ZOK NSZZ „Solidarność” w Tauron Wydobycie: Czujemy się oszukani

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ „Solidarność” Tauron Wydobycie SA bije na alarm: koncern Tauron Polska Energia SA (TPE) nie odbiera zakontraktowanego węgla, co jest w ocenie związkowców złamaniem zawartych wcześniej porozumień.
 ZOK NSZZ „Solidarność” w Tauron Wydobycie: Czujemy się oszukani
/ pixabay.com

Sygnatariuszem umów był minister aktywów państwowych Jacek Sasin, dlatego to właśnie na jego ręce ZOK skierowała pismo, żądając podjęcia działań, które miałyby doprowadzić do odbioru surowca przez TPE.

„Czujemy się oszukani, gdyż zawarte ustalenia i wielokrotne zapewnienia o odbiorach naszego węgla nie są realizowane, a zwały węgla rosnące na przykopalnianych składowiskach budzą coraz większy niepokój załóg górniczych” – napisali związkowcy.

Szefowie komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” z wszystkich trzech kopalń wchodzących w skład Tauron Wydobycie SA – ZG „Brzeszcze” (Stanisław Kłysz), ZG „Janina” (Stanisław Kurnik) i ZG „Sobieski” (Waldemar Sopata) – zwrócili uwagę, iż w trakcie negocjacji ubiegłorocznych porozumień społecznych dotyczących warunków przejęcia Tauron Wydobycie SA przez Skarb Państwa przekonywano ich, że wydzielenie spółki Tauron Wydobycie z TPE „nie będzie rzutowało negatywnie na bieżącą i przyszłą działalność” firmy.

„Przypominamy, że Zarząd TPE w imieniu swoim, jak i Tauron Wytwarzanie złożył dnia 7 sierpnia 2023 roku pisemną deklarację odbioru miałów z Tauron Wydobycie, a dnia 5 września 2023 roku jako strona społeczna skierowaliśmy do Prezesa TAURON Polska Energia żądanie realizacji zawartych porozumień (pismo otrzymał również Pan Premier Morawiecki, Wicepremier Kaczyński i Pan Minister” – wskazali związkowcy i skrytykowali dotychczasową politykę zaopatrywania się TPE w surowiec.

„Odnosimy wrażenie, że zarząd TAURON Polska Energia, zaopatrując swoje elektrownie i elektrociepłownie w zagraniczny surowiec, nie dba o interes gospodarki Polski. Taka krótkowzroczna polityka może doprowadzić do powtórki scenariusza z roku 2022, czyli zapaści i braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, a sektor górniczy do kryzysu” – przestrzegali związkowcy.

„Mydli nam się oczy”

Twierdzą także, że załoga nie jest informowana o rzeczywistych planach rządu wobec Tauron Wydobycie SA.

„Choć w naszych bezpośrednich spotkaniach we wrześniu i październiku br. z zarządami TAURON Polska Energia i TAURON Wytwarzanie uczestniczył pan Minister Marek Wesoły, który mocą swojego urzędu gwarantował wiarygodność prowadzonych rozmów i podjętych ustaleń o wielkości odbiorów węgla z TAURON Wydobycie, to fakty, z przykrością stwierdzamy, są inne. Mamy nieodparte wrażenie, że mydli nam się oczy, jakie są prawdziwe intencje względem przyszłości naszej Spółki. Nie możemy dalej się temu biernie przyglądać i uczestniczyć w tym teatrze. Niejednokrotnie udowadnialiśmy naszą wiarygodność i uczciwość w działaniach. Przypominamy, że jesteśmy reprezentantami nie tylko ponad 7 tysięcy pracowników, ale całych gmin i powiatów, a likwidacja, do której niewątpliwie zmierza taka polityka handlowa, nie pozwala nam stać bezczynnie. Ponadto jest to także łamanie podpisanej Umowy społeczne” – ocenili.

Ich zdaniem, „argument o braku zapotrzebowania na energię elektryczną wytwarzaną z węgla kamiennego przestał obowiązywać ze względu na wzrost zapotrzebowania w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym”.

„Pomimo to zapotrzebowanie na węgiel z naszej spółki zostało zredukowane na kolejny miesiąc o połowę (z 300 tys. ton na 150 tys. ton). Czy tak postępuje wiarygodny partner, który prowadzi negocjacje w dobrej wierze? Chyba że intencje są inne?” – retorycznie pytają autorzy pisma. „Dbając o interes społeczny i gospodarczy kraju, straciliśmy na tej polityce na kilku płaszczyznach. Zabezpieczaliśmy węgiel dla Grupy TAURON, nie sprzedając innym kontrahentom, ponieśliśmy koszty zwałowania, a na końcu dowiadujemy się, że Grupa nie jest zainteresowana naszym węglem. Problem narasta i wielkość nieodebranego węgla przez Grupę TAURON w 2023 roku szacowany jest na ponad 1 mln ton, co stanowi 1/3 produkcji miałów naszej Spółki” – wyliczali przewodniczący Związku z „Brzeszcz”, „Janiny” i „Sobieskiego”.

„Dość deklaracji bez pokrycia”

Domagają się również, by szef resortu aktywów państwowych doprowadził do odbioru węgla przez TPE.

„Dość deklaracji bez pokrycia! (…) Żądamy zdecydowanych działań ze strony Pana Ministra i oczekujemy na potwierdzenie wiarygodności Pana pozycji jako sygnatariusza zawartych porozumień i poczynionych ustaleń, w szczególności dotyczących odbioru zakontraktowanego 1 mln ton węgla przez TAURON Polska Energia w 2023 roku po cenie wynikającej z umowy” –zakończyli.

Oprócz ministra Sasina pismo otrzymali między innymi: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik oraz przewodniczący górniczej Solidarności Bogusław Hutek.


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

ZOK NSZZ „Solidarność” w Tauron Wydobycie: Czujemy się oszukani

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ „Solidarność” Tauron Wydobycie SA bije na alarm: koncern Tauron Polska Energia SA (TPE) nie odbiera zakontraktowanego węgla, co jest w ocenie związkowców złamaniem zawartych wcześniej porozumień.
 ZOK NSZZ „Solidarność” w Tauron Wydobycie: Czujemy się oszukani
/ pixabay.com

Sygnatariuszem umów był minister aktywów państwowych Jacek Sasin, dlatego to właśnie na jego ręce ZOK skierowała pismo, żądając podjęcia działań, które miałyby doprowadzić do odbioru surowca przez TPE.

„Czujemy się oszukani, gdyż zawarte ustalenia i wielokrotne zapewnienia o odbiorach naszego węgla nie są realizowane, a zwały węgla rosnące na przykopalnianych składowiskach budzą coraz większy niepokój załóg górniczych” – napisali związkowcy.

Szefowie komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” z wszystkich trzech kopalń wchodzących w skład Tauron Wydobycie SA – ZG „Brzeszcze” (Stanisław Kłysz), ZG „Janina” (Stanisław Kurnik) i ZG „Sobieski” (Waldemar Sopata) – zwrócili uwagę, iż w trakcie negocjacji ubiegłorocznych porozumień społecznych dotyczących warunków przejęcia Tauron Wydobycie SA przez Skarb Państwa przekonywano ich, że wydzielenie spółki Tauron Wydobycie z TPE „nie będzie rzutowało negatywnie na bieżącą i przyszłą działalność” firmy.

„Przypominamy, że Zarząd TPE w imieniu swoim, jak i Tauron Wytwarzanie złożył dnia 7 sierpnia 2023 roku pisemną deklarację odbioru miałów z Tauron Wydobycie, a dnia 5 września 2023 roku jako strona społeczna skierowaliśmy do Prezesa TAURON Polska Energia żądanie realizacji zawartych porozumień (pismo otrzymał również Pan Premier Morawiecki, Wicepremier Kaczyński i Pan Minister” – wskazali związkowcy i skrytykowali dotychczasową politykę zaopatrywania się TPE w surowiec.

„Odnosimy wrażenie, że zarząd TAURON Polska Energia, zaopatrując swoje elektrownie i elektrociepłownie w zagraniczny surowiec, nie dba o interes gospodarki Polski. Taka krótkowzroczna polityka może doprowadzić do powtórki scenariusza z roku 2022, czyli zapaści i braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, a sektor górniczy do kryzysu” – przestrzegali związkowcy.

„Mydli nam się oczy”

Twierdzą także, że załoga nie jest informowana o rzeczywistych planach rządu wobec Tauron Wydobycie SA.

„Choć w naszych bezpośrednich spotkaniach we wrześniu i październiku br. z zarządami TAURON Polska Energia i TAURON Wytwarzanie uczestniczył pan Minister Marek Wesoły, który mocą swojego urzędu gwarantował wiarygodność prowadzonych rozmów i podjętych ustaleń o wielkości odbiorów węgla z TAURON Wydobycie, to fakty, z przykrością stwierdzamy, są inne. Mamy nieodparte wrażenie, że mydli nam się oczy, jakie są prawdziwe intencje względem przyszłości naszej Spółki. Nie możemy dalej się temu biernie przyglądać i uczestniczyć w tym teatrze. Niejednokrotnie udowadnialiśmy naszą wiarygodność i uczciwość w działaniach. Przypominamy, że jesteśmy reprezentantami nie tylko ponad 7 tysięcy pracowników, ale całych gmin i powiatów, a likwidacja, do której niewątpliwie zmierza taka polityka handlowa, nie pozwala nam stać bezczynnie. Ponadto jest to także łamanie podpisanej Umowy społeczne” – ocenili.

Ich zdaniem, „argument o braku zapotrzebowania na energię elektryczną wytwarzaną z węgla kamiennego przestał obowiązywać ze względu na wzrost zapotrzebowania w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym”.

„Pomimo to zapotrzebowanie na węgiel z naszej spółki zostało zredukowane na kolejny miesiąc o połowę (z 300 tys. ton na 150 tys. ton). Czy tak postępuje wiarygodny partner, który prowadzi negocjacje w dobrej wierze? Chyba że intencje są inne?” – retorycznie pytają autorzy pisma. „Dbając o interes społeczny i gospodarczy kraju, straciliśmy na tej polityce na kilku płaszczyznach. Zabezpieczaliśmy węgiel dla Grupy TAURON, nie sprzedając innym kontrahentom, ponieśliśmy koszty zwałowania, a na końcu dowiadujemy się, że Grupa nie jest zainteresowana naszym węglem. Problem narasta i wielkość nieodebranego węgla przez Grupę TAURON w 2023 roku szacowany jest na ponad 1 mln ton, co stanowi 1/3 produkcji miałów naszej Spółki” – wyliczali przewodniczący Związku z „Brzeszcz”, „Janiny” i „Sobieskiego”.

„Dość deklaracji bez pokrycia”

Domagają się również, by szef resortu aktywów państwowych doprowadził do odbioru węgla przez TPE.

„Dość deklaracji bez pokrycia! (…) Żądamy zdecydowanych działań ze strony Pana Ministra i oczekujemy na potwierdzenie wiarygodności Pana pozycji jako sygnatariusza zawartych porozumień i poczynionych ustaleń, w szczególności dotyczących odbioru zakontraktowanego 1 mln ton węgla przez TAURON Polska Energia w 2023 roku po cenie wynikającej z umowy” –zakończyli.

Oprócz ministra Sasina pismo otrzymali między innymi: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik oraz przewodniczący górniczej Solidarności Bogusław Hutek.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe