„To historyczny krok”. Prezydent Zełenski z wizytą w Berlinie

Niemcy pomogą Ukrainie. Przywódcy podpisali ważne porozumienie, na mocy którego Ukraina otrzyma m.in. 36 haubic, 120 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, a także systemy przeciwlotnicze Iria-T wraz z rakietami.
„Historyczny krok”
Głos w czasie spotkania zabrał kanclerz Scholz, który poinformował, że Ukraina otrzyma wsparcie w budowaniu nowoczesnych sił zbrojnych mogących skutecznie odeprzeć ataki Rosji.
Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa między obydwoma krajami stanowi historyczny krok naprzód. Potwierdza też, że Niemcy będą w dalszym ciągu wspierać niepodległą Ukrainę w jej obronie przed rosyjską wojną agresywną tak długo, jak będzie to konieczne
– mówił szef niemieckiego rządu.
Kanclerz podkreślił także, że stosunki Niemiec i Ukrainy „osiągnęły zupełnie nową jakość” w ciągu ostatnich dwóch lat. Niemcy przekazały Ukrainie blisko 7,1 mld euro na wsparcie militarne, dodatkowe 6 mld euro stanowią zobowiązania na kolejne lata.
Rzecznik prasowy rządu Steffen Hebestreit udostępnił na platformie X tekst podpisanej przez Niemcy i Ukrainę umowy: http://tinyurl.com/mt7us3ns.
Zełenski uda się do Francji
W piątek wieczorem prezydent Zełenski ma udać się do Paryża, gdzie podpisze umowę o bezpieczeństwie z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Jako pierwsza takie porozumienie zawarła z Ukrainą Wielka Brytania w trakcie wizyty premiera Rishiego Sunaka w Kijowie, 12 stycznia.
Umowy o bezpieczeństwie są wynikiem inicjatywy państw G7 po tym, jak podczas szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 r. nie zaoferowano Ukrainie żadnych konkretnych perspektyw akcesyjnych.
Wojna na Ukrainie
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Atak rozpoczął się nocą, kiedy ok. 200 tys. rosyjskich żołnierzy najechało naszego wschodniego sąsiada. Przeprowadzono ataki rakietowe praktycznie w całym kraju, również w Iwano-Frankowsku i Łucku. Są to miejscowości położone ok. 100 km od naszej granicy, co dodatkowo wzbudzało ogrom niepokoju. Rosjanie od pierwszych dni wojny dopuszczali się okrutnych czynów i szli na całość. W planach mieli błyskawiczne zajęcie Kijowa, sprawy potoczyły się jednak inaczej. Rosjanie nie spodziewali się tak zdecydowanego odwetu i problemów w realizacji swojego planu. Od samego początku nazywali inwazję na Ukrainę „specjalną operacją wojskową”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Matka Nawalnego: 12 lutego byliśmy na widzeniu. Żył i był zdrowy
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Burza w Pałacu Buckingham. Niespodziewany ruch Meghan Markle
Today, @Bundeskanzler Olaf Scholz and I signed an Agreement on security cooperation and long-term support between Ukraine and Germany.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 16, 2024
This is an unprecedented document that guarantees German support for Ukraine in the amount of €7 billion for this year. It envisages weapons… pic.twitter.com/qAaHrxdr06