Przeciwwaga dla BRICS? Jest wątek polski

Jak wynika z analiz ekspertów, Ukraina wraz ze swoimi azjatyckimi partnerami z Korei Południowej, Japonii czy Tajwanu mogą stworzyć istotną przeciwwagę dla BRICS, a zwłaszcza w kontekście konkurencji, jaką dotychczas w tym regionie wygrywały raczej Rosja oraz Chiny. Co ciekawe, w całej sprawie pojawia się również wątek Polski.
Gazoport w Świnoujściu Przeciwwaga dla BRICS? Jest wątek polski
Gazoport w Świnoujściu / materiały prasowe

Rozwijająca się współpraca międzynarodowa z Ukrainą, która przewiduje m.in. inwestycje w sektorze przemysłowym, może przyczynić się do wzrostu potencjału gospodarczego i technologicznego naszego wschodniego sąsiada oraz regionu jako całości. Warto przy tym zauważyć, że mówimy tutaj o przeciwwadze dla BRICS, czyli grupy państw, do których należą m.in. Rosja oraz Chiny, a więc naturalni przeciwnicy szeroko rozumianego Zachodu. Bez wątpienia wzmocnienie pozycji Ukrainy jako centrum przemysłowego daje znaczne szanse na zmniejszenie wpływów wspomnianych „wielkich graczy” w Europie Środkowo-Wschodniej, co leży również w interesie Polski.

Protasiewicz bez ogródek do Kierwińskiego: "Czekam na twoich chłopców, dostaną kawkę i..."

Nowy wpis Kierwińskiego. Grozi "prawnymi konsekwencjami"

 

Dlaczego Korea Południowa?

Na szczególną uwagę zasługuje ukraińsko-koreańska inwestycja, która przewiduje utworzenie na Ukrainie „Chemicznego Parku Przemysłowego”. W pierwszej połowie kwietnia podpisano ważną umowę o współpracy pomiędzy Grupą DF International a południowokoreańskim Hyundai Engineering Co. Ltd. Ta strategiczna inicjatywa ma na celu uruchomienie pierwszej fabryki wodoru i amoniaku opartej na odnawialnych źródłach energii, które mają znaleźć zastosowanie przy produkcji nawozów. Kontrakt, zawarty 12 kwietnia 2024 w Wiedniu, otwiera nowe możliwości dla rozwoju przemysłu chemicznego na Ukrainie, a także kładzie fundamenty pod przyszły proces odbudowy kraju po odparciu Moskwy.

Robert Shetler-Jones, dyrektor wykonawczy Grupy DF International, w rozmowie z mediami podkreślił znaczenie podpisanej umowy, zwracając uwagę na szansę zmiany pozycji Ukrainy w kontekście produkcji chemicznej w Europie. Współpraca z doświadczoną firmą inżynieryjną jak Hyundai Engineering, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie obiektów przemysłowych, daje odpowiednie perspektywy na ożywienie gospodarcze kraju. Z kolei Hyeon-Sung Hong, dyrektor wykonawczy Hyundai Engineering Co. Ltd, wskazał na symboliczne znaczenie współpracy pomiędzy oboma krajami, mające korzenie w podobnych doświadczeniach (odbudowa po wojnie koreańskiej w latach 50. XX wieku).

 

W orbicie Zachodu

Podjęcie przez Ukrainę współpracy nie tylko z Unią Europejską, w tym Polską, ale i Stanami Zjednoczonymi czy właśnie z Koreą Południową świadczy o jednym – Kijów chce mocno usadowić się w orbicie Zachodu. Do grupy BRICS należą głównie państwa autorytarne, jak wspomniane już Rosja i Chiny, ale i np. Iran, który – jak wiemy – bynajmniej nie był neutralny, jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie. Krótko mówiąc, nie jest to sojusz przyjazny sprawie ukraińskiej. Co innego, jeżeli chodzi o partnerów USA rozsianych po różnych zakątkach globu. Należą do nich na pewno Koreańczycy z południa, którzy według najnowszych doniesień zamierzają przekazać Ukrainie 2,3 mld dolarów pomocy.

W lutym tego roku mogliśmy przeczytać relację ze spotkania władz Ukrainy i Japonii na konferencji w Tokio. Okazuje się, że Kraj Kwitnącej Wiśni również przymierza się do wysłania do Kijowa pakietu pomocowego o wartości ponad 10 mld dolarów. Natomiast Tajwan, który na Dalekim Wschodzie w pewnym sensie odgrywa rolę tamtejszej Ukrainy, sam potrzebuje pilnego wsparcia w konfrontacji z komunistycznymi Chinami. Na szczęście parę dni temu amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała szereg pakietów pomocy finansowej i wojskowej. Łączna wartość wsparcia w tych aktach prawnych wyniesie przeszło 159 miliardach dolarów (dla Tajwanu, Ukrainy i Izraela).

 

Polska prawdziwym hubem gazowym?

Warto również wspomnieć o planach ukraińskiego biznesmena Dmytro Firtasza, który wiąże wielkie nadzieje z naszym krajem pod kątem utworzenia międzynarodowego hubu gazowego. Chodzi o import skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA do Polski, a później na Ukrainę oraz do Europy Zachodniej. Ocenia się, że może to stanowić istotny krok w dywersyfikacji rynków energetycznych w naszym regionie, a co za tym idzie – zmniejszeniu zależności od dostawców zewnętrznych ze Wschodu. Krótko mówiąc, byłby to kolejny element konstruowania polskiej „architektury bezpieczeństwa” – jak się to teraz modnie określa – czyli po prostu wzmacniania naszej suwerenności.

Na potrzeby przedsięwzięcia gazowego, którego centrum Firtasz chce uczynić Polskę, w naszym kraju powstała już spółka West Stream Energy z siedzibą w centrum Warszawy. Co ciekawe, przedstawiciele Grupy DF International przeprowadzali już wstępne negocjacje z rządem Zjednoczonej Prawicy, a teraz zamierzają kontynuować rozmowy z obecną koalicją. Jak dalej potoczą się losy tego projektu, zależy już od intencji i ukierunkowania nowych władz. Jakby jednak nie było, widać, że Ukraina stawia na politykę wielowektorową i nie ogranicza się tylko do najbliższych sąsiadów. Świadczy o tym dobitnie opisane powyżej przedsięwzięcie realizowane w kooperacji z Koreą Południową.
 


 

POLECANE
Niemieckie DB Cargo zwolni tysiące pracowników pilne
Niemieckie DB Cargo zwolni tysiące pracowników

Niemiecki przewoźnik towarowy DB Cargo, należący do Deutsche Bahn, zapowiedział masowe zwolnienia. Do 2029 roku firma planuje zlikwidować aż 5 000 etatów; to dużo więcej, niż pierwotnie zakładano.

Ostateczna i podlegająca natychmiastowej wykonalności. Komunikat dla mieszkańców Warszawy gorące
"Ostateczna i podlegająca natychmiastowej wykonalności". Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Centrum Handlowe Modlińska 6d zostało zamknięte decyzją wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Powodem jest poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa – poinformował zarządca hali spółka Mirtan.

Onet uderza w Karola Nawrockiego. Skorumpowana władza odpaliła operację «Karol» z ostatniej chwili
Onet uderza w Karola Nawrockiego. "Skorumpowana władza odpaliła operację «Karol»"

– Wydarzenia w ostatnich dniach pokazały, że jedynym kandydatem, który ma format prezydencki, jest pan dr Karol Nawrocki. Stąd też obecna władza uznała, że odpali operację "Karol" – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł PiS Andrzej Śliwka.

Rekordowa liczba zabitych rosyjskich żołnierzy na Ukrainie. Dane zatrważają Wiadomości
Rekordowa liczba zabitych rosyjskich żołnierzy na Ukrainie. Dane zatrważają

Rosjanie stracili w zeszły roku najwięcej żołnierzy od początku wojny na Ukrainie. Jak podaje BBC w walkach zginęło co najmniej 45 287 osób. To trzy razy więcej niż w pierwszym roku inwazji. 

Kończy się.  Ważny komunikat w sprawie 800 plus z ostatniej chwili
"Kończy się". Ważny komunikat w sprawie 800 plus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat dotyczący świadczenia socjalnego 800 plus.

Zostały odłowione. Ważny komunikat poznańskiego zoo gorące
"Zostały odłowione". Ważny komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

Nasz news. Jest wniosek o odwołanie Adama Bodnara z ostatniej chwili
Nasz news. Jest wniosek o odwołanie Adama Bodnara

Adam Bodnar jest jednym z najbardziej skompromitowanych ministrów rządu Donalda Tuska. Wcześniej, jako Rzecznik Praw Obywatelskich, był często uważany za "autorytet", czasem nawet ponad podziałami politycznymi. Dziś, po tym jak podjął liczne pozaprawne działania jako minister rządu Koalicji 13 grudnia, a także odniósł szereg porażek w zakresie tzw. "rozliczeń PiS", jest postrzegany zupełnie inaczej. Stowarzyszenia prawników właśnie składają wniosek do Prezydenta RP o jego odwołanie.

Sprawa delegalizacji AfD. Media: Merz zaczyna rządy, musi podjąć decyzję z ostatniej chwili
Sprawa "delegalizacji" AfD. Media: Merz zaczyna rządy, musi podjąć decyzję

W Niemczech nie milkną echa piątkowej decyzji służb o uznaniu partii Alternatywa dla Niemiec za organizację ekstremistyczną. Od tamtego czasu za Odrą media zastanawiają się nad ewentualnymi kolejnymi krokami, prowadzącymi do zdelegalizowania partii. Władze mają problem, bo ugrupowanie cieszy się coraz większym poparciem. "Partia może zostać zdelegalizowana, ale nie jej wyborcy” – pisze „Rhein-Zeitung”. 

Nie chcę psuć zabawy, ale… Co kryje oświadczenie majątkowe Trzaskowskiego? gorące
"Nie chcę psuć zabawy, ale…" Co kryje oświadczenie majątkowe Trzaskowskiego?

Zwolennicy Rafała Trzaskowskiego nie przebierają w środkach, próbując zdezawuować kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta RP, ostatnio uderzając sprawą mieszkania i ''pana Jerzego''. Tymczasem warto rzucić okiem… na oświadczenie majątkowe Rafała Trzaskowskiego i wpisaną tam ''umowę dożywocia'' dotyczącą mieszkania jego żony.

Szykują się potężne problemy z tańszymi zamiennikami leków. Co czeka pacjentów? z ostatniej chwili
Szykują się potężne problemy z tańszymi zamiennikami leków. Co czeka pacjentów?

''Zniknie półroczny termin na zawnioskowanie o zabezpieczenie w sporze z zakresu własności intelektualnej; zyskają na tym producenci innowacyjnych leków, którzy nawet po kilku latach będą mogli zażądać usunięcia z rynku tańszego odpowiednika swojego produktu'' – pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Przeciwwaga dla BRICS? Jest wątek polski

Jak wynika z analiz ekspertów, Ukraina wraz ze swoimi azjatyckimi partnerami z Korei Południowej, Japonii czy Tajwanu mogą stworzyć istotną przeciwwagę dla BRICS, a zwłaszcza w kontekście konkurencji, jaką dotychczas w tym regionie wygrywały raczej Rosja oraz Chiny. Co ciekawe, w całej sprawie pojawia się również wątek Polski.
Gazoport w Świnoujściu Przeciwwaga dla BRICS? Jest wątek polski
Gazoport w Świnoujściu / materiały prasowe

Rozwijająca się współpraca międzynarodowa z Ukrainą, która przewiduje m.in. inwestycje w sektorze przemysłowym, może przyczynić się do wzrostu potencjału gospodarczego i technologicznego naszego wschodniego sąsiada oraz regionu jako całości. Warto przy tym zauważyć, że mówimy tutaj o przeciwwadze dla BRICS, czyli grupy państw, do których należą m.in. Rosja oraz Chiny, a więc naturalni przeciwnicy szeroko rozumianego Zachodu. Bez wątpienia wzmocnienie pozycji Ukrainy jako centrum przemysłowego daje znaczne szanse na zmniejszenie wpływów wspomnianych „wielkich graczy” w Europie Środkowo-Wschodniej, co leży również w interesie Polski.

Protasiewicz bez ogródek do Kierwińskiego: "Czekam na twoich chłopców, dostaną kawkę i..."

Nowy wpis Kierwińskiego. Grozi "prawnymi konsekwencjami"

 

Dlaczego Korea Południowa?

Na szczególną uwagę zasługuje ukraińsko-koreańska inwestycja, która przewiduje utworzenie na Ukrainie „Chemicznego Parku Przemysłowego”. W pierwszej połowie kwietnia podpisano ważną umowę o współpracy pomiędzy Grupą DF International a południowokoreańskim Hyundai Engineering Co. Ltd. Ta strategiczna inicjatywa ma na celu uruchomienie pierwszej fabryki wodoru i amoniaku opartej na odnawialnych źródłach energii, które mają znaleźć zastosowanie przy produkcji nawozów. Kontrakt, zawarty 12 kwietnia 2024 w Wiedniu, otwiera nowe możliwości dla rozwoju przemysłu chemicznego na Ukrainie, a także kładzie fundamenty pod przyszły proces odbudowy kraju po odparciu Moskwy.

Robert Shetler-Jones, dyrektor wykonawczy Grupy DF International, w rozmowie z mediami podkreślił znaczenie podpisanej umowy, zwracając uwagę na szansę zmiany pozycji Ukrainy w kontekście produkcji chemicznej w Europie. Współpraca z doświadczoną firmą inżynieryjną jak Hyundai Engineering, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie obiektów przemysłowych, daje odpowiednie perspektywy na ożywienie gospodarcze kraju. Z kolei Hyeon-Sung Hong, dyrektor wykonawczy Hyundai Engineering Co. Ltd, wskazał na symboliczne znaczenie współpracy pomiędzy oboma krajami, mające korzenie w podobnych doświadczeniach (odbudowa po wojnie koreańskiej w latach 50. XX wieku).

 

W orbicie Zachodu

Podjęcie przez Ukrainę współpracy nie tylko z Unią Europejską, w tym Polską, ale i Stanami Zjednoczonymi czy właśnie z Koreą Południową świadczy o jednym – Kijów chce mocno usadowić się w orbicie Zachodu. Do grupy BRICS należą głównie państwa autorytarne, jak wspomniane już Rosja i Chiny, ale i np. Iran, który – jak wiemy – bynajmniej nie był neutralny, jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie. Krótko mówiąc, nie jest to sojusz przyjazny sprawie ukraińskiej. Co innego, jeżeli chodzi o partnerów USA rozsianych po różnych zakątkach globu. Należą do nich na pewno Koreańczycy z południa, którzy według najnowszych doniesień zamierzają przekazać Ukrainie 2,3 mld dolarów pomocy.

W lutym tego roku mogliśmy przeczytać relację ze spotkania władz Ukrainy i Japonii na konferencji w Tokio. Okazuje się, że Kraj Kwitnącej Wiśni również przymierza się do wysłania do Kijowa pakietu pomocowego o wartości ponad 10 mld dolarów. Natomiast Tajwan, który na Dalekim Wschodzie w pewnym sensie odgrywa rolę tamtejszej Ukrainy, sam potrzebuje pilnego wsparcia w konfrontacji z komunistycznymi Chinami. Na szczęście parę dni temu amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała szereg pakietów pomocy finansowej i wojskowej. Łączna wartość wsparcia w tych aktach prawnych wyniesie przeszło 159 miliardach dolarów (dla Tajwanu, Ukrainy i Izraela).

 

Polska prawdziwym hubem gazowym?

Warto również wspomnieć o planach ukraińskiego biznesmena Dmytro Firtasza, który wiąże wielkie nadzieje z naszym krajem pod kątem utworzenia międzynarodowego hubu gazowego. Chodzi o import skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA do Polski, a później na Ukrainę oraz do Europy Zachodniej. Ocenia się, że może to stanowić istotny krok w dywersyfikacji rynków energetycznych w naszym regionie, a co za tym idzie – zmniejszeniu zależności od dostawców zewnętrznych ze Wschodu. Krótko mówiąc, byłby to kolejny element konstruowania polskiej „architektury bezpieczeństwa” – jak się to teraz modnie określa – czyli po prostu wzmacniania naszej suwerenności.

Na potrzeby przedsięwzięcia gazowego, którego centrum Firtasz chce uczynić Polskę, w naszym kraju powstała już spółka West Stream Energy z siedzibą w centrum Warszawy. Co ciekawe, przedstawiciele Grupy DF International przeprowadzali już wstępne negocjacje z rządem Zjednoczonej Prawicy, a teraz zamierzają kontynuować rozmowy z obecną koalicją. Jak dalej potoczą się losy tego projektu, zależy już od intencji i ukierunkowania nowych władz. Jakby jednak nie było, widać, że Ukraina stawia na politykę wielowektorową i nie ogranicza się tylko do najbliższych sąsiadów. Świadczy o tym dobitnie opisane powyżej przedsięwzięcie realizowane w kooperacji z Koreą Południową.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe