Przeciwwaga dla BRICS? Jest wątek polski

Jak wynika z analiz ekspertów, Ukraina wraz ze swoimi azjatyckimi partnerami z Korei Południowej, Japonii czy Tajwanu mogą stworzyć istotną przeciwwagę dla BRICS, a zwłaszcza w kontekście konkurencji, jaką dotychczas w tym regionie wygrywały raczej Rosja oraz Chiny. Co ciekawe, w całej sprawie pojawia się również wątek Polski.
Gazoport w Świnoujściu Przeciwwaga dla BRICS? Jest wątek polski
Gazoport w Świnoujściu / materiały prasowe

Rozwijająca się współpraca międzynarodowa z Ukrainą, która przewiduje m.in. inwestycje w sektorze przemysłowym, może przyczynić się do wzrostu potencjału gospodarczego i technologicznego naszego wschodniego sąsiada oraz regionu jako całości. Warto przy tym zauważyć, że mówimy tutaj o przeciwwadze dla BRICS, czyli grupy państw, do których należą m.in. Rosja oraz Chiny, a więc naturalni przeciwnicy szeroko rozumianego Zachodu. Bez wątpienia wzmocnienie pozycji Ukrainy jako centrum przemysłowego daje znaczne szanse na zmniejszenie wpływów wspomnianych „wielkich graczy” w Europie Środkowo-Wschodniej, co leży również w interesie Polski.

Protasiewicz bez ogródek do Kierwińskiego: "Czekam na twoich chłopców, dostaną kawkę i..."

Nowy wpis Kierwińskiego. Grozi "prawnymi konsekwencjami"

 

Dlaczego Korea Południowa?

Na szczególną uwagę zasługuje ukraińsko-koreańska inwestycja, która przewiduje utworzenie na Ukrainie „Chemicznego Parku Przemysłowego”. W pierwszej połowie kwietnia podpisano ważną umowę o współpracy pomiędzy Grupą DF International a południowokoreańskim Hyundai Engineering Co. Ltd. Ta strategiczna inicjatywa ma na celu uruchomienie pierwszej fabryki wodoru i amoniaku opartej na odnawialnych źródłach energii, które mają znaleźć zastosowanie przy produkcji nawozów. Kontrakt, zawarty 12 kwietnia 2024 w Wiedniu, otwiera nowe możliwości dla rozwoju przemysłu chemicznego na Ukrainie, a także kładzie fundamenty pod przyszły proces odbudowy kraju po odparciu Moskwy.

Robert Shetler-Jones, dyrektor wykonawczy Grupy DF International, w rozmowie z mediami podkreślił znaczenie podpisanej umowy, zwracając uwagę na szansę zmiany pozycji Ukrainy w kontekście produkcji chemicznej w Europie. Współpraca z doświadczoną firmą inżynieryjną jak Hyundai Engineering, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie obiektów przemysłowych, daje odpowiednie perspektywy na ożywienie gospodarcze kraju. Z kolei Hyeon-Sung Hong, dyrektor wykonawczy Hyundai Engineering Co. Ltd, wskazał na symboliczne znaczenie współpracy pomiędzy oboma krajami, mające korzenie w podobnych doświadczeniach (odbudowa po wojnie koreańskiej w latach 50. XX wieku).

 

W orbicie Zachodu

Podjęcie przez Ukrainę współpracy nie tylko z Unią Europejską, w tym Polską, ale i Stanami Zjednoczonymi czy właśnie z Koreą Południową świadczy o jednym – Kijów chce mocno usadowić się w orbicie Zachodu. Do grupy BRICS należą głównie państwa autorytarne, jak wspomniane już Rosja i Chiny, ale i np. Iran, który – jak wiemy – bynajmniej nie był neutralny, jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie. Krótko mówiąc, nie jest to sojusz przyjazny sprawie ukraińskiej. Co innego, jeżeli chodzi o partnerów USA rozsianych po różnych zakątkach globu. Należą do nich na pewno Koreańczycy z południa, którzy według najnowszych doniesień zamierzają przekazać Ukrainie 2,3 mld dolarów pomocy.

W lutym tego roku mogliśmy przeczytać relację ze spotkania władz Ukrainy i Japonii na konferencji w Tokio. Okazuje się, że Kraj Kwitnącej Wiśni również przymierza się do wysłania do Kijowa pakietu pomocowego o wartości ponad 10 mld dolarów. Natomiast Tajwan, który na Dalekim Wschodzie w pewnym sensie odgrywa rolę tamtejszej Ukrainy, sam potrzebuje pilnego wsparcia w konfrontacji z komunistycznymi Chinami. Na szczęście parę dni temu amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała szereg pakietów pomocy finansowej i wojskowej. Łączna wartość wsparcia w tych aktach prawnych wyniesie przeszło 159 miliardach dolarów (dla Tajwanu, Ukrainy i Izraela).

 

Polska prawdziwym hubem gazowym?

Warto również wspomnieć o planach ukraińskiego biznesmena Dmytro Firtasza, który wiąże wielkie nadzieje z naszym krajem pod kątem utworzenia międzynarodowego hubu gazowego. Chodzi o import skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA do Polski, a później na Ukrainę oraz do Europy Zachodniej. Ocenia się, że może to stanowić istotny krok w dywersyfikacji rynków energetycznych w naszym regionie, a co za tym idzie – zmniejszeniu zależności od dostawców zewnętrznych ze Wschodu. Krótko mówiąc, byłby to kolejny element konstruowania polskiej „architektury bezpieczeństwa” – jak się to teraz modnie określa – czyli po prostu wzmacniania naszej suwerenności.

Na potrzeby przedsięwzięcia gazowego, którego centrum Firtasz chce uczynić Polskę, w naszym kraju powstała już spółka West Stream Energy z siedzibą w centrum Warszawy. Co ciekawe, przedstawiciele Grupy DF International przeprowadzali już wstępne negocjacje z rządem Zjednoczonej Prawicy, a teraz zamierzają kontynuować rozmowy z obecną koalicją. Jak dalej potoczą się losy tego projektu, zależy już od intencji i ukierunkowania nowych władz. Jakby jednak nie było, widać, że Ukraina stawia na politykę wielowektorową i nie ogranicza się tylko do najbliższych sąsiadów. Świadczy o tym dobitnie opisane powyżej przedsięwzięcie realizowane w kooperacji z Koreą Południową.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Młody Ukrainiec oskarżony o podżeganie do działania na rzecz obcego wywiadu. Grozi mu dożywocie Wiadomości
Młody Ukrainiec oskarżony o podżeganie do działania na rzecz obcego wywiadu. Grozi mu dożywocie

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia przeciwko 26-letniemu obywatelowi Ukrainy, zarzucając mu podżeganie do działania na rzecz obcego wywiadu. Postępowanie było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. Niech on teraz spier***a polityka
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. "Niech on teraz spier***a"

Poseł Suwerennej Polski Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie wideo, na którym słychać rozmowę dwóch radnych PO z sejmiku podlaskiego – Jarosława Dworzańskiego i Karola Pileckiego. 

Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami Wiadomości
Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami

Głośne i ostre reakcje wywołała w Europie rosyjska sugestia korekty granic morskich na Bałtyku. Chwilę potem rosyjscy pogranicznicy ostentacyjnie usunęli boje sygnalizacyjne rozmieszczone wcześniej na granicznej rzece Narwa przez Estończyków. Do tego ćwiczenia z taktyczną bronią jądrową. Moskwa prowokuje Zachód, bada jego reakcje, no i odwraca uwagę od najważniejszego obecnie frontu walki wolnego świata z reżimem putinowskim: wojny na Ukrainie.

Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu z ostatniej chwili
Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu

Jak donosi RMF FM, na warszawskim Okęciu we wtorek wieczorem awaryjnie lądował samolot z Turcji. Był to Boeing 737 lecący z tureckiego Izmiru. Na pokładzie było 117 osób. 

Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos Wiadomości
Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos

USA wezwały Izrael do przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie ataku na Rafah na południu Strefy Gazy, gdzie w nalocie zginęło 21 osób. Waszyngton będzie uważnie śledził wyniki tego dochodzenia - poinformował we wtorek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.

Trzaskowski po zdjęciu krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ] polityka
Trzaskowski po "zdjęciu" krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ]

Z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu wynika, że decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznym urzędzie przyniosła mu poważne straty wizerunkowe.

Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku Wiadomości
Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie określające, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu Wiadomości
Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. "Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu"

Prezydent Andrzej Duda przybył po południu do czeskiej Pragi, gdzie bierze udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez Premiera Czech Petra Fialę. Spotkanie w Pradze to pokłosie czeskiej inicjatywy amunicyjnej, będącej elementem szerszych zabiegów międzynarodowych o odpowiednie zaopatrzenie walczącej Ukrainy w broń i amunicję.

Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią Wiadomości
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy Wiadomości
Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy

W poniedziałek UE ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie ustanawiające ramy środków mających na celu wzmocnienie europejskiego ekosystemu produkcyjnego opartego na technologii zerowej netto, znane jako „ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto”. Problem stanowi fakt, że cały dokument opiera się na błędnych założeniach, iż sztucznie narzucona na przemysł transformacja energetyczna wzmocni gospodarkę, i zupełnie nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb i kosztów przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie zahamuje on ich odpływu z Europy. Doprowadzi za to do bankructw i bezprecedensowego kryzysu.

REKLAMA

Przeciwwaga dla BRICS? Jest wątek polski

Jak wynika z analiz ekspertów, Ukraina wraz ze swoimi azjatyckimi partnerami z Korei Południowej, Japonii czy Tajwanu mogą stworzyć istotną przeciwwagę dla BRICS, a zwłaszcza w kontekście konkurencji, jaką dotychczas w tym regionie wygrywały raczej Rosja oraz Chiny. Co ciekawe, w całej sprawie pojawia się również wątek Polski.
Gazoport w Świnoujściu Przeciwwaga dla BRICS? Jest wątek polski
Gazoport w Świnoujściu / materiały prasowe

Rozwijająca się współpraca międzynarodowa z Ukrainą, która przewiduje m.in. inwestycje w sektorze przemysłowym, może przyczynić się do wzrostu potencjału gospodarczego i technologicznego naszego wschodniego sąsiada oraz regionu jako całości. Warto przy tym zauważyć, że mówimy tutaj o przeciwwadze dla BRICS, czyli grupy państw, do których należą m.in. Rosja oraz Chiny, a więc naturalni przeciwnicy szeroko rozumianego Zachodu. Bez wątpienia wzmocnienie pozycji Ukrainy jako centrum przemysłowego daje znaczne szanse na zmniejszenie wpływów wspomnianych „wielkich graczy” w Europie Środkowo-Wschodniej, co leży również w interesie Polski.

Protasiewicz bez ogródek do Kierwińskiego: "Czekam na twoich chłopców, dostaną kawkę i..."

Nowy wpis Kierwińskiego. Grozi "prawnymi konsekwencjami"

 

Dlaczego Korea Południowa?

Na szczególną uwagę zasługuje ukraińsko-koreańska inwestycja, która przewiduje utworzenie na Ukrainie „Chemicznego Parku Przemysłowego”. W pierwszej połowie kwietnia podpisano ważną umowę o współpracy pomiędzy Grupą DF International a południowokoreańskim Hyundai Engineering Co. Ltd. Ta strategiczna inicjatywa ma na celu uruchomienie pierwszej fabryki wodoru i amoniaku opartej na odnawialnych źródłach energii, które mają znaleźć zastosowanie przy produkcji nawozów. Kontrakt, zawarty 12 kwietnia 2024 w Wiedniu, otwiera nowe możliwości dla rozwoju przemysłu chemicznego na Ukrainie, a także kładzie fundamenty pod przyszły proces odbudowy kraju po odparciu Moskwy.

Robert Shetler-Jones, dyrektor wykonawczy Grupy DF International, w rozmowie z mediami podkreślił znaczenie podpisanej umowy, zwracając uwagę na szansę zmiany pozycji Ukrainy w kontekście produkcji chemicznej w Europie. Współpraca z doświadczoną firmą inżynieryjną jak Hyundai Engineering, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie obiektów przemysłowych, daje odpowiednie perspektywy na ożywienie gospodarcze kraju. Z kolei Hyeon-Sung Hong, dyrektor wykonawczy Hyundai Engineering Co. Ltd, wskazał na symboliczne znaczenie współpracy pomiędzy oboma krajami, mające korzenie w podobnych doświadczeniach (odbudowa po wojnie koreańskiej w latach 50. XX wieku).

 

W orbicie Zachodu

Podjęcie przez Ukrainę współpracy nie tylko z Unią Europejską, w tym Polską, ale i Stanami Zjednoczonymi czy właśnie z Koreą Południową świadczy o jednym – Kijów chce mocno usadowić się w orbicie Zachodu. Do grupy BRICS należą głównie państwa autorytarne, jak wspomniane już Rosja i Chiny, ale i np. Iran, który – jak wiemy – bynajmniej nie był neutralny, jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie. Krótko mówiąc, nie jest to sojusz przyjazny sprawie ukraińskiej. Co innego, jeżeli chodzi o partnerów USA rozsianych po różnych zakątkach globu. Należą do nich na pewno Koreańczycy z południa, którzy według najnowszych doniesień zamierzają przekazać Ukrainie 2,3 mld dolarów pomocy.

W lutym tego roku mogliśmy przeczytać relację ze spotkania władz Ukrainy i Japonii na konferencji w Tokio. Okazuje się, że Kraj Kwitnącej Wiśni również przymierza się do wysłania do Kijowa pakietu pomocowego o wartości ponad 10 mld dolarów. Natomiast Tajwan, który na Dalekim Wschodzie w pewnym sensie odgrywa rolę tamtejszej Ukrainy, sam potrzebuje pilnego wsparcia w konfrontacji z komunistycznymi Chinami. Na szczęście parę dni temu amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała szereg pakietów pomocy finansowej i wojskowej. Łączna wartość wsparcia w tych aktach prawnych wyniesie przeszło 159 miliardach dolarów (dla Tajwanu, Ukrainy i Izraela).

 

Polska prawdziwym hubem gazowym?

Warto również wspomnieć o planach ukraińskiego biznesmena Dmytro Firtasza, który wiąże wielkie nadzieje z naszym krajem pod kątem utworzenia międzynarodowego hubu gazowego. Chodzi o import skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA do Polski, a później na Ukrainę oraz do Europy Zachodniej. Ocenia się, że może to stanowić istotny krok w dywersyfikacji rynków energetycznych w naszym regionie, a co za tym idzie – zmniejszeniu zależności od dostawców zewnętrznych ze Wschodu. Krótko mówiąc, byłby to kolejny element konstruowania polskiej „architektury bezpieczeństwa” – jak się to teraz modnie określa – czyli po prostu wzmacniania naszej suwerenności.

Na potrzeby przedsięwzięcia gazowego, którego centrum Firtasz chce uczynić Polskę, w naszym kraju powstała już spółka West Stream Energy z siedzibą w centrum Warszawy. Co ciekawe, przedstawiciele Grupy DF International przeprowadzali już wstępne negocjacje z rządem Zjednoczonej Prawicy, a teraz zamierzają kontynuować rozmowy z obecną koalicją. Jak dalej potoczą się losy tego projektu, zależy już od intencji i ukierunkowania nowych władz. Jakby jednak nie było, widać, że Ukraina stawia na politykę wielowektorową i nie ogranicza się tylko do najbliższych sąsiadów. Świadczy o tym dobitnie opisane powyżej przedsięwzięcie realizowane w kooperacji z Koreą Południową.
 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe