Wiarygodność rządu utracona w dwa tygodnie – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

„Niecałe dwa tygodnie zajęło obecnemu rządowi roztrwonienie głównego – wydawać by się mogło – przesłania, które towarzyszyło obecnej koalicji w drodze po władzę. Wszakże nie jedność programowa czy odwoływanie się do wspólnego dziedzictwa stanowiły tu spoiwo, a donośnie wybrzmiewający przekaz: odsunąć PiS od władzy. Bo PiS to zdaniem dzisiejszych koalicjantów synonim braku praworządności, synonim reżimu, dyktatury, a co za tym idzie – kompletnego braku szacunku dla prawa” – pisze redaktor naczelny Michał Ossowski w swoim wstępniaku do noworocznego wydania „Tygodnika Solidarność”, w którym poczynania nowego rządu są niestety tematem numeru.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 01/2024 Wiarygodność rządu utracona w dwa tygodnie – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Okładka Tygodnika Solidarność nr 01/2024 / grafika: Adobe Stock

TEMAT NUMERU

HOŁOTUSK

Układ sił jest taki, że to Hołownia zależy od Tuska, nie Tusk od Hołowni. Marszałek Sejmu musi robić teraz wszystko, by udowodnić Tuskowi, że to on będzie lepszym kandydatem na prezydenta niż Trzaskowski

– pisze w swoim tekście Jakub Pacan.

 

Autor „babciowego”

Andrzej Domański tekę ministra finansów otrzymał 13 grudnia 2023 r. Jest ekonomistą, analitykiem gospodarczym, przez kilkanaście lat aktywnie i zawodowo obecnym na polskim rynku kapitałowym. Związany z Platformą Obywatelską, dotychczas pozostawał medialnie raczej w cieniu. Podobno mówi się o nim, że jako ekonomista jest neoliberałem z pewnym zrozumieniem wrażliwości socjalnej. Może to jednak PR

– opisuje Teresa Wójcik.

 

Mamy czego pilnować

– Będziemy mieli czego pilnować. Osiem ostatnich lat przyniosło rozkwit polskiej gospodarki i zdecydowaną poprawę sytuacji finansowej większości społeczeństwa. Najlepsza w historii jest też sytuacja na rynku pracy i w warunkach zatrudnienia

– mówi posłanka Małgorzata Wassermann w rozmowie z Teresą Wójcik.

 

W numerze polecamy ponad to:

Szczęśliwego nowego roku, pracowniku!

Od Nowego Roku weszło w prawie kilka istotnych zmian, które mają na celu poprawę sytuacji pracowników, szczególnie tych najgorzej wynagradzanych

– opisuje Barbara Michałowska.

 

Co z tym Trumpem?

Trump jest skrajnie kontrowersyjnym politykiem i jawi się jako postać zagadkowa. Dla lewicy dlatego, że jest skrajnym prawicowcem. Dla części prawicy dlatego, że jest populistą i bywa nieprzewidywalny, a nawet nieodpowiedzialny. Jednakże coraz bliżej są wybory, ani republikanie – poza Trumpem – ani demokraci nie mają przekonujących kandydatów na prezydenta największego mocarstwa świata. Trump zaś wciąż budzi wątpliwości, ale też wciąż jest nadzieją przeciętnego Amerykanina

– czytamy w artykule Teresy Wójcik.

 

Ta wojna potrwa długo

– Kwestia dotycząca tego, co zostanie uznane za likwidację Hamasu, będzie decyzją polityczną. Nie możemy zatem ocenić, kiedy wojna się zakończy. O ile odzyskanie zakładników to bardzo konkretny cel, o tyle uzyskanie pewności, że ze Strefy Gazy nigdy nie napłynie żadne zagrożenie dla Izraela, wydaje się niemożliwe

– mówi Marek Matusiak, koordynator projektu Izrael-Europa w Ośrodku Studiów Wschodnich, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Państwo – Kościół. Koniec karnawału

Wraz z odejściem PiS-u od władzy skończył się, jak twierdzą świeccy i duchowni obserwatorzy, pewien model koegzystencji kościoła i polityków, szczególnie tych prawicowych. kościół stoi obecnie przed wyzwaniem, z którego nie do końca zdaje sobie sprawę

– wnioskuje Jakub Pacan.

 

Kościół rok po śmierci Benedykta XVI

Ostatniego dnia ubiegłego roku odszedł do Domu Ojca papież senior Benedykt XVI. – Skończyła się pewna epoka – mówili wówczas komentatorzy zarówno świeccy, jak i duchowni. Jak zmienił się kościół na przestrzeni 12 miesięcy po śmierci Josepha Ratzingera?

– zastanawia się Agnieszka Żurek.

 

Masakra na Wybrzeżu – Grudzień ’70

Krwawo tłumione protesty robotników z grudnia 1970 r. bywają nazywane „wydarzeniami grudniowymi”. Jest to termin rozmywający odpowiedzialność i pamięć o tej strasznej pacyfikacji. „Wydarzenia” mogą być wieczorem w telewizji, a to, co wydarzyło się w dniach 14–22 grudnia 1970 roku w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu było krwawą łaźnią, którą obywatelom zgotowała władza komunistyczna i jej funkcjonariusze. Nie wpadajmy w tak zastawioną na nas pułapkę lingwistyczną i nazywajmy rzeczy po imieniu

– czytamy w tekście Konrada Wernickiego i Marcina Krzeszowca podsumowującym obchody Grudnia 1970.

 

Solidarność nigdy nie zapomni o poległych górnikach z „Wujka”

„To właśnie katowicki «Wujek» stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!” – napisał w liście do uczestników uroczystości upamiętniających ofiary krwawej pacyfikacji, do której doszło 42 lata temu w KWK „Wujek”, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”

– relacjonuje Barbara Michałowska.

 

Solidarność w Poczcie Polskiej: „Straszy się nas upadłością”

Poczta Polska oczekuje na dotację z budżetu państwa na pokrycie strat finansowych. komisja Europejska zwleka jednak z wydaniem ostatecznej zgody na jej przyznanie, a Zarząd PP uzależnia od tej decyzji przyszłe podwyżki wynagrodzeń. Związkowcy liczą na interwencję nowego rządu w Brukseli

– przedstawia Marcin Krzeszowiec.

 

Słowacy mocno odczuli wzrost kosztów życia

– Wydaje mi się, że na Słowacji, w Czechach czy w Polsce sytuacja pracowników jest podobna. Jesteśmy jednym regionem, mamy więc podobne problemy

– mówi Miroslav Hajnoš, sekretarz ds. Międzynarodowych w konfederacji Związków Zawodowych Republiki Słowackiej i członek Grupy Pracowników EkES-u, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Felietony

Rafał Woś – Co na to wszystko wyborca antypisu?

Karol Gac – 2024

Waldemar Biniecki – Strategiczny interes Polski

Marek Jan Chodakiewicz – Polska i Estonia

Tadeusz Płużański – Piłsudczyk, historyk, żołnierz

 


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

Wiarygodność rządu utracona w dwa tygodnie – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

„Niecałe dwa tygodnie zajęło obecnemu rządowi roztrwonienie głównego – wydawać by się mogło – przesłania, które towarzyszyło obecnej koalicji w drodze po władzę. Wszakże nie jedność programowa czy odwoływanie się do wspólnego dziedzictwa stanowiły tu spoiwo, a donośnie wybrzmiewający przekaz: odsunąć PiS od władzy. Bo PiS to zdaniem dzisiejszych koalicjantów synonim braku praworządności, synonim reżimu, dyktatury, a co za tym idzie – kompletnego braku szacunku dla prawa” – pisze redaktor naczelny Michał Ossowski w swoim wstępniaku do noworocznego wydania „Tygodnika Solidarność”, w którym poczynania nowego rządu są niestety tematem numeru.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 01/2024 Wiarygodność rządu utracona w dwa tygodnie – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Okładka Tygodnika Solidarność nr 01/2024 / grafika: Adobe Stock

TEMAT NUMERU

HOŁOTUSK

Układ sił jest taki, że to Hołownia zależy od Tuska, nie Tusk od Hołowni. Marszałek Sejmu musi robić teraz wszystko, by udowodnić Tuskowi, że to on będzie lepszym kandydatem na prezydenta niż Trzaskowski

– pisze w swoim tekście Jakub Pacan.

 

Autor „babciowego”

Andrzej Domański tekę ministra finansów otrzymał 13 grudnia 2023 r. Jest ekonomistą, analitykiem gospodarczym, przez kilkanaście lat aktywnie i zawodowo obecnym na polskim rynku kapitałowym. Związany z Platformą Obywatelską, dotychczas pozostawał medialnie raczej w cieniu. Podobno mówi się o nim, że jako ekonomista jest neoliberałem z pewnym zrozumieniem wrażliwości socjalnej. Może to jednak PR

– opisuje Teresa Wójcik.

 

Mamy czego pilnować

– Będziemy mieli czego pilnować. Osiem ostatnich lat przyniosło rozkwit polskiej gospodarki i zdecydowaną poprawę sytuacji finansowej większości społeczeństwa. Najlepsza w historii jest też sytuacja na rynku pracy i w warunkach zatrudnienia

– mówi posłanka Małgorzata Wassermann w rozmowie z Teresą Wójcik.

 

W numerze polecamy ponad to:

Szczęśliwego nowego roku, pracowniku!

Od Nowego Roku weszło w prawie kilka istotnych zmian, które mają na celu poprawę sytuacji pracowników, szczególnie tych najgorzej wynagradzanych

– opisuje Barbara Michałowska.

 

Co z tym Trumpem?

Trump jest skrajnie kontrowersyjnym politykiem i jawi się jako postać zagadkowa. Dla lewicy dlatego, że jest skrajnym prawicowcem. Dla części prawicy dlatego, że jest populistą i bywa nieprzewidywalny, a nawet nieodpowiedzialny. Jednakże coraz bliżej są wybory, ani republikanie – poza Trumpem – ani demokraci nie mają przekonujących kandydatów na prezydenta największego mocarstwa świata. Trump zaś wciąż budzi wątpliwości, ale też wciąż jest nadzieją przeciętnego Amerykanina

– czytamy w artykule Teresy Wójcik.

 

Ta wojna potrwa długo

– Kwestia dotycząca tego, co zostanie uznane za likwidację Hamasu, będzie decyzją polityczną. Nie możemy zatem ocenić, kiedy wojna się zakończy. O ile odzyskanie zakładników to bardzo konkretny cel, o tyle uzyskanie pewności, że ze Strefy Gazy nigdy nie napłynie żadne zagrożenie dla Izraela, wydaje się niemożliwe

– mówi Marek Matusiak, koordynator projektu Izrael-Europa w Ośrodku Studiów Wschodnich, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Państwo – Kościół. Koniec karnawału

Wraz z odejściem PiS-u od władzy skończył się, jak twierdzą świeccy i duchowni obserwatorzy, pewien model koegzystencji kościoła i polityków, szczególnie tych prawicowych. kościół stoi obecnie przed wyzwaniem, z którego nie do końca zdaje sobie sprawę

– wnioskuje Jakub Pacan.

 

Kościół rok po śmierci Benedykta XVI

Ostatniego dnia ubiegłego roku odszedł do Domu Ojca papież senior Benedykt XVI. – Skończyła się pewna epoka – mówili wówczas komentatorzy zarówno świeccy, jak i duchowni. Jak zmienił się kościół na przestrzeni 12 miesięcy po śmierci Josepha Ratzingera?

– zastanawia się Agnieszka Żurek.

 

Masakra na Wybrzeżu – Grudzień ’70

Krwawo tłumione protesty robotników z grudnia 1970 r. bywają nazywane „wydarzeniami grudniowymi”. Jest to termin rozmywający odpowiedzialność i pamięć o tej strasznej pacyfikacji. „Wydarzenia” mogą być wieczorem w telewizji, a to, co wydarzyło się w dniach 14–22 grudnia 1970 roku w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu było krwawą łaźnią, którą obywatelom zgotowała władza komunistyczna i jej funkcjonariusze. Nie wpadajmy w tak zastawioną na nas pułapkę lingwistyczną i nazywajmy rzeczy po imieniu

– czytamy w tekście Konrada Wernickiego i Marcina Krzeszowca podsumowującym obchody Grudnia 1970.

 

Solidarność nigdy nie zapomni o poległych górnikach z „Wujka”

„To właśnie katowicki «Wujek» stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!” – napisał w liście do uczestników uroczystości upamiętniających ofiary krwawej pacyfikacji, do której doszło 42 lata temu w KWK „Wujek”, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”

– relacjonuje Barbara Michałowska.

 

Solidarność w Poczcie Polskiej: „Straszy się nas upadłością”

Poczta Polska oczekuje na dotację z budżetu państwa na pokrycie strat finansowych. komisja Europejska zwleka jednak z wydaniem ostatecznej zgody na jej przyznanie, a Zarząd PP uzależnia od tej decyzji przyszłe podwyżki wynagrodzeń. Związkowcy liczą na interwencję nowego rządu w Brukseli

– przedstawia Marcin Krzeszowiec.

 

Słowacy mocno odczuli wzrost kosztów życia

– Wydaje mi się, że na Słowacji, w Czechach czy w Polsce sytuacja pracowników jest podobna. Jesteśmy jednym regionem, mamy więc podobne problemy

– mówi Miroslav Hajnoš, sekretarz ds. Międzynarodowych w konfederacji Związków Zawodowych Republiki Słowackiej i członek Grupy Pracowników EkES-u, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Felietony

Rafał Woś – Co na to wszystko wyborca antypisu?

Karol Gac – 2024

Waldemar Biniecki – Strategiczny interes Polski

Marek Jan Chodakiewicz – Polska i Estonia

Tadeusz Płużański – Piłsudczyk, historyk, żołnierz

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe