Kaczyński kontra dziennikarz TVN24. Poszło o nocny telefon do prezesa TVP

– To nie oznacza żadnej zależności, to tylko pytanie o to, czy coś działa, czy nie działa. Każdy obywatel może takie pytanie zadać, jak jakąś osobę zna – mówił dziennikarzowi TVN24 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Warszawa, 03.01.2024. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej Kaczyński kontra dziennikarz TVN24. Poszło o nocny telefon do prezesa TVP
Warszawa, 03.01.2024. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej / fot. PAP/Radek Pietruszka

Tuż przed świętami w rozmowie z Radiem Wnet prezes PiS przyznał, że wykonał telefon do ówczesnego szefa TVP Mateusza Matyszkowicza.

Do tej sprawy podczas środowej konferencji prasowej odniósł się dziennikarz TVN24, który zapytał Jarosława Kaczyńskiego, w jakim celu dzwonił o godz. 3 w nocy do prezesa Telewizji Polskiej.

Wróciłem o tej porze do domu. Zadzwoniłem do marszałka Terleckiego, on mi potwierdził brak sygnału. Dzwoniłem jeszcze do dwóch osób, ale one spały. Po dłuższym zastanowieniu uznałem, że chyba trzeba zadzwonić do prezesa telewizji. Znam go nieporównywalnie krócej niż prezesa Kurskiego, zaryzykowałem, towarzysko to nie była sytuacja najłatwiejsza. Nie miałem właściwego dekodera – powiedział prezes PiS.

Dodał, że „chodziło o to, czy Telewizja Polska została wyłączona, czy też nie”. Kaczyński zwrócił się następnie bezpośrednio do redaktora TVN24.

Panie redaktorze, to nie oznacza żadnej zależności, to tylko pytanie o to, czy coś działa, czy nie działa. Każdy obywatel może takie pytanie zadać, jak jakąś osobę zna, cała bajka o szefach na telefon odnosi się do dzisiejszej sytuacji – powiedział dziennikarzowi Jarosław Kaczyński.

CZYTAJ TAKŻE: Kompromitacja nowego ministra cyfryzacji w programie na żywo [WIDEO]

Co Polacy sądzą o sposobie przejęcia TVP?

Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię UCE Research na zlecenie portalu Onet, ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia to, w jaki sposób minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz przejął media publiczne.

Opcję „zdecydowanie tak” zaznaczyło 26,9 proc. ankietowanych, a „raczej tak” 25,9 proc. Daje to łącznie 52,8 proc. pozytywnych odpowiedzi.

Z kolei 19,1 proc. badanych wskazało odpowiedź „zdecydowanie nie”. Opcję „raczej nie” – 13,2 proc. Daje to łącznie 32,3 proc.

Wyrobionego zdania nie ma natomiast 14,9 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje wybitny prawnik i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Skandal wokół siłowego przejęcia TVP

Nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł, gdy rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza „nowe władze” weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP. 

Wciąż „na stanowisku” trwa w siedzibie PAP prezes agencji Wojciech Surmacz, a w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jej kierownictwo: Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki.

CZYTAJ TAKŻE: „Tylu dziennikarzy zostało zwolnionych”. Burza po emisji popularnego programu TVN

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające „demokratyczną opozycję” w Polsce.

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

„Brutalna taktyka nowego rządu przekształciła przyziemną rotację nominacji politycznych w wysoce upolityczniony dramat z oskarżeniami o łamanie prawa” – komentuje z kolei Peter Doran na łamach „New York Post”.

„Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem” – twierdzi niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.


 

POLECANE
TK obraduje ws. ustawy budżetowej. Wniosek o uznanie ustawy jako niezgodnej z Konstytucją z ostatniej chwili
TK obraduje ws. ustawy budżetowej. Wniosek o uznanie ustawy jako niezgodnej z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny obraduje ws. ustawy budżetowej na rok 2025 r, rozpatrywanej na wniosek prezydenta Andrzej Dudy. Wniosek dotyczy m.in. cięć większości parlamentarnej na budżetach wybranych instytucji, w tym samego Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawiciel prezydenta przedstawił i wniósł wniosek o uznanie ustawy budżetowej za niezgodną z Konstytucją.

Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania Wiadomości
Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania

Podczas wizyty w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach Grzegorz Braun ponownie zerwał flagę, tym razem była to flaga Unii Europejskiej. Incydent został nagrany i opublikowany w mediach społecznościowych.

Tragiczny koniec niezwykłej historii. Smutny komunikat poznańskiego zoo z ostatniej chwili
"Tragiczny koniec niezwykłej historii". Smutny komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród zoologiczny wydał bardzo smutny komunikat, w którym poinformował o dramatycznych okolicznościach śmierci Rei del Causse, orłosępa, który dochodził do sił w poznańskim zoo.

Prorektor Collegium Humanum zatrzymany przez CBA na przejściu granicznym pilne
Prorektor Collegium Humanum zatrzymany przez CBA na przejściu granicznym

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali prorektora Collegium Humanum. Mężczyzna został zatrzymany w sobotę na terenie przejścia granicznego w Medyce. Jako tzw. rekruter przeprowadzał nielegalny proceder wystawienia dokumentów potwierdzających w sposób fikcyjny przebieg studiów przez obywateli Ukrainy.

Czy wam nie wstyd? Burza w sieci po emisji programu TVN gorące
"Czy wam nie wstyd?" Burza w sieci po emisji programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Atak wiodących mediów na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament pana Jerzego z ostatniej chwili
Atak "wiodących mediów" na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament pana Jerzego

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (…) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy, ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. Teraz ujawniono testament pana Jerzego.

Onet opublikował wywiad z opiekunką pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji z ostatniej chwili
Onet opublikował wywiad z opiekunką pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji

Na onet.pl pojawił się wywiad z kobietą przedstawioną jako "opiekunka" pana Jerzego. Anna Kanigowska, która miała opiekować się mężczyzną, oskarża Karola Nawrockiego o brak zainteresowania p. Jerzym. Internauci szybko zidentyfikowali kobietę, z której konta w mediach społecznościowych od lat wylewa się hejt na polityków obecnej opozycji.

PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek z ostatniej chwili
PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: "ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek"

Oczekujemy od agencji, służb specjalnych, że będą stały na straży naszego bezpieczeństwa. A nie będą angażowały się w kampanię jednego czy drugiego kandydata, jak to miejsce ma teraz - powiedział poseł Andrzej Śliwka podczas konferencji zorganizowanej przez PiS. Odniósł się w ten sposób do, jak twierdzą posłowie PiS, wykorzystania służb w kampanii po stronie sztabu Rafała Trzaskowskiego.

Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie z ostatniej chwili
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie

Zakończono podejmowanie szczątków pomordowanych osób w dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim, na Ukrainie. Znaleziono tam fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Słynny już tramwaj na Wilanów znów da się warszawiakom we znaki. W związku z kolejnym etapem inwestycji służby miejskie wprowadziły zmianę organizacji ruchu na jednej z kluczowych arterii miasta.

REKLAMA

Kaczyński kontra dziennikarz TVN24. Poszło o nocny telefon do prezesa TVP

– To nie oznacza żadnej zależności, to tylko pytanie o to, czy coś działa, czy nie działa. Każdy obywatel może takie pytanie zadać, jak jakąś osobę zna – mówił dziennikarzowi TVN24 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Warszawa, 03.01.2024. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej Kaczyński kontra dziennikarz TVN24. Poszło o nocny telefon do prezesa TVP
Warszawa, 03.01.2024. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej / fot. PAP/Radek Pietruszka

Tuż przed świętami w rozmowie z Radiem Wnet prezes PiS przyznał, że wykonał telefon do ówczesnego szefa TVP Mateusza Matyszkowicza.

Do tej sprawy podczas środowej konferencji prasowej odniósł się dziennikarz TVN24, który zapytał Jarosława Kaczyńskiego, w jakim celu dzwonił o godz. 3 w nocy do prezesa Telewizji Polskiej.

Wróciłem o tej porze do domu. Zadzwoniłem do marszałka Terleckiego, on mi potwierdził brak sygnału. Dzwoniłem jeszcze do dwóch osób, ale one spały. Po dłuższym zastanowieniu uznałem, że chyba trzeba zadzwonić do prezesa telewizji. Znam go nieporównywalnie krócej niż prezesa Kurskiego, zaryzykowałem, towarzysko to nie była sytuacja najłatwiejsza. Nie miałem właściwego dekodera – powiedział prezes PiS.

Dodał, że „chodziło o to, czy Telewizja Polska została wyłączona, czy też nie”. Kaczyński zwrócił się następnie bezpośrednio do redaktora TVN24.

Panie redaktorze, to nie oznacza żadnej zależności, to tylko pytanie o to, czy coś działa, czy nie działa. Każdy obywatel może takie pytanie zadać, jak jakąś osobę zna, cała bajka o szefach na telefon odnosi się do dzisiejszej sytuacji – powiedział dziennikarzowi Jarosław Kaczyński.

CZYTAJ TAKŻE: Kompromitacja nowego ministra cyfryzacji w programie na żywo [WIDEO]

Co Polacy sądzą o sposobie przejęcia TVP?

Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię UCE Research na zlecenie portalu Onet, ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia to, w jaki sposób minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz przejął media publiczne.

Opcję „zdecydowanie tak” zaznaczyło 26,9 proc. ankietowanych, a „raczej tak” 25,9 proc. Daje to łącznie 52,8 proc. pozytywnych odpowiedzi.

Z kolei 19,1 proc. badanych wskazało odpowiedź „zdecydowanie nie”. Opcję „raczej nie” – 13,2 proc. Daje to łącznie 32,3 proc.

Wyrobionego zdania nie ma natomiast 14,9 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje wybitny prawnik i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Skandal wokół siłowego przejęcia TVP

Nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł, gdy rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza „nowe władze” weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP. 

Wciąż „na stanowisku” trwa w siedzibie PAP prezes agencji Wojciech Surmacz, a w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jej kierownictwo: Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki.

CZYTAJ TAKŻE: „Tylu dziennikarzy zostało zwolnionych”. Burza po emisji popularnego programu TVN

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające „demokratyczną opozycję” w Polsce.

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

„Brutalna taktyka nowego rządu przekształciła przyziemną rotację nominacji politycznych w wysoce upolityczniony dramat z oskarżeniami o łamanie prawa” – komentuje z kolei Peter Doran na łamach „New York Post”.

„Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem” – twierdzi niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe