Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności

Od 31 sierpnia do 2 września odbywały się uroczystości i spotkania w 30. rocznicę strajków Solidarności w Hucie Stalowa Wola. Zwieńczeniem była Eucharystia w intencji Ojczyzny w niedzielę 2 września w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski i oficjalne uroczystości w Bibliotece Miejskiej, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych.
 Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności
/ arch. ZR Ziemia Sandomierska NSZZ "S"

Krzyż przed Narzędziownią

 

31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności, obchodzonym już po raz 13 jako polskie święto państwowe. 31 sierpnia wspominamy uroczyście kolejną rocznicę Porozumień Gdańskich, które były dniem narodzin wielkiego ruchu Solidarności.

31 sierpnia jest od lat w naszym Regionie dniem tradycyjnego spotkania związkowców i środowisk solidarnościowych pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 25 sierpnia 1988 roku, w czasie wielkiego strajku Solidarności strajkujący pracownicy Huty postawili krzyż przed Narzędziownią.

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Gościem uroczystego spotkania był ksiądz doktor Krzysztof Kida Duszpasterz Ludzi Pracy Stalowej Woli, który podziękował wszystkim za wierność ideałom Solidarności. Uczestnicy uroczystości, z pocztami sztandarowymi Solidarności: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Narzędziowni Huty Stalowa Wola i Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola.

Spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią poprowadził Henryk Szostak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili do uczestników uroczystości byli: Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność, Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Spotykamy się po raz 30. Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i Solidarności. To też jest symbol. Ale w roku szczególnym. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym, bo i symbolicznym dla Polski, ale i symbolicznym dla Solidarności. 80 lat temu to było sercem powstającej HSW, Narzędziowni. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol, ale też ważne miejsce dla nas. Gdyby nie Narzędziownia, gdyby jej nie było, to może nie byłaby tak mocna Solidarność w Regionie Ziemia Sandomierska – powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność.

– Ten ogromny wysiłek, umysłów, serc, woli, rąk, pracy wydał owoce i stało się tak, jak mówił poeta Stanisław Wyspiański: „Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko, sprawiedliwość będzie, Polska wolną będzie, Polska zmartwychwstanie” – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup poprowadził wspólną modlitwę pod krzyżem przed Narzędziownią.

Turniej Szachowy

 

W sobotę 1 września po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Uczestniczyli w nim szachiści w wieku od 9 do 79 lat. Jak co roku Turniej Szachowy miał otwartą formułę, gromadząc szachistów z kilku pokoleń i spoza Stalowej Woli m.in. z Rudnika nad Sanem i Biłgoraja. Turniej ma charakter rodzinny, uczestniczą w nim często rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnuczkami. A rodzice dzielnie dopingują młodym szachistom, nie zrażając się długim czasem trwania Turnieju w kolejnych rundach.

Organizacji Turnieju Szachowego po raz kolejny podjęli się wspólnie: Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli Sekcja Szachowa, MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W przerwie Turnieju uczestnicy mogli posilić się, dzięki zorganizowanemu cateringowi. W tym zdecydowanymi faworytami i zwycięzcami Turnieju Szachowego o Puchar Solidarności byli młodzi szachiści. To oni otrzymali puchary i bony do sklepu sportowego w Stalowej Woli. Kolejni najlepsi szachiści otrzymali nagrody książkowe, nagrodzeni zostali też najmłodsi uczestnicy.

 

Bieg Niepodległości i Solidarności

 

Dzięki inicjatywie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola z przewodniczącym Henrykiem Szostakiem w 30 rocznicę strajków został zorganizowany Bieg Niepodległości i Solidarności. W organizację Biegu włączył się Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. A dzięki ofiarności wielu sponsorów można było ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych biegaczy, jak i dla uczestników Biegu Rodzinnego. Miejscem startu i mety Biegu w sobotnie przedpołudnie 1 września był budynek byłej dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Uczestnicy biegu rodzinnego, na dystansie 1,0 kilometra wystartowali o godzinie 10.30. A pół godziny później wystartował bieg główny open na trasie 5 kilometrów. W pierwszym Biegu Niepodległości i Solidarności uczestniczyło sporo biegaczy, zarówno w biegu rodzinnym, jak i w biegu głównym.

 

Solidarni, nasz jest ten dzień…

 

Hymn Solidarności – "Solidarni, nasz jest ten dzień", autorstwa Jerzego Narbutta, zabrzmiał w niedzielę 2 września podczas oficjalnych uroczystości, połączonych z wręczeniem odznaczeń państwowych. W południe w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał wielki strajk „Solidarności” sprzed 30 lat i rolę Kościoła we wspieraniu dążeń „Solidarności” do odzyskania niepodległości. Eucharystię uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba, Cementowni Ożarów, Zakładów Porcelany Ćmielów.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Biblioteki Miejskiej. Po wystąpieniach gości, Zofia Romaszewska minister w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Prezydenta do uczestników rocznicowych uroczystości.

Pani Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła w imieniu Prezydenta nadane odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w związku z obchodami 30 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Anna Paszkiewicz, Salwiusz Paszkiewicz, Dariusz Sikora. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz. W imieniu odznaczonych podziękował Wojciech Pękała, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, w czasie strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola.

Koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki, Chóru Lasowiackiego i Zespołu Wokalnego „Pałacyk Michla” zakończył oficjalną uroczystość w Bibliotece Miejskiej. A uczestnicy spotkali się później na poczęstunku. Warto podkreślić pomoc i zaangażowanie prezydenta miasta Stalowa Wola, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w organizacji uroczystości.

Na czas uroczystości w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli od 1 do 30 września przygotowana została wystawa o strajkach „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 roku. Wystawa będzie czynna w Bibliotece do końca września.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Aktywiści Ostatniego Pokolenia mieli zatrzymać karetkę pogotowia z ostatniej chwili
Aktywiści "Ostatniego Pokolenia" mieli zatrzymać karetkę pogotowia

- W odniesieniu do sytuacji widocznej na nagraniu i przejazdu karetki zabezpieczone materiały zostaną przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę - zapowiedziała warszawska policja, komentując protest aktywistów Ostatniego Pokolenia, który jak wynika z zamieszczonego przez nich nagrania, zablokował przejazd karetki.

Sanah ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Sanah ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Popularna piosenkarka Sanah ma świetną wiadomość dla swoich fanów. W sieci zawrzało.

Deutsche Quelle: Niemiecki rząd ma problem- sfałszowano dane w sprawie niemieckich elektrowni atomowych Wiadomości
Deutsche Quelle: Niemiecki rząd ma problem- sfałszowano dane w sprawie niemieckich elektrowni atomowych

Przez ostatni tydzień niemieckie media zajmowały się głównie aferą wokół AfD i kolejnymi szczegółami związanymi z zatrzymanym pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin Ludowych Jiana G., asystenta otwierającego listę wyborczą AfD do Parlamentu Europejskiego deputowanego Maxa Kraha. W czwartek Bundestag podyskutował nad doniesieniami w sprawie AfD, zajął się raportem o stanie Bundeswehry za rok 2023, a pod wieczór media zelektryzowały doniesienia magazynu „Cicero” o aferze w resorcie ministra Robera Habecka, gdzie miano zafałszować dane przemawiające za zasadnością wygaszenia elektrowni atomowych w Niemczech.

Mocne wystąpienie Beaty Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Mocne wystąpienie Beaty Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości

- Mając tę świadomość, odpowiedzialność za UE, jej przyszłość, przyszłość Polski w UE, musimy podejmować ten trud, żeby to, co złe, zmienić, by UE mogła się rozwijać. Żebyśmy mogli wszyscy czuć się gospodarzami w europejskim domu - mówiła Beata Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Eurowizja w cieniu terroryzmu: zagrożenie jest bardzo poważne z ostatniej chwili
Eurowizja w cieniu terroryzmu: zagrożenie jest bardzo poważne

W szwedzkim Malmoe, gdzie w dniach 7-11 maja odbędzie się konkurs piosenki Eurowizji, trwają przygotowania mające zapewnić uczestnikom i widzom bezpieczeństwo w związku z zapowiedzią dużych antyizraelskich manifestacji. Do miasta przyjadą też policjanci z Danii i Norwegii.

Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Pilny komunikat Dowództwa Generalnego z ostatniej chwili
Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Pilny komunikat Dowództwa Generalnego

Z głębokim żalem powiadamiamy, że dziś zostało znalezione ciało naszego kolegi, operatora Jednostki Wojskowej GROM. Nurek zaginął w dniu 24.04. na Bałtyku - przekazało Dowództwo Generalne.

Wyborcza konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Padło mocne ostrzeżenie z ostatniej chwili
Wyborcza konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Padło mocne ostrzeżenie

Nie pozwólmy na to. To ma być podział UE na rządzących i rządzonych, feudalny podział na hegemona i wasali. Ma być jedno ober-państwo, oligarchiczne, hegemoniczne, niedemokratyczne. Jeśli przegramy tę batalię, to może będziemy musieli w kościołach śpiewać "Ojczyznę wolną racz nam zwrócić. Panie" - powiedział europoseł PIS Jacek Saryusz Wolski, mówiąc o planach centralizacji Unii Europejskiej.

Burza w sieci. Morawiecki do Tuska: Jest Pan nędznym propagandystą z ostatniej chwili
Burza w sieci. Morawiecki do Tuska: Jest Pan nędznym propagandystą

Na Twitterze [X] zawrzało. Donald Tusk uderzył we wpisie w Mateusza Morawieckiego. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

Turysta zaatakowany przez rekina zaledwie 10 metrów od brzegu [WIDEO] z ostatniej chwili
Turysta zaatakowany przez rekina zaledwie 10 metrów od brzegu [WIDEO]

Brytyjski turysta przebywa na oddziale intensywnej terapii po tym, jak został zaatakowany przez rekina na Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Lewica zaprezentowała jedynki na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Lewica zaprezentowała "jedynki" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Lewica zaprezentowała podczas sobotniej konwencji "jedynki" na listach w wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się m.in. szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska, wiceszef MS Krzysztof Śmiszek, wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus i wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

REKLAMA

Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności

Od 31 sierpnia do 2 września odbywały się uroczystości i spotkania w 30. rocznicę strajków Solidarności w Hucie Stalowa Wola. Zwieńczeniem była Eucharystia w intencji Ojczyzny w niedzielę 2 września w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski i oficjalne uroczystości w Bibliotece Miejskiej, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych.
 Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności
/ arch. ZR Ziemia Sandomierska NSZZ "S"

Krzyż przed Narzędziownią

 

31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności, obchodzonym już po raz 13 jako polskie święto państwowe. 31 sierpnia wspominamy uroczyście kolejną rocznicę Porozumień Gdańskich, które były dniem narodzin wielkiego ruchu Solidarności.

31 sierpnia jest od lat w naszym Regionie dniem tradycyjnego spotkania związkowców i środowisk solidarnościowych pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 25 sierpnia 1988 roku, w czasie wielkiego strajku Solidarności strajkujący pracownicy Huty postawili krzyż przed Narzędziownią.

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Gościem uroczystego spotkania był ksiądz doktor Krzysztof Kida Duszpasterz Ludzi Pracy Stalowej Woli, który podziękował wszystkim za wierność ideałom Solidarności. Uczestnicy uroczystości, z pocztami sztandarowymi Solidarności: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Narzędziowni Huty Stalowa Wola i Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola.

Spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią poprowadził Henryk Szostak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili do uczestników uroczystości byli: Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność, Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Spotykamy się po raz 30. Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i Solidarności. To też jest symbol. Ale w roku szczególnym. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym, bo i symbolicznym dla Polski, ale i symbolicznym dla Solidarności. 80 lat temu to było sercem powstającej HSW, Narzędziowni. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol, ale też ważne miejsce dla nas. Gdyby nie Narzędziownia, gdyby jej nie było, to może nie byłaby tak mocna Solidarność w Regionie Ziemia Sandomierska – powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność.

– Ten ogromny wysiłek, umysłów, serc, woli, rąk, pracy wydał owoce i stało się tak, jak mówił poeta Stanisław Wyspiański: „Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko, sprawiedliwość będzie, Polska wolną będzie, Polska zmartwychwstanie” – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup poprowadził wspólną modlitwę pod krzyżem przed Narzędziownią.

Turniej Szachowy

 

W sobotę 1 września po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Uczestniczyli w nim szachiści w wieku od 9 do 79 lat. Jak co roku Turniej Szachowy miał otwartą formułę, gromadząc szachistów z kilku pokoleń i spoza Stalowej Woli m.in. z Rudnika nad Sanem i Biłgoraja. Turniej ma charakter rodzinny, uczestniczą w nim często rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnuczkami. A rodzice dzielnie dopingują młodym szachistom, nie zrażając się długim czasem trwania Turnieju w kolejnych rundach.

Organizacji Turnieju Szachowego po raz kolejny podjęli się wspólnie: Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli Sekcja Szachowa, MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W przerwie Turnieju uczestnicy mogli posilić się, dzięki zorganizowanemu cateringowi. W tym zdecydowanymi faworytami i zwycięzcami Turnieju Szachowego o Puchar Solidarności byli młodzi szachiści. To oni otrzymali puchary i bony do sklepu sportowego w Stalowej Woli. Kolejni najlepsi szachiści otrzymali nagrody książkowe, nagrodzeni zostali też najmłodsi uczestnicy.

 

Bieg Niepodległości i Solidarności

 

Dzięki inicjatywie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola z przewodniczącym Henrykiem Szostakiem w 30 rocznicę strajków został zorganizowany Bieg Niepodległości i Solidarności. W organizację Biegu włączył się Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. A dzięki ofiarności wielu sponsorów można było ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych biegaczy, jak i dla uczestników Biegu Rodzinnego. Miejscem startu i mety Biegu w sobotnie przedpołudnie 1 września był budynek byłej dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Uczestnicy biegu rodzinnego, na dystansie 1,0 kilometra wystartowali o godzinie 10.30. A pół godziny później wystartował bieg główny open na trasie 5 kilometrów. W pierwszym Biegu Niepodległości i Solidarności uczestniczyło sporo biegaczy, zarówno w biegu rodzinnym, jak i w biegu głównym.

 

Solidarni, nasz jest ten dzień…

 

Hymn Solidarności – "Solidarni, nasz jest ten dzień", autorstwa Jerzego Narbutta, zabrzmiał w niedzielę 2 września podczas oficjalnych uroczystości, połączonych z wręczeniem odznaczeń państwowych. W południe w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał wielki strajk „Solidarności” sprzed 30 lat i rolę Kościoła we wspieraniu dążeń „Solidarności” do odzyskania niepodległości. Eucharystię uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba, Cementowni Ożarów, Zakładów Porcelany Ćmielów.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Biblioteki Miejskiej. Po wystąpieniach gości, Zofia Romaszewska minister w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Prezydenta do uczestników rocznicowych uroczystości.

Pani Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła w imieniu Prezydenta nadane odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w związku z obchodami 30 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Anna Paszkiewicz, Salwiusz Paszkiewicz, Dariusz Sikora. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz. W imieniu odznaczonych podziękował Wojciech Pękała, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, w czasie strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola.

Koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki, Chóru Lasowiackiego i Zespołu Wokalnego „Pałacyk Michla” zakończył oficjalną uroczystość w Bibliotece Miejskiej. A uczestnicy spotkali się później na poczęstunku. Warto podkreślić pomoc i zaangażowanie prezydenta miasta Stalowa Wola, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w organizacji uroczystości.

Na czas uroczystości w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli od 1 do 30 września przygotowana została wystawa o strajkach „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 roku. Wystawa będzie czynna w Bibliotece do końca września.

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe