Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW

W służbach na stanowiska kierownicze przychodzą często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza służbami albo miały ograniczony udział w ich pracy. Niestety grozi nam to, że wymuszą oni na służbach przystosowanie się do ich poziomu. To ogromna szkoda dla Polski.
Donald Tusk Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW
Donald Tusk / 15 bm. w Berlinie. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie zmieniające od 1 lipca 2024 r. statut Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmiany osłabią skuteczność ABW, a zatem będą rzutowały negatywnie na bezpieczeństwie RP. Premier przywraca w Agencji szereg Delegatur, które w latach 2017-2024 były Wydziałami Zamiejscowymi.

Wpadka Tuska i Macrona w Berlinie. Wszystko się nagrało [VIDEO]

"System głosowania leży". Ukraińscy hakerzy zakłócili wybory prezydenckie w Rosji

 

Zmiany organizacyjne

Zmiany, które przeprowadził rząd PiS, miały na celu wzmocnienie kilku Delegatur i odchudzenie biurokracji w pozostałych. Dzięki temu udało się zdynamizować pracę operacyjną, wysłać więcej osób w teren, odchudzić piony administracyjno-biurokratyczne i skupić się na najważniejszych zadaniach. Zmniejszono przez to kadrę kierowniczą. Zmiany okazały się bardzo skuteczne. W latach 2017-2023 ABW miała ogromną efektywność w zakresie zwalczania obcych służb, terroryzmu, zagrożeń strategicznych. Wystarczy wskazać, że dzięki kontrwywiadowi udało się w latach 2016-23 zidentyfikować i zneutralizować działania ponad 100 szpiegów rosyjskich i białoruskich. Takiej skuteczności nie było nigdy. ABW prowadziła też bardzo ważne prace analityczne dotykające najważniejszych obszarów dla RP.

Zmiany struktury to jeden z wielu elementów modernizacji ABW w czasie rządów PiS. To pozwoliło przygotować służbę na nowe wyzwania. Dzięki temu ABW sprostała zagrożeniom obecnym w czasie pandemii COVID-19, ataku hybrydowego na Polskę rozpoczętego w 2021 roku czy też w czasie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Nowe metody zarządzania i pracy pozwoliły m. in. ABW na wykrycie montowanej przez Rosję siatki szpiegowskiej, którą Moskwa przygotowywała do aktów sabotażu i dywersji w Polsce. Skuteczność Agencji pozwoliła uniknąć tragedii. Sukcesy polskiego kontrwywiadu cywilnego budziły duże zainteresowanie i uznanie nie tylko w Polsce, ale również u naszych sojuszników. Zarówno na poziomie politycznym, jak i w kontaktach między służbami do Polski docierały wyrazy uznania.

Zmiany dokonane w 2017 roku pomogły usprawnić pracę Agencji i nadać jej impulsu do większej aktywności, ofensywności i skuteczności. Obecne zmiany, skutkujące głównie rozrostem biurokracji, będą ABW osłabiać. Od 1 lipca 2024 roku w strukturze służby pojawi się 15 zamiast 5 Delegatur, a Agencja będzie się składać w sumie z 32 jednostek organizacyjnych. Otwarcie tak wielu Delegatur nie ma uzasadnienia merytorycznego, a dodatkowo będzie generowało problemy w efektywnym zarządzaniu strukturą. ABW może stać się mniej sterowalna przez Szefa służby i mniej decyzyjna. A na pewno mniej dynamiczna. Zmiany doprowadzić mogą do powstania wielu dobrze płatnych etatów. Pozwolą lokalnym działaczom i politykom na chwalenie się „powrotem ABW w mieście” – szczególnie w okresie kampanii przed wyborami samorządowymi. Jednak nie pchną do przodu bezpieczeństwa państwa. Co więcej, zmiany bezpieczeństwo – z uwagi na opisywane skutki – mogą wręcz osłabić.

 

Likwidacja Centrum Prewencji Antyterrorystycznej

Zarządzenie dotyczące struktury ABW dokonuje jednak jeszcze jednej szkodliwej zmiany. Premier zdecydował bowiem o likwidacji Centrum Prewencji Terrorystycznej. Choć ta zmiana w mediach nie jest prezentowana szczególnie często, warto poświęcić jej chwilę. Pokazuje ono bowiem brak zrozumienia, czym jest ta jednostka, a także stawia pod znakiem zapytania profesjonalizm osób, które zarządzają obecnie Agencją.

Powstałe w 2018 roku CPT prowadzi szereg szkoleń i prac profilaktycznych wzmacniających świadomość społeczną dotyczącą zagrożeń terrorystycznych. Do dziś szkoleniem CPT ABW w różnych formach objęto ponad 1,1 miliona osób! Działania CPT są profesjonalne i podejmowane w oparciu o nowoczesne metody i formy przekazu. W mediach społecznościowych czy branżowych można znaleźć wiele słów uznania pod adresem CPT i jego instruktorów. Uczestnicy szkoleń są przekonani o profesjonalizmie i wartościowości warsztatów. Działania Centrum są ogromną korzyścią dla Polski z uwagi na potrzebę podnoszenia świadomości społecznej ws. terroryzmu. CPT realizuje obecnie choćby projekt szkolenia, którym objęci mają być wszyscy nauczyciele w Polsce. To ogromne wyzwanie, ale i szansa na podniesienie świadomości w tym zakresie. Dla ABW CPT było przełomem. Centrum opiera się na zupełnie innym modelu pracy. Jest oknem na świat i daje Agencji wiele nowych korzyści. Poza wzmocnieniem edukacji i świadomości społecznej CPT to możliwość pozyskiwania profesjonalnych kandydatów do służby czy też nowe zasady pracy ze światem nauki i administracji.

Obecnie w wyniku nijak motywowanej decyzji ABW rezygnuje z prowadzenia tego projektu. I nic nie wskazuje, by Agencja chciała utrzymać ten potencjał i sposób działania. Pojawiające się tezy, że rolę CPT może z powodzeniem przejąć Centrum Antyterrorystyczne ABW, są zupełnym absurdem. CAT ABW to jednostka operacyjna, a nie szkoleniowo-profilaktyczna. Ona musi się skupiać na pracy swoimi metodami i zgodnie ze swoją właściwością. CPT powinno funkcjonować obok CATu. Przejęcie przez CAT tych obowiązków byłoby szalenie niebezpieczne, bowiem mogłoby powodować, że Agencja przestanie być wydolna w zakresie zwalczania terroryzmu i ścigania terrorystów. To igranie z bezpieczeństwem RP.

 

Szkoda dla Polski

Likwidacja CPT oraz przywrócenie ogromnej liczny Delegatur w Polsce ma wspólny mianownik. Oba wątki budzą wątpliwości, czy osoby zarządzające służbami obecnie mają odpowiednie przygotowanie do działania, czy rozumieją jak służby zmieniły się w ostatnich latach i jakie są obecnie potrzeby, jeśli chodzi o ich aktywność. Problem jest poważny, bowiem zmiany w statucie ABW to jeden z wielu sygnałów pokazujących, że do służb wracają stare porządki i nieaktualne koncepcje zarządzania. Służby przez ostatnie osiem lat zmieniły się bardzo mocno. Są dużo nowocześniejsze, zmodernizowane technicznie, działają profesjonalnie i ofensywnie identyfikując zagrożenia i je neutralizując. Niestety w służbach na stanowiska kierownicze przychodzą natomiast często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza Agencjami albo miały ograniczony udział w ich aktywności. To będzie rzutowało na pracę służb. Bowiem niestety grozi nam to, że nowi nominaci - mający braki merytoryczne - wymuszą na służbach przystosowanie się do ich poziomu. A to będzie ogromna szkoda dla Polski i Polaków.

 

[Stanisław Żaryn, były Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, rzecznik prasowy ministra Mariusza Kamińskiego w latach 2016–2022, Doradca Prezydenta RP]
 


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW

W służbach na stanowiska kierownicze przychodzą często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza służbami albo miały ograniczony udział w ich pracy. Niestety grozi nam to, że wymuszą oni na służbach przystosowanie się do ich poziomu. To ogromna szkoda dla Polski.
Donald Tusk Stanisław Żaryn: Tak Tusk osłabia ABW
Donald Tusk / 15 bm. w Berlinie. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie zmieniające od 1 lipca 2024 r. statut Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmiany osłabią skuteczność ABW, a zatem będą rzutowały negatywnie na bezpieczeństwie RP. Premier przywraca w Agencji szereg Delegatur, które w latach 2017-2024 były Wydziałami Zamiejscowymi.

Wpadka Tuska i Macrona w Berlinie. Wszystko się nagrało [VIDEO]

"System głosowania leży". Ukraińscy hakerzy zakłócili wybory prezydenckie w Rosji

 

Zmiany organizacyjne

Zmiany, które przeprowadził rząd PiS, miały na celu wzmocnienie kilku Delegatur i odchudzenie biurokracji w pozostałych. Dzięki temu udało się zdynamizować pracę operacyjną, wysłać więcej osób w teren, odchudzić piony administracyjno-biurokratyczne i skupić się na najważniejszych zadaniach. Zmniejszono przez to kadrę kierowniczą. Zmiany okazały się bardzo skuteczne. W latach 2017-2023 ABW miała ogromną efektywność w zakresie zwalczania obcych służb, terroryzmu, zagrożeń strategicznych. Wystarczy wskazać, że dzięki kontrwywiadowi udało się w latach 2016-23 zidentyfikować i zneutralizować działania ponad 100 szpiegów rosyjskich i białoruskich. Takiej skuteczności nie było nigdy. ABW prowadziła też bardzo ważne prace analityczne dotykające najważniejszych obszarów dla RP.

Zmiany struktury to jeden z wielu elementów modernizacji ABW w czasie rządów PiS. To pozwoliło przygotować służbę na nowe wyzwania. Dzięki temu ABW sprostała zagrożeniom obecnym w czasie pandemii COVID-19, ataku hybrydowego na Polskę rozpoczętego w 2021 roku czy też w czasie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Nowe metody zarządzania i pracy pozwoliły m. in. ABW na wykrycie montowanej przez Rosję siatki szpiegowskiej, którą Moskwa przygotowywała do aktów sabotażu i dywersji w Polsce. Skuteczność Agencji pozwoliła uniknąć tragedii. Sukcesy polskiego kontrwywiadu cywilnego budziły duże zainteresowanie i uznanie nie tylko w Polsce, ale również u naszych sojuszników. Zarówno na poziomie politycznym, jak i w kontaktach między służbami do Polski docierały wyrazy uznania.

Zmiany dokonane w 2017 roku pomogły usprawnić pracę Agencji i nadać jej impulsu do większej aktywności, ofensywności i skuteczności. Obecne zmiany, skutkujące głównie rozrostem biurokracji, będą ABW osłabiać. Od 1 lipca 2024 roku w strukturze służby pojawi się 15 zamiast 5 Delegatur, a Agencja będzie się składać w sumie z 32 jednostek organizacyjnych. Otwarcie tak wielu Delegatur nie ma uzasadnienia merytorycznego, a dodatkowo będzie generowało problemy w efektywnym zarządzaniu strukturą. ABW może stać się mniej sterowalna przez Szefa służby i mniej decyzyjna. A na pewno mniej dynamiczna. Zmiany doprowadzić mogą do powstania wielu dobrze płatnych etatów. Pozwolą lokalnym działaczom i politykom na chwalenie się „powrotem ABW w mieście” – szczególnie w okresie kampanii przed wyborami samorządowymi. Jednak nie pchną do przodu bezpieczeństwa państwa. Co więcej, zmiany bezpieczeństwo – z uwagi na opisywane skutki – mogą wręcz osłabić.

 

Likwidacja Centrum Prewencji Antyterrorystycznej

Zarządzenie dotyczące struktury ABW dokonuje jednak jeszcze jednej szkodliwej zmiany. Premier zdecydował bowiem o likwidacji Centrum Prewencji Terrorystycznej. Choć ta zmiana w mediach nie jest prezentowana szczególnie często, warto poświęcić jej chwilę. Pokazuje ono bowiem brak zrozumienia, czym jest ta jednostka, a także stawia pod znakiem zapytania profesjonalizm osób, które zarządzają obecnie Agencją.

Powstałe w 2018 roku CPT prowadzi szereg szkoleń i prac profilaktycznych wzmacniających świadomość społeczną dotyczącą zagrożeń terrorystycznych. Do dziś szkoleniem CPT ABW w różnych formach objęto ponad 1,1 miliona osób! Działania CPT są profesjonalne i podejmowane w oparciu o nowoczesne metody i formy przekazu. W mediach społecznościowych czy branżowych można znaleźć wiele słów uznania pod adresem CPT i jego instruktorów. Uczestnicy szkoleń są przekonani o profesjonalizmie i wartościowości warsztatów. Działania Centrum są ogromną korzyścią dla Polski z uwagi na potrzebę podnoszenia świadomości społecznej ws. terroryzmu. CPT realizuje obecnie choćby projekt szkolenia, którym objęci mają być wszyscy nauczyciele w Polsce. To ogromne wyzwanie, ale i szansa na podniesienie świadomości w tym zakresie. Dla ABW CPT było przełomem. Centrum opiera się na zupełnie innym modelu pracy. Jest oknem na świat i daje Agencji wiele nowych korzyści. Poza wzmocnieniem edukacji i świadomości społecznej CPT to możliwość pozyskiwania profesjonalnych kandydatów do służby czy też nowe zasady pracy ze światem nauki i administracji.

Obecnie w wyniku nijak motywowanej decyzji ABW rezygnuje z prowadzenia tego projektu. I nic nie wskazuje, by Agencja chciała utrzymać ten potencjał i sposób działania. Pojawiające się tezy, że rolę CPT może z powodzeniem przejąć Centrum Antyterrorystyczne ABW, są zupełnym absurdem. CAT ABW to jednostka operacyjna, a nie szkoleniowo-profilaktyczna. Ona musi się skupiać na pracy swoimi metodami i zgodnie ze swoją właściwością. CPT powinno funkcjonować obok CATu. Przejęcie przez CAT tych obowiązków byłoby szalenie niebezpieczne, bowiem mogłoby powodować, że Agencja przestanie być wydolna w zakresie zwalczania terroryzmu i ścigania terrorystów. To igranie z bezpieczeństwem RP.

 

Szkoda dla Polski

Likwidacja CPT oraz przywrócenie ogromnej liczny Delegatur w Polsce ma wspólny mianownik. Oba wątki budzą wątpliwości, czy osoby zarządzające służbami obecnie mają odpowiednie przygotowanie do działania, czy rozumieją jak służby zmieniły się w ostatnich latach i jakie są obecnie potrzeby, jeśli chodzi o ich aktywność. Problem jest poważny, bowiem zmiany w statucie ABW to jeden z wielu sygnałów pokazujących, że do służb wracają stare porządki i nieaktualne koncepcje zarządzania. Służby przez ostatnie osiem lat zmieniły się bardzo mocno. Są dużo nowocześniejsze, zmodernizowane technicznie, działają profesjonalnie i ofensywnie identyfikując zagrożenia i je neutralizując. Niestety w służbach na stanowiska kierownicze przychodzą natomiast często osoby, które nie znają struktur, przez ostatnie lata były poza Agencjami albo miały ograniczony udział w ich aktywności. To będzie rzutowało na pracę służb. Bowiem niestety grozi nam to, że nowi nominaci - mający braki merytoryczne - wymuszą na służbach przystosowanie się do ich poziomu. A to będzie ogromna szkoda dla Polski i Polaków.

 

[Stanisław Żaryn, były Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, rzecznik prasowy ministra Mariusza Kamińskiego w latach 2016–2022, Doradca Prezydenta RP]
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe