[Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Nie, wojna z "Państwem Islamskim" jeszcze się nie skończyła

Atak lotniczy USA na pozycje dżihadystów w Libii, naloty Iraku w syryjskiej Dolinie Eufratu, walki Kurdów oraz żołnierzy Assada w Syrii, operacje w Afganistanie - cały czas trwa wojna z tzw. Państwem Islamskim. Mimo, że ten para-państwowy ludobójczy twór utracił większość „swoich” terenów i broni się już tylko na terytorium mniejszych enklaw to często zapominamy, że wojna z „kalifatem” dżihadystów jeszcze się nie skończyła.
 [Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Nie, wojna z "Państwem Islamskim" jeszcze się nie skończyła
/ screen YouTube
Amerykańskie F-16 nad Libią 
AFRICOM czyli dowództwo wojsk amerykańskich na Afykę podało, że w operacji lotniczej udało się zlikwidować pozycje dżihadystów z IS/ISIS w libijskim Bani Walid a operacja lotnicza Amerykanów to element współpracy w działaniach z Libijskim Rządem Porozumienia Narodowego (GNA). Operację lotniczą przeciwko „kalifatowi” przeprowadził także Irak. Również przy użyciu myśliwców F-16 irackie lotnictwo uderzyło na cele tzw. Państwa Islamskiego w syryjskiej Dolinie Eufratu. Irakijczycy podają, że w nalotach zostało zbombardowane centrum dowodzenia dżihadystów a operacja zakończyła się sukcesem. Irackie wojskowe lotnictwo regularnie bombarduje cele terrorystów w Syrii - to element operacji przeciwko ISIS w ramach działań międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA. Warto pamiętać, że enklawy dżihadystów „przylegają” do iracko-syryjskiej granicy a „wykopanie” tzw. Państwa Islamskiego z Iraku nie oznacza wcale, że Bagdad może lekceważyć terrorystów wzdłuż własnej granicy (oraz niedobitki dżihadystów w kraju). Obie lotnicze operacje nad syryjskim i libijskim niebem miały miejsce w ciągu ostatnich kilku dni, co tylko pokazuje, że wojna z tzw. Państwem Islamskim wcale się nie skończyła. Chociaż nie jest tak „spektakularnym” tematem dla mediów to wciąż trwa. 

Zamachy w Iraku
W tygodniu prawdopodobnie miał miejsce zamach terrorystyczny na szyicki meczet w Mieście Sadra, czyli dzielnicy Bagdadu utożsamianej z ruchem sadrystów. Muktada as-Sadr jest zwycięzcą ostatnich wyborów parlamentarnych a wspomniana dzielnica Bagdadu to jego „matecznik”. Kto stał za atakiem? Metody i cel, jak twierdzą irackie źródła, przypominają tzw. Państwo Islamskie ale póki co terroryści samozwańczego kalifa Abu Bakra al-Baghdadiego nie przyznali się do ataku. Eksplozje zabiły i poraniły 130 osób. Bagdad przeprowadzi śledztwo w tej sprawie - został wtedy zdetonowany lokalny arsenał broni, który spotęgował straty. 

SDF i SAA na wojnie z IS/ISIS
Trwają także operacje lądowe przeciwko dżihadystom IS/ISIS. W czwartek Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF - koalicja wojsk pod dowództwem Kurów) wyzwoliły wioskę Hamidiyah z rąk dżihadystów. W syryjskiej Dolinie Eufratu dżihadyści bronią się w trzech odciętych od siebie enklawach. Pod Deir ez-Zor trwają uderzenia SDF i SAA (Syryjskiej Arabskiej Armii, wojska rządowe Bashara al-Assada) na pozycje tzw. Państwa Islamskiego. SAA pokonało dżihadystów i odbiło z ich rąk także tereny, które kontrolowali pod Damaszkiem, w dzielnicy-obozie palestyńskich uchodźców zwanej Jarmuk.

Afganistan w ogniu
Cały czas trwają operacje antyterrorystyczne przeciwko ISIS-K (tzw. Państwo Islamskie prowincji Khorosan), czyli afgańskiej „mutacji” dżihadystycznej organizacji. Jak podały afgańskie media - wojska USA przeprowadziły pod koniec tygodnia naloty przy pomocy dronów na cele ISIS-K na wschodzie kraju. Tzw. Państwo Islamskie zajmuje kilka enklaw w Afganistanie - najwięcej terenów kontrolują między Dżalalabadem a pakistańską granicą. Na początku tygodnia tzw. Państwo Islamskie przyznało się do zamachu terrorystycznego w Kabulu. W poniedziałkowym zamachu zginęło 14 osób. Celem ataków terrorystów - zdaniem afgańskich władz - była także żeńska szkoła w Ghanikil w innej części kraju. Do zamachów dochodzi regularnie - uderza nie tylko ISIS-K ale także talibowie. Rząd w Kabulu kontroluje 57% obszaru kraju - część prowincji Afganistanu padło łupem odbudowujących swoją pozycję talibów i właśnie ISIS-K. Z jednej strony pojawiła się wczoraj informacja o „zawieszeniu broni” na trzy dni ze strony talibów, z drugiej o ich ataku na bazę wojskową w prowincji Herat.

Odbudowa
W tle wojny z tzw. Państwem Islamskim trwa inna walka, często o wiele istotniejsza, „cichy front” każdej wojny czyli odbudowa zrujnowanych miast, powrót ludzi do normalnego życia. Dzięki katolickim i świeckim organizacjom humanitarnym (ze znacznym udziałem Polaków) udaje się odbudowywać kolejna miasta Bliskiego Wschodu i chrześcijanie mogą wracać do swoich domów. Enklawy tzw. Państwa Islamskiego „topnieją” a kolejne uderzenia międzynarodowej koalicji na pozycje dżihadystów spychają ich do narożnika. To jednak jeszcze nie koniec wojny z IS/ISIS i na pewno nie koniec „zmagań” z dżihadystami, którzy są jak hydra - mogą zgrupować się pod nowymi „sztandarami”, „przerzucić” swoje siły do innych państw jak zrobili z Afganistanem. Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie wciąż obawiają się kolejnej „wersji” ISIS i powrotu terrorystów a wojna z tzw. Państwem Islamskim jeszcze się nie skończyła.  

Mike Bruszewski

 

POLECANE
Jest nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż prezydencki

Telewizja TVN24 w środę po południu opublikowała nowy sondaż Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Jak przedstawia się poparcie dla poszczególnych kandydatów?

Dariusz Matecki składa zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o przeszukanie pokoju w Domu Poselskim Wiadomości
Dariusz Matecki składa zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o przeszukanie pokoju w Domu Poselskim

Poseł Dariusz Matecki składa zawiadomienie zawiadomienie do prokuratury w związku z przeszukaniem jego pokoju w Domu Poselskim. Z pomieszczenia miał zniknąć m.in. tablet z dostępem do informacji chronionych.

RPP obniża stopy procentowe. Jest komunikat z ostatniej chwili
RPP obniża stopy procentowe. Jest komunikat

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopę referencyjną o 50 pb, do 5,25 proc.

Karol Nawrocki wygłosił oświadczenie. Zdecydował, co zrobi z mieszkaniem z ostatniej chwili
Karol Nawrocki wygłosił oświadczenie. Zdecydował, co zrobi z mieszkaniem

W środę o godz. 15 kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki wygłosił oświadczenie. – Podjąłem decyzję o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne – poinformował.

Stopy procentowe w dół. Czesi podjęli decyzję z ostatniej chwili
Stopy procentowe w dół. Czesi podjęli decyzję

Czeski Bank Narodowy obniżył stopy o 0,25 pkt do 3,50 proc. Czy podobnie zdecyduje w środę Rada Polityki Pieniężnej?

George Simion wskazał przyszłego prezydenta Polski z ostatniej chwili
George Simion wskazał przyszłego prezydenta Polski

Zwycięzca I tury powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii – George Simion – wskazał swojego faworyta nadchodzących wyborów prezydenckich w Polsce. 

Porażka wizerunkowa Friedricha Merza? Nie tego spodziewał się nowy kanclerz Niemiec Wiadomości
Porażka wizerunkowa Friedricha Merza? Nie tego spodziewał się nowy kanclerz Niemiec

Według badania pracowni Insa dla dziennika "Bild" ponad połowa Niemców stwierdziła, że wybór kanclerza Niemiec podczas drugiego głosowania w Bundestagu będzie korzystny dla opozycyjnej partii AfD. Część ankietowanych obwinia o porażkę wizerunkową deputowanych z SPD.

Zwrot w sprawie Sebastiana M. Jest decyzja sądu z ostatniej chwili
Zwrot w sprawie Sebastiana M. Jest decyzja sądu

Pirat drogowy, który zbiegł do Dubaju, stanie przed polskim wymiarem sprawiedliwości – poinformował w środę minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Terminal zbożowy w Gdyni zostanie wyłączony? Katastrofalna wiadomość dla polskiego rolnictwa z ostatniej chwili
Terminal zbożowy w Gdyni zostanie wyłączony? "Katastrofalna wiadomość dla polskiego rolnictwa"

Terminal zbożowy w porcie Gdynia od lipca może pozostać pusty – dotychczasowy operator, spółka Mondry, odrzuciła propozycję przedłużenia umowy, a nowy dzierżawca wciąż nie został oficjalnie wyłoniony.

Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. 6 maja 2025 r. doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

REKLAMA

[Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Nie, wojna z "Państwem Islamskim" jeszcze się nie skończyła

Atak lotniczy USA na pozycje dżihadystów w Libii, naloty Iraku w syryjskiej Dolinie Eufratu, walki Kurdów oraz żołnierzy Assada w Syrii, operacje w Afganistanie - cały czas trwa wojna z tzw. Państwem Islamskim. Mimo, że ten para-państwowy ludobójczy twór utracił większość „swoich” terenów i broni się już tylko na terytorium mniejszych enklaw to często zapominamy, że wojna z „kalifatem” dżihadystów jeszcze się nie skończyła.
 [Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Nie, wojna z "Państwem Islamskim" jeszcze się nie skończyła
/ screen YouTube
Amerykańskie F-16 nad Libią 
AFRICOM czyli dowództwo wojsk amerykańskich na Afykę podało, że w operacji lotniczej udało się zlikwidować pozycje dżihadystów z IS/ISIS w libijskim Bani Walid a operacja lotnicza Amerykanów to element współpracy w działaniach z Libijskim Rządem Porozumienia Narodowego (GNA). Operację lotniczą przeciwko „kalifatowi” przeprowadził także Irak. Również przy użyciu myśliwców F-16 irackie lotnictwo uderzyło na cele tzw. Państwa Islamskiego w syryjskiej Dolinie Eufratu. Irakijczycy podają, że w nalotach zostało zbombardowane centrum dowodzenia dżihadystów a operacja zakończyła się sukcesem. Irackie wojskowe lotnictwo regularnie bombarduje cele terrorystów w Syrii - to element operacji przeciwko ISIS w ramach działań międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA. Warto pamiętać, że enklawy dżihadystów „przylegają” do iracko-syryjskiej granicy a „wykopanie” tzw. Państwa Islamskiego z Iraku nie oznacza wcale, że Bagdad może lekceważyć terrorystów wzdłuż własnej granicy (oraz niedobitki dżihadystów w kraju). Obie lotnicze operacje nad syryjskim i libijskim niebem miały miejsce w ciągu ostatnich kilku dni, co tylko pokazuje, że wojna z tzw. Państwem Islamskim wcale się nie skończyła. Chociaż nie jest tak „spektakularnym” tematem dla mediów to wciąż trwa. 

Zamachy w Iraku
W tygodniu prawdopodobnie miał miejsce zamach terrorystyczny na szyicki meczet w Mieście Sadra, czyli dzielnicy Bagdadu utożsamianej z ruchem sadrystów. Muktada as-Sadr jest zwycięzcą ostatnich wyborów parlamentarnych a wspomniana dzielnica Bagdadu to jego „matecznik”. Kto stał za atakiem? Metody i cel, jak twierdzą irackie źródła, przypominają tzw. Państwo Islamskie ale póki co terroryści samozwańczego kalifa Abu Bakra al-Baghdadiego nie przyznali się do ataku. Eksplozje zabiły i poraniły 130 osób. Bagdad przeprowadzi śledztwo w tej sprawie - został wtedy zdetonowany lokalny arsenał broni, który spotęgował straty. 

SDF i SAA na wojnie z IS/ISIS
Trwają także operacje lądowe przeciwko dżihadystom IS/ISIS. W czwartek Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF - koalicja wojsk pod dowództwem Kurów) wyzwoliły wioskę Hamidiyah z rąk dżihadystów. W syryjskiej Dolinie Eufratu dżihadyści bronią się w trzech odciętych od siebie enklawach. Pod Deir ez-Zor trwają uderzenia SDF i SAA (Syryjskiej Arabskiej Armii, wojska rządowe Bashara al-Assada) na pozycje tzw. Państwa Islamskiego. SAA pokonało dżihadystów i odbiło z ich rąk także tereny, które kontrolowali pod Damaszkiem, w dzielnicy-obozie palestyńskich uchodźców zwanej Jarmuk.

Afganistan w ogniu
Cały czas trwają operacje antyterrorystyczne przeciwko ISIS-K (tzw. Państwo Islamskie prowincji Khorosan), czyli afgańskiej „mutacji” dżihadystycznej organizacji. Jak podały afgańskie media - wojska USA przeprowadziły pod koniec tygodnia naloty przy pomocy dronów na cele ISIS-K na wschodzie kraju. Tzw. Państwo Islamskie zajmuje kilka enklaw w Afganistanie - najwięcej terenów kontrolują między Dżalalabadem a pakistańską granicą. Na początku tygodnia tzw. Państwo Islamskie przyznało się do zamachu terrorystycznego w Kabulu. W poniedziałkowym zamachu zginęło 14 osób. Celem ataków terrorystów - zdaniem afgańskich władz - była także żeńska szkoła w Ghanikil w innej części kraju. Do zamachów dochodzi regularnie - uderza nie tylko ISIS-K ale także talibowie. Rząd w Kabulu kontroluje 57% obszaru kraju - część prowincji Afganistanu padło łupem odbudowujących swoją pozycję talibów i właśnie ISIS-K. Z jednej strony pojawiła się wczoraj informacja o „zawieszeniu broni” na trzy dni ze strony talibów, z drugiej o ich ataku na bazę wojskową w prowincji Herat.

Odbudowa
W tle wojny z tzw. Państwem Islamskim trwa inna walka, często o wiele istotniejsza, „cichy front” każdej wojny czyli odbudowa zrujnowanych miast, powrót ludzi do normalnego życia. Dzięki katolickim i świeckim organizacjom humanitarnym (ze znacznym udziałem Polaków) udaje się odbudowywać kolejna miasta Bliskiego Wschodu i chrześcijanie mogą wracać do swoich domów. Enklawy tzw. Państwa Islamskiego „topnieją” a kolejne uderzenia międzynarodowej koalicji na pozycje dżihadystów spychają ich do narożnika. To jednak jeszcze nie koniec wojny z IS/ISIS i na pewno nie koniec „zmagań” z dżihadystami, którzy są jak hydra - mogą zgrupować się pod nowymi „sztandarami”, „przerzucić” swoje siły do innych państw jak zrobili z Afganistanem. Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie wciąż obawiają się kolejnej „wersji” ISIS i powrotu terrorystów a wojna z tzw. Państwem Islamskim jeszcze się nie skończyła.  

Mike Bruszewski


 

Polecane
Emerytury
Stażowe