Zbigniew Kuźmiuk: Hołownia blokuje ważne rządowe ustawy, żeby ukryć różnice programowe pomiędzy PO, PSL-em i Lewicą

Mimo apelu premiera Mateusza Morawieckiego do marszałka Hołowni, nie dopuścił on, aby w porządku obrad rozpoczynającego się posiedzenia Sejmu, znalazły się trzy rządowe projekty ustaw: o zerowym podatku VAT na żywność, mrożeniu cen prądu i gazu, a także tzw. wakacjach kredytowych.
Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska) i Szymon Hołownia (Polska 2050) Zbigniew Kuźmiuk: Hołownia blokuje ważne rządowe ustawy, żeby ukryć różnice programowe pomiędzy PO, PSL-em i Lewicą
Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska) i Szymon Hołownia (Polska 2050) / PAP/Paweł Supernak

Blokada ważnych ustaw

Stało się to mimo zapowiedzi Hołowni podczas inauguracji obrad Sejmu, że podczas jego kadencji nie będzie „mrożenia” projektów ustaw wpływających do Sejmu, po standardowych badaniach prowadzonych przez Kancelarię, będą im nadawane tzw. numery druku i będą one dopuszczane do procedowania.

Wspomniane trzy rządowe ustawy znajdują się w Sejmie od kilku tygodni, a mimo tego do tej pory nie mają numery druków, co więcej marszałek Hołownia, sugeruje że skierował je do komisji finansów publicznych ale nie będzie wyznaczał jej przewodniczącemu terminów w których powinny się odbyć ich pierwsze czytania, a także terminów ich skierowania do drugiego czytania na sali plenarnej.

Dotychczasowa praktyka w tym zakresie była oczywista, marszałek ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek, aby wyznaczyć sejmowej komisji zarówno termin rozpoczęcia prac nad danym projektem ustawy ale i termin ich zakończenia.

Teraz marszałek Hołownia tego nie robi, blokuje rozpoczęcie prac sejmowych nad wspomnianymi projektami ustaw, bowiem nie chce ujawnienia już na etapie tworzenia się koalicji większościowej, różnic programowych pomiędzy Platformą, PSL-em i Lewicą.

A że takie, zasadnicze wręcz różnice występują, to wynika z publicznych wypowiedzi czołowych polityków tych partii, w tym w szczególności kandydata Platformy na ministra finansów posła Andrzeja Domańskiego.

Oczywiście to nie są poglądy jednego człowieka w Platformie, a decyzja jej kierownictwa, żeby jednak nie przedłużać zerowej stawki VAT na żywność, mrożenia cen na prąd i gaz oraz przedłużania tzw. wakacji kredytowych od 1 stycznia 2024 roku.

Opozycja popierała przedłużenie tarcz

Przypomnijmy, że utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność przez cały przyszły rok, to zmniejszenie dochodów budżetowych z tego podatku o około 10 mld zł.

Natomiast tzw. wakacje kredytowe obciążają budżet państwa pośrednio, poprzez zmniejszenie wpływów z podatku dochodowego (także bankowego), płaconych przez banki, ponieważ bezpośrednio koszty ponoszą banki, które udzielały złotowych kredytów na pierwsze mieszkanie dla ludzi młodych.

Z kolei koszty zamrożenia cen energii elektrycznej ponosiły do tej pory bezpośrednio koncerny energetyczne, a cen gazu koncern multienergetyczny Orlen (w tym roku było to około 14 mld zł), ale w oczywisty sposób wpływało to na ich wyniki finansowe, poziom zysku, a w konsekwencji obniżało wpłaty do budżetu z tytułu podatku dochodowego.

Przypomnijmy także, że część posłów opozycji, szczególnie ci z PSL-u i Lewicy w publicznych wypowiedziach zapewnia, że we wszystkich tych sprawach ma podobny pogląd jak rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyli że tarcze antyinflacyjne trzeba przedłużyć, podobnie jak wakacje kredytowe, ale jak wszystko na to wskazuje, politycy Platformy będą mieli w tej sprawie inne zdanie.

Otóż wspomniany poseł Platformy Andrzej Domański, a także główny doradca ekonomiczny Donalda Tuska i kandydat tej partii na ministra finansów, kilka dni temu na pytania redaktora Rymanowskiego w radiu Zet zdecydowanie odpowiedział, że jest przeciwny utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność, a także przedłużeniu wakacji kredytowych także w roku 2024 (o zamrożeniu cen energii elektrycznej i gazu, się nie wypowiadał).

Przy czym poseł Domański użył dosyć brutalnej argumentacji w obydwu przypadkach, stwierdzając, że skoro Platforma obiecała podwyższyć płace dla nauczycieli o 30%, to trzeba pieniądze na ten cel gdzieś pozyskać.

Jednak nerwowe poszukiwanie dopiero teraz źródeł finansowania zapowiedzianej przez Platformę podwyżki pałac dla nauczycieli jest wręcz szokujące, ponieważ kiedy Donald Tusk ją publicznie zapowiadał, twierdził, że wszystko jest dokładnie policzone, a pieniądze na ten cel są zagwarantowane.

To właśnie ze względu na te poważne rozbieżności programowe pomiędzy partiami tworzącej się nowej większości w Sejmie, marszałek Hołownia kluczy w sprawie wprowadzenia projektów tarcz antyinflacyjnych i wakacji kredytowych.

Nie pozwala na umieszczenie ich w porządku obrad Donald Tusk, bo przecież kandydat na ministra finansów Andrzej Domański, mówiąc o tym, że jest przeciwny tym rozwiązaniom, nie mówił tylko o swoim stanowisku, ale już podjętej decyzji przez szefa przyszłego rządu.

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia przyszłego roku, nie będzie nie tylko przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność, wakacji kredytowych w dotychczasowym kształcie, a być może także zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu.

Będą za to komisje śledcze w sprawie wyborów kopertowych, tzw. afery wizowej, czy ds. Pegasusa, bowiem we wczorajszej debacie na te tematy, wystąpienia posłów Platformy, Ruchu Hołowni, PSL-u i Lewicy, były akurat bardzo zgodne.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tusk chce zlikwidować Grupę Wyszehradzką? z ostatniej chwili
Tusk chce zlikwidować Grupę Wyszehradzką?

„Różnice w sprawie rosyjskiej napaści okazały się na szczycie V4 w Pradze tak głębokie, że Donald Tusk nie wykluczył, iż za kilka miesięcy format zniknie” – pisze „Rzeczpospolita”.

Biały Dom reaguje na słowa Macrona: Nie wyślemy wojsk na Ukrainę z ostatniej chwili
Biały Dom reaguje na słowa Macrona: Nie wyślemy wojsk na Ukrainę

– Prezydent Joe Biden jasno mówił, że USA nie wyślą wojsk, by walczyć na Ukrainę – oznajmiła rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Podobny sygnał wysłał we wtorek Pentagon.

Niemieckie koncerny wyrzucą setki tysięcy pracowników Wiadomości
Niemieckie koncerny wyrzucą setki tysięcy pracowników

Niemiecki rynek pracy potrzebuje setek tysięcy pracowników – takie i podobne hasła były w ostatnich latach często puszczane w obieg informacyjny przez niemieckie koncerny i przedstawicieli niemieckiej gospodarki.

Skiba o protestach rolników: „Rosjanie to wybitni szachiści. Zawsze mieli swoich ludzi u nas” z ostatniej chwili
Skiba o protestach rolników: „Rosjanie to wybitni szachiści. Zawsze mieli swoich ludzi u nas”

„Wystarczy przypatrzeć się ludziom, którzy stoją za protestami. Rosjanie to wybitni szachiści. Zawsze mieli swoich ludzi u nas. Przed rozbiorami car obficie sypał złotym cielcem dla szpiegów, zdrajców i magnatów” – twierdzi muzyk Krzysztof Skiba

Agnieszka Holland rozczarowana rządem Tuska z ostatniej chwili
Agnieszka Holland rozczarowana rządem Tuska

Znana z krytyki poprzedniej ekipy rządzącej reżyser Agnieszka Holland jest głęboko rozczarowana rządem Donalda Tuska. – Szalone rozczarowanie. Przecież większość środowiska głosowała na te władze z wielkim zaufaniem – skomentowała ostatnie decyzje Ministerstwa Kultury.

Zmiany w programie nauczania. Polscy i węgierscy historycy krytykują projekt MEN z ostatniej chwili
Zmiany w programie nauczania. Polscy i węgierscy historycy krytykują projekt MEN

Kilkudziesięciu polskich i węgierskich historyków podpisało się pod wspólnym stanowiskiem, krytykującym planowane zmiany w programie nauczania szkół podstawowych w Polsce, które dotyczą historii stosunków polsko-węgierskich.

Zbigniew Gryglas: Potrzebna jest wizja Wielkiej, Dumnej Polski Wiadomości
Zbigniew Gryglas: Potrzebna jest wizja Wielkiej, Dumnej Polski

Polska ze względu na swoje strategiczne położenie w sercu Europy zawsze była przedmiotem pożądania najeźdźców, zaborców. To położenie na piekielnie trudnej do obrony równinie stało się przyczyną Jej nieszczęść.

Hiszpański rząd odpowiada Macronowi ws. możliwości wysłania wojsk na Ukrainę z ostatniej chwili
Hiszpański rząd odpowiada Macronowi ws. możliwości wysłania wojsk na Ukrainę

– Hiszpania nie wyśle swoich żołnierzy na Ukrainę – oświadczyła rzeczniczka prasowa rządu Pilar Alegria na konferencji prasowej we wtorek. Odniosła się w ten sposób do poniedziałkowej zapowiedz prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że możliwe jest, by kraje europejskie wysłały swoje wojska do Ukrainy.

Nie żyje znana polska dziennikarka z ostatniej chwili
Nie żyje znana polska dziennikarka

Po długiej i poważnej chorobie zmarła polska dziennikarka Aleksandra Lewińska, która od niespełna 20 lat pracowała dla "Gazety Wyborczej".

Nie ma porozumienia z rządem. Będzie drugi protest z ostatniej chwili
Nie ma porozumienia z rządem. Będzie drugi protest

– Strajki będą trwały nadal. 6 marca znowu spotykamy się w Warszawie, dalej blokujemy Polskę, nie zejdziemy z barykad – przekazał tuż po wyjściu z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Szczepan Wójcik, jeden z organizatorów protestów rolników.

REKLAMA

Zbigniew Kuźmiuk: Hołownia blokuje ważne rządowe ustawy, żeby ukryć różnice programowe pomiędzy PO, PSL-em i Lewicą

Mimo apelu premiera Mateusza Morawieckiego do marszałka Hołowni, nie dopuścił on, aby w porządku obrad rozpoczynającego się posiedzenia Sejmu, znalazły się trzy rządowe projekty ustaw: o zerowym podatku VAT na żywność, mrożeniu cen prądu i gazu, a także tzw. wakacjach kredytowych.
Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska) i Szymon Hołownia (Polska 2050) Zbigniew Kuźmiuk: Hołownia blokuje ważne rządowe ustawy, żeby ukryć różnice programowe pomiędzy PO, PSL-em i Lewicą
Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska) i Szymon Hołownia (Polska 2050) / PAP/Paweł Supernak

Blokada ważnych ustaw

Stało się to mimo zapowiedzi Hołowni podczas inauguracji obrad Sejmu, że podczas jego kadencji nie będzie „mrożenia” projektów ustaw wpływających do Sejmu, po standardowych badaniach prowadzonych przez Kancelarię, będą im nadawane tzw. numery druku i będą one dopuszczane do procedowania.

Wspomniane trzy rządowe ustawy znajdują się w Sejmie od kilku tygodni, a mimo tego do tej pory nie mają numery druków, co więcej marszałek Hołownia, sugeruje że skierował je do komisji finansów publicznych ale nie będzie wyznaczał jej przewodniczącemu terminów w których powinny się odbyć ich pierwsze czytania, a także terminów ich skierowania do drugiego czytania na sali plenarnej.

Dotychczasowa praktyka w tym zakresie była oczywista, marszałek ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek, aby wyznaczyć sejmowej komisji zarówno termin rozpoczęcia prac nad danym projektem ustawy ale i termin ich zakończenia.

Teraz marszałek Hołownia tego nie robi, blokuje rozpoczęcie prac sejmowych nad wspomnianymi projektami ustaw, bowiem nie chce ujawnienia już na etapie tworzenia się koalicji większościowej, różnic programowych pomiędzy Platformą, PSL-em i Lewicą.

A że takie, zasadnicze wręcz różnice występują, to wynika z publicznych wypowiedzi czołowych polityków tych partii, w tym w szczególności kandydata Platformy na ministra finansów posła Andrzeja Domańskiego.

Oczywiście to nie są poglądy jednego człowieka w Platformie, a decyzja jej kierownictwa, żeby jednak nie przedłużać zerowej stawki VAT na żywność, mrożenia cen na prąd i gaz oraz przedłużania tzw. wakacji kredytowych od 1 stycznia 2024 roku.

Opozycja popierała przedłużenie tarcz

Przypomnijmy, że utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność przez cały przyszły rok, to zmniejszenie dochodów budżetowych z tego podatku o około 10 mld zł.

Natomiast tzw. wakacje kredytowe obciążają budżet państwa pośrednio, poprzez zmniejszenie wpływów z podatku dochodowego (także bankowego), płaconych przez banki, ponieważ bezpośrednio koszty ponoszą banki, które udzielały złotowych kredytów na pierwsze mieszkanie dla ludzi młodych.

Z kolei koszty zamrożenia cen energii elektrycznej ponosiły do tej pory bezpośrednio koncerny energetyczne, a cen gazu koncern multienergetyczny Orlen (w tym roku było to około 14 mld zł), ale w oczywisty sposób wpływało to na ich wyniki finansowe, poziom zysku, a w konsekwencji obniżało wpłaty do budżetu z tytułu podatku dochodowego.

Przypomnijmy także, że część posłów opozycji, szczególnie ci z PSL-u i Lewicy w publicznych wypowiedziach zapewnia, że we wszystkich tych sprawach ma podobny pogląd jak rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyli że tarcze antyinflacyjne trzeba przedłużyć, podobnie jak wakacje kredytowe, ale jak wszystko na to wskazuje, politycy Platformy będą mieli w tej sprawie inne zdanie.

Otóż wspomniany poseł Platformy Andrzej Domański, a także główny doradca ekonomiczny Donalda Tuska i kandydat tej partii na ministra finansów, kilka dni temu na pytania redaktora Rymanowskiego w radiu Zet zdecydowanie odpowiedział, że jest przeciwny utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność, a także przedłużeniu wakacji kredytowych także w roku 2024 (o zamrożeniu cen energii elektrycznej i gazu, się nie wypowiadał).

Przy czym poseł Domański użył dosyć brutalnej argumentacji w obydwu przypadkach, stwierdzając, że skoro Platforma obiecała podwyższyć płace dla nauczycieli o 30%, to trzeba pieniądze na ten cel gdzieś pozyskać.

Jednak nerwowe poszukiwanie dopiero teraz źródeł finansowania zapowiedzianej przez Platformę podwyżki pałac dla nauczycieli jest wręcz szokujące, ponieważ kiedy Donald Tusk ją publicznie zapowiadał, twierdził, że wszystko jest dokładnie policzone, a pieniądze na ten cel są zagwarantowane.

To właśnie ze względu na te poważne rozbieżności programowe pomiędzy partiami tworzącej się nowej większości w Sejmie, marszałek Hołownia kluczy w sprawie wprowadzenia projektów tarcz antyinflacyjnych i wakacji kredytowych.

Nie pozwala na umieszczenie ich w porządku obrad Donald Tusk, bo przecież kandydat na ministra finansów Andrzej Domański, mówiąc o tym, że jest przeciwny tym rozwiązaniom, nie mówił tylko o swoim stanowisku, ale już podjętej decyzji przez szefa przyszłego rządu.

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia przyszłego roku, nie będzie nie tylko przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność, wakacji kredytowych w dotychczasowym kształcie, a być może także zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu.

Będą za to komisje śledcze w sprawie wyborów kopertowych, tzw. afery wizowej, czy ds. Pegasusa, bowiem we wczorajszej debacie na te tematy, wystąpienia posłów Platformy, Ruchu Hołowni, PSL-u i Lewicy, były akurat bardzo zgodne.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe