Tusk zaniepokojony stanem polskiej turystyki. Niemieckie media zaniepokojone jej sukcesem

Deutsche Welle cytuje regionalną gazetę „Ostsee Zeitung”, na której łamach wypowiedział się Joergen Bosse, szef działającej na wyspie Uznam spółki przewozowej „Usedomer Baederbahn”.
Bosse twierdzi, że bez zwiększenia inwestycji w infrastrukturę po niemieckiej stronie wyspy Uznam, niemieckim firmom coraz trudniej będzie konkurować z ofertą po polskiej stronie granicy, która z roku na rok jest atrakcyjniejsza.
„Już teraz Niemcy zmagają się ze stagnacją liczby turystów przybywających na Uznam, podczas gdy Świnoujście i inne miejscowości w Polsce przeżywają turystyczny boom” – czytamy w „Ostsee Zeitung”.
CZYTAJ TAKŻE: Syn Mariana Banasia kandydatem Konfederacji w nadchodzących wyborach
Polska „mocno inwestowała”
Niemiecki ekspert twierdzi, że Polska w ostatnich latach „mocno inwestowała”, co spowodowało, że „infrastruktura, hotele, transport, telekomunikacja są częściowo dużo nowocześniejsze i lepsze”. Zwrócił także uwagę na różnicę w cenach, która działa na korzyść Polski.
„W Polsce dzieje się dużo. Pod koniec czerwca otwarto tunel pod Świną, który kosztował 900 milionów złotych. Na polskim wybrzeżu Bałtyku jak grzyby po deszczu powstają też nowe hotele czy restauracje” – podkreśla Deutsche Welle.
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Rafał Górecki, znany jako Ravgor. Polski youtuber miał 35 lat
Tusk mija się z prawdą
Niedawno lider PO Donald Tusk podczas Konwencji krajowej Nowoczesnej stwierdził, że „mniej niż połowa rodzin zdecyduje się na jakąkolwiek formę wyjazdowych wakacji”. Podkreślił również, że „Ustka stała się wyraźnie droższą niż Rodos”, a koszt dwutygodniowych wakacji w Krynicy Morskiej to „prawie całe życiowe oszczędności, bo średnie oszczędności rodziny to 30 tys. złotych”.
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego mają na ten temat inne zdanie - na wakacje planuje wyjechać ok. 60 proc. Polaków. W 2023 r., w zależności od źródła badań, na wakacje trwające co najmniej dwa dni zamierza wyjechać od 55 proc. do 65 proc. badanych Polaków – wskazali analitycy PIE. Planów wyjazdowych nie ma od 14 proc. do 28 proc. Polaków.
Większość z nas planuje urlop w kraju – deklaruje tak od 54 proc. do 64 proc. – wskazał Instytut, powołując się na Polską Organizację Turystyczną (POT). Wśród osób wypoczywających w kraju od lat najbardziej obleganym kierunkiem jest Bałtyk.
CZYTAJ TAKŻE: Syn Mariana Banasia kandydatem Konfederacji w nadchodzących wyborach
Tymczasem… „GW” pisze o Niemcach zniechęconych wakacjami w Polsce pod rządami PiS
Publicysta Cezary Gmyz przypomniał tekst „Gazety Wyborczej” reklamowany przez korespondenta gazety w Niemczech Bartosza Wielińskiego, którego tytuł brzmiał: „Turyści z Niemiec już nie oblegają Kołobrzegu. Drożyzna i antyniemiecka retoryka PiS zniechęcają ich do wakacji w Polsce”.
W artykule „GW” czytamy, że „Niemcy są pragmatycznym narodem” i „uważają, że Polska, z uwagi na panującą u nas atmosferę, nie jest dla nich przyjaznym krajem”.
„Hej @Bart_Wielinski, niedawno reklamowałeś tekst w swojej gazecie jak to Niemcy przerażeni rządami PiS przestali odwiedzać polskie Wybrzeże. Otóż Niemcy mają odmienne zdanie w tej kwestii” – pisze z przekąsem Gmyz i udostępnia artykuł o sukcesie turystycznym polskiego wybrzeża.
Tutaj tekst, który tak reklamowałeś https://t.co/vDv115cjW5
— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) July 18, 2023