IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W niedzielę i w poniedziałek kontynuacja upałów i burz w całym kraju. Temperatura do 31 st. C. W trakcie burz porywy wiatru lokalnie do 90 km/h i opady do 55 mm - poinformowała PAP Anna Woźniak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
termometr, pogoda  IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
termometr, pogoda / rawpixel.com

IMGW wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami dla całego kraju. Przed burzami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Komunikat IMGW 

Jak poinformowało IGWW, nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia, jedynie częściowo zachód i wschód kontynentu znajduje się w zasięgu wyżów. Polska jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Na północy i zachodzie kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny, na którym tworzy się płytki ośrodek niżowy. Do tych rejonów dociera powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostaje w gorącej masie powietrza zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

"W niedzielę kontynuacja upałów i sytuacji burzowej właściwie w całym kraju" - poinformowała Anna Woźniak. Dodała, że zachmurzenie będzie małe, z przelotnymi opadami deszczu. Najbardziej gwałtowne burze mogą się pojawić od północy, północnego wschodu, przez centrum kraju, po południowy zachód - tutaj burzom będą towarzyszyć ulewne i nawalne deszcze, z opadami do 40-50 mm oraz silny wiatr, o porywach 70 km/h, miejscami nawet 90 km/h.

Temperatura maksymalna wyniesie od 27 do 31 st. C. "Nieco chłodniej będzie na północnym zachodzie i w rejonach podgórskich Karpat, od 23 do 26 st. C" - poinformowała synoptyk IMGW. Najchłodniej będzie na samym Wybrzeżu, 20-23 st. C.

Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych, tylko na zachodzie przeważnie zmienny, a na samym wybrzeżu i na północnym zachodzie okresami umiarkowany i zachodni bądź północno-zachodni.

Noc 

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski nadal będą występować przelotne opady deszczu. Na południu, wschodzie i w centrum możliwe burze. "Będą im towarzyszyć silne deszcze, lokalnie z opadami do 55 mm" - poinformowała ekspertka IMGW. W trakcie burz porywy wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura na krańcach zachodnich oraz w rejonach podgórskich wyniesie od 13 do 17 st. C, na pozostałym obszarze kraju 18-21 st. C. "Szczególnie na południowym wschodzie będziemy mieć do czynienia z tzw. nocą tropikalną" - powiedziała Anna Woźniak.

Wiatr będzie na wschodzie słaby, zmienny, z przewagą południowego, natomiast w części zachodniej okresami umiarkowany, skręcający z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, a nawet z kierunków północnych.

Poniedziałek 

"W poniedziałek na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże, miejscami z większymi przejaśnieniami i ponownie przelotne opady deszczu" - powiedziała synoptyk IMGW. Burze nadal z ulewnymi opadami deszczu, do 55 mm i porywami wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura maksymalna najniższa będzie w rejonach podgórskich Sudetów oraz na samym Wybrzeżu, od 18 do 20 st. C. Najchłodniej będzie na północnym zachodzie, około 22 st. C, w centrum 24 st. C, najcieplej - do 31 st. C - na krańcach południowo-wschodnich.

Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na północy porywisty, północno-zachodni, na południu z kierunków zmieniających się.

W nocy w północnej części Polski dużo rozpogodzeń, możliwe lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 m.

"W Polsce południowej szczególnie południowo-wschodniej nadal utrzymywać się będzie zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami" - powiedziała Woźniak. "Burze w nocy nadal bardzo obfite w opady, wciąż do 30-40 mm, porywy wiatru nieco słabsze, 60-70 km/h" - dodała.

Temperatura minimalna najniższa w rejonach podgórskich, około 13 st. C, oraz na Pomorzu, nawet do około 10 st. C. Najcieplej będzie na krańcach południowo-wschodnich, tam do 19 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków północnych lub zmienny.

 

Czytaj także: Drastycznie wzrosła liczba nielegalnych migrantów

Czytaj także: Tragedia w Chorzowie: nie żyje dwóch mężczyzn

Czytaj także: Uwaga: nadciągają silne burze. IMGW wydał komunikat

Ostrzeżenie IMGW 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenie 1. stopnia przed burzami dla całej Polski.

Ostrzeżenie obowiązuje od niedzieli, 18 sierpnia, od godz. 7.30 do poniedziałku, 19 sierpnia do godz. 7.30.

Ostrzeżenie 2. stopnia IMGW wydało dla województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz części woj. podkarpackiego.

Burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może spaść grad.

RCB alarmuje 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert wysłano w niedzielę do odbiorców przebywających w piętnastu województwach.

"Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.08) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - podkreśliło RCB na platformie X.

Alert obowiązuje w woj.: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim (powiaty: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski), wielkopolskim (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wągrowiecki i wrzesiński), podkarpackim (powiaty: dębicki, jasielski, mielecki i Tarnobrzeg), lubuskim (powiaty: nowosolski, wschowski i żagański), lubelskim oraz w woj. podlaskim (powiaty: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski).


 

POLECANE
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców tylko u nas
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców

Trwa realna walka o Polskę, jej kształt, przyszłość i generalnie istnienie. Starcie miedzy prawda, a oczywistym i bijącym w oczy kłamstwem, bezczelnością w wielu przypadkach tak oczywista, że aż zapierająca dech w piersiach. Jednym z elementów tego starcia jest zmiana znaczenia słów, jest też i ściśle związana z powyższym konfrontacja w sferze historii przeplatającej się z nasza rzeczywistością.

Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski

3 maja 1945 r. dekretem Krajowej Rady Narodowej Michał Rola-Żymierski został mianowany marszałkiem Polski.A ponieważ komunistyczna KRN była tworem całkowicie marionetkowym wobec Moskwy, śmiało można powiedzieć, że renegata Żymierskiego marszałkiem Polski uczynił Józef Stalin. Co ma wspólnego z dwoma przedwojennymi marszałkami Polski: Józefem Piłsudskim i Edwardem Śmigłym-Rydzem. Nic.

Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen gorące
Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen

Tak spełnia się marzenia! Przed kilkoma dniami swoją światową premierę miał nowy latający rower, tworzony przez Tomasza Patana.

Kipi gniewem. Eksperci punktują księcia Harry'ego Wiadomości
"Kipi gniewem". Eksperci punktują księcia Harry'ego

Książę Harry znalazł się w ogniu krytyki. Po tym, jak przegrał sprawę w londyńskim Sądzie Apelacyjnym dotyczącą policyjnej ochrony, udzielił emocjonalnego wywiadu BBC. Wypowiedzi Harry’ego nie spotkały się jednak z przychylnością ekspertów.

Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat Wiadomości
Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat

Policja poinformowała o fatalnym bilansie majówki na polskich drogach. Zatrzymano prawie tysiąc nietrzeźwych kierowców.

Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej” z ostatniej chwili
Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej”

Nasza wspólna przyszłość nigdy nie jawiła się jaśniej - powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Marco Rubio w oświadczeniu wydanym z okazji polskiego Święta Trzeciego Maja. Podkreślił, że Polska "radykalnie wzmocniła wspólne bezpieczeństwo" obu krajów.

Silny ból. Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA pilne
"Silny ból". Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA

Aleksandar Vuczić, prezydent Serbii, został w sobotę przyjęty do Wojskowej Akademii Medycznej w Belgradzie - poinformowało jego biuro. Stało się to krótko po jego powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie z powodów zdrowotnych przedwcześnie zakończył swoją wizytę.

GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu z ostatniej chwili
GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu

GKS Katowice poinformował o śmierci Sylwestra Wilczka, jednej z największych postaci w historii śląskiego hokeja. Były reprezentant Polski i trener zmarł w wieku 88 lat.

Hit, który pokochała młodzież. Twórcy zaskoczeni frekwencją Wiadomości
Hit, który pokochała młodzież. Twórcy zaskoczeni frekwencją

Ten film to prawdziwy hit. Od jego premiery minęły już dwa miesiące, a zainteresowanie wśród widzów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Mentzen: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski polityka
Mentzen: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski

Jeżeli zostanę prezydentem uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski - powiedział w sobotę na wiecu w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Zapewnił, że będzie dbał o polskie interesy, a nie zagraniczne.

REKLAMA

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W niedzielę i w poniedziałek kontynuacja upałów i burz w całym kraju. Temperatura do 31 st. C. W trakcie burz porywy wiatru lokalnie do 90 km/h i opady do 55 mm - poinformowała PAP Anna Woźniak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
termometr, pogoda  IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
termometr, pogoda / rawpixel.com

IMGW wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami dla całego kraju. Przed burzami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Komunikat IMGW 

Jak poinformowało IGWW, nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia, jedynie częściowo zachód i wschód kontynentu znajduje się w zasięgu wyżów. Polska jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Na północy i zachodzie kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny, na którym tworzy się płytki ośrodek niżowy. Do tych rejonów dociera powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostaje w gorącej masie powietrza zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

"W niedzielę kontynuacja upałów i sytuacji burzowej właściwie w całym kraju" - poinformowała Anna Woźniak. Dodała, że zachmurzenie będzie małe, z przelotnymi opadami deszczu. Najbardziej gwałtowne burze mogą się pojawić od północy, północnego wschodu, przez centrum kraju, po południowy zachód - tutaj burzom będą towarzyszyć ulewne i nawalne deszcze, z opadami do 40-50 mm oraz silny wiatr, o porywach 70 km/h, miejscami nawet 90 km/h.

Temperatura maksymalna wyniesie od 27 do 31 st. C. "Nieco chłodniej będzie na północnym zachodzie i w rejonach podgórskich Karpat, od 23 do 26 st. C" - poinformowała synoptyk IMGW. Najchłodniej będzie na samym Wybrzeżu, 20-23 st. C.

Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych, tylko na zachodzie przeważnie zmienny, a na samym wybrzeżu i na północnym zachodzie okresami umiarkowany i zachodni bądź północno-zachodni.

Noc 

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski nadal będą występować przelotne opady deszczu. Na południu, wschodzie i w centrum możliwe burze. "Będą im towarzyszyć silne deszcze, lokalnie z opadami do 55 mm" - poinformowała ekspertka IMGW. W trakcie burz porywy wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura na krańcach zachodnich oraz w rejonach podgórskich wyniesie od 13 do 17 st. C, na pozostałym obszarze kraju 18-21 st. C. "Szczególnie na południowym wschodzie będziemy mieć do czynienia z tzw. nocą tropikalną" - powiedziała Anna Woźniak.

Wiatr będzie na wschodzie słaby, zmienny, z przewagą południowego, natomiast w części zachodniej okresami umiarkowany, skręcający z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, a nawet z kierunków północnych.

Poniedziałek 

"W poniedziałek na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże, miejscami z większymi przejaśnieniami i ponownie przelotne opady deszczu" - powiedziała synoptyk IMGW. Burze nadal z ulewnymi opadami deszczu, do 55 mm i porywami wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura maksymalna najniższa będzie w rejonach podgórskich Sudetów oraz na samym Wybrzeżu, od 18 do 20 st. C. Najchłodniej będzie na północnym zachodzie, około 22 st. C, w centrum 24 st. C, najcieplej - do 31 st. C - na krańcach południowo-wschodnich.

Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na północy porywisty, północno-zachodni, na południu z kierunków zmieniających się.

W nocy w północnej części Polski dużo rozpogodzeń, możliwe lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 m.

"W Polsce południowej szczególnie południowo-wschodniej nadal utrzymywać się będzie zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami" - powiedziała Woźniak. "Burze w nocy nadal bardzo obfite w opady, wciąż do 30-40 mm, porywy wiatru nieco słabsze, 60-70 km/h" - dodała.

Temperatura minimalna najniższa w rejonach podgórskich, około 13 st. C, oraz na Pomorzu, nawet do około 10 st. C. Najcieplej będzie na krańcach południowo-wschodnich, tam do 19 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków północnych lub zmienny.

 

Czytaj także: Drastycznie wzrosła liczba nielegalnych migrantów

Czytaj także: Tragedia w Chorzowie: nie żyje dwóch mężczyzn

Czytaj także: Uwaga: nadciągają silne burze. IMGW wydał komunikat

Ostrzeżenie IMGW 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenie 1. stopnia przed burzami dla całej Polski.

Ostrzeżenie obowiązuje od niedzieli, 18 sierpnia, od godz. 7.30 do poniedziałku, 19 sierpnia do godz. 7.30.

Ostrzeżenie 2. stopnia IMGW wydało dla województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz części woj. podkarpackiego.

Burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może spaść grad.

RCB alarmuje 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert wysłano w niedzielę do odbiorców przebywających w piętnastu województwach.

"Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.08) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - podkreśliło RCB na platformie X.

Alert obowiązuje w woj.: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim (powiaty: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski), wielkopolskim (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wągrowiecki i wrzesiński), podkarpackim (powiaty: dębicki, jasielski, mielecki i Tarnobrzeg), lubuskim (powiaty: nowosolski, wschowski i żagański), lubelskim oraz w woj. podlaskim (powiaty: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski).



 

Polecane
Emerytury
Stażowe