[wywiad] Ks. prof. Robert Woźniak: Modlitwa za zmarłych wiąże się z wiarą w przemieniającą moc miłości

Modlitwa za zmarłych wiąże się z wiarą w przemieniająca moc miłości – mówi ks. prof. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI, jeśli ktoś jest kochany – jemu też łatwiej kochać i otwierać się na miłość. Otaczając naszych zmarłych miłością i troską, pomagamy im przybliżać się do Boga, na którego oglądanie czekają w czyśćcu.
zdjęcie poglądowe [wywiad] Ks. prof. Robert Woźniak: Modlitwa za zmarłych wiąże się z wiarą w przemieniającą moc miłości
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/fietzfotos

- Czy naszym zmarłym zależy na posprzątanych grobach?

- Tego nie wiem. Zależy im na naszej modlitwie. Zależy im, żebyśmy o nich pamiętali i podtrzymywali stały kontakt z nimi. W Kościele wierzymy w świętych obcowanie. To jedna z podstawowych prawd wiary. Mówi o tym, że śmierć nie niszczy naszych ziemskich relacji, tylko je przemienia. Możemy nadal być w relacji z tymi, którzy umarli, szczególnie w sposób duchowy, poprzez modlitwę i wymianę dóbr duchowych. Choć posprzątane groby to też pewien aspekt pielęgnowania tych relacji.

Dlaczego zmarłym zależy na naszej pamięci?

- Kościół naucza o czyśćcu, czyli dochodzeniu człowieka do doskonałej miłości koniecznej do osiągnięcia szczęścia w niebie. Tradycyjnie formułowano te naukę w ten sposób, że popełnione grzechy, odpuszczone w sakramencie pokuty, pociągają jeszcze za sobą karę, którą dana osoba musi ponieść w czyśćcu. Nie powinniśmy jednak patrzeć na to tylko w kategoriach formalno – prawnych. Karę tę należy raczej rozumieć jako umożliwienie pewnego procesu dojrzewania. Kara wynika z godności tego, kto popełnił jakieś przestępstwo; jest wyrazem troski o niego. Kościół naucza też, że my, żyjący, możemy pomagać ludziom oczyszczającym się w czyśćcu. Możemy przyczyniać się do darowania ich kar, innymi słowy pomagać im w dojrzewaniu do nieba. Pomaga im nasza osobista modlitwa, ofiarowana Msza św., uzyskany odpust pod warunkami ustanowionymi przez Kościół. Ta pomoc jest bardzo konkretna, realna.

- Co to jest odpust?

- Odpust to darowanie kar, o których mówiłem wcześniej – kar za grzechy już odpuszczone. To pomoc w oczyszczeniu. Odpust może być zupełny lub cząstkowy. Może być ofiarowany za osoby żyjące lub zmarłe. Nauka o odpustach wiąże się z naszym uczestnictwem we wspólnocie Kościoła. Kościół to wspólnota świętych. Należą do niej nie tylko ci, co pielgrzymują na ziemi, nie tylko ci, co oczyszczają się w czyśćcu, ale też ci, co są już w niebie. Zasługi, dobre uczynki, modlitwy tych wszystkich ludzi – to wszystko jest pewnym skarbem, pewną pozytywną, Bożą energią, którą dysponujemy i która może nam pomagać. Może ona również pomagać oczyszczać się tym osobom, które w czyśćcu oczekują na oglądanie Boga.  Kościół ustanawia warunki uzyskania takich odpustów, korzystając z władzy otrzymanej od Pana Jezusa. Powiedział On do Piotra: ”Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego”. Można powiedzieć, że dał Piotrowi i jego następcom klucze do Swojego Domu. Warunki uzyskania odpustu mają sprawić, by dany człowiek bardziej kochał, bardziej dojrzał, bardziej przybliżył się do Boga, był bardziej odpowiedzialny, bardziej relacyjny. Może przez to pomagać też innym.

- W jaki sposób zasługi innych ludzi mogą pomagać tym, którzy są w czyśćcu?

- To jest bardzo trudne do zrozumienia dziś. Współcześni ludzie myślą bardzo indywidualistycznie. „Sam sobie zasłużyłem”, „sam sobie zarobiłem”, „sam sobie kupiłem”. Natomiast istnieje bardzo duża zależność miedzy losami jednostki a losami wspólnoty. Jeśli znajduję się we wspólnocie, która jest dojrzała, pełna miłości – to również mnie dotyczy, to również ja na tym korzystam. Miłość otaczająca człowieka przemienia go. Odpusty to nie jest coś, za co można zapłacić, to nie są magiczne rytuały. To musi być rozumiane na zasadzie relacji międzyosobowych. Jeśli te relacje się odpowiednio układają, jeśli człowiek ma wokół siebie ludzi świętych i dobrych – to przemienia też jego, pomaga mu dojrzewać.

- Nie powinno się zatem myśleć o odpustach w kontekście warunków, które trzeba spełnić i zadań, które trzeba wykonać, by w zamian coś uzyskać – dla siebie lub dla zmarłego.

- Raczej powinniśmy na to patrzeć w kontekście pogłębiania naszych relacji miłości. Proszę spojrzeć, jakie to są warunki i zadania.  Żeby uzyskać odpust, trzeba być w stanie łaski uświęcającej, przystąpić do komunii świętej, jeśli to konieczne – wcześniej do sakramentu pokuty. Należy też odmówić Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Wierzę w Boga w intencjach, w których modli się papież. W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny warunkiem uzyskania odpustu w intencji zmarłych jest dodatkowo pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy a od 1 do 8 listopada – nawiedzenie cmentarza. By uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar, należy też decyzją woli odciąć się od przywiązania od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczyć się z Bogiem, mówiąc Mu: chcę iść Twoją drogą, chcę pragnąć tego, czego Ty chcesz. Są to zatem warunki, które przede wszystkim mnie samego odwracają od grzechu i przybliżają do Pana Boga. Przybliżają nas one również do Kościoła, choćby przez złączenie naszych modlitw z modlitwą Ojca Świętego.

Warunki uzyskania odpustu kierują nas w stronę pogłębiania naszych międzyosobowych relacji. Sami chcemy bardziej kochać Boga i innych ludzi. Chcemy też w naszą miłość włączyć te osoby, za które ofiarowujemy odpust.

Miłość i dobroć zmienia człowieka. Czasami ludzie się skarżą: „Nikt mnie nie kochał! Dlatego popełniłem tyle zła, bo próbowałem sam kochać siebie…”. Praktyka odpustów wynika z wiary w przemieniającą moc miłości, którą możemy otaczać człowieka, również po śmierci. Otaczamy człowieka naszą własną miłością, ofiarowujemy mu wielką miłość, która jest w Kościele, po to, by ta miłość pomogła mu otworzyć się bardziej na Pana Boga. To trochę tak jak w rodzinie. Jeśli jest w niej wiele kochających osób, które dużo robią i wiele wnoszą do tej rodziny, wszyscy członkowie tej rodziny mają w pewnym sensie łatwiejszy start.

W kluczu tej przemieniającej mocy miłości powinniśmy zresztą patrzeć nie tylko na odpusty ale też inne formy modlitwy i pamięci za zmarłych.

Tu jedna uwaga – człowiek idzie do nieba, jeśli chce. Mamy wolność. Pan Bóg nikogo do tego nie zmusza, nawet jeśli ofiarowujemy za kogoś odpust, Mszę św. czy modlitwę.

- W Kościele istnieje praktyka tzw.  Mszy św. gregoriańskich, odprawianych za zmarłego codziennie przez 30 dni. Warto zamawiać takie Msze? Czy są one w jakiś sposób „lepsze” od innych?

- Msze św. gregoriańskie to jest tylko pewien zwyczaj w Kościele. Ale zwyczaj bardzo piękny i trwający już 15 wieków. Jak najbardziej warto go praktykować! Każda Msza św. ma oczywiście wartość nieskończoną. My jednak żyjemy w czasie i nasza liturgia, choć łączy się z liturgią w niebie, jest liturgią tu na ziemi. Uczestnictwo w Mszach św. nas zmienia. Proszę zobaczyć, jaki to jest piękny gest miłości i troski o tego, kto odszedł – przez 30 dni odprawiamy za niego Eucharystię i uczestniczymy w niej. Oczywiście to nie jest obowiązkowe dla nikogo. Można też przyjść i na jedną Mszę. Ja jednak jako ksiądz obserwuję, jak ludzie do tego podchodzą, jak bardzo im zależy. I wcale nie myślą o tym zabobonnie. Walczą o to, by w Mszach św. gregoriańskich uczestniczyć, by codziennie przystępować do komunii św. To naprawdę bardzo piękny zwyczaj, który nie tylko pomaga temu człowiekowi, który odszedł, ale też tym, którzy zostali na ziemi. Należy ten zwyczaj polecać.

- A praktyka wypominków? – jakie to ma duchowe znaczenie?

- Przede wszystkim chodzi o pamięć. Wzrusza mnie, gdy idę do kościoła a ksiądz proboszcz czy wikariusz czyta wypominki i przypomina wszystkim imiona zmarłych. To sprawia, że mamy świadomość, iż ci, którzy odeszli, nadal uczestniczą w życiu Kościoła. Jest to oczywiście połączone z modlitwą. To piękna forma pamięci o tych ludziach, otoczenia ich troską, dobrym życzeniem i błogosławieństwem. W to okazywanie miłości, która może zmienić człowieka, wpisuje się też sprzątanie na grobach.

Co więcej – jeśli kochamy i kochamy też człowieka po jego śmierci – to bardzo zmienia nas samych. Jest to też wyraz naszej wiary w życie wieczne, w to, że Pan zwyciężył śmierć, że więzi, które nas łączyły z bliskimi nie zostały przez śmierć zniszczone. Pamięć o zmarłych to zatem również przygotowywanie się na naszą własną śmierć.

- A jeśli nasi zmarli są już w niebie? Czy nasza modlitwa może się „zmarnować”?

- Nie, w Kościele nic się nie marnuje - żadne dobro, żadna świętość, żaden akt miłości do Boga. Dzięki temu w Kościele wzrasta temperatura miłości, troski, dobrego życzenia sobie. Tworzy się „skarbczyk”, z którego mogą czerpać kolejne potrzebujące osoby.

rozmawiała Maria Czerska

maj


 

POLECANE
Nie żyje znany muzyk. Lawina kondolencji Wiadomości
Nie żyje znany muzyk. Lawina kondolencji

W wieku 43 lat zmarł DJ Unk, znany amerykański raper i autor takich przebojów jak „Walk It Out” i „2 Step”. Informacja o jego śmierci wstrząsnęła fanami i bliskimi artysty. Jego żona, Sherkita Long-Platt, opublikowała poruszające oświadczenie w mediach społecznościowych: „Proszę, uszanujcie mnie i moją rodzinę. Właśnie straciłam męża, a moje dzieci straciły ojca. Nasze życie nigdy nie będzie takie samo. Kocham cię, Anthony, na zawsze”.

Wulgarna książka dla dzieci w muzeum w Warszawie. Symboliczny gest Karola Nawrockiego gorące
Wulgarna książka dla dzieci w muzeum w Warszawie. Symboliczny gest Karola Nawrockiego

Podczas spotkania w Oławie Karol Nawrocki zniszczył pornograficzny komiks sprzedawany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. – Panie zastępco Donalda Tuska! Zadaje publiczne pytanie, ile jest w Polsce płci? – zapytał prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Pożar restauracji w Gdyni. Potężna akcja służb z ostatniej chwili
Pożar restauracji w Gdyni. Potężna akcja służb

Media obiegła informacja o pożarze do jakiego doszło w jednej z restauracji w Gdyni.

Kto poprowadzi najlepszą kampanię? Wyniki sondażu zaskakują Wiadomości
Kto poprowadzi najlepszą kampanię? Wyniki sondażu zaskakują

Kto zdaniem Polaków najlepiej poprowadzi kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi w 2025 roku? Wyniki mogą zaskakiwać.

Duże wyzwanie. Serialowy hit wraca na ekrany Wiadomości
"Duże wyzwanie". Serialowy hit wraca na ekrany

Zakończono prace nad trzecim sezonem serialu „Krew z krwi”. Produkcja z Agatą Kuleszą w roli głównej powróci na ekrany w wiosennej ramówce TVP. Konkretne szczegóły premiery, w tym antena i data emisji, mają zostać ujawnione w lutym.

Pogoda na ferie. Narciarze nie będą zadowoleni Wiadomości
Pogoda na ferie. Narciarze nie będą zadowoleni

W przyszłym tygodniu ferie rozpoczną uczniowie z kolejnych województw. Okazuje się jednak, że pogoda w końcówce stycznia może ich niemiło zaskoczyć. Jeszcze w tym miesiącu temperatura w ciągu dnia ma osiągnąć w niektórych regionach nawet 12 stopni Celsjusza.

Kamil Stoch właśnie to ogłosił. Fani nie będą zachwyceni Wiadomości
Kamil Stoch właśnie to ogłosił. Fani nie będą zachwyceni

Jak informuje sport.pl Kamil Stoch, jeden z najbardziej utytułowanych polskich skoczków narciarskich nie weźmie udziału w zawodach „Red Bull. Skoki W Punkt”, które odbędą się 5 kwietnia na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Ta decyzja może być zaskoczeniem dla wielu kibiców.

Tak od wewnątrz wygląda słynna warszawska toaleta za 650 tys. złotych [WIDEO] gorące
Tak od wewnątrz wygląda słynna warszawska toaleta za 650 tys. złotych [WIDEO]

Wiadomo już, jak wewnątrz wygląda najsłynniejsza toaleta w Warszawie, która kosztowała przeszło 650 tys. złotych.

Jakie są najpopularniejsze imiona wśród Polaków? Podano dane z rejestru PESEL Wiadomości
Jakie są najpopularniejsze imiona wśród Polaków? Podano dane z rejestru PESEL

Na stronie dane.gov.pl podano dane dotyczące najpopularniejszych pierwszych imion osób, występujące w rejestrze PESEL.

To największy problem. Groźne porady w mediach społecznościowych Wiadomości
"To największy problem". Groźne porady w mediach społecznościowych

Od kilku dni na Facebooku i Instagramie pojawiają się filmiki promujące walkę z rakiem za pomocą głodówki. Jak twierdzi ekspertka, zasięgi tych rolek to zasługa algorytmów, a nie wyraz rzeczywistego zainteresowania użytkowników. Jednak i tak „zalecenia” influencerów stanowią śmiertelne zagrożenie.

REKLAMA

[wywiad] Ks. prof. Robert Woźniak: Modlitwa za zmarłych wiąże się z wiarą w przemieniającą moc miłości

Modlitwa za zmarłych wiąże się z wiarą w przemieniająca moc miłości – mówi ks. prof. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI, jeśli ktoś jest kochany – jemu też łatwiej kochać i otwierać się na miłość. Otaczając naszych zmarłych miłością i troską, pomagamy im przybliżać się do Boga, na którego oglądanie czekają w czyśćcu.
zdjęcie poglądowe [wywiad] Ks. prof. Robert Woźniak: Modlitwa za zmarłych wiąże się z wiarą w przemieniającą moc miłości
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/fietzfotos

- Czy naszym zmarłym zależy na posprzątanych grobach?

- Tego nie wiem. Zależy im na naszej modlitwie. Zależy im, żebyśmy o nich pamiętali i podtrzymywali stały kontakt z nimi. W Kościele wierzymy w świętych obcowanie. To jedna z podstawowych prawd wiary. Mówi o tym, że śmierć nie niszczy naszych ziemskich relacji, tylko je przemienia. Możemy nadal być w relacji z tymi, którzy umarli, szczególnie w sposób duchowy, poprzez modlitwę i wymianę dóbr duchowych. Choć posprzątane groby to też pewien aspekt pielęgnowania tych relacji.

Dlaczego zmarłym zależy na naszej pamięci?

- Kościół naucza o czyśćcu, czyli dochodzeniu człowieka do doskonałej miłości koniecznej do osiągnięcia szczęścia w niebie. Tradycyjnie formułowano te naukę w ten sposób, że popełnione grzechy, odpuszczone w sakramencie pokuty, pociągają jeszcze za sobą karę, którą dana osoba musi ponieść w czyśćcu. Nie powinniśmy jednak patrzeć na to tylko w kategoriach formalno – prawnych. Karę tę należy raczej rozumieć jako umożliwienie pewnego procesu dojrzewania. Kara wynika z godności tego, kto popełnił jakieś przestępstwo; jest wyrazem troski o niego. Kościół naucza też, że my, żyjący, możemy pomagać ludziom oczyszczającym się w czyśćcu. Możemy przyczyniać się do darowania ich kar, innymi słowy pomagać im w dojrzewaniu do nieba. Pomaga im nasza osobista modlitwa, ofiarowana Msza św., uzyskany odpust pod warunkami ustanowionymi przez Kościół. Ta pomoc jest bardzo konkretna, realna.

- Co to jest odpust?

- Odpust to darowanie kar, o których mówiłem wcześniej – kar za grzechy już odpuszczone. To pomoc w oczyszczeniu. Odpust może być zupełny lub cząstkowy. Może być ofiarowany za osoby żyjące lub zmarłe. Nauka o odpustach wiąże się z naszym uczestnictwem we wspólnocie Kościoła. Kościół to wspólnota świętych. Należą do niej nie tylko ci, co pielgrzymują na ziemi, nie tylko ci, co oczyszczają się w czyśćcu, ale też ci, co są już w niebie. Zasługi, dobre uczynki, modlitwy tych wszystkich ludzi – to wszystko jest pewnym skarbem, pewną pozytywną, Bożą energią, którą dysponujemy i która może nam pomagać. Może ona również pomagać oczyszczać się tym osobom, które w czyśćcu oczekują na oglądanie Boga.  Kościół ustanawia warunki uzyskania takich odpustów, korzystając z władzy otrzymanej od Pana Jezusa. Powiedział On do Piotra: ”Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego”. Można powiedzieć, że dał Piotrowi i jego następcom klucze do Swojego Domu. Warunki uzyskania odpustu mają sprawić, by dany człowiek bardziej kochał, bardziej dojrzał, bardziej przybliżył się do Boga, był bardziej odpowiedzialny, bardziej relacyjny. Może przez to pomagać też innym.

- W jaki sposób zasługi innych ludzi mogą pomagać tym, którzy są w czyśćcu?

- To jest bardzo trudne do zrozumienia dziś. Współcześni ludzie myślą bardzo indywidualistycznie. „Sam sobie zasłużyłem”, „sam sobie zarobiłem”, „sam sobie kupiłem”. Natomiast istnieje bardzo duża zależność miedzy losami jednostki a losami wspólnoty. Jeśli znajduję się we wspólnocie, która jest dojrzała, pełna miłości – to również mnie dotyczy, to również ja na tym korzystam. Miłość otaczająca człowieka przemienia go. Odpusty to nie jest coś, za co można zapłacić, to nie są magiczne rytuały. To musi być rozumiane na zasadzie relacji międzyosobowych. Jeśli te relacje się odpowiednio układają, jeśli człowiek ma wokół siebie ludzi świętych i dobrych – to przemienia też jego, pomaga mu dojrzewać.

- Nie powinno się zatem myśleć o odpustach w kontekście warunków, które trzeba spełnić i zadań, które trzeba wykonać, by w zamian coś uzyskać – dla siebie lub dla zmarłego.

- Raczej powinniśmy na to patrzeć w kontekście pogłębiania naszych relacji miłości. Proszę spojrzeć, jakie to są warunki i zadania.  Żeby uzyskać odpust, trzeba być w stanie łaski uświęcającej, przystąpić do komunii świętej, jeśli to konieczne – wcześniej do sakramentu pokuty. Należy też odmówić Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Wierzę w Boga w intencjach, w których modli się papież. W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny warunkiem uzyskania odpustu w intencji zmarłych jest dodatkowo pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy a od 1 do 8 listopada – nawiedzenie cmentarza. By uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar, należy też decyzją woli odciąć się od przywiązania od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczyć się z Bogiem, mówiąc Mu: chcę iść Twoją drogą, chcę pragnąć tego, czego Ty chcesz. Są to zatem warunki, które przede wszystkim mnie samego odwracają od grzechu i przybliżają do Pana Boga. Przybliżają nas one również do Kościoła, choćby przez złączenie naszych modlitw z modlitwą Ojca Świętego.

Warunki uzyskania odpustu kierują nas w stronę pogłębiania naszych międzyosobowych relacji. Sami chcemy bardziej kochać Boga i innych ludzi. Chcemy też w naszą miłość włączyć te osoby, za które ofiarowujemy odpust.

Miłość i dobroć zmienia człowieka. Czasami ludzie się skarżą: „Nikt mnie nie kochał! Dlatego popełniłem tyle zła, bo próbowałem sam kochać siebie…”. Praktyka odpustów wynika z wiary w przemieniającą moc miłości, którą możemy otaczać człowieka, również po śmierci. Otaczamy człowieka naszą własną miłością, ofiarowujemy mu wielką miłość, która jest w Kościele, po to, by ta miłość pomogła mu otworzyć się bardziej na Pana Boga. To trochę tak jak w rodzinie. Jeśli jest w niej wiele kochających osób, które dużo robią i wiele wnoszą do tej rodziny, wszyscy członkowie tej rodziny mają w pewnym sensie łatwiejszy start.

W kluczu tej przemieniającej mocy miłości powinniśmy zresztą patrzeć nie tylko na odpusty ale też inne formy modlitwy i pamięci za zmarłych.

Tu jedna uwaga – człowiek idzie do nieba, jeśli chce. Mamy wolność. Pan Bóg nikogo do tego nie zmusza, nawet jeśli ofiarowujemy za kogoś odpust, Mszę św. czy modlitwę.

- W Kościele istnieje praktyka tzw.  Mszy św. gregoriańskich, odprawianych za zmarłego codziennie przez 30 dni. Warto zamawiać takie Msze? Czy są one w jakiś sposób „lepsze” od innych?

- Msze św. gregoriańskie to jest tylko pewien zwyczaj w Kościele. Ale zwyczaj bardzo piękny i trwający już 15 wieków. Jak najbardziej warto go praktykować! Każda Msza św. ma oczywiście wartość nieskończoną. My jednak żyjemy w czasie i nasza liturgia, choć łączy się z liturgią w niebie, jest liturgią tu na ziemi. Uczestnictwo w Mszach św. nas zmienia. Proszę zobaczyć, jaki to jest piękny gest miłości i troski o tego, kto odszedł – przez 30 dni odprawiamy za niego Eucharystię i uczestniczymy w niej. Oczywiście to nie jest obowiązkowe dla nikogo. Można też przyjść i na jedną Mszę. Ja jednak jako ksiądz obserwuję, jak ludzie do tego podchodzą, jak bardzo im zależy. I wcale nie myślą o tym zabobonnie. Walczą o to, by w Mszach św. gregoriańskich uczestniczyć, by codziennie przystępować do komunii św. To naprawdę bardzo piękny zwyczaj, który nie tylko pomaga temu człowiekowi, który odszedł, ale też tym, którzy zostali na ziemi. Należy ten zwyczaj polecać.

- A praktyka wypominków? – jakie to ma duchowe znaczenie?

- Przede wszystkim chodzi o pamięć. Wzrusza mnie, gdy idę do kościoła a ksiądz proboszcz czy wikariusz czyta wypominki i przypomina wszystkim imiona zmarłych. To sprawia, że mamy świadomość, iż ci, którzy odeszli, nadal uczestniczą w życiu Kościoła. Jest to oczywiście połączone z modlitwą. To piękna forma pamięci o tych ludziach, otoczenia ich troską, dobrym życzeniem i błogosławieństwem. W to okazywanie miłości, która może zmienić człowieka, wpisuje się też sprzątanie na grobach.

Co więcej – jeśli kochamy i kochamy też człowieka po jego śmierci – to bardzo zmienia nas samych. Jest to też wyraz naszej wiary w życie wieczne, w to, że Pan zwyciężył śmierć, że więzi, które nas łączyły z bliskimi nie zostały przez śmierć zniszczone. Pamięć o zmarłych to zatem również przygotowywanie się na naszą własną śmierć.

- A jeśli nasi zmarli są już w niebie? Czy nasza modlitwa może się „zmarnować”?

- Nie, w Kościele nic się nie marnuje - żadne dobro, żadna świętość, żaden akt miłości do Boga. Dzięki temu w Kościele wzrasta temperatura miłości, troski, dobrego życzenia sobie. Tworzy się „skarbczyk”, z którego mogą czerpać kolejne potrzebujące osoby.

rozmawiała Maria Czerska

maj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe