Co wie o "Solidarności" młode pokolenie Polaków? Dzięki Krajowej Sekcji Młodych "S" - coraz więcej!

Ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku? Kiedy w okresie PRL "S" została zdelegalizowana i dlaczego? Jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność"? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy harcerskiego Rajdu PRL, którego jednym ze sponsorów była Komisja Krajowa "S".
Rajd harcerski PRL Co wie o
Rajd harcerski PRL / Fot. Krajowa Sekcja Młodych NSZZ "Solidarność"

Historyczne artefakty

Rajd odbył się na Śląsku, w okolicach Koszęcina. Jako że tematyką wydarzenia była historia harcerstwa w PRL, organizację jednego z punktów tematycznych powierzono przedstawicielom Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność". Członkowie "S" przygotowali punkt w stylistyce solidarnościowej, używając do tego celu oryginalnych, historycznych transparentów z okresu związkowych protestów w czasach PRL. Przy solidarnościowym stanowisku pojawiły się zatem napisy: "Głodówka" czy "Akcja protestacyjna". Punkt został zorganizowany w jednym z pomieszczeń Pałacu w Koszęcinie, na co dzień - siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Gospodarze miejsca zaznaczyli - pół-żartem, pół-serio, bardziej jednak serio, żeby koniecznie wyraźnie napisać, iż odbywa się tu gra harcerska, ponieważ - znając Polaków - kiedy tylko zobaczą napis: "akcja protestacyjna", zapragną się do niej przyłączyć :)

Rajd harcerski obfitował w wiele zadań z różnych dziedzin, jednym z nich był przygotowany przez Krajową Sekcję Młodych "S" quiz z wiedzy o "Solidarności". Pojawiły się tutaj pytania o to, ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku, kiedy "S" została w okresie PRL zdelegalizowana i dlaczego, jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność" oraz - czy "Solidarność" jest organizacją jedynie historyczną, czy też działa do dziś?

Jak się okazało, wiele młodych osób niewiele wiedziało o "Solidarności". Jedna grupa odpowiedziała nawet, że Związek już nie funkcjonuje, więc była to okazja, żeby powiedzieć, że Paweł [Sroczyński, przewodniczący Sekcji Młodych Regionu Śląsko - Dąbrowskiego - przyp. red.] i ja działamy w "Solidarności" na co dzień w swoich zakładach pracy. Inna grupa myślała, że "Solidarność" działa tylko w kopalniach i zrzesza jedynie górników. Każda taka odpowiedź dawała nam okazję, żeby powiedzieć coś więcej o Związku

- podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl przewodnicząca Sekcji Młodych "S".

Jak zaznacza, każda okazja do popularyzowania wiedzy o "Solidarności" jest godna wykorzystania, a wiedza przyswajana podczas zabawy jest dla młodego człowieka najłatwiej przyswajalna. 

Dzięki inicjatywie Komisji Krajowej, która była sponsorem nagród otrzymywanych przez uczestników Rajdu PRL, każdy, kto wziął udział w tym wydarzeniu otrzymał pamiątkowy znaczek "Solidarności" oraz gadżety z logiem "S", takie jak kubki, notesy, komiksy i smycze. Szefowie rajdowych patroli otrzymali również miniaturowe "legitymacje związkowe" przygotowane na wzór historycznych dokumentów, jakimi związkowcy posługiwali się w czasie PRL.

Na harcerskim szlaku i związkowej ścieżce

Podczas uroczystego apelu na zakończenie Rajdu, Alicja Skowron w krótkiej przemowie nakreśliła wspólnotę ideałów łączącą NSZZ "Solidarność" i ruch harcerski, zwracając uwagę, iż wyrastają one z tego samego pnia umiłowania wolności i służby drugiemu człowiekowi. Przypomniała także, iż harcerze brali udział w tworzeniu wielkiego ruchu "Solidarności".

Czuwaj, druhny, druhowie i wszyscy goście!

Bardzo się cieszę, że mogę być dziś z Wami – w imieniu NSZZ „Solidarność”, czyli związku, który od 45 lat walczy o wolność, godność i prawa pracowników w Polsce. 

Gratulacje dla Was – zwycięzców Rajdu PRL! Pokazaliście nie tylko świetną wiedzę i przygotowanie, ale też ducha walki, pogodę ducha i ogromne zaangażowanie. Rajd nie był łatwy, a mimo to daliście radę – z uśmiechem, pracą zespołową i odwagą. I właśnie za to należy się Wam ogromny szacunek.

Tegoroczny temat rajdu – PRL to przypomnienie o czasach, w których wielu ludzi nie miało wolności, a mimo to zaczęli walczyć o zmianę. Właśnie wtedy powstała „Solidarność” – pierwszy niezależny związek zawodowy w Polsce. Miliony Polaków powiedziały wtedy „dość” i zaczęły głośno mówić o swoich prawach, o wolności i o szacunku dla człowieka.

I wiecie co? Harcerze też byli wtedy obecni. Byli wśród tych, którzy stali w kolejkach, rozdawali ulotki, pomagali internowanym i ich rodzinom, kolportowali niezależną prasę. Często w harcerskich mundurach, z wartościami, które znacie doskonale: służba, braterstwo, prawda. Te same idee przyświecały ludziom „Solidarności”. Harcerstwo i „Solidarność” zawsze miały ze sobą coś wspólnego: bycie po stronie człowieka i gotowość do działania, kiedy trzeba stanąć w obronie dobra wspólnego.

„Solidarność” odegrała ogromną rolę – nie tylko u nas, ale w całej Europie. To dzięki ludziom, którzy nie bali się przeciwstawić systemowi, dziś możemy żyć w wolnym kraju. To naprawdę coś wielkiego.

I dzisiaj, po 45 latach, „Solidarność” wciąż działa. To nie relikt przeszłości. To największy i najskuteczniejszy związek zawodowy w Polsce, który codziennie walczy o ludzi – w fabrykach, szkołach, szpitalach, urzędach. Bo choć czasy się zmieniły, to potrzeba walki o godną pracę i prawa pracownicze wcale nie zniknęła.

Dziś mamy inne wyzwania – praca zdalna, sztuczna inteligencja, cyfryzacja... Ale niezależnie od tego, jak wygląda świat, człowiek i jego prawa zawsze powinny być na pierwszym miejscu. 

Drodzy harcerze – to Wy jesteście przyszłością. Może jeszcze nie myślicie o pracy, ale przyjdzie taki moment. I wtedy dobrze wiedzieć, że godność w pracy, bezpieczeństwo i uczciwe zasady nie biorą się znikąd – trzeba ich bronić. Może kiedyś to Wy staniecie w tej roli – jako liderzy, obywatele, a może też związkowcy. A kto wie – może kiedyś spotkamy się ramię w ramię, działając razem, jak kiedyś Wasi starsi koledzy i koleżanki?

Dziękuję Wam za udział w rajdzie. Gratulacje dla wszystkich drużyn – jesteście świetni. Życzę Wam, żebyście szli przez życie z odwagą, pasją i sercem pełnym idei, które są wspólne dla harcerstwa i „Solidarności”: prawda, wolność, braterstwo, służba i solidarność właśnie.

Czuwaj! I do zobaczenia – na harcerskim szlaku i może kiedyś… na związkowej ścieżce!

- zakończyła swoją przemowę szefowa Sekcji Młodych "Solidarności".

CZYTAJ TAKŻE: "Nie możemy milczeć!". Solidarność protestuje przeciwko niższej składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

CZYTAJ TAKŻE: "Protest ludzi lasu”. Leśnicy, drzewiarze i myśliwi przyjadą do stolicy


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Co wie o "Solidarności" młode pokolenie Polaków? Dzięki Krajowej Sekcji Młodych "S" - coraz więcej!

Ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku? Kiedy w okresie PRL "S" została zdelegalizowana i dlaczego? Jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność"? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy harcerskiego Rajdu PRL, którego jednym ze sponsorów była Komisja Krajowa "S".
Rajd harcerski PRL Co wie o
Rajd harcerski PRL / Fot. Krajowa Sekcja Młodych NSZZ "Solidarność"

Historyczne artefakty

Rajd odbył się na Śląsku, w okolicach Koszęcina. Jako że tematyką wydarzenia była historia harcerstwa w PRL, organizację jednego z punktów tematycznych powierzono przedstawicielom Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność". Członkowie "S" przygotowali punkt w stylistyce solidarnościowej, używając do tego celu oryginalnych, historycznych transparentów z okresu związkowych protestów w czasach PRL. Przy solidarnościowym stanowisku pojawiły się zatem napisy: "Głodówka" czy "Akcja protestacyjna". Punkt został zorganizowany w jednym z pomieszczeń Pałacu w Koszęcinie, na co dzień - siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Gospodarze miejsca zaznaczyli - pół-żartem, pół-serio, bardziej jednak serio, żeby koniecznie wyraźnie napisać, iż odbywa się tu gra harcerska, ponieważ - znając Polaków - kiedy tylko zobaczą napis: "akcja protestacyjna", zapragną się do niej przyłączyć :)

Rajd harcerski obfitował w wiele zadań z różnych dziedzin, jednym z nich był przygotowany przez Krajową Sekcję Młodych "S" quiz z wiedzy o "Solidarności". Pojawiły się tutaj pytania o to, ilu ludzi zapisało się do "Solidarności" w pierwszych miesiącach działania Związku, kiedy "S" została w okresie PRL zdelegalizowana i dlaczego, jak brzmi pełne rozwinięcie skrótu "NSZZ Solidarność" oraz - czy "Solidarność" jest organizacją jedynie historyczną, czy też działa do dziś?

Jak się okazało, wiele młodych osób niewiele wiedziało o "Solidarności". Jedna grupa odpowiedziała nawet, że Związek już nie funkcjonuje, więc była to okazja, żeby powiedzieć, że Paweł [Sroczyński, przewodniczący Sekcji Młodych Regionu Śląsko - Dąbrowskiego - przyp. red.] i ja działamy w "Solidarności" na co dzień w swoich zakładach pracy. Inna grupa myślała, że "Solidarność" działa tylko w kopalniach i zrzesza jedynie górników. Każda taka odpowiedź dawała nam okazję, żeby powiedzieć coś więcej o Związku

- podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl przewodnicząca Sekcji Młodych "S".

Jak zaznacza, każda okazja do popularyzowania wiedzy o "Solidarności" jest godna wykorzystania, a wiedza przyswajana podczas zabawy jest dla młodego człowieka najłatwiej przyswajalna. 

Dzięki inicjatywie Komisji Krajowej, która była sponsorem nagród otrzymywanych przez uczestników Rajdu PRL, każdy, kto wziął udział w tym wydarzeniu otrzymał pamiątkowy znaczek "Solidarności" oraz gadżety z logiem "S", takie jak kubki, notesy, komiksy i smycze. Szefowie rajdowych patroli otrzymali również miniaturowe "legitymacje związkowe" przygotowane na wzór historycznych dokumentów, jakimi związkowcy posługiwali się w czasie PRL.

Na harcerskim szlaku i związkowej ścieżce

Podczas uroczystego apelu na zakończenie Rajdu, Alicja Skowron w krótkiej przemowie nakreśliła wspólnotę ideałów łączącą NSZZ "Solidarność" i ruch harcerski, zwracając uwagę, iż wyrastają one z tego samego pnia umiłowania wolności i służby drugiemu człowiekowi. Przypomniała także, iż harcerze brali udział w tworzeniu wielkiego ruchu "Solidarności".

