Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?

– Kto niszczy polskie rolnictwo? – to pytanie przewodnie #32 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?
/ Tygodnik Solidarność
W poprzednim numerze tygodnika „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha zaatakował „Solidarność”. Na łamach wstępniaka odpowiada mu Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Poglądy red. Warzechy są mi znane od dawna. Z oczywistych względów jego światopogląd jest daleki od mojego, ale przecież każdy ma prawo do swoich przekonań. Można być liberałem czy konserwatystą, można też być przeciwnikiem ruchu związkowego. Można swoje poglądy głosić i przekonywać do nich innych. Ważne jest jednak, aby w tych swoich poglądach i przekonaniach, zwłaszcza głoszonych publicznie, trzymać się faktów. Przynajmniej tych elementarnych.

O społecznej pozycji polskich rolników w wywiadzie p.t.” Polscy rolnicy przestali być chłopskim balastem” Jakub Pacan rozmawia z socjolog prof. Barbarą Fedyszak-Radziejowską, doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tradycja pogardy dla chłopa i rolnika – prawdopodobnie nieuświadomiona – ma swoje korzenie w marksizmie. F. Engels pisał, że „trzeba wyrwać ludność wiejską z izolacji i ogłupienia”, że „chłopi to apatia i potęga bierności”. Ten szczególny ton diagnozy nie zniknął po 1989 roku. (…) Francuski polityk, i nie tylko francuski, nie odważyłby się zlekceważyć swoich rolników, formułując opinie podobne do tych, które krążą wśród naszych elit opiniotwórczych. I nie dlatego, że rolników jest tak wielu, że liczą się jako wyborcy, lecz dlatego, że lekceważenie chłopów byłoby uderzeniem w tożsamość Francuzów i „markę” Francji, którą buduje zarówno francuska kuchnia, jak i francuskie rolnictwo. 

– zaznacza socjolog. 

O bieżących problemach polskiej wsi z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim rozmawiał Cezary Krysztopa

Program rolny Prawa i Sprawiedliwości realizowany od dwóch lat zawiera wszystkie elementy, które mają pomóc polskiemu rolnictwu. Natomiast pojawia się pytanie, czy narzędzia, które zostały do tego programu wcześniej dostosowane, są skuteczne. Jestem współautorem tego programu, więc proszę mi wierzyć: takiej prochłopskiej, prowiejskiej, prospołecznej orientacji w Polsce jeszcze nie było. (…)Oczywiście chcemy, by ludzie mieli pozytywną opinię o programie PiS-u. O tym, że my się troszczymy, staramy, według najlepszych intencji próbujemy doprowadzić do tego, żeby wieś była traktowana nie jako balast i margines, kłopot dla państwa, ale wręcz jako szansa, także w obszarze produkcyjnym. 


– stwierdza minister rolnictwa. 

O złej sytuacji rolników w artykule „Owocowa zapaść” informuje Barbara Michałowska

Wegetacja roślin w tym roku zaczęła się nadspodziewanie szybko. Szacuje się, że zboża wzeszły od tygodnia do aż miesiąca wcześniej niż zwykle. Szybciej też trzeba było przeprowadzić żniwa. Niestety, z powodu suszy zbiory będą, jak się szacuje, o ok. 25 proc. mniejsze niż przed rokiem. Rolnicy twierdzą, że z tego powody zanotują milionowe straty. Szczególnie ci, którzy mają mniejsze gospodarstwa.

Czy odpowiedzialność za suszę może może spaść na szkodliwą działalność człowieka. W tekście „Polska na wodzie stoi” wyjaśnia to Marcin Koziestański

– Jest bardzo prawdopodobne, że to działalność człowieka w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia częstości występowania zjawiska suszy. Prognozy mówią, że w przyszłości nasz klimat będzie się charakteryzował zwiększonymi temperaturami, zwłaszcza w okresie zimowym, i zwiększoną ilością opadów, zwłaszcza o charakterze nawalnym. Możemy więc przyjąć, że lata suche lub skrajnie suche będą nam towarzyszyły także w przyszłości

– mówi prof. dr. hab. Tomasz Okruszko z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW.

O roli kościoła w dzisiejszej polityce z dr hab. Sławomirem Sowińskim z Instytutu Politologii UKSW rozmawia Jakub Pacan. 

– Bez względu na to, kto rządził po 1989 roku, ze strony Kościoła zawsze była gotowość współpracy, zaangażowania, stawiania na polską rację stanu. Dziś, gdy mamy do czynienia z rozdarciem samych podstaw naszej wspólnoty politycznej, Kościół powinien znowu zabrać głos 

– ocenia politolog. 

Jednym z najważniejszych założeń modernizacji armii w planach Prawa i Sprawiedliwości było stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnych. 

Obrona Terytorialna ma docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy, być dobrze wyszkolonym i wyposażonym wojskiem. Jak w praktyce wygląda szkolenie na „terytorialsa”? Czy taki żołnierz ma szansę stać się użyteczny na polu bitwy? Czy w dobie zaawansowanych militarnie technologii taka formacja potrzebna jest polskiej armii?

– odpowiedzi na te pytania w artykule „WOT – amatorzy z karabinami czy realna siła odstraszająca?” stara się udzielić Robert Wąsik

Andrzej Berezowski w tekście „Już nie będzie promocji zatrudnienia, będzie rynek pracy” przedstawia planowane zmiany w ustawie o rynku pracy. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy. Ustawa ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Solidarność właśnie przedłożyła na ręce Stanisława Szweda swoje uwagi do projektu

Informuje Berezowski. 

Ponadto m.in.: 

- "Rodzina Lechów" – obrońcy Reduty PWPW, pisze Mateusz Kosiński. 
- „Ciemna strona tanich linii” raportuje Piotr Wójcik.
- „Zawsze wyprzedzam trendy” rozmowa Bartosza Boruciaka z Żabsonem.
- „S” skarży do Komisji Europejskiej ustawę o parob ku – pisze Andrzej Berezowski.



 

 

POLECANE
Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ]

Po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, próbach podważenia legalności wyboru Karola Nawrockiego przez środowiska KO i napięciach w koalicji rządzącej, nasila się kryzys związany z przywództwem Donalda Tuska.

REKLAMA

Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?

– Kto niszczy polskie rolnictwo? – to pytanie przewodnie #32 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?
/ Tygodnik Solidarność
W poprzednim numerze tygodnika „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha zaatakował „Solidarność”. Na łamach wstępniaka odpowiada mu Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Poglądy red. Warzechy są mi znane od dawna. Z oczywistych względów jego światopogląd jest daleki od mojego, ale przecież każdy ma prawo do swoich przekonań. Można być liberałem czy konserwatystą, można też być przeciwnikiem ruchu związkowego. Można swoje poglądy głosić i przekonywać do nich innych. Ważne jest jednak, aby w tych swoich poglądach i przekonaniach, zwłaszcza głoszonych publicznie, trzymać się faktów. Przynajmniej tych elementarnych.

O społecznej pozycji polskich rolników w wywiadzie p.t.” Polscy rolnicy przestali być chłopskim balastem” Jakub Pacan rozmawia z socjolog prof. Barbarą Fedyszak-Radziejowską, doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tradycja pogardy dla chłopa i rolnika – prawdopodobnie nieuświadomiona – ma swoje korzenie w marksizmie. F. Engels pisał, że „trzeba wyrwać ludność wiejską z izolacji i ogłupienia”, że „chłopi to apatia i potęga bierności”. Ten szczególny ton diagnozy nie zniknął po 1989 roku. (…) Francuski polityk, i nie tylko francuski, nie odważyłby się zlekceważyć swoich rolników, formułując opinie podobne do tych, które krążą wśród naszych elit opiniotwórczych. I nie dlatego, że rolników jest tak wielu, że liczą się jako wyborcy, lecz dlatego, że lekceważenie chłopów byłoby uderzeniem w tożsamość Francuzów i „markę” Francji, którą buduje zarówno francuska kuchnia, jak i francuskie rolnictwo. 

– zaznacza socjolog. 

O bieżących problemach polskiej wsi z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim rozmawiał Cezary Krysztopa

Program rolny Prawa i Sprawiedliwości realizowany od dwóch lat zawiera wszystkie elementy, które mają pomóc polskiemu rolnictwu. Natomiast pojawia się pytanie, czy narzędzia, które zostały do tego programu wcześniej dostosowane, są skuteczne. Jestem współautorem tego programu, więc proszę mi wierzyć: takiej prochłopskiej, prowiejskiej, prospołecznej orientacji w Polsce jeszcze nie było. (…)Oczywiście chcemy, by ludzie mieli pozytywną opinię o programie PiS-u. O tym, że my się troszczymy, staramy, według najlepszych intencji próbujemy doprowadzić do tego, żeby wieś była traktowana nie jako balast i margines, kłopot dla państwa, ale wręcz jako szansa, także w obszarze produkcyjnym. 


– stwierdza minister rolnictwa. 

O złej sytuacji rolników w artykule „Owocowa zapaść” informuje Barbara Michałowska

Wegetacja roślin w tym roku zaczęła się nadspodziewanie szybko. Szacuje się, że zboża wzeszły od tygodnia do aż miesiąca wcześniej niż zwykle. Szybciej też trzeba było przeprowadzić żniwa. Niestety, z powodu suszy zbiory będą, jak się szacuje, o ok. 25 proc. mniejsze niż przed rokiem. Rolnicy twierdzą, że z tego powody zanotują milionowe straty. Szczególnie ci, którzy mają mniejsze gospodarstwa.

Czy odpowiedzialność za suszę może może spaść na szkodliwą działalność człowieka. W tekście „Polska na wodzie stoi” wyjaśnia to Marcin Koziestański

– Jest bardzo prawdopodobne, że to działalność człowieka w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia częstości występowania zjawiska suszy. Prognozy mówią, że w przyszłości nasz klimat będzie się charakteryzował zwiększonymi temperaturami, zwłaszcza w okresie zimowym, i zwiększoną ilością opadów, zwłaszcza o charakterze nawalnym. Możemy więc przyjąć, że lata suche lub skrajnie suche będą nam towarzyszyły także w przyszłości

– mówi prof. dr. hab. Tomasz Okruszko z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW.

O roli kościoła w dzisiejszej polityce z dr hab. Sławomirem Sowińskim z Instytutu Politologii UKSW rozmawia Jakub Pacan. 

– Bez względu na to, kto rządził po 1989 roku, ze strony Kościoła zawsze była gotowość współpracy, zaangażowania, stawiania na polską rację stanu. Dziś, gdy mamy do czynienia z rozdarciem samych podstaw naszej wspólnoty politycznej, Kościół powinien znowu zabrać głos 

– ocenia politolog. 

Jednym z najważniejszych założeń modernizacji armii w planach Prawa i Sprawiedliwości było stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnych. 

Obrona Terytorialna ma docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy, być dobrze wyszkolonym i wyposażonym wojskiem. Jak w praktyce wygląda szkolenie na „terytorialsa”? Czy taki żołnierz ma szansę stać się użyteczny na polu bitwy? Czy w dobie zaawansowanych militarnie technologii taka formacja potrzebna jest polskiej armii?

– odpowiedzi na te pytania w artykule „WOT – amatorzy z karabinami czy realna siła odstraszająca?” stara się udzielić Robert Wąsik

Andrzej Berezowski w tekście „Już nie będzie promocji zatrudnienia, będzie rynek pracy” przedstawia planowane zmiany w ustawie o rynku pracy. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy. Ustawa ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Solidarność właśnie przedłożyła na ręce Stanisława Szweda swoje uwagi do projektu

Informuje Berezowski. 

Ponadto m.in.: 

- "Rodzina Lechów" – obrońcy Reduty PWPW, pisze Mateusz Kosiński. 
- „Ciemna strona tanich linii” raportuje Piotr Wójcik.
- „Zawsze wyprzedzam trendy” rozmowa Bartosza Boruciaka z Żabsonem.
- „S” skarży do Komisji Europejskiej ustawę o parob ku – pisze Andrzej Berezowski.



 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe