Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego 21 września dyskutowano o projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok oraz działaniach na rzecz aktywnego starzenia się społeczeństwa.
 Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.
/ Fot. Mateusz Szymański
Projekt budżetu państwa przedstawiła Minister Finansów Teresa Czerwińska. Minister podkreślała spadający deficyt budżetu, wskazując na to, że łączy on potrzebę zapewnienia stabilności finansowej oraz prowadzenie polityk prospołecznych. Uwzględnia on także wydatki w związku z realizacją szeregu programów, jak np. program „500+”, „dobry start”, programów infrastrukturalnych, wydatków na obronność i innych.

Minister Czerwińska przedstawiła planowane wydatki na wynagrodzenia. W ocenie Minister, budżet uwzględnia wzrost wynagrodzeń pracowników objętych mnożnikowym i niemnożnikowym systemem wynagrodzeń. Kwoty bazowe mają docelowo wzrosnąć o 2,3 pp. Planuje się także odmrożenie ZFŚS o kolejny rok. Wydatki na cele społeczne mają wynieść 63,7 mld zł. W dalszej części dyskusji, Minister Czerwińska poinformowała o przyjętym przez Radę Ministrów poziomie płacy minimalnej na poziomie 2250 zł. Mówiła także o tym, że podniesienie płac w sferze budżetowej to początek i planuje się kontynuację tego procesu w kolejnych latach.

Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS Henryk Nakonieczny przedstawił informację z prac Zespołu. Poinformował, że nie udało się stronom wypracować wspólnego stanowiska.

Przedstawiciele „Solidarności” , w czasie debaty, zwracali uwagę na kwestie związane z podatkami. Podkreślano, że państwo nierówno traktuje osoby fizyczne i przedsiębiorców. Wskazano na mrożenie stawek podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, podwyższonych stawek VAT oraz kilometrówki. Zwrócono uwagę na to, że poziom wzrostu kwoty bazowej w praktyce nie będzie oznaczał wzrostu wynagrodzeń, ponieważ planowany wzrost cen odpowiada dokładnie tej samej wartości. Przypomniano zatem postulat Związku, by wynagrodzenia w sferze budżetowej podnieść o 12%. Przedstawiono problem kominów płacowych, które są związane z tym, że w ostatnich latach podwyżki były przyznawane w sposób uznaniowy, a nie za pomocą waloryzacji kwoty bazowej. Skrytykowano odmrożenie ZFŚS jedynie o rok.

W drugiej części posiedzenia dyskutowano na temat aktywnego starzenia się. Prezentację działań rządowych przedstawiła Minister Elżbieta Bojanowska. Wskazała na przemiany demograficzne i rosnącą liczbę osób starszych. Przedstawiła dokument strategiczny Rządu w tym zakresie „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku. Bezpieczeństwo-Uczestnictwo-Solidarność”. Jest to pierwsza taka strategia w Polsce. Wskazała na stopniowo rosnący poziom zatrudnienia osób starszych oraz spadający poziom bezrobocia. Przypomniała o obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreśliła, że na emeryturę przeszły głównie te osoby, które były nieaktywne zawodowo. Celem działań rządowych jest przede wszystkim umożliwienie wykonywania pracy zawodowej przez osoby starsze. Promowana będzie także aktywność pozazawodowa.

Sławomir Broniarz, Przewodniczący Zespołu ds. usług publicznych przedstawił rekomendacje strony społecznej w zakresie promocji aktywności osób starszych. Rekomendacje dotyczą m.in.: konieczności zwrócenia uwagi na problem aktywnego starzenia się biorąc pod uwagę osoby w różnym wieku, nie tylko starszych, oceny dostępności oferty szkoleniowej w kontekście idei uczenia się przez całe życie oraz oferty dla starszych pracowników, organizacji czasu pracy starszych pracowników, mentoringu,  badań medycyny pracy oraz bhp. W dokumencie proponuje się, by poszczególne zagadnienia były przedmiotem dyskusji na forach Zespołów prawa pracy oraz polityki gospodarczej i rynku pracy

W imieniu NSZZ „Solidarność” głos zabrali Jarosław Lange oraz Katarzyna Zimmer-Drabczyk. W swoich wypowiedziach podkreślali przyjęcie w marcu 2017 porozumienia partnerów społecznych na poziomie europejskim, który może stanowić inspirację do prac na poziomie krajowym. Mówili także o Europejskim Filarze Praw Socjalnych, w którym można znaleźć zasady odnoszące się do usług publicznych i opieki długoterminowej.

Na zakończenie obrad, Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej, poinformował o złożeniu skargi przez NSZZ „Solidarność” do MOP w związku z dyskryminacją poszczególnych organizacji związkowych. Wiąże się to z podpisaniem przez Ministra Zdrowia porozumienia ze Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. Ponadto, Przewodniczący poinformował o proteście związkowym w Radomsku, który związany jest z łamaniem praw związkowych przez Jysk Polska. Poinformował również o planowanej pikiecie NSZZ „Solidarność” w PGE, w związku z brakiem dialogu społecznego w spółce.

W trakcie posiedzenia, strona społeczna Rady przyjęła ponadto cztery uchwały, które dotyczyły takich zagadnień jak „Koncepcja nowego Prawa Zamówień Publicznych”, jakości w ochronie zdrowia, rejestrów medycznych oraz kształcenia zawodowego.

msz

 

POLECANE
Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce z ostatniej chwili
Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce

Włoski dziennik "La Repubblica" poinformował we wtorek, że jedną z pierwszych podróży zagranicznych papieża Leona XIV będzie wizyta na Ukrainie. Były rzecznik MSZ Łukasz Jasina podkreśla, że podróż na Ukrainę przebiega przez Rzeszów, zatem świeżo wybrany następca św. Piotra na pewno zatrzyma się także w Polsce. "Zobaczymy, czy Episkopat załatwi więcej" – dodaje Jasina. 

Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak Wiadomości
Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak

W poniedziałek 12 maja na antenie TVP odbyła się ostatnia przed pierwszą turą wyborów prezydenckich debata. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Telewizji Polskiej, a prowadzącą, ku zaskoczeniu większości kandydatów, okazała się być Dorota Wysocka-Schnepf, której wybór do tej funkcji spotkał się wcześniej z ostrym sprzeciwem 8 z 11 sztabów wyborczych.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Zakończył się remont drogi fortecznej łączącej ogrody królewskie Zamku Królewskiego na Wawelu z ulicą Kanoniczą.

Ukraińskie służby: Agent GRU przygotowywał atak na linie elektrowni jądrowej z ostatniej chwili
Ukraińskie służby: Agent GRU przygotowywał atak na linie elektrowni jądrowej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przygotowywał ataki na linie energetyczne, prowadzące z Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej do Kijowa i regionu stołecznego – powiadomiła SBU w komunikacie we wtorek.

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Superwulkan dał o sobie znać Wiadomości
Trzęsienie ziemi we Włoszech. Superwulkan dał o sobie znać

Pola Flegrejskie to nazwa kaldery superwulkanu, który ostatni raz wybuchł ponad 40 tys. lat temu. Dzisiaj w Neapolu, znajdującym się nieopodal, zarejestrowano kilka silnych wstrząsów.

Dziś i jutro szkolenie RKW dla mężów zaufania i obserwatorów społecznych Wiadomości
Dziś i jutro szkolenie RKW dla mężów zaufania i obserwatorów społecznych

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów informuje o zbliżających się szkoleniach dla kandydatów na mężów zaufania i obserwatorów politycznych.

Depardieu skazany w seksaferze. Tłumaczył, że jest z innej epoki Wiadomości
Depardieu skazany w seksaferze. Tłumaczył, że "jest z innej epoki"

Gerard Depardieu został skazany we wtorek na półtora roku więzienia w zawieszeniu za napaści seksualne. Sąd w Paryżu uznał winę aktora w związku ze skargami złożonymi przez dwie kobiety.

Oni już wiedzą? Po wystąpieniu Trzaskowskiego w TVP lęk wśród polityków KO z ostatniej chwili
Oni już wiedzą? Po wystąpieniu Trzaskowskiego w TVP lęk wśród polityków KO

Po poniedziałkowej debacie w TVP w likwidacji wśród polityków i zwolenników Koalicji Obywatelskiej nie było szczególnego entuzjazmu. Nikt nie wskazywał Rafała Trzaskowskiego jako zdecydowanego zwycięzcy. Zaczęły się natomiast pojawiać głosy wskazujące na spory niepokój w otoczeniu kandydata KO. Jego była przełożona Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła nawet, że lepiej byłoby wybierać prezydenta w Sejmie niż w powszechnych wyborach. 

Okłamał opinię publiczną. Posłowie PiS mocno o Rafale Trzaskowskim ws. eksmisji rodziny z 6-latkiem Wiadomości
"Okłamał opinię publiczną". Posłowie PiS mocno o Rafale Trzaskowskim ws. eksmisji rodziny z 6-latkiem

– Trzaskowski okłamał opinię publiczną nt. faktu postępowania sądowego – powiedział poseł Sebastian Kaleta, komentując sprawę eksmisji rodziny z 6-latkiem.

Leon XIV pojedzie na Ukrainę Wiadomości
Leon XIV pojedzie na Ukrainę

Jak ujawniły włoskie media, Leon XIV planuje odwiedzić Ukrainę jako jeden z pierwszych krajów podczas swojego pontyfikatu. Watykan zapowiada również podróż papieża do Turcji i Peru.

REKLAMA

Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego 21 września dyskutowano o projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok oraz działaniach na rzecz aktywnego starzenia się społeczeństwa.
 Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.
/ Fot. Mateusz Szymański
Projekt budżetu państwa przedstawiła Minister Finansów Teresa Czerwińska. Minister podkreślała spadający deficyt budżetu, wskazując na to, że łączy on potrzebę zapewnienia stabilności finansowej oraz prowadzenie polityk prospołecznych. Uwzględnia on także wydatki w związku z realizacją szeregu programów, jak np. program „500+”, „dobry start”, programów infrastrukturalnych, wydatków na obronność i innych.

Minister Czerwińska przedstawiła planowane wydatki na wynagrodzenia. W ocenie Minister, budżet uwzględnia wzrost wynagrodzeń pracowników objętych mnożnikowym i niemnożnikowym systemem wynagrodzeń. Kwoty bazowe mają docelowo wzrosnąć o 2,3 pp. Planuje się także odmrożenie ZFŚS o kolejny rok. Wydatki na cele społeczne mają wynieść 63,7 mld zł. W dalszej części dyskusji, Minister Czerwińska poinformowała o przyjętym przez Radę Ministrów poziomie płacy minimalnej na poziomie 2250 zł. Mówiła także o tym, że podniesienie płac w sferze budżetowej to początek i planuje się kontynuację tego procesu w kolejnych latach.

Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS Henryk Nakonieczny przedstawił informację z prac Zespołu. Poinformował, że nie udało się stronom wypracować wspólnego stanowiska.

Przedstawiciele „Solidarności” , w czasie debaty, zwracali uwagę na kwestie związane z podatkami. Podkreślano, że państwo nierówno traktuje osoby fizyczne i przedsiębiorców. Wskazano na mrożenie stawek podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, podwyższonych stawek VAT oraz kilometrówki. Zwrócono uwagę na to, że poziom wzrostu kwoty bazowej w praktyce nie będzie oznaczał wzrostu wynagrodzeń, ponieważ planowany wzrost cen odpowiada dokładnie tej samej wartości. Przypomniano zatem postulat Związku, by wynagrodzenia w sferze budżetowej podnieść o 12%. Przedstawiono problem kominów płacowych, które są związane z tym, że w ostatnich latach podwyżki były przyznawane w sposób uznaniowy, a nie za pomocą waloryzacji kwoty bazowej. Skrytykowano odmrożenie ZFŚS jedynie o rok.

W drugiej części posiedzenia dyskutowano na temat aktywnego starzenia się. Prezentację działań rządowych przedstawiła Minister Elżbieta Bojanowska. Wskazała na przemiany demograficzne i rosnącą liczbę osób starszych. Przedstawiła dokument strategiczny Rządu w tym zakresie „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku. Bezpieczeństwo-Uczestnictwo-Solidarność”. Jest to pierwsza taka strategia w Polsce. Wskazała na stopniowo rosnący poziom zatrudnienia osób starszych oraz spadający poziom bezrobocia. Przypomniała o obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreśliła, że na emeryturę przeszły głównie te osoby, które były nieaktywne zawodowo. Celem działań rządowych jest przede wszystkim umożliwienie wykonywania pracy zawodowej przez osoby starsze. Promowana będzie także aktywność pozazawodowa.

Sławomir Broniarz, Przewodniczący Zespołu ds. usług publicznych przedstawił rekomendacje strony społecznej w zakresie promocji aktywności osób starszych. Rekomendacje dotyczą m.in.: konieczności zwrócenia uwagi na problem aktywnego starzenia się biorąc pod uwagę osoby w różnym wieku, nie tylko starszych, oceny dostępności oferty szkoleniowej w kontekście idei uczenia się przez całe życie oraz oferty dla starszych pracowników, organizacji czasu pracy starszych pracowników, mentoringu,  badań medycyny pracy oraz bhp. W dokumencie proponuje się, by poszczególne zagadnienia były przedmiotem dyskusji na forach Zespołów prawa pracy oraz polityki gospodarczej i rynku pracy

W imieniu NSZZ „Solidarność” głos zabrali Jarosław Lange oraz Katarzyna Zimmer-Drabczyk. W swoich wypowiedziach podkreślali przyjęcie w marcu 2017 porozumienia partnerów społecznych na poziomie europejskim, który może stanowić inspirację do prac na poziomie krajowym. Mówili także o Europejskim Filarze Praw Socjalnych, w którym można znaleźć zasady odnoszące się do usług publicznych i opieki długoterminowej.

Na zakończenie obrad, Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej, poinformował o złożeniu skargi przez NSZZ „Solidarność” do MOP w związku z dyskryminacją poszczególnych organizacji związkowych. Wiąże się to z podpisaniem przez Ministra Zdrowia porozumienia ze Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. Ponadto, Przewodniczący poinformował o proteście związkowym w Radomsku, który związany jest z łamaniem praw związkowych przez Jysk Polska. Poinformował również o planowanej pikiecie NSZZ „Solidarność” w PGE, w związku z brakiem dialogu społecznego w spółce.

W trakcie posiedzenia, strona społeczna Rady przyjęła ponadto cztery uchwały, które dotyczyły takich zagadnień jak „Koncepcja nowego Prawa Zamówień Publicznych”, jakości w ochronie zdrowia, rejestrów medycznych oraz kształcenia zawodowego.

msz


 

Polecane
Emerytury
Stażowe