Czuwaj, druhny, druhowie i wszyscy goście!

Bardzo się cieszę, że mogę być dziś z Wami – w imieniu NSZZ „Solidarność”, czyli związku, który od 45 lat walczy o wolność, godność i prawa pracowników w Polsce. 

Gratulacje dla Was – zwycięzców Rajdu PRL! Pokazaliście nie tylko świetną wiedzę i przygotowanie, ale też ducha walki, pogodę ducha i ogromne zaangażowanie. Rajd nie był łatwy, a mimo to daliście radę – z uśmiechem, pracą zespołową i odwagą. I właśnie za to należy się Wam ogromny szacunek.

Tegoroczny temat rajdu – PRL to przypomnienie o czasach, w których wielu ludzi nie miało wolności, a mimo to zaczęli walczyć o zmianę. Właśnie wtedy powstała „Solidarność” – pierwszy niezależny związek zawodowy w Polsce. Miliony Polaków powiedziały wtedy „dość” i zaczęły głośno mówić o swoich prawach, o wolności i o szacunku dla człowieka.

I wiecie co? Harcerze też byli wtedy obecni. Byli wśród tych, którzy stali w kolejkach, rozdawali ulotki, pomagali internowanym i ich rodzinom, kolportowali niezależną prasę. Często w harcerskich mundurach, z wartościami, które znacie doskonale: służba, braterstwo, prawda. Te same idee przyświecały ludziom „Solidarności”. Harcerstwo i „Solidarność” zawsze miały ze sobą coś wspólnego: bycie po stronie człowieka i gotowość do działania, kiedy trzeba stanąć w obronie dobra wspólnego.

„Solidarność” odegrała ogromną rolę – nie tylko u nas, ale w całej Europie. To dzięki ludziom, którzy nie bali się przeciwstawić systemowi, dziś możemy żyć w wolnym kraju. To naprawdę coś wielkiego.

I dzisiaj, po 45 latach, „Solidarność” wciąż działa. To nie relikt przeszłości. To największy i najskuteczniejszy związek zawodowy w Polsce, który codziennie walczy o ludzi – w fabrykach, szkołach, szpitalach, urzędach. Bo choć czasy się zmieniły, to potrzeba walki o godną pracę i prawa pracownicze wcale nie zniknęła.

Dziś mamy inne wyzwania – praca zdalna, sztuczna inteligencja, cyfryzacja... Ale niezależnie od tego, jak wygląda świat, człowiek i jego prawa zawsze powinny być na pierwszym miejscu. 

Drodzy harcerze – to Wy jesteście przyszłością. Może jeszcze nie myślicie o pracy, ale przyjdzie taki moment. I wtedy dobrze wiedzieć, że godność w pracy, bezpieczeństwo i uczciwe zasady nie biorą się znikąd – trzeba ich bronić. Może kiedyś to Wy staniecie w tej roli – jako liderzy, obywatele, a może też związkowcy. A kto wie – może kiedyś spotkamy się ramię w ramię, działając razem, jak kiedyś Wasi starsi koledzy i koleżanki?

Dziękuję Wam za udział w rajdzie. Gratulacje dla wszystkich drużyn – jesteście świetni. Życzę Wam, żebyście szli przez życie z odwagą, pasją i sercem pełnym idei, które są wspólne dla harcerstwa i „Solidarności”: prawda, wolność, braterstwo, służba i solidarność właśnie.

Czuwaj! I do zobaczenia – na harcerskim szlaku i może kiedyś… na związkowej ścieżce!

- zakończyła swoją przemowę szefowa Sekcji Młodych "Solidarności".

CZYTAJ TAKŻE: "Nie możemy milczeć!". Solidarność protestuje przeciwko niższej składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

CZYTAJ TAKŻE: "Protest ludzi lasu”. Leśnicy, drzewiarze i myśliwi przyjadą do stolicy



 

Polecane
Emerytury
Stażowe