRR. Celem dwudniowego szczytu ma być przypieczętowanie „trwałej przyjaźni” pomiędzy Chinami a krajami Azji Środkowej. Było to pierwsze pełnowymiarowe spotkanie Chin z pięcioma przywódcami Azji Środkowej od 31 lat. 

Rosja i Polska poza Nowym Jedwabnym Szlakiem?

Na koniec szczytu przywódca Chin i prezydenci krajów Azji Środkowej przyjęli Deklarację Wzajemnego Poparcia z Xi’an. Ponadto podpisano nowy, trójstronny dokument między Chinami, Uzbekistanem i Kirgistanem o budowie linii kolejowej. Ma to na celu utorowanie nowej, krótszej trasy z Chin do Europy, która pominęłaby objętą międzynarodowymi sankcjami Rosję.

Trasa ma liczyć prawie 500 kilometrów i ma skracać drogę do Europy o 7–8 dni. Rozpocznie się na przełęczy Torugart w Kirgistanie i pobiegnie na północ do Dżalalabadu, gdzie połączy się z siecią kolejową Uzbekistanu

– informuje portal Interia. Podano, że dalej trasa ma zostać przedłużona do Turcji, kończąc się w unijnym systemie kolejowym. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wg wcześniejszych planów Polska była na trasie największej nitki Nowego Jedwabnego Szlaku prowadzącej do Europy przez Rosję i Białoruś. Jeśli nowa koncepcja Chin omija te kraje i prowadzi przez Turcję, oznacza to w praktyce, że na pewno wypadnie z niej także Polska. 

Czytaj także: Londyn. Andrzej Duda zdradził priorytety Polski na szczyt NATO w Wilnie


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Małopolska: Zawalił się budynek gospodarczy w Falniowie. Trwa akcja ratownicza z ostatniej chwili
Małopolska: Zawalił się budynek gospodarczy w Falniowie. Trwa akcja ratownicza

Strażacy ze specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej pracują na miejscu zawalonego budynku gospodarczego w Falniowie (pow. miechowski). W budynku przygnieciona jest jedna osoba – poinformował PAP rzecznik małopolskiej straży Hubert Ciepły. W środku znajdują się również zwierzęta.

Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach. Ukraińcy chwalą polski sprzęt wojskowy z ostatniej chwili
"Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach". Ukraińcy chwalą polski sprzęt wojskowy

Przekazany przez Polskę sprzęt potwierdził swoją jakość na froncie. Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach - ocenia w rozmowie z PAP.PL wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Łukaszenka podjął decyzję: Ta zmiana zwiastuje zwiększenie wrogości wobec Polski z ostatniej chwili
Łukaszenka podjął decyzję: "Ta zmiana zwiastuje zwiększenie wrogości wobec Polski"

Alaksandr Łukaszenka powołał nowego szefa służby granicznej Białorusi. Został nim Konstantin Mołostow, który ma posiadać bardzo bliskie związki z Rosją. Głos w tej sprawie zabrał pełnomocnik polskiego rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.

Szynkowski vel Sęk: Deklaracje unijnych komisarzy potwierdzają, że nowela ustawy o SN była szczegółowo uzgadniana z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Deklaracje unijnych komisarzy potwierdzają, że nowela ustawy o SN była szczegółowo uzgadniana

Publiczne deklaracje dwójki komisarzy UE potwierdzają, że sprawa nowelizacji ustawy o SN była przedmiotem szczegółowych uzgodnień, a wejście w życie ustawy, skierowanej do TK, otworzyłoby drogę do pozyskania funduszy z KPO - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Nie ma zgody na przymusową relokację migrantów z ostatniej chwili
"Nie ma zgody na przymusową relokację migrantów"

Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest znane od lat i koresponduje ono z wypowiedziami przedstawicieli rządu; nie ma zgody na przymusową relokację migrantów w UE - mówiła w sobotę w PR24 prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Nowy program w TVP. Prowadzącymi Magdalena Ogórek i Miłosz Kłeczek z ostatniej chwili
Nowy program w TVP. Prowadzącymi Magdalena Ogórek i Miłosz Kłeczek

Magdalena Ogórek i Miłosz Kłeczek mają poprowadzić nowy program na antenie Telewizji Polskiej – "Arena poglądów". Format będzie realizowany z udziałem publiczności.

Wiceszefowa KE: Nowelizacja ustawy o SN wypełnia kamień milowy z ostatniej chwili
Wiceszefowa KE: Nowelizacja ustawy o SN wypełnia "kamień milowy"

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w rozmowie z TVN24 potwierdziła, że projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który obecnie czeka na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny, wypełni "kamień milowy" dotyczący sądownictwa i odblokuje środki z KPO.

Lokalne postępy ukraińskich wojsk pod Bachmutem z ostatniej chwili
Lokalne postępy ukraińskich wojsk pod Bachmutem

Na różnych odcinkach frontu ukraińskim wojskom udało się posunąć do przodu na odległość do 1,4 km – powiedział w sobotę na antenie telewizji rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty, relacjonując sytuację w rejonie Bachmutu.

Już dawno powinna odejść. Burza po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN z ostatniej chwili
"Już dawno powinna odejść". Burza po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Od momentu, gdy Małgorzata Rozenek rozpoczęła pracę w „Dzień dobry TVN”, po każdym jej występie w mediach społecznościowych pojawia się fala negatywnych komentarzy. Tak było również po ostanim występie.

Niemcy uważają lewicowy ekstremizm za realne zagrożenie [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Niemcy uważają lewicowy ekstremizm za realne zagrożenie [SONDAŻ]

59 procent obywateli Niemiec uważa, że lewicowy ekstremizm stanowi obecnie realne zagrożenie w Niemczech. Wskazują na to wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie niemieckiej agencji informacyjnej dpa. Tylko cztery procent respondentów stwierdziło, że lewicowy ekstremizm nie stanowi żadnego zagrożenia.

Emerytury
Stażowe