Najnowszy numer "TS": Wielka afera w państwowej spółce. Dobra zmiana w PGE?

Zapraszamy do zapoznania się z treścią najnowszego "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer "TS": Wielka afera w państwowej spółce. Dobra zmiana w PGE?
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy ostatnio pisałem o wciąż obecnej patologii dotyczącej poszanowania praw pracowników, miałem chwilę zawahania. Pomyślałem, że przecież jednak coś się zmienia, mamy obniżony wiek emerytalny, progresywnie wprowadzane ograniczenie handlu w niedzielę, płacę minimalną i wiele innych korzystnych dla pracowników rozwiązań. Czy zatem uzasadnione jest stwierdzenie o wciąż występujących patologiach na rynku pracy. Przykład tego, co dzieje się obecnie w PGE, ostatecznie utwierdził mnie jednak w przekonaniu, że dobrze nie jest, a o sytuacji pracownika na rynku pracy pisać trzeba jeszcze więcej i jeszcze dosadniej

– pisze we wstępniaku do najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski, redaktor naczelny,

Numer otwiera Mateusz Kosiński, który opisuje ostatnie posiedzenie Komisji Krajowej. 

W dniach 29-30 sierpnia odbyło się posiedzenie Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. Gościem posiedzenia była Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister w imieniu Rządu RP przedstawiła propozycje dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2019 rok na kwotę 2200 zł, określenia podstawy do wyliczeń odpisu podstawowego na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w 2019 r. oraz mieszanego modelu wzrostu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej. (…) Komisja Krajowa w komunikacie wydanym następnego dnia oceniła propozycje jako konstruktywne, wychodzące naprzeciw. (…) – Propozycje rządu są konstruktywne i dają nadzieje na kompromis. Ale negocjacje będą trudne, szczególnie w sprawie budżetówki. Problem jest nie tylko w samym wskaźniku wzrostu, ale też sposobie podziału tych środków, tak aby najniżej uposażeni zyskali większe podwyżki – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

W tekście numeru – „Solidarność szykanowana w PGE” Andrzej Berezowski przedstawia okładkowe problemy w dużej spółce Skarbu Państwa. 

– W dawnej Ameryce zdarzało się, że zarządy firm wynajmowały gangsterów, aby ci rachowali kości działaczom związkowym, zastraszali ich, namawiali, by wypisali się z organizacji. A jak jest w PGE? Dyrektor jednego z zakładów próbuje majstrować przy wyborach związkowych. Osoby związane z „S” są przenoszone na inne stanowiska pracy bez podania merytorycznych przyczyn. A jeden ze związkowców chodzi z paralizatorem w jednej kieszeni i gazem pieprzowym w drugiej, bo dostał ostrzeżenie: „Uważaj na siebie, są już wynajęci Ukraińcy, aby Cię pobić. Nie wychodź sam z domu.” 

– raportuje Berezowski. 

Zbliżające się wybory samorządowe rozpoczną prawdziwy wyborczy maraton. Jak przewiduje Jakub Pacan będzie to – „Czas wielkich narracji”

Opozycja przegrywa kolejne wybory, bo nie wierzy już w metanarracje. Gdy środowisko „Gazety Wyborczej” zaklina rzeczywistość, mówiąc o „niebywałym sukcesie ostatniego ćwierćwiecza”, rząd dobrej zmiany rozpycha się w UE łokciami, chcąc zdjąć z nas odium pariasa i podwykonawcy. Ta gotowość walki i poświęcenia coraz bardziej się Polakom podoba. Zastanawiacie się, Państwo, dlaczego kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego jest miałka i bez wyrazu, a Patryka Jakiego pełna dynamizmu i wielkich wyzwań? 

– opisuje Jakub Pacan. 

Dobre wieści z Zabrza, jak pisze Przemysław Jarasz, również po artykułach w „Tygodniku Solidarność” – „Lokalny układ pęka”. 

Po kilku śledczych publikacjach „Tygodnika Solidarność” i lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.”, a także osobistej interwencji w Ministerstwie Sprawiedliwości prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zaczyna w końcu pękać lokalny układ chroniący samorządową dyrektorkę Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji Aquarius – Agnieszkę Bober. Wystarczył miesiąc od odejścia dotychczasowego szefa Prokuratury Rejonowej w Zabrzu (oficjalnie sam podał się do dymisji), a jego zastępca i następca – Wojciech Czapczyński, skierował do Sądu Rejonowego w Zabrzu akt oskarżenia (w trybie karnym) przeciwko nietykalnej dotąd urzędniczce. Zarzuca jej dwukrotne złamanie ustawy o prowadzeniu sporu zbiorowego z przedstawicielami związków zawodowych. Tym razem na policyjne i sądowe, bezprawne cuda – ujawnione w naszych publikacjach – oskarżona nie może już chyba liczyć

– zaznacza Przemysław Jarasz. 

Piotr Andrzejewski to „Nowa twarz Sądu Najwyższego” – na naszych łamach z mecenasem rozmawia Marcin Koziestański. 

– Każdy jest zobowiązany szanować prawa i wolności innych, a tym bardziej nie zakłócać funkcjonowania poszczególnych organów wykonujących swoje obowiązki ustawowe. Tego typu działania, gdzie Obywatele RP blokują posiedzenie Krajowej Rady Sądowniczej, przed którą toczy się wyłanianie nowych sędziów do Sądu Najwyższego, świadczą tylko o bezsilności i braku argumentów merytorycznych destrukcyjnych grup oporu i przymusu fizycznego działających przeciwko programowi „dobrej zmiany” w Polsce. Opozycji pozostało blokowanie organów funkcjonowania władzy w państwie, czyli nie siła argumentu, tylko argument siły 

– działania zwolenników opozycji ocenił Piotr Andrzejewski. 

Wrzesień będzie niezwykle ważnym miesiącem dla polskiej dyplomacji. 

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie odbędzie się 17 września, spotkanie otworzy prezydent Andrzej Duda. W jego obecności podpisane zostaną dokumenty, w tym bardzo ważny o powstaniu funduszu Trójmorza. A następnego dnia (18 września) polski prezydent odleci z oficjalną wizytą do Waszyngtonu, gdzie będzie reprezentował także inicjatywę Trójmorza

– w tekście „Trójmorze na liście priorytetów Waszyngtonu” opisuje Teresa Wójcik

Ponadto m.in.: 
- „Sędziowie też stają przed sądami” – Marcin Koziestański rozmawia z Piotrem Schabem, Rzecznikiem Dyscyplinarnym Sędziów Sądów Powszechnych 
- „Spalić Trumpa na stosie międzywyborów” Halina Kawka 
- „Opór i emigracja” Leszek Masierak o protestach w Rumunii 
- „Orban trumfujący” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
- Wywiady Bartosza Boruciaka: Wojciech Majewski i Krzysztof Lenczowski 


 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale Wiadomości
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale

USA chce zakazać chińskiego TikToka. Biden już podpisał ustawę, która zmusza aplikację z Azji do sprzedaży swoich udziałów. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się nowej legislacji, okazuje się, że wcale chyba nie o TikToka chodzi – Amerykanie powinni znowu bać się o swoją wolność.

Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji Wiadomości
Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji

Dr Jan Kocoń wraz z T. Feridanem oraz P. Kazienko przeprowadził badanie pozwalające ogromnym modelom językowym na samodzielną identyfikację luk w wiedzy i autonomiczne uczenie się. To jest filar AI.

Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ z ostatniej chwili
Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ

Tylko w marcu Rosja wysłała Korei Płn. 165 tys. baryłek rafinowanej ropy, wbrew restrykcjom ONZ - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. USA z partnerami przygotowują w związku z tym nowe sankcje.

To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel z ostatniej chwili
To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel

Roksana Węgiel jest najmłodszą uczestniczką obecnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Piosenkarka ogłosiła, że jeśli wygra 14. edycję "Tańca z Gwiazdami", to w 2026 roku weźmie udział w krajowych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią

Ostatnio media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Telewizja Republika wyprzedziła TVN24 z ostatniej chwili
Telewizja Republika wyprzedziła TVN24

Dobre wiadomości dla Telewizji Republika. Kilka dni temu dziennikarz Tomasz Sakiewicz informował w mediach społecznościowych, że nawet pięć programów stacji biło na głowę pod względem oglądalności TVN24. Teraz ujawniono więcej szczegółów.

Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej Wiadomości
Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej

"Zdałam sobie sprawę, że wszystkie ludzkie nieszczęścia wynikają z tego, że nie mówią jasno. Postanowiłem więc mówić i działać jasno". Te słowa wypowiedział francuski pisarz Albert Camus w swojej niezapomnianej powieści "Dżuma". Jego słowa wydają się spełniać w proroczy sposób w najtrudniejszym okresie, przez jaki Europa przeszła od czasów wojny. Nabierają one kształtu w retoryce Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i czołowej postaci na starym kontynencie. Jej język jest bezprecedensowy w kategoriach klasycznego politycznego oratorium. Jednak obecna retoryka w Brukseli, retoryka współczesnych mandarynów, okazuje się być tego samego rodzaju.

Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- Niestety mamy złe wieści. Znowu palą się połoniny. Tym razem na Krzemieniu i w rejonie Kopy Bukowskiej. Nasi ratownicy pomagają w przewożeniu strażaków - przekazało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Bieszczady. Wiadomo, że w gaszenie pożaru zaangażowało się wiele oddziałów służb.

Niepokojący komunikat NATO z ostatniej chwili
Niepokojący komunikat NATO

NATO wydało komunikat. Poinformowano o szkodliwym działaniu na terenie sojuszu.

Gdzie jest minister? Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć z ostatniej chwili
"Gdzie jest minister?" Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć

Aleksandr Łukaszenka, który lubi pokazywać, że jest autorytetem mającym wszystko pod kontrolą, odwiedził obwód mohylewski. Przywódca chcąc pokazać, że jego rozkazom nie można się oprzeć, wydał polecenie białoruskiemu ministrowi rolnictwa. Ten ku zaskoczeniu zgromadzonych ukląkł i nagle zaczął grzebać w ziemi.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Wielka afera w państwowej spółce. Dobra zmiana w PGE?

Zapraszamy do zapoznania się z treścią najnowszego "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer "TS": Wielka afera w państwowej spółce. Dobra zmiana w PGE?
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy ostatnio pisałem o wciąż obecnej patologii dotyczącej poszanowania praw pracowników, miałem chwilę zawahania. Pomyślałem, że przecież jednak coś się zmienia, mamy obniżony wiek emerytalny, progresywnie wprowadzane ograniczenie handlu w niedzielę, płacę minimalną i wiele innych korzystnych dla pracowników rozwiązań. Czy zatem uzasadnione jest stwierdzenie o wciąż występujących patologiach na rynku pracy. Przykład tego, co dzieje się obecnie w PGE, ostatecznie utwierdził mnie jednak w przekonaniu, że dobrze nie jest, a o sytuacji pracownika na rynku pracy pisać trzeba jeszcze więcej i jeszcze dosadniej

– pisze we wstępniaku do najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski, redaktor naczelny,

Numer otwiera Mateusz Kosiński, który opisuje ostatnie posiedzenie Komisji Krajowej. 

W dniach 29-30 sierpnia odbyło się posiedzenie Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. Gościem posiedzenia była Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister w imieniu Rządu RP przedstawiła propozycje dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2019 rok na kwotę 2200 zł, określenia podstawy do wyliczeń odpisu podstawowego na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w 2019 r. oraz mieszanego modelu wzrostu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej. (…) Komisja Krajowa w komunikacie wydanym następnego dnia oceniła propozycje jako konstruktywne, wychodzące naprzeciw. (…) – Propozycje rządu są konstruktywne i dają nadzieje na kompromis. Ale negocjacje będą trudne, szczególnie w sprawie budżetówki. Problem jest nie tylko w samym wskaźniku wzrostu, ale też sposobie podziału tych środków, tak aby najniżej uposażeni zyskali większe podwyżki – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

W tekście numeru – „Solidarność szykanowana w PGE” Andrzej Berezowski przedstawia okładkowe problemy w dużej spółce Skarbu Państwa. 

– W dawnej Ameryce zdarzało się, że zarządy firm wynajmowały gangsterów, aby ci rachowali kości działaczom związkowym, zastraszali ich, namawiali, by wypisali się z organizacji. A jak jest w PGE? Dyrektor jednego z zakładów próbuje majstrować przy wyborach związkowych. Osoby związane z „S” są przenoszone na inne stanowiska pracy bez podania merytorycznych przyczyn. A jeden ze związkowców chodzi z paralizatorem w jednej kieszeni i gazem pieprzowym w drugiej, bo dostał ostrzeżenie: „Uważaj na siebie, są już wynajęci Ukraińcy, aby Cię pobić. Nie wychodź sam z domu.” 

– raportuje Berezowski. 

Zbliżające się wybory samorządowe rozpoczną prawdziwy wyborczy maraton. Jak przewiduje Jakub Pacan będzie to – „Czas wielkich narracji”

Opozycja przegrywa kolejne wybory, bo nie wierzy już w metanarracje. Gdy środowisko „Gazety Wyborczej” zaklina rzeczywistość, mówiąc o „niebywałym sukcesie ostatniego ćwierćwiecza”, rząd dobrej zmiany rozpycha się w UE łokciami, chcąc zdjąć z nas odium pariasa i podwykonawcy. Ta gotowość walki i poświęcenia coraz bardziej się Polakom podoba. Zastanawiacie się, Państwo, dlaczego kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego jest miałka i bez wyrazu, a Patryka Jakiego pełna dynamizmu i wielkich wyzwań? 

– opisuje Jakub Pacan. 

Dobre wieści z Zabrza, jak pisze Przemysław Jarasz, również po artykułach w „Tygodniku Solidarność” – „Lokalny układ pęka”. 

Po kilku śledczych publikacjach „Tygodnika Solidarność” i lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.”, a także osobistej interwencji w Ministerstwie Sprawiedliwości prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zaczyna w końcu pękać lokalny układ chroniący samorządową dyrektorkę Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji Aquarius – Agnieszkę Bober. Wystarczył miesiąc od odejścia dotychczasowego szefa Prokuratury Rejonowej w Zabrzu (oficjalnie sam podał się do dymisji), a jego zastępca i następca – Wojciech Czapczyński, skierował do Sądu Rejonowego w Zabrzu akt oskarżenia (w trybie karnym) przeciwko nietykalnej dotąd urzędniczce. Zarzuca jej dwukrotne złamanie ustawy o prowadzeniu sporu zbiorowego z przedstawicielami związków zawodowych. Tym razem na policyjne i sądowe, bezprawne cuda – ujawnione w naszych publikacjach – oskarżona nie może już chyba liczyć

– zaznacza Przemysław Jarasz. 

Piotr Andrzejewski to „Nowa twarz Sądu Najwyższego” – na naszych łamach z mecenasem rozmawia Marcin Koziestański. 

– Każdy jest zobowiązany szanować prawa i wolności innych, a tym bardziej nie zakłócać funkcjonowania poszczególnych organów wykonujących swoje obowiązki ustawowe. Tego typu działania, gdzie Obywatele RP blokują posiedzenie Krajowej Rady Sądowniczej, przed którą toczy się wyłanianie nowych sędziów do Sądu Najwyższego, świadczą tylko o bezsilności i braku argumentów merytorycznych destrukcyjnych grup oporu i przymusu fizycznego działających przeciwko programowi „dobrej zmiany” w Polsce. Opozycji pozostało blokowanie organów funkcjonowania władzy w państwie, czyli nie siła argumentu, tylko argument siły 

– działania zwolenników opozycji ocenił Piotr Andrzejewski. 

Wrzesień będzie niezwykle ważnym miesiącem dla polskiej dyplomacji. 

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie odbędzie się 17 września, spotkanie otworzy prezydent Andrzej Duda. W jego obecności podpisane zostaną dokumenty, w tym bardzo ważny o powstaniu funduszu Trójmorza. A następnego dnia (18 września) polski prezydent odleci z oficjalną wizytą do Waszyngtonu, gdzie będzie reprezentował także inicjatywę Trójmorza

– w tekście „Trójmorze na liście priorytetów Waszyngtonu” opisuje Teresa Wójcik

Ponadto m.in.: 
- „Sędziowie też stają przed sądami” – Marcin Koziestański rozmawia z Piotrem Schabem, Rzecznikiem Dyscyplinarnym Sędziów Sądów Powszechnych 
- „Spalić Trumpa na stosie międzywyborów” Halina Kawka 
- „Opór i emigracja” Leszek Masierak o protestach w Rumunii 
- „Orban trumfujący” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
- Wywiady Bartosza Boruciaka: Wojciech Majewski i Krzysztof Lenczowski 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe