Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW

W służbach na stanowiska kierownicze przychodzą często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza służbami albo miały ograniczony udział w ich pracy. Niestety grozi nam to, że wymuszą oni na służbach przystosowanie się do ich poziomu. To ogromna szkoda dla Polski.
Donald Tusk Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW
Donald Tusk / 15 bm. w Berlinie. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie zmieniające od 1 lipca 2024 r. statut Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmiany osłabią skuteczność ABW, a zatem będą rzutowały negatywnie na bezpieczeństwie RP. Premier przywraca w Agencji szereg Delegatur, które w latach 2017-2024 były Wydziałami Zamiejscowymi.

Wpadka Tuska i Macrona w Berlinie. Wszystko się nagrało [VIDEO]

"System głosowania leży". Ukraińscy hakerzy zakłócili wybory prezydenckie w Rosji

 

Zmiany organizacyjne

Zmiany, które przeprowadził rząd PiS, miały na celu wzmocnienie kilku Delegatur i odchudzenie biurokracji w pozostałych. Dzięki temu udało się zdynamizować pracę operacyjną, wysłać więcej osób w teren, odchudzić piony administracyjno-biurokratyczne i skupić się na najważniejszych zadaniach. Zmniejszono przez to kadrę kierowniczą. Zmiany okazały się bardzo skuteczne. W latach 2017-2023 ABW miała ogromną efektywność w zakresie zwalczania obcych służb, terroryzmu, zagrożeń strategicznych. Wystarczy wskazać, że dzięki kontrwywiadowi udało się w latach 2016-23 zidentyfikować i zneutralizować działania ponad 100 szpiegów rosyjskich i białoruskich. Takiej skuteczności nie było nigdy. ABW prowadziła też bardzo ważne prace analityczne dotykające najważniejszych obszarów dla RP.

Zmiany struktury to jeden z wielu elementów modernizacji ABW w czasie rządów PiS. To pozwoliło przygotować służbę na nowe wyzwania. Dzięki temu ABW sprostała zagrożeniom obecnym w czasie pandemii COVID-19, ataku hybrydowego na Polskę rozpoczętego w 2021 roku czy też w czasie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Nowe metody zarządzania i pracy pozwoliły m. in. ABW na wykrycie montowanej przez Rosję siatki szpiegowskiej, którą Moskwa przygotowywała do aktów sabotażu i dywersji w Polsce. Skuteczność Agencji pozwoliła uniknąć tragedii. Sukcesy polskiego kontrwywiadu cywilnego budziły duże zainteresowanie i uznanie nie tylko w Polsce, ale również u naszych sojuszników. Zarówno na poziomie politycznym, jak i w kontaktach między służbami do Polski docierały wyrazy uznania.

Zmiany dokonane w 2017 roku pomogły usprawnić pracę Agencji i nadać jej impulsu do większej aktywności, ofensywności i skuteczności. Obecne zmiany, skutkujące głównie rozrostem biurokracji, będą ABW osłabiać. Od 1 lipca 2024 roku w strukturze służby pojawi się 15 zamiast 5 Delegatur, a Agencja będzie się składać w sumie z 32 jednostek organizacyjnych. Otwarcie tak wielu Delegatur nie ma uzasadnienia merytorycznego, a dodatkowo będzie generowało problemy w efektywnym zarządzaniu strukturą. ABW może stać się mniej sterowalna przez Szefa służby i mniej decyzyjna. A na pewno mniej dynamiczna. Zmiany doprowadzić mogą do powstania wielu dobrze płatnych etatów. Pozwolą lokalnym działaczom i politykom na chwalenie się „powrotem ABW w mieście” – szczególnie w okresie kampanii przed wyborami samorządowymi. Jednak nie pchną do przodu bezpieczeństwa państwa. Co więcej, zmiany bezpieczeństwo – z uwagi na opisywane skutki – mogą wręcz osłabić.

 

Likwidacja Centrum Prewencji Antyterrorystycznej

Zarządzenie dotyczące struktury ABW dokonuje jednak jeszcze jednej szkodliwej zmiany. Premier zdecydował bowiem o likwidacji Centrum Prewencji Terrorystycznej. Choć ta zmiana w mediach nie jest prezentowana szczególnie często, warto poświęcić jej chwilę. Pokazuje ono bowiem brak zrozumienia, czym jest ta jednostka, a także stawia pod znakiem zapytania profesjonalizm osób, które zarządzają obecnie Agencją.

Powstałe w 2018 roku CPT prowadzi szereg szkoleń i prac profilaktycznych wzmacniających świadomość społeczną dotyczącą zagrożeń terrorystycznych. Do dziś szkoleniem CPT ABW w różnych formach objęto ponad 1,1 miliona osób! Działania CPT są profesjonalne i podejmowane w oparciu o nowoczesne metody i formy przekazu. W mediach społecznościowych czy branżowych można znaleźć wiele słów uznania pod adresem CPT i jego instruktorów. Uczestnicy szkoleń są przekonani o profesjonalizmie i wartościowości warsztatów. Działania Centrum są ogromną korzyścią dla Polski z uwagi na potrzebę podnoszenia świadomości społecznej ws. terroryzmu. CPT realizuje obecnie choćby projekt szkolenia, którym objęci mają być wszyscy nauczyciele w Polsce. To ogromne wyzwanie, ale i szansa na podniesienie świadomości w tym zakresie. Dla ABW CPT było przełomem. Centrum opiera się na zupełnie innym modelu pracy. Jest oknem na świat i daje Agencji wiele nowych korzyści. Poza wzmocnieniem edukacji i świadomości społecznej CPT to możliwość pozyskiwania profesjonalnych kandydatów do służby czy też nowe zasady pracy ze światem nauki i administracji.

Obecnie w wyniku nijak motywowanej decyzji ABW rezygnuje z prowadzenia tego projektu. I nic nie wskazuje, by Agencja chciała utrzymać ten potencjał i sposób działania. Pojawiające się tezy, że rolę CPT może z powodzeniem przejąć Centrum Antyterrorystyczne ABW, są zupełnym absurdem. CAT ABW to jednostka operacyjna, a nie szkoleniowo-profilaktyczna. Ona musi się skupiać na pracy swoimi metodami i zgodnie ze swoją właściwością. CPT powinno funkcjonować obok CATu. Przejęcie przez CAT tych obowiązków byłoby szalenie niebezpieczne, bowiem mogłoby powodować, że Agencja przestanie być wydolna w zakresie zwalczania terroryzmu i ścigania terrorystów. To igranie z bezpieczeństwem RP.

 

Szkoda dla Polski

Likwidacja CPT oraz przywrócenie ogromnej liczny Delegatur w Polsce ma wspólny mianownik. Oba wątki budzą wątpliwości, czy osoby zarządzające służbami obecnie mają odpowiednie przygotowanie do działania, czy rozumieją jak służby zmieniły się w ostatnich latach i jakie są obecnie potrzeby, jeśli chodzi o ich aktywność. Problem jest poważny, bowiem zmiany w statucie ABW to jeden z wielu sygnałów pokazujących, że do służb wracają stare porządki i nieaktualne koncepcje zarządzania. Służby przez ostatnie osiem lat zmieniły się bardzo mocno. Są dużo nowocześniejsze, zmodernizowane technicznie, działają profesjonalnie i ofensywnie identyfikując zagrożenia i je neutralizując. Niestety w służbach na stanowiska kierownicze przychodzą natomiast często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza Agencjami albo miały ograniczony udział w ich aktywności. To będzie rzutowało na pracę służb. Bowiem niestety grozi nam to, że nowi nominaci - mający braki merytoryczne - wymuszą na służbach przystosowanie się do ich poziomu. A to będzie ogromna szkoda dla Polski i Polaków.

 

[Stanisław Żaryn, były Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, rzecznik prasowy ministra Mariusza Kamińskiego w latach 2016–2022, Doradca Prezydenta RP]
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niebezpieczny incydent pod Pałacem Prezydenckim: Zatrzymał się, położył plecak i... z ostatniej chwili
Niebezpieczny incydent pod Pałacem Prezydenckim: "Zatrzymał się, położył plecak i..."

Rzecznik prasowy Służby Ochrony Państwa płk. SOP Bogusław Piórkowski przekazał PAP, że przed Pałacem Prezydenckim został podpalony plecak. Wcześniej służby informowały, że ze wstępnych ustaleń wynika, że była to opona.

Nie żyje znany polski reżyser teatralny z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski reżyser teatralny

Sławomir Krawczyński, reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta i autor filmów krótkometrażowych, współzałożyciel Stowarzyszenia Scena 96 i jego wieloletni prezes zmarł 12 kwietnia w wieku 59 lat – poinformował w poniedziałek PAP prezes Stowarzyszenia Scena 96 Dariusz Jarosiński.

Rośnie polska kolonia w Barcelonie. Rekordowy transfer z ostatniej chwili
Rośnie polska kolonia w Barcelonie. Rekordowy transfer

Zdaniem "AZ/WAZ" Sport największa gwiazda kobiecej reprezentacji Polski Ewa Pajor już wkrótce ma zasilić szeregi FC Barcelona Femeni. Według ich informacji Polka podpisała juz 3-letnią umowę z katalońskim klubem, który miał wpłacić klauzulę w wysokości 500 tysięcy euro.

Przepraszam wszystkich. Protasiewicz tłumaczy się z szokującego zachowania z ostatniej chwili
"Przepraszam wszystkich". Protasiewicz tłumaczy się z szokującego zachowania

"Każdy ma swoje problemy, także zdrowotne. Ja też. Moja aktywność w ostatnich dniach w internecie była tego przejawem" – tłumaczy się w mediach społecznościowych Jacek Protasiewicz.

Aktywistka zażyła na wizji pigułkę aborcyjną: Ja promuję naukę z ostatniej chwili
Aktywistka zażyła na wizji pigułkę aborcyjną: "Ja promuję naukę"

Natalia Broniarzyk z organizacji "Aborcyjny Dream Team" zażyła na wizji tabletkę aborcyjną. – Ja promuję naukę, powołując się na WHO. Nie da się zawstydzić kogoś, kto się nie wstydzi – tłumaczy.

Rada UE zatwierdziła dyrektywę budynkową zwaną również wywłaszczeniową z ostatniej chwili
Rada UE zatwierdziła dyrektywę budynkową zwaną również wywłaszczeniową

- „Dyrektywa budynkowa” stała się unijnym prawem, a teraz Bruksela zacznie wymuszać na państwach członkowskich realizację planu, którego wykonanie to gigantyczne wydatki dla każdego posiadacza domu (oraz innych nieruchomości, bo wprowadzane zasady obejmują praktycznie każdy typ budynków) - przekazała Beata Szydło w mediach społecznościowych.

KE: Polska otrzymała 6,3 mld euro w ramach KPO z ostatniej chwili
KE: Polska otrzymała 6,3 mld euro w ramach KPO

Polska otrzymuje w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) 6,3 mld euro (27 mld zł) z Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF) i to dopiero początek - poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

Minister ds. równości: Nam jest potrzebna jeszcze legalna sterylizacja z ostatniej chwili
Minister ds. równości: "Nam jest potrzebna jeszcze legalna sterylizacja"

– Myślę, że nam jest potrzebna jeszcze legalna sterylizacja. Sterylizacja nie jest dzisiaj legalna – powiedziała minister ds. równości Katarzyna Kotula z Lewicy.

Neue Zürcher Zeitung: Polska staje się lepszymi Niemcami z ostatniej chwili
Neue Zürcher Zeitung: Polska staje się lepszymi Niemcami

"Okręty flagowe niemieckiego przemysłu przenoszą się do sąsiedniego kraju na wschodzie. Energia elektryczna jest tam tańsza, infrastruktura działa, a nowe zakłady można nawet budować na terenach zielonych. Polska staje się lepszymi Niemcami" – czytamy w publikacji na łamach szwajcarskiego dziennika Neue Zürcher Zeitung.

Znany biskup zaatakowany podczas nabożeństwa z ostatniej chwili
Znany biskup zaatakowany podczas nabożeństwa

Internet obiegły nagrania, które przedstawiają na na biskupa Mar Mari Emanuela do którego doszło podczas nabożeństwa. Do zdarzenia doszło po tym, gdy duchowny mówił o sobotnim ataku na centrum handlowe w Sydney, w którym zginęło sześć osób. 

REKLAMA

Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW

W służbach na stanowiska kierownicze przychodzą często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza służbami albo miały ograniczony udział w ich pracy. Niestety grozi nam to, że wymuszą oni na służbach przystosowanie się do ich poziomu. To ogromna szkoda dla Polski.
Donald Tusk Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW
Donald Tusk / 15 bm. w Berlinie. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie zmieniające od 1 lipca 2024 r. statut Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmiany osłabią skuteczność ABW, a zatem będą rzutowały negatywnie na bezpieczeństwie RP. Premier przywraca w Agencji szereg Delegatur, które w latach 2017-2024 były Wydziałami Zamiejscowymi.

Wpadka Tuska i Macrona w Berlinie. Wszystko się nagrało [VIDEO]

"System głosowania leży". Ukraińscy hakerzy zakłócili wybory prezydenckie w Rosji

 

Zmiany organizacyjne

Zmiany, które przeprowadził rząd PiS, miały na celu wzmocnienie kilku Delegatur i odchudzenie biurokracji w pozostałych. Dzięki temu udało się zdynamizować pracę operacyjną, wysłać więcej osób w teren, odchudzić piony administracyjno-biurokratyczne i skupić się na najważniejszych zadaniach. Zmniejszono przez to kadrę kierowniczą. Zmiany okazały się bardzo skuteczne. W latach 2017-2023 ABW miała ogromną efektywność w zakresie zwalczania obcych służb, terroryzmu, zagrożeń strategicznych. Wystarczy wskazać, że dzięki kontrwywiadowi udało się w latach 2016-23 zidentyfikować i zneutralizować działania ponad 100 szpiegów rosyjskich i białoruskich. Takiej skuteczności nie było nigdy. ABW prowadziła też bardzo ważne prace analityczne dotykające najważniejszych obszarów dla RP.

Zmiany struktury to jeden z wielu elementów modernizacji ABW w czasie rządów PiS. To pozwoliło przygotować służbę na nowe wyzwania. Dzięki temu ABW sprostała zagrożeniom obecnym w czasie pandemii COVID-19, ataku hybrydowego na Polskę rozpoczętego w 2021 roku czy też w czasie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Nowe metody zarządzania i pracy pozwoliły m. in. ABW na wykrycie montowanej przez Rosję siatki szpiegowskiej, którą Moskwa przygotowywała do aktów sabotażu i dywersji w Polsce. Skuteczność Agencji pozwoliła uniknąć tragedii. Sukcesy polskiego kontrwywiadu cywilnego budziły duże zainteresowanie i uznanie nie tylko w Polsce, ale również u naszych sojuszników. Zarówno na poziomie politycznym, jak i w kontaktach między służbami do Polski docierały wyrazy uznania.

Zmiany dokonane w 2017 roku pomogły usprawnić pracę Agencji i nadać jej impulsu do większej aktywności, ofensywności i skuteczności. Obecne zmiany, skutkujące głównie rozrostem biurokracji, będą ABW osłabiać. Od 1 lipca 2024 roku w strukturze służby pojawi się 15 zamiast 5 Delegatur, a Agencja będzie się składać w sumie z 32 jednostek organizacyjnych. Otwarcie tak wielu Delegatur nie ma uzasadnienia merytorycznego, a dodatkowo będzie generowało problemy w efektywnym zarządzaniu strukturą. ABW może stać się mniej sterowalna przez Szefa służby i mniej decyzyjna. A na pewno mniej dynamiczna. Zmiany doprowadzić mogą do powstania wielu dobrze płatnych etatów. Pozwolą lokalnym działaczom i politykom na chwalenie się „powrotem ABW w mieście” – szczególnie w okresie kampanii przed wyborami samorządowymi. Jednak nie pchną do przodu bezpieczeństwa państwa. Co więcej, zmiany bezpieczeństwo – z uwagi na opisywane skutki – mogą wręcz osłabić.

 

Likwidacja Centrum Prewencji Antyterrorystycznej

Zarządzenie dotyczące struktury ABW dokonuje jednak jeszcze jednej szkodliwej zmiany. Premier zdecydował bowiem o likwidacji Centrum Prewencji Terrorystycznej. Choć ta zmiana w mediach nie jest prezentowana szczególnie często, warto poświęcić jej chwilę. Pokazuje ono bowiem brak zrozumienia, czym jest ta jednostka, a także stawia pod znakiem zapytania profesjonalizm osób, które zarządzają obecnie Agencją.

Powstałe w 2018 roku CPT prowadzi szereg szkoleń i prac profilaktycznych wzmacniających świadomość społeczną dotyczącą zagrożeń terrorystycznych. Do dziś szkoleniem CPT ABW w różnych formach objęto ponad 1,1 miliona osób! Działania CPT są profesjonalne i podejmowane w oparciu o nowoczesne metody i formy przekazu. W mediach społecznościowych czy branżowych można znaleźć wiele słów uznania pod adresem CPT i jego instruktorów. Uczestnicy szkoleń są przekonani o profesjonalizmie i wartościowości warsztatów. Działania Centrum są ogromną korzyścią dla Polski z uwagi na potrzebę podnoszenia świadomości społecznej ws. terroryzmu. CPT realizuje obecnie choćby projekt szkolenia, którym objęci mają być wszyscy nauczyciele w Polsce. To ogromne wyzwanie, ale i szansa na podniesienie świadomości w tym zakresie. Dla ABW CPT było przełomem. Centrum opiera się na zupełnie innym modelu pracy. Jest oknem na świat i daje Agencji wiele nowych korzyści. Poza wzmocnieniem edukacji i świadomości społecznej CPT to możliwość pozyskiwania profesjonalnych kandydatów do służby czy też nowe zasady pracy ze światem nauki i administracji.

Obecnie w wyniku nijak motywowanej decyzji ABW rezygnuje z prowadzenia tego projektu. I nic nie wskazuje, by Agencja chciała utrzymać ten potencjał i sposób działania. Pojawiające się tezy, że rolę CPT może z powodzeniem przejąć Centrum Antyterrorystyczne ABW, są zupełnym absurdem. CAT ABW to jednostka operacyjna, a nie szkoleniowo-profilaktyczna. Ona musi się skupiać na pracy swoimi metodami i zgodnie ze swoją właściwością. CPT powinno funkcjonować obok CATu. Przejęcie przez CAT tych obowiązków byłoby szalenie niebezpieczne, bowiem mogłoby powodować, że Agencja przestanie być wydolna w zakresie zwalczania terroryzmu i ścigania terrorystów. To igranie z bezpieczeństwem RP.

 

Szkoda dla Polski

Likwidacja CPT oraz przywrócenie ogromnej liczny Delegatur w Polsce ma wspólny mianownik. Oba wątki budzą wątpliwości, czy osoby zarządzające służbami obecnie mają odpowiednie przygotowanie do działania, czy rozumieją jak służby zmieniły się w ostatnich latach i jakie są obecnie potrzeby, jeśli chodzi o ich aktywność. Problem jest poważny, bowiem zmiany w statucie ABW to jeden z wielu sygnałów pokazujących, że do służb wracają stare porządki i nieaktualne koncepcje zarządzania. Służby przez ostatnie osiem lat zmieniły się bardzo mocno. Są dużo nowocześniejsze, zmodernizowane technicznie, działają profesjonalnie i ofensywnie identyfikując zagrożenia i je neutralizując. Niestety w służbach na stanowiska kierownicze przychodzą natomiast często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza Agencjami albo miały ograniczony udział w ich aktywności. To będzie rzutowało na pracę służb. Bowiem niestety grozi nam to, że nowi nominaci - mający braki merytoryczne - wymuszą na służbach przystosowanie się do ich poziomu. A to będzie ogromna szkoda dla Polski i Polaków.

 

[Stanisław Żaryn, były Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, rzecznik prasowy ministra Mariusza Kamińskiego w latach 2016–2022, Doradca Prezydenta RP]
 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe