Premier Ukrainy Szmyhal na posiedzeniu rządu powtórzył zarzuty wobec Polski

Premier Ukrainy w piątek w trakcie posiedzenia rządu zaznaczył, że Ukraina "zamiast sloganów i doraźnych politycznych korzyści" proponuje Polsce "współpracę i fachowy dialog".
— Jesteście zawsze pierwszymi, którzy wspierają Ukrainę. Rozumiecie lepiej niż ktokolwiek inny, że Ukraina jest teraz tarczą, która uniemożliwia rosyjskim barbarzyńcom wejście do Europy. Dlatego apelujemy, abyście nie ulegali sloganom i populizmowi. W sytuacji, gdy Rosja zerwała porozumienie zbożowe w kontekście możliwego światowego kryzysu żywnościowego, wzywam Polaków do udzielenia Ukrainie pomocy i tym samym doprowadzenia Rosji w ślepy zaułek – powiedział polityk.
W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jeśli Komisja Europejska po 15 września nie przedłuży zakazu wwozu zboża z Ukrainy do pięciu krajów przygranicznych, to Polska sama zamknie swą granicę na te towary. Zapowiedział, że jeśli pojawią się sygnały destabilizacji na innych rynkach rolnych, dotyczące innych produktów rolnych, rząd RP zablokuje ich napływ. – Nigdy nie zostawiamy rolników samych sobie. Tak będzie też tym razem w kontekście zarówno owoców miękkich, owoców twardych i jakichkolwiek perturbacji, jakie się pojawią – zadeklarował Morawiecki.
Do tej zapowiedzi odniósł się na Twitterze ukraiński premier Szmyhal. "Rosja zerwała zbożową inicjatywę, niszcząc infrastrukturę naszych portów czarnomorskich i po raz kolejny wywołując globalny kryzys żywnościowy. W tym krytycznym okresie Polska zamierza kontynuować blokadę eksportu zboża ukraińskiego do UE. Jest to nieprzyjazny i populistyczny krok, który będzie miał poważny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę Ukrainy. Apelujemy do naszych partnerów i komisji UE o zapewnienie niezakłóconego eksportu wszystkich ukraińskich produktów żywnościowych do UE. Jest to akt solidarności nie tylko z Ukrainą, ale i ze światem, który jest zależny od naszego zboża" – napisał.
Zboże z Ukrainy
Na początku maja bieżącego roku Komisja Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu embarga na ukraińską pszenicę w Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, w Polsce i Rumunii w związku z apelami w tej sprawie ze strony wymienionych państw. Pierwotnie ograniczenia były wprowadzone do 5 czerwca, lecz ostatecznie wydłużono je do 15 września.