Trójmorze w Bukareszcie – z udziałem Niemiec i Rosją w tle?

Po dwóch latach ostrej krytyki przez niemieckich polityków, zwłaszcza z koalicji rządzącej, od wiosny tego roku oceny inicjatywy Tójmorza w Berlinie zaczęły się zmieniać. Zasygnalizowała to chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, stwierdzając, że Republika Federalna Niemiec występuje o status partnera w Trójmorzu, taki jaki mają Stany Zjednoczone! 
 Trójmorze w Bukareszcie – z udziałem Niemiec i Rosją w tle?
/ Tygodnik Solidarność

Zainteresowanie Niemiec udziałem w inicjatywie Trójmorza trzeba oceniać wielostronnie i z wielką uwagą. A nawet z pewną nieufnością. Niewątpliwie świadczy to o realnej i praktycznej wartości inicjatywy


- pisze na łamach najnowszego "TS" Teresa Wójcik. Wskazuje, że politycy rządu RFN odbyli poufne telefoniczne rozmowy z czołowymi przedstawicielami władz wszystkich 12 państw regionu Trójmorza. W tych rozmowach strona niemiecka interesowała się partnerstwem w tej inicjatywie. 


RFN chce być partnerem Trójmorza – także w interesie Kremla

Niemieckie elity polityczne i niemiecki wielki kapitał prowadzą wielką kampanię o uzyskanie trwałego monopolu nad handlem, przesyłem i dystrybucją energii i surowców energetycznych w Europie, głównie gazu. W ścisłym (w znacznej mierze skrywanym) strategicznym partnerstwie z Rosją


- pisze Teresa Wójcik. Kilka dni temu niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, polityk SDP (zdecydowanie prorosyjskiej siły politycznej w Niemczech), stwierdził, że to „strategiczne partnerstwo, zwłaszcza gazowe, nie może zostać zakłócone polityką bieżącą. Prowadzoną na przykład na Ukrainie i w sprawie Ukrainy”. Czyżby czekała Europę powtórka ze strategicznego porozumienia niemiecko-sowieckiego Rathenau-Cziczerin w 1922 r. w Rapallo? 
 

Dziś Berlin naciska Europę na dokonanie wyboru między „Rosyjskim gazem z Nord Stream 2 a amerykańskim skroplonym gazem”. Oczywiście z presją na gaz od Gazpromu. I stosowną antyamerykańską (nie tylko anty-Trumpową) retoryką oraz propagandą. Nowym hasłem jest „Drang nach Mitteleurope”, tym razem niemieckiego kapitału, nie armii, a celem jest opanowanie rynku energii. Warunki są sprzyjające, Europa ma coraz szczuplejszą bazę swoich surowców energetycznych. Niemcy mają przede wszystkim węgiel brunatny, mają też zasoby łupków, ale stanowczo dużo lepiej opłaca się gazowy sojusz z Rosją


- czytamy. Tymczasem jednym z fundamentów programowych Trójmorza jest uniezależnienie od rosyjskiego gazu. Gazowy Korytarz Północ – Południe to oś bezpieczeństwa energetycznego dwunastu państw inicjatywy oraz Ukrainy. 
 

To zarazem wystarczająca i zgodna z zasadami Unii Europejskiej perspektywa dywersyfikacji dostaw gazu (...) W ten sposób inicjatywa Trójmorza jest rozsądną odpowiedzią na niemiecką politykę gospodarczej dominacji i politycznego dyktatu wobec o wiele słabszych państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. 


- zauważa red. Wójcik. Dodaje, że RFN to największa gospodarcza potęga w Europie i coraz bardziej umacniające się państwo decydujące w UE. 

Ale wiele państw nie godzi się na taki model integracji Europy. Inicjatywa Trójmorza i jej niepodległościowy – czy republikański – neokonserwatyzm są dla tych państw o wiele atrakcyjniejszą perspektywą


- wskazuje Teresa Wójcik. 
 

Na szczycie Trójmorza 17-18 września w Bukareszcie Niemcy mają mieć status obserwatora. Choć nie sądzę, czy ich to usatysfakcjonuje, bo obserwator, jeśli ma wpływ – to zakulisowy. Ale nawet jako obserwator – programowo antyamerykańscy Niemcy będą w Bukareszcie pośrednio także partnerem Rosji. Pytanie, jak skutecznie będą chronić interesy Kremla


- konkluduje. 

Dywersja i Gazprom
Okazuje się, że nie wszystkie państwa Trójmorza będą zainteresowane pakietem niezależnych energetycznych inwestycji łączących region. Chodzi o Węgry, Austrię i Bułgarię. Tu Berlin może mieć wsparcie w cichej obronie rosyjskiego gazu.
 

Węgry podpisały długoletnią umowę z Gazpromem i od 2019 r. będą kupować od Rosjan 8 mld m. sześc. gazu rocznie, co pokryje prawie całe zapotrzebowanie tego kraju na błękitny surowiec (...) W pierwszą magistralę Nord Stream Austriacy zainwestowali 950 mln euro. Obecnie są intensywnie zaangażowani w realizację nowej linii rosyjskiego gazociągu: Nord Stream 2. Trzecie państwo uzależnione w pełni od dostaw rosyjskiego gazu to Bułgaria. Eksport gazowego paliwa z tego kierunku do Bułgarii od 2013 r. systematycznie rośnie. Sofia obecnie negocjuje nowe długoterminowe umowy z Gazpromem


- czytamy w tekście.

Od Kłajpedy do Salonik. I Czwarte morze? 

Pięć kluczowych korytarzy transportowych ma odgrywać decydującą rolę w łączeniu regionu Trójmorza. Ponad 384 miliardy euro jest potrzebnych, aby wykonać pięć korytarzy transportowych. Wśród nich najważniejsze są Via Carpatia i Rail Carpatia


- pisze red. Wójcik. Via Carpatia to w inicjatywie Trójmorza najdłuższa i chyba najważniejsza część drugiej – transportowej – osi Północ-Południe. Ma połączyć Kłajpedę z Salonikami, czyli przekroczyć nieformalną granicę regionu Trójmorza. 
 

Być może należałoby iść dalej i pomyśleć o szerszym formacie inicjatywy – o Czteromorzu. Być może Grecja powinna również być dostrzeżona jako uczestnik Trójmorza 


- dodaje. 



#REKLAMA_POZIOMA# 

 

POLECANE
Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce z ostatniej chwili
Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce

Włoski dziennik "La Repubblica" poinformował we wtorek, że jedną z pierwszych podróży zagranicznych papieża Leona XIV będzie wizyta na Ukrainie. Były rzecznik MSZ Łukasz Jasina podkreśla, że podróż na Ukrainę przebiega przez Rzeszów, zatem świeżo wybrany następca św. Piotra na pewno zatrzyma się także w Polsce. "Zobaczymy, czy Episkopat załatwi więcej" – dodaje Jasina. 

Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak Wiadomości
Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak

W poniedziałek 12 maja na antenie TVP odbyła się ostatnia przed pierwszą turą wyborów prezydenckich debata. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Telewizji Polskiej, a prowadzącą, ku zaskoczeniu większości kandydatów, okazała się być Dorota Wysocka-Schnepf, której wybór do tej funkcji spotkał się wcześniej z ostrym sprzeciwem 8 z 11 sztabów wyborczych.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Zakończył się remont drogi fortecznej łączącej ogrody królewskie Zamku Królewskiego na Wawelu z ulicą Kanoniczą.

Ukraińskie służby: Agent GRU przygotowywał atak na linie elektrowni jądrowej z ostatniej chwili
Ukraińskie służby: Agent GRU przygotowywał atak na linie elektrowni jądrowej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przygotowywał ataki na linie energetyczne, prowadzące z Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej do Kijowa i regionu stołecznego – powiadomiła SBU w komunikacie we wtorek.

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Superwulkan dał o sobie znać Wiadomości
Trzęsienie ziemi we Włoszech. Superwulkan dał o sobie znać

Pola Flegrejskie to nazwa kaldery superwulkanu, który ostatni raz wybuchł ponad 40 tys. lat temu. Dzisiaj w Neapolu, znajdującym się nieopodal, zarejestrowano kilka silnych wstrząsów.

Dziś i jutro szkolenie RKW dla mężów zaufania i obserwatorów społecznych Wiadomości
Dziś i jutro szkolenie RKW dla mężów zaufania i obserwatorów społecznych

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów informuje o zbliżających się szkoleniach dla kandydatów na mężów zaufania i obserwatorów politycznych.

Depardieu skazany w seksaferze. Tłumaczył, że jest z innej epoki Wiadomości
Depardieu skazany w seksaferze. Tłumaczył, że "jest z innej epoki"

Gerard Depardieu został skazany we wtorek na półtora roku więzienia w zawieszeniu za napaści seksualne. Sąd w Paryżu uznał winę aktora w związku ze skargami złożonymi przez dwie kobiety.

Oni już wiedzą? Po wystąpieniu Trzaskowskiego w TVP lęk wśród polityków KO z ostatniej chwili
Oni już wiedzą? Po wystąpieniu Trzaskowskiego w TVP lęk wśród polityków KO

Po poniedziałkowej debacie w TVP w likwidacji wśród polityków i zwolenników Koalicji Obywatelskiej nie było szczególnego entuzjazmu. Nikt nie wskazywał Rafała Trzaskowskiego jako zdecydowanego zwycięzcy. Zaczęły się natomiast pojawiać głosy wskazujące na spory niepokój w otoczeniu kandydata KO. Jego była przełożona Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła nawet, że lepiej byłoby wybierać prezydenta w Sejmie niż w powszechnych wyborach. 

Okłamał opinię publiczną. Posłowie PiS mocno o Rafale Trzaskowskim ws. eksmisji rodziny z 6-latkiem Wiadomości
"Okłamał opinię publiczną". Posłowie PiS mocno o Rafale Trzaskowskim ws. eksmisji rodziny z 6-latkiem

– Trzaskowski okłamał opinię publiczną nt. faktu postępowania sądowego – powiedział poseł Sebastian Kaleta, komentując sprawę eksmisji rodziny z 6-latkiem.

Leon XIV pojedzie na Ukrainę Wiadomości
Leon XIV pojedzie na Ukrainę

Jak ujawniły włoskie media, Leon XIV planuje odwiedzić Ukrainę jako jeden z pierwszych krajów podczas swojego pontyfikatu. Watykan zapowiada również podróż papieża do Turcji i Peru.

REKLAMA

Trójmorze w Bukareszcie – z udziałem Niemiec i Rosją w tle?

Po dwóch latach ostrej krytyki przez niemieckich polityków, zwłaszcza z koalicji rządzącej, od wiosny tego roku oceny inicjatywy Tójmorza w Berlinie zaczęły się zmieniać. Zasygnalizowała to chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, stwierdzając, że Republika Federalna Niemiec występuje o status partnera w Trójmorzu, taki jaki mają Stany Zjednoczone! 
 Trójmorze w Bukareszcie – z udziałem Niemiec i Rosją w tle?
/ Tygodnik Solidarność

Zainteresowanie Niemiec udziałem w inicjatywie Trójmorza trzeba oceniać wielostronnie i z wielką uwagą. A nawet z pewną nieufnością. Niewątpliwie świadczy to o realnej i praktycznej wartości inicjatywy


- pisze na łamach najnowszego "TS" Teresa Wójcik. Wskazuje, że politycy rządu RFN odbyli poufne telefoniczne rozmowy z czołowymi przedstawicielami władz wszystkich 12 państw regionu Trójmorza. W tych rozmowach strona niemiecka interesowała się partnerstwem w tej inicjatywie. 


RFN chce być partnerem Trójmorza – także w interesie Kremla

Niemieckie elity polityczne i niemiecki wielki kapitał prowadzą wielką kampanię o uzyskanie trwałego monopolu nad handlem, przesyłem i dystrybucją energii i surowców energetycznych w Europie, głównie gazu. W ścisłym (w znacznej mierze skrywanym) strategicznym partnerstwie z Rosją


- pisze Teresa Wójcik. Kilka dni temu niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, polityk SDP (zdecydowanie prorosyjskiej siły politycznej w Niemczech), stwierdził, że to „strategiczne partnerstwo, zwłaszcza gazowe, nie może zostać zakłócone polityką bieżącą. Prowadzoną na przykład na Ukrainie i w sprawie Ukrainy”. Czyżby czekała Europę powtórka ze strategicznego porozumienia niemiecko-sowieckiego Rathenau-Cziczerin w 1922 r. w Rapallo? 
 

Dziś Berlin naciska Europę na dokonanie wyboru między „Rosyjskim gazem z Nord Stream 2 a amerykańskim skroplonym gazem”. Oczywiście z presją na gaz od Gazpromu. I stosowną antyamerykańską (nie tylko anty-Trumpową) retoryką oraz propagandą. Nowym hasłem jest „Drang nach Mitteleurope”, tym razem niemieckiego kapitału, nie armii, a celem jest opanowanie rynku energii. Warunki są sprzyjające, Europa ma coraz szczuplejszą bazę swoich surowców energetycznych. Niemcy mają przede wszystkim węgiel brunatny, mają też zasoby łupków, ale stanowczo dużo lepiej opłaca się gazowy sojusz z Rosją


- czytamy. Tymczasem jednym z fundamentów programowych Trójmorza jest uniezależnienie od rosyjskiego gazu. Gazowy Korytarz Północ – Południe to oś bezpieczeństwa energetycznego dwunastu państw inicjatywy oraz Ukrainy. 
 

To zarazem wystarczająca i zgodna z zasadami Unii Europejskiej perspektywa dywersyfikacji dostaw gazu (...) W ten sposób inicjatywa Trójmorza jest rozsądną odpowiedzią na niemiecką politykę gospodarczej dominacji i politycznego dyktatu wobec o wiele słabszych państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. 


- zauważa red. Wójcik. Dodaje, że RFN to największa gospodarcza potęga w Europie i coraz bardziej umacniające się państwo decydujące w UE. 

Ale wiele państw nie godzi się na taki model integracji Europy. Inicjatywa Trójmorza i jej niepodległościowy – czy republikański – neokonserwatyzm są dla tych państw o wiele atrakcyjniejszą perspektywą


- wskazuje Teresa Wójcik. 
 

Na szczycie Trójmorza 17-18 września w Bukareszcie Niemcy mają mieć status obserwatora. Choć nie sądzę, czy ich to usatysfakcjonuje, bo obserwator, jeśli ma wpływ – to zakulisowy. Ale nawet jako obserwator – programowo antyamerykańscy Niemcy będą w Bukareszcie pośrednio także partnerem Rosji. Pytanie, jak skutecznie będą chronić interesy Kremla


- konkluduje. 

Dywersja i Gazprom
Okazuje się, że nie wszystkie państwa Trójmorza będą zainteresowane pakietem niezależnych energetycznych inwestycji łączących region. Chodzi o Węgry, Austrię i Bułgarię. Tu Berlin może mieć wsparcie w cichej obronie rosyjskiego gazu.
 

Węgry podpisały długoletnią umowę z Gazpromem i od 2019 r. będą kupować od Rosjan 8 mld m. sześc. gazu rocznie, co pokryje prawie całe zapotrzebowanie tego kraju na błękitny surowiec (...) W pierwszą magistralę Nord Stream Austriacy zainwestowali 950 mln euro. Obecnie są intensywnie zaangażowani w realizację nowej linii rosyjskiego gazociągu: Nord Stream 2. Trzecie państwo uzależnione w pełni od dostaw rosyjskiego gazu to Bułgaria. Eksport gazowego paliwa z tego kierunku do Bułgarii od 2013 r. systematycznie rośnie. Sofia obecnie negocjuje nowe długoterminowe umowy z Gazpromem


- czytamy w tekście.

Od Kłajpedy do Salonik. I Czwarte morze? 

Pięć kluczowych korytarzy transportowych ma odgrywać decydującą rolę w łączeniu regionu Trójmorza. Ponad 384 miliardy euro jest potrzebnych, aby wykonać pięć korytarzy transportowych. Wśród nich najważniejsze są Via Carpatia i Rail Carpatia


- pisze red. Wójcik. Via Carpatia to w inicjatywie Trójmorza najdłuższa i chyba najważniejsza część drugiej – transportowej – osi Północ-Południe. Ma połączyć Kłajpedę z Salonikami, czyli przekroczyć nieformalną granicę regionu Trójmorza. 
 

Być może należałoby iść dalej i pomyśleć o szerszym formacie inicjatywy – o Czteromorzu. Być może Grecja powinna również być dostrzeżona jako uczestnik Trójmorza 


- dodaje. 



#REKLAMA_POZIOMA# 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe