[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii a polskie bezpieczeństwo

Spędzałem te święta razem z moją amerykańską rodziną w Wisconsin i razem z nią oglądałem amerykańską telewizję. Ze względu na różnorodność poglądów oglądaliśmy programy prawicowe i lewicowe. Najważniejszym tematem wszystkich debat telewizyjnych była głęboka troska o przyszłość Ameryki i jej globalną rolę w świecie. Ostatnie decyzje o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii i Afganistanu bez powiadomienia sojuszników budzą w Ameryce ogromne zaniepokojenie i są komentowane w podobnym tonie przez całe spektrum amerykańskich komentatorów politycznych. 
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii a polskie bezpieczeństwo
/ pixabay.com
Szczególny niepokój wzbudzają opinie specjalistów, dalekich od politycznego zaangażowania, porównujących aktualną sytuację do decyzji prezydenta Obamy, który – jak pamiętamy – swoją polityczną decyzją o wycofaniu wojsk amerykańskich z Iraku spowodował chaos i destrukcję nie tylko w Iraku, ale na całym Bliskim Wschodzie. Dzisiaj sytuacja wydaje się jeszcze gorsza, ponieważ zdecydowane fory otrzymali pozostali gracze: Rosja, Iran, Turcja i reżim Assada, a mniejszość chrześcijańską i Kurdów pozostawiono na pastwę losu. A pyskówki Netanjahu – Erdogan nie napawają optymizmem. Odwołanie i wręcz wyrzucenie generała Jamesa Mattisa ze stanowiska szefa Departamentu Obrony, poważnego gracza w zakresie inżynierii bezpieczeństwa światowego na Bliskim Wschodzie, wymaga gwałtownej i zdecydowanej refleksji na temat bezpieczeństwa Polski w światowej geopolityce. Czy jesteśmy bezpieczni? Czy cała misterna polityka dla wschodniej flanki NATO przetrwa chimeryczne decyzje obecnego amerykańskiego prezydenta? 

Mamy już za sobą reset Obamy i decyzję o wycofaniu się z popierania budowy bazy w Redzikowie. Decyzja ta zapadła – jak pamiętamy – 17 września, co dla Polaków było wyraźnym policzkiem. Nie było wtedy ani asertywnych reakcji polskich polityków, ani reakcji polskiej dyplomacji. Było „profesjonalne głuche milczenie” tak charakterystyczne dla polskiej klasy politycznej. Na próżno szukam w polskich mediach rzeczowej polskiej debaty na temat amerykańskich decyzji, ale tutaj dominuje jak zwykle wojna polsko-polska i wzajemne przekonywanie się propagandzistów z obu stron o moralnej wyższości ich partii. Jedni, nadużywając miłości do kotów, starają się nam, Polakom, wmówić, że wszystko jest pod kontrolą, i puszczają wodze fantazji, nie opierając się na rzeczowych faktach i analizach. Drudzy z kolei pewnie obudzą się w święto 6 Króli i będą nas przekonywać do większych zażyłości w ramach Unii Europejskiej i konieczności budowania europejskiej armii. 

Polskie bezpieczeństwo wymaga dzisiaj rzeczowej dyskusji i wysłania zdecydowanego sygnału, że jesteśmy co najmniej zaniepokojeni całą tą sytuacją. Silne i dobrze zorganizowane państwo jest gwarantem naszej powagi i pozycji. Aby móc realizować niezależną polską politykę, niezbędne są profesjonalne narzędzia, takie jak: dobrze zarządzana, mobilna i profesjonalna armia, aktywna i asertywna dyplomacja oraz rosnąca i rozwijająca się gospodarka oparta na niezależnym rozwijającym się rodzimym kapitale. Globalne korporacje nigdy nie będą gwarantem rozwoju polskich elit i rozwoju polskiej gospodarki. Musimy sobie to jak najszybciej uświadomić. 

Waldemar Biniecki

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (02/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
Jarosław Kaczyński zareagował na hitowy cytat, który podbija internet . Szanowni państwo, daję słowo honoru gorące
Jarosław Kaczyński zareagował na hitowy cytat, który podbija internet . "Szanowni państwo, daję słowo honoru"

Poseł Koalicji Obywatelskiej, Przemysław Witek poruszył wszystkich swoją szczerą wypowiedzią w programie na żywo w Polsat News. Na jego słowa zareagował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Opinia polityka KO na temat obietnic wyborczych podbija internet. 

IPN odpowiada na naciski Sikorskiego ws. zdewastowanego cmentarza w Miednoje. Obrzydliwe działanie  pilne
IPN odpowiada na naciski Sikorskiego ws. zdewastowanego cmentarza w Miednoje. "Obrzydliwe działanie"

– Za opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym w Miednoje, gdzie spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej, odpowiada polski rząd – podkreślił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. To odpowiedź na słowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Rzecznik IPN ocenił też, że kierowanie oczekiwań wobec IPN, by podjął działania, jest "obrzydliwym działaniem o charakterze politycznym".

Unikalna Polska technologia elastycznych paneli fotowoltaicznych poważnie zagrożona z ostatniej chwili
Unikalna Polska technologia elastycznych paneli fotowoltaicznych poważnie zagrożona

Innowacyjna technologia perowskitowych ogniw fotowoltaicznych stworzona przez Olgę Malinkiewicz może zostać zmarnowana. Polska spółka Saule Technologies, odpowiedzialna za rozwój tego przełomowego rozwiązania, znalazła się w głębokim kryzysie – autorka technologii została odwołana z zarządu.

Zbigniew Ziobro: Zwycięstwo Karola Nawrockiego byłoby potężnym problemem dla Niemców z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro: Zwycięstwo Karola Nawrockiego byłoby potężnym problemem dla Niemców

"Potężnym problemem dla Niemców byłoby zwycięstwo Karola Nawrockiego (...) Dlatego unijni komisarze zrobią wszystko, by wygrał ich kandydat" – pisze na platformie X były szef Ministerstwa Sprawiedliwości i wicepremier Zbigniew Ziobro.

Nowe informacje ws. ataku na posła w Sejmie. Zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Nowe informacje ws. ataku na posła w Sejmie. Zawiadomienie do prokuratury

Poseł Krzysztof Ciecióra był świadkiem ataku na Dariusza Mateckiego. Zaatakował, jak mówią posłowie PiS, pijany aktor Jacek Kopczyński. - Stanąłem mu naprzeciw, bo wiemy, że Darek Matecki ma problemy zdrowotne, jest po operacji - mówił Ciecióra i nie krył zaskoczenia wersją zajścia, rozgłaszaną przez marszałka Szymona Hołownię. Poseł stwierdził też, że składa zawiadomienie do prokuratury.

Były szef BBN Jacek Siewiera społecznym doradcą Rafała Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Były szef BBN Jacek Siewiera społecznym doradcą Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski poinformował w środę, że były szef BBN Jacek Siewiera pozytywnie odpowiedział na jego zaproszenie do współpracy jako społeczny doradca. Kandydat KO na prezydenta ocenił, że w sprawach najważniejszych - jak bezpieczeństwo - warto sięgać po wsparcie ekspertów z różnych środowisk.

W Anglii najwięcej zakażeń rzeżączką od ponad 100 lat. Szczepionki najpierw dla mężczyzn homoseksualnych z ostatniej chwili
W Anglii najwięcej zakażeń rzeżączką od ponad 100 lat. Szczepionki najpierw dla mężczyzn homoseksualnych

Anglia ma być pierwszym krajem na świecie, gdzie rozpocznie się szczepienie ludzi przeciwko rzeżączce, groźnej chorobie wenerycznej, przenoszonej drogą płciową. Szczepionki nie będą dostępne dla każdego. Jak donosi BBC, brytyjska służba zdrowia skupi się na mężczyznach homoseksualnych i biseksualnych z historią wielu partnerów seksualnych. 

Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą Wiadomości
Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą

Europosłowie PiS ostrzegają, że Komisja Europejska planuje przedłużenie bezcłowego importu towarów z Ukrainy po 5 czerwca 2025 roku.

Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony z ostatniej chwili
Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony

Projekt budowy przemysłowego reaktora wysokotemperaturowego (HTGR), rozwijanego we współpracy Polski i Japonii, utknął w martwym punkcie. Choć jeszcze niedawno uznawany był za jeden z ważnych elementów transformacji energetycznej i sposób na uniezależnienie się od gazu, dziś wiemy – według oficjalnych informacji – że od pół roku nie podjęto żadnych działań.

Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów z ostatniej chwili
Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów

Pasażerowie tanich linii lotniczych Ryanair muszą się przygotować na wzrost cen biletów i to w najgorętszym okresie turystycznym. To skutek spadku rocznych zysków, które irlandzka spółka chce sobie powetować latem. 

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii a polskie bezpieczeństwo

Spędzałem te święta razem z moją amerykańską rodziną w Wisconsin i razem z nią oglądałem amerykańską telewizję. Ze względu na różnorodność poglądów oglądaliśmy programy prawicowe i lewicowe. Najważniejszym tematem wszystkich debat telewizyjnych była głęboka troska o przyszłość Ameryki i jej globalną rolę w świecie. Ostatnie decyzje o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii i Afganistanu bez powiadomienia sojuszników budzą w Ameryce ogromne zaniepokojenie i są komentowane w podobnym tonie przez całe spektrum amerykańskich komentatorów politycznych. 
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii a polskie bezpieczeństwo
/ pixabay.com
Szczególny niepokój wzbudzają opinie specjalistów, dalekich od politycznego zaangażowania, porównujących aktualną sytuację do decyzji prezydenta Obamy, który – jak pamiętamy – swoją polityczną decyzją o wycofaniu wojsk amerykańskich z Iraku spowodował chaos i destrukcję nie tylko w Iraku, ale na całym Bliskim Wschodzie. Dzisiaj sytuacja wydaje się jeszcze gorsza, ponieważ zdecydowane fory otrzymali pozostali gracze: Rosja, Iran, Turcja i reżim Assada, a mniejszość chrześcijańską i Kurdów pozostawiono na pastwę losu. A pyskówki Netanjahu – Erdogan nie napawają optymizmem. Odwołanie i wręcz wyrzucenie generała Jamesa Mattisa ze stanowiska szefa Departamentu Obrony, poważnego gracza w zakresie inżynierii bezpieczeństwa światowego na Bliskim Wschodzie, wymaga gwałtownej i zdecydowanej refleksji na temat bezpieczeństwa Polski w światowej geopolityce. Czy jesteśmy bezpieczni? Czy cała misterna polityka dla wschodniej flanki NATO przetrwa chimeryczne decyzje obecnego amerykańskiego prezydenta? 

Mamy już za sobą reset Obamy i decyzję o wycofaniu się z popierania budowy bazy w Redzikowie. Decyzja ta zapadła – jak pamiętamy – 17 września, co dla Polaków było wyraźnym policzkiem. Nie było wtedy ani asertywnych reakcji polskich polityków, ani reakcji polskiej dyplomacji. Było „profesjonalne głuche milczenie” tak charakterystyczne dla polskiej klasy politycznej. Na próżno szukam w polskich mediach rzeczowej polskiej debaty na temat amerykańskich decyzji, ale tutaj dominuje jak zwykle wojna polsko-polska i wzajemne przekonywanie się propagandzistów z obu stron o moralnej wyższości ich partii. Jedni, nadużywając miłości do kotów, starają się nam, Polakom, wmówić, że wszystko jest pod kontrolą, i puszczają wodze fantazji, nie opierając się na rzeczowych faktach i analizach. Drudzy z kolei pewnie obudzą się w święto 6 Króli i będą nas przekonywać do większych zażyłości w ramach Unii Europejskiej i konieczności budowania europejskiej armii. 

Polskie bezpieczeństwo wymaga dzisiaj rzeczowej dyskusji i wysłania zdecydowanego sygnału, że jesteśmy co najmniej zaniepokojeni całą tą sytuacją. Silne i dobrze zorganizowane państwo jest gwarantem naszej powagi i pozycji. Aby móc realizować niezależną polską politykę, niezbędne są profesjonalne narzędzia, takie jak: dobrze zarządzana, mobilna i profesjonalna armia, aktywna i asertywna dyplomacja oraz rosnąca i rozwijająca się gospodarka oparta na niezależnym rozwijającym się rodzimym kapitale. Globalne korporacje nigdy nie będą gwarantem rozwoju polskich elit i rozwoju polskiej gospodarki. Musimy sobie to jak najszybciej uświadomić. 

Waldemar Biniecki

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (02/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe