Rząd Tuska rezygnuje z pomnika Bitwy Warszawskiej na warszawskim placu Na Rozdrożu
Informację tę ujawnił Instytut Adama Mickiewicza.
Upamiętnienie Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest ważnym wydarzeniem w polskiej historii XX wieku. Proces ten powinien przebiegać z poszanowaniem woli społecznej, przepisów prawa oraz wszystkich stron zainteresowanych i zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia. Z uwagi na stanowisko społeczności lokalnej, między innymi Wspólnoty Mieszkaniowej „Rozdroże", które wskazują na potrzebę rozważania innej lokalizacji dla pomnika oraz aspektów ekonomicznych, a także rozstrzygnięć administracyjnych, w tym wyroku Sądu Administracyjnego z dn. 3.04.2024 r., Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o wstrzymaniu realizacji przedmiotowego zadania we wskazanej lokalizacji
- napisano.
Kontekst: walka z pomnikiem
Przypominamy, że kilka miesięcy temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił pozwolenie na budowę pomnika. W uzasadnieniu wyroku WSA wskazał, że w umowie użyczenia, inwestor nie dostał jednoznacznego upoważnienia do wybudowania pomnika na części nieruchomości przy placu Na Rozdrożu - wskazał zespól prasowy wojewody w komunikacie przesłanym TVN 24. Co więcej "Gazeta Stołeczna" informowała, że planom budowy pomnika sprzeciwiają się mieszkańcy sąsiadującej z placem wspólnoty, którzy chcą zachowania fontanny.
Brak upamiętnienia
Szeroko rozumiane środowiska patriotyczne od lat naciskają na to, aby w Warszawie powstał w końcu pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską. Chociaż od jej czasów minęło już ponad 100 lat, w polskiej stolicy wciąż nie ma pomnika oddającego cześć bohaterom jednej z najważniejszych bitew w historii świata.