IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W niedzielę i w poniedziałek kontynuacja upałów i burz w całym kraju. Temperatura do 31 st. C. W trakcie burz porywy wiatru lokalnie do 90 km/h i opady do 55 mm - poinformowała PAP Anna Woźniak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
termometr, pogoda  IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
termometr, pogoda / rawpixel.com

IMGW wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami dla całego kraju. Przed burzami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Komunikat IMGW 

Jak poinformowało IGWW, nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia, jedynie częściowo zachód i wschód kontynentu znajduje się w zasięgu wyżów. Polska jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Na północy i zachodzie kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny, na którym tworzy się płytki ośrodek niżowy. Do tych rejonów dociera powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostaje w gorącej masie powietrza zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

"W niedzielę kontynuacja upałów i sytuacji burzowej właściwie w całym kraju" - poinformowała Anna Woźniak. Dodała, że zachmurzenie będzie małe, z przelotnymi opadami deszczu. Najbardziej gwałtowne burze mogą się pojawić od północy, północnego wschodu, przez centrum kraju, po południowy zachód - tutaj burzom będą towarzyszyć ulewne i nawalne deszcze, z opadami do 40-50 mm oraz silny wiatr, o porywach 70 km/h, miejscami nawet 90 km/h.

Temperatura maksymalna wyniesie od 27 do 31 st. C. "Nieco chłodniej będzie na północnym zachodzie i w rejonach podgórskich Karpat, od 23 do 26 st. C" - poinformowała synoptyk IMGW. Najchłodniej będzie na samym Wybrzeżu, 20-23 st. C.

Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych, tylko na zachodzie przeważnie zmienny, a na samym wybrzeżu i na północnym zachodzie okresami umiarkowany i zachodni bądź północno-zachodni.

Noc 

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski nadal będą występować przelotne opady deszczu. Na południu, wschodzie i w centrum możliwe burze. "Będą im towarzyszyć silne deszcze, lokalnie z opadami do 55 mm" - poinformowała ekspertka IMGW. W trakcie burz porywy wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura na krańcach zachodnich oraz w rejonach podgórskich wyniesie od 13 do 17 st. C, na pozostałym obszarze kraju 18-21 st. C. "Szczególnie na południowym wschodzie będziemy mieć do czynienia z tzw. nocą tropikalną" - powiedziała Anna Woźniak.

Wiatr będzie na wschodzie słaby, zmienny, z przewagą południowego, natomiast w części zachodniej okresami umiarkowany, skręcający z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, a nawet z kierunków północnych.

Poniedziałek 

"W poniedziałek na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże, miejscami z większymi przejaśnieniami i ponownie przelotne opady deszczu" - powiedziała synoptyk IMGW. Burze nadal z ulewnymi opadami deszczu, do 55 mm i porywami wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura maksymalna najniższa będzie w rejonach podgórskich Sudetów oraz na samym Wybrzeżu, od 18 do 20 st. C. Najchłodniej będzie na północnym zachodzie, około 22 st. C, w centrum 24 st. C, najcieplej - do 31 st. C - na krańcach południowo-wschodnich.

Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na północy porywisty, północno-zachodni, na południu z kierunków zmieniających się.

W nocy w północnej części Polski dużo rozpogodzeń, możliwe lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 m.

"W Polsce południowej szczególnie południowo-wschodniej nadal utrzymywać się będzie zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami" - powiedziała Woźniak. "Burze w nocy nadal bardzo obfite w opady, wciąż do 30-40 mm, porywy wiatru nieco słabsze, 60-70 km/h" - dodała.

Temperatura minimalna najniższa w rejonach podgórskich, około 13 st. C, oraz na Pomorzu, nawet do około 10 st. C. Najcieplej będzie na krańcach południowo-wschodnich, tam do 19 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków północnych lub zmienny.

 

Czytaj także: Drastycznie wzrosła liczba nielegalnych migrantów

Czytaj także: Tragedia w Chorzowie: nie żyje dwóch mężczyzn

Czytaj także: Uwaga: nadciągają silne burze. IMGW wydał komunikat

Ostrzeżenie IMGW 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenie 1. stopnia przed burzami dla całej Polski.

Ostrzeżenie obowiązuje od niedzieli, 18 sierpnia, od godz. 7.30 do poniedziałku, 19 sierpnia do godz. 7.30.

Ostrzeżenie 2. stopnia IMGW wydało dla województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz części woj. podkarpackiego.

Burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może spaść grad.

RCB alarmuje 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert wysłano w niedzielę do odbiorców przebywających w piętnastu województwach.

"Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.08) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - podkreśliło RCB na platformie X.

Alert obowiązuje w woj.: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim (powiaty: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski), wielkopolskim (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wągrowiecki i wrzesiński), podkarpackim (powiaty: dębicki, jasielski, mielecki i Tarnobrzeg), lubuskim (powiaty: nowosolski, wschowski i żagański), lubelskim oraz w woj. podlaskim (powiaty: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski).


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni pilne
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Od czwartku mieszkańców Gdyni czekają utrudnienia. Władze miasta wprowadzają zmiany w organizacji ruchu na ulicy Unruga.

Klub Polska 2050-TD ma nowego przewodniczącego polityka
Klub Polska 2050-TD ma nowego przewodniczącego

Paweł Śliz został nowym przewodniczącym klubu Polska 2050-TD

„Demokracja totalitarna”. Dekonstrukcja polityki prowadzi do zbrodni gorące
„Demokracja totalitarna”. Dekonstrukcja polityki prowadzi do zbrodni

Nie da się ukryć, że wielu Polaków przeżyło szok, kiedy najpierw Komisja Europejska i inne organy UE łamiąc zapisy traktatowe, zaczęły szykanować Polskę tylko dlatego, że rządziła nią opcja postrzegana jako konserwatywna. Kolejnym szokiem, już po zmianie ekipy rządzącej, było łamanie prawa przez tę ostatnią i siłowe pacyfikowanie osób i instytucji.

Kylian Mbappe idzie na wojnę z PSG Wiadomości
Kylian Mbappe idzie na wojnę z PSG

Kylian Mbappe odrzucił propozycję mediacji ze strony Francuskiej Ligi Piłkarskiej (LFP) w sporze ze swoim byłym klubem Paris Saint-Germain, od którego domaga się niewypłaconych wynagrodzeń i premii w wysokości 55 milionów euro.

Niemcy: Atak na ciężarówki singapurskiej armii gorące
Niemcy: Atak na ciężarówki singapurskiej armii

Ministerstwo Obrony Singapuru potwierdziło – na pytanie niemieckich dziennikarzy – że 1 czerwca doszło do podpalenia trzech ciężarówek singapurskiej armii w niemieckim Erfurcie.

Tragedia: 11-latek wypadł z czwartego piętra Wiadomości
Tragedia: 11-latek wypadł z czwartego piętra

Nie żyje 11-latek, który wypadł z balkonu na czwartym piętrze.

„Rana głęboka, cięta”. Znana piosenkarka pilnie trafiła do szpitala gorące
„Rana głęboka, cięta”. Znana piosenkarka pilnie trafiła do szpitala

Chwile grozy przeżyła popularna polska piosenkarka. Podczas kręcenia teledysku uległa wypadkowi, który okazał się na tyle groźny, że niezbędna była hospitalizacja.

Profesor prawa: „Nie potrafię tego prawniczo uzasadnić, ale ws. kontrasygnaty jestem po stronie Tuska” Wiadomości
Profesor prawa: „Nie potrafię tego prawniczo uzasadnić, ale ws. kontrasygnaty jestem po stronie Tuska”

Znany profesor prawa postanowił bronić decyzji Donalda Tuska ws. kontrasygnaty, chociaż nie znalazł do tego podstawy prawnej.

Znany polityk PiS zatrzymany. Jest oświadczenie syna z ostatniej chwili
Znany polityk PiS zatrzymany. Jest oświadczenie syna

Na warszawskim lotnisku agenci CBA zatrzymali byłego posła do PE Ryszarda Czarneckiego. W tym samym czasie w Warszawie została zatrzymana jego żona Emilia H. Jest oświadczenie syna Ryszarda C. – Przemysława Czarneckiego.

Szydło: Niemcy nawpuszczali nielegalnych imigrantów, a teraz wyrzucają ich do Polski polityka
Szydło: Niemcy nawpuszczali nielegalnych imigrantów, a teraz wyrzucają ich do Polski

– Niemcy narobili bałaganu. Wpuścili do Europy niezliczone rzesze nielegalnych migrantów, teraz zamykają granicę, deportują nielegalnych migrantów na przykład do Polski – powiedziała Beata Szydło.

REKLAMA

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W niedzielę i w poniedziałek kontynuacja upałów i burz w całym kraju. Temperatura do 31 st. C. W trakcie burz porywy wiatru lokalnie do 90 km/h i opady do 55 mm - poinformowała PAP Anna Woźniak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
termometr, pogoda  IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
termometr, pogoda / rawpixel.com

IMGW wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami dla całego kraju. Przed burzami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Komunikat IMGW 

Jak poinformowało IGWW, nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia, jedynie częściowo zachód i wschód kontynentu znajduje się w zasięgu wyżów. Polska jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Na północy i zachodzie kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny, na którym tworzy się płytki ośrodek niżowy. Do tych rejonów dociera powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostaje w gorącej masie powietrza zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

"W niedzielę kontynuacja upałów i sytuacji burzowej właściwie w całym kraju" - poinformowała Anna Woźniak. Dodała, że zachmurzenie będzie małe, z przelotnymi opadami deszczu. Najbardziej gwałtowne burze mogą się pojawić od północy, północnego wschodu, przez centrum kraju, po południowy zachód - tutaj burzom będą towarzyszyć ulewne i nawalne deszcze, z opadami do 40-50 mm oraz silny wiatr, o porywach 70 km/h, miejscami nawet 90 km/h.

Temperatura maksymalna wyniesie od 27 do 31 st. C. "Nieco chłodniej będzie na północnym zachodzie i w rejonach podgórskich Karpat, od 23 do 26 st. C" - poinformowała synoptyk IMGW. Najchłodniej będzie na samym Wybrzeżu, 20-23 st. C.

Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych, tylko na zachodzie przeważnie zmienny, a na samym wybrzeżu i na północnym zachodzie okresami umiarkowany i zachodni bądź północno-zachodni.

Noc 

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski nadal będą występować przelotne opady deszczu. Na południu, wschodzie i w centrum możliwe burze. "Będą im towarzyszyć silne deszcze, lokalnie z opadami do 55 mm" - poinformowała ekspertka IMGW. W trakcie burz porywy wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura na krańcach zachodnich oraz w rejonach podgórskich wyniesie od 13 do 17 st. C, na pozostałym obszarze kraju 18-21 st. C. "Szczególnie na południowym wschodzie będziemy mieć do czynienia z tzw. nocą tropikalną" - powiedziała Anna Woźniak.

Wiatr będzie na wschodzie słaby, zmienny, z przewagą południowego, natomiast w części zachodniej okresami umiarkowany, skręcający z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, a nawet z kierunków północnych.

Poniedziałek 

"W poniedziałek na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże, miejscami z większymi przejaśnieniami i ponownie przelotne opady deszczu" - powiedziała synoptyk IMGW. Burze nadal z ulewnymi opadami deszczu, do 55 mm i porywami wiatru do 70-90 km/h.

Temperatura maksymalna najniższa będzie w rejonach podgórskich Sudetów oraz na samym Wybrzeżu, od 18 do 20 st. C. Najchłodniej będzie na północnym zachodzie, około 22 st. C, w centrum 24 st. C, najcieplej - do 31 st. C - na krańcach południowo-wschodnich.

Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na północy porywisty, północno-zachodni, na południu z kierunków zmieniających się.

W nocy w północnej części Polski dużo rozpogodzeń, możliwe lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 m.

"W Polsce południowej szczególnie południowo-wschodniej nadal utrzymywać się będzie zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami" - powiedziała Woźniak. "Burze w nocy nadal bardzo obfite w opady, wciąż do 30-40 mm, porywy wiatru nieco słabsze, 60-70 km/h" - dodała.

Temperatura minimalna najniższa w rejonach podgórskich, około 13 st. C, oraz na Pomorzu, nawet do około 10 st. C. Najcieplej będzie na krańcach południowo-wschodnich, tam do 19 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunków północnych lub zmienny.

 

Czytaj także: Drastycznie wzrosła liczba nielegalnych migrantów

Czytaj także: Tragedia w Chorzowie: nie żyje dwóch mężczyzn

Czytaj także: Uwaga: nadciągają silne burze. IMGW wydał komunikat

Ostrzeżenie IMGW 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenie 1. stopnia przed burzami dla całej Polski.

Ostrzeżenie obowiązuje od niedzieli, 18 sierpnia, od godz. 7.30 do poniedziałku, 19 sierpnia do godz. 7.30.

Ostrzeżenie 2. stopnia IMGW wydało dla województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz części woj. podkarpackiego.

Burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może spaść grad.

RCB alarmuje 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert wysłano w niedzielę do odbiorców przebywających w piętnastu województwach.

"Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.08) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - podkreśliło RCB na platformie X.

Alert obowiązuje w woj.: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim (powiaty: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski), wielkopolskim (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wągrowiecki i wrzesiński), podkarpackim (powiaty: dębicki, jasielski, mielecki i Tarnobrzeg), lubuskim (powiaty: nowosolski, wschowski i żagański), lubelskim oraz w woj. podlaskim (powiaty: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski).



 

Polecane
Emerytury
Stażowe