[Tylko u nas] prof. Rafał Wiśniewski: "Wejście Polski do UE było epokowym wydarzeniem"

– Wejście Polski do UE było epokowym wydarzeniem i zmieniło jej miejsce w świecie. Dlatego Narodowe Centrum Kultury przygotowało wiele imprez kulturalnych uświetniających to wydarzenie – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i pełnomocnik ministra kultury ds. obchodów 15-lecia Polski w UE, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
 [Tylko u nas] prof. Rafał Wiśniewski: "Wejście Polski do UE było epokowym wydarzeniem"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
– Dlaczego Narodowe Centrum Kultury przykłada tak dużą wagę do 15. rocznicy obecności Polski w Unii Europejskiej?
– Przystąpienie Polski do UE było największym wyzwaniem po 1989 roku – zmieniło miejsce Polski w świecie i funkcjonowanie naszego państwa. Piętnaście lat to sporo czasu. Dzisiejsza Polska różni się od tej z roku 2004. Jest takie chińskie powiedzenie: „Ryba ostatnia dowiaduje się, że jest woda”. Dzisiejsi piętnastolatkowie żyją w Unii jak ryby w wodzie. UE od zawsze jest w ich życiu, nie mają problemów z paszportami, wyjazdami. Chcemy im pokazać, że nie zawsze tak było, że członkostwo Polski w UE to nasz ogromny sukces. Z kolei starszemu pokoleniu, które marzyło w okresie PRL o paszporcie i zagranicznych podróżach, pragniemy uświadomić, że wspólne dziedzictwo i wartości wiążą Polskę z Europą nie od 15, ale od tysiąca lat. Z wielu badań społecznych wynika, że Polacy w ogromnej większości są zadowoleni z członkostwa w Unii. Jesteśmy jednym z bardziej prounijnych społeczeństw Europy, dlatego NCK przygotowało bogaty program wydarzeń kulturalnych, podczas których możemy wspólnie, radośnie