Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego 21 września dyskutowano o projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok oraz działaniach na rzecz aktywnego starzenia się społeczeństwa.
 Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.
/ Fot. Mateusz Szymański
Projekt budżetu państwa przedstawiła Minister Finansów Teresa Czerwińska. Minister podkreślała spadający deficyt budżetu, wskazując na to, że łączy on potrzebę zapewnienia stabilności finansowej oraz prowadzenie polityk prospołecznych. Uwzględnia on także wydatki w związku z realizacją szeregu programów, jak np. program „500+”, „dobry start”, programów infrastrukturalnych, wydatków na obronność i innych.

Minister Czerwińska przedstawiła planowane wydatki na wynagrodzenia. W ocenie Minister, budżet uwzględnia wzrost wynagrodzeń pracowników objętych mnożnikowym i niemnożnikowym systemem wynagrodzeń. Kwoty bazowe mają docelowo wzrosnąć o 2,3 pp. Planuje się także odmrożenie ZFŚS o kolejny rok. Wydatki na cele społeczne mają wynieść 63,7 mld zł. W dalszej części dyskusji, Minister Czerwińska poinformowała o przyjętym przez Radę Ministrów poziomie płacy minimalnej na poziomie 2250 zł. Mówiła także o tym, że podniesienie płac w sferze budżetowej to początek i planuje się kontynuację tego procesu w kolejnych latach.

Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS Henryk Nakonieczny przedstawił informację z prac Zespołu. Poinformował, że nie udało się stronom wypracować wspólnego stanowiska.

Przedstawiciele „Solidarności” , w czasie debaty, zwracali uwagę na kwestie związane z podatkami. Podkreślano, że państwo nierówno traktuje osoby fizyczne i przedsiębiorców. Wskazano na mrożenie stawek podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, podwyższonych stawek VAT oraz kilometrówki. Zwrócono uwagę na to, że poziom wzrostu kwoty bazowej w praktyce nie będzie oznaczał wzrostu wynagrodzeń, ponieważ planowany wzrost cen odpowiada dokładnie tej samej wartości. Przypomniano zatem postulat Związku, by wynagrodzenia w sferze budżetowej podnieść o 12%. Przedstawiono problem kominów płacowych, które są związane z tym, że w ostatnich latach podwyżki były przyznawane w sposób uznaniowy, a nie za pomocą waloryzacji kwoty bazowej. Skrytykowano odmrożenie ZFŚS jedynie o rok.

W drugiej części posiedzenia dyskutowano na temat aktywnego starzenia się. Prezentację działań rządowych przedstawiła Minister Elżbieta Bojanowska. Wskazała na przemiany demograficzne i rosnącą liczbę osób starszych. Przedstawiła dokument strategiczny Rządu w tym zakresie „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku. Bezpieczeństwo-Uczestnictwo-Solidarność”. Jest to pierwsza taka strategia w Polsce. Wskazała na stopniowo rosnący poziom zatrudnienia osób starszych oraz spadający poziom bezrobocia. Przypomniała o obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreśliła, że na emeryturę przeszły głównie te osoby, które były nieaktywne zawodowo. Celem działań rządowych jest przede wszystkim umożliwienie wykonywania pracy zawodowej przez osoby starsze. Promowana będzie także aktywność pozazawodowa.

Sławomir Broniarz, Przewodniczący Zespołu ds. usług publicznych przedstawił rekomendacje strony społecznej w zakresie promocji aktywności osób starszych. Rekomendacje dotyczą m.in.: konieczności zwrócenia uwagi na problem aktywnego starzenia się biorąc pod uwagę osoby w różnym wieku, nie tylko starszych, oceny dostępności oferty szkoleniowej w kontekście idei uczenia się przez całe życie oraz oferty dla starszych pracowników, organizacji czasu pracy starszych pracowników, mentoringu,  badań medycyny pracy oraz bhp. W dokumencie proponuje się, by poszczególne zagadnienia były przedmiotem dyskusji na forach Zespołów prawa pracy oraz polityki gospodarczej i rynku pracy

W imieniu NSZZ „Solidarność” głos zabrali Jarosław Lange oraz Katarzyna Zimmer-Drabczyk. W swoich wypowiedziach podkreślali przyjęcie w marcu 2017 porozumienia partnerów społecznych na poziomie europejskim, który może stanowić inspirację do prac na poziomie krajowym. Mówili także o Europejskim Filarze Praw Socjalnych, w którym można znaleźć zasady odnoszące się do usług publicznych i opieki długoterminowej.

Na zakończenie obrad, Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej, poinformował o złożeniu skargi przez NSZZ „Solidarność” do MOP w związku z dyskryminacją poszczególnych organizacji związkowych. Wiąże się to z podpisaniem przez Ministra Zdrowia porozumienia ze Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. Ponadto, Przewodniczący poinformował o proteście związkowym w Radomsku, który związany jest z łamaniem praw związkowych przez Jysk Polska. Poinformował również o planowanej pikiecie NSZZ „Solidarność” w PGE, w związku z brakiem dialogu społecznego w spółce.

W trakcie posiedzenia, strona społeczna Rady przyjęła ponadto cztery uchwały, które dotyczyły takich zagadnień jak „Koncepcja nowego Prawa Zamówień Publicznych”, jakości w ochronie zdrowia, rejestrów medycznych oraz kształcenia zawodowego.

msz

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Honor Wiadomości
Tadeusz Płużański: Honor

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę. Wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor” – mówił 5 maja 1939 r. w Sejmie RP minister spraw zagranicznych Józef Beck.

Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie

Trzy osoby zginęły w wypadku w warszawskim Wilanowie. Kierowca BMW zjechał z drogi i uderzył w drzewo po czym samochód spłonął. Na miejscu trwa akcja służb - poinformowała PAP stołeczna policja.

Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego

Robert Lewandowski przerwał złą passę i w ostatnim meczu Barcelony z Valencią (4:2) pokazał świetną formę. Dzięki temu znalazł się na świeczniku mediów i rozwiał krążące od miesięcy plotki dotyczące potencjalnego transferu do innego klubu.

Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE z ostatniej chwili
Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE

Lewica będzie walczyła o to, żeby w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego znieść zasadę jednomyślności w UE - poinformowali na piątkowej konferencji współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Według Biedronia prawo weta to narzędzie do "niszczenia UE od środka".

Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. W walce o Kryształową Kulę już wkrótce zmierzą się trzy pary. Wraz z profesjonalnymi tancerzami będą to: Anita Sokołowska, Roksana Węgiel oraz Julia Kuczyńska.

Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK z ostatniej chwili
Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzi oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

REKLAMA

Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego 21 września dyskutowano o projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok oraz działaniach na rzecz aktywnego starzenia się społeczeństwa.
 Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.
/ Fot. Mateusz Szymański
Projekt budżetu państwa przedstawiła Minister Finansów Teresa Czerwińska. Minister podkreślała spadający deficyt budżetu, wskazując na to, że łączy on potrzebę zapewnienia stabilności finansowej oraz prowadzenie polityk prospołecznych. Uwzględnia on także wydatki w związku z realizacją szeregu programów, jak np. program „500+”, „dobry start”, programów infrastrukturalnych, wydatków na obronność i innych.

Minister Czerwińska przedstawiła planowane wydatki na wynagrodzenia. W ocenie Minister, budżet uwzględnia wzrost wynagrodzeń pracowników objętych mnożnikowym i niemnożnikowym systemem wynagrodzeń. Kwoty bazowe mają docelowo wzrosnąć o 2,3 pp. Planuje się także odmrożenie ZFŚS o kolejny rok. Wydatki na cele społeczne mają wynieść 63,7 mld zł. W dalszej części dyskusji, Minister Czerwińska poinformowała o przyjętym przez Radę Ministrów poziomie płacy minimalnej na poziomie 2250 zł. Mówiła także o tym, że podniesienie płac w sferze budżetowej to początek i planuje się kontynuację tego procesu w kolejnych latach.

Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS Henryk Nakonieczny przedstawił informację z prac Zespołu. Poinformował, że nie udało się stronom wypracować wspólnego stanowiska.

Przedstawiciele „Solidarności” , w czasie debaty, zwracali uwagę na kwestie związane z podatkami. Podkreślano, że państwo nierówno traktuje osoby fizyczne i przedsiębiorców. Wskazano na mrożenie stawek podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, podwyższonych stawek VAT oraz kilometrówki. Zwrócono uwagę na to, że poziom wzrostu kwoty bazowej w praktyce nie będzie oznaczał wzrostu wynagrodzeń, ponieważ planowany wzrost cen odpowiada dokładnie tej samej wartości. Przypomniano zatem postulat Związku, by wynagrodzenia w sferze budżetowej podnieść o 12%. Przedstawiono problem kominów płacowych, które są związane z tym, że w ostatnich latach podwyżki były przyznawane w sposób uznaniowy, a nie za pomocą waloryzacji kwoty bazowej. Skrytykowano odmrożenie ZFŚS jedynie o rok.

W drugiej części posiedzenia dyskutowano na temat aktywnego starzenia się. Prezentację działań rządowych przedstawiła Minister Elżbieta Bojanowska. Wskazała na przemiany demograficzne i rosnącą liczbę osób starszych. Przedstawiła dokument strategiczny Rządu w tym zakresie „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku. Bezpieczeństwo-Uczestnictwo-Solidarność”. Jest to pierwsza taka strategia w Polsce. Wskazała na stopniowo rosnący poziom zatrudnienia osób starszych oraz spadający poziom bezrobocia. Przypomniała o obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreśliła, że na emeryturę przeszły głównie te osoby, które były nieaktywne zawodowo. Celem działań rządowych jest przede wszystkim umożliwienie wykonywania pracy zawodowej przez osoby starsze. Promowana będzie także aktywność pozazawodowa.

Sławomir Broniarz, Przewodniczący Zespołu ds. usług publicznych przedstawił rekomendacje strony społecznej w zakresie promocji aktywności osób starszych. Rekomendacje dotyczą m.in.: konieczności zwrócenia uwagi na problem aktywnego starzenia się biorąc pod uwagę osoby w różnym wieku, nie tylko starszych, oceny dostępności oferty szkoleniowej w kontekście idei uczenia się przez całe życie oraz oferty dla starszych pracowników, organizacji czasu pracy starszych pracowników, mentoringu,  badań medycyny pracy oraz bhp. W dokumencie proponuje się, by poszczególne zagadnienia były przedmiotem dyskusji na forach Zespołów prawa pracy oraz polityki gospodarczej i rynku pracy

W imieniu NSZZ „Solidarność” głos zabrali Jarosław Lange oraz Katarzyna Zimmer-Drabczyk. W swoich wypowiedziach podkreślali przyjęcie w marcu 2017 porozumienia partnerów społecznych na poziomie europejskim, który może stanowić inspirację do prac na poziomie krajowym. Mówili także o Europejskim Filarze Praw Socjalnych, w którym można znaleźć zasady odnoszące się do usług publicznych i opieki długoterminowej.

Na zakończenie obrad, Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej, poinformował o złożeniu skargi przez NSZZ „Solidarność” do MOP w związku z dyskryminacją poszczególnych organizacji związkowych. Wiąże się to z podpisaniem przez Ministra Zdrowia porozumienia ze Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. Ponadto, Przewodniczący poinformował o proteście związkowym w Radomsku, który związany jest z łamaniem praw związkowych przez Jysk Polska. Poinformował również o planowanej pikiecie NSZZ „Solidarność” w PGE, w związku z brakiem dialogu społecznego w spółce.

W trakcie posiedzenia, strona społeczna Rady przyjęła ponadto cztery uchwały, które dotyczyły takich zagadnień jak „Koncepcja nowego Prawa Zamówień Publicznych”, jakości w ochronie zdrowia, rejestrów medycznych oraz kształcenia zawodowego.

msz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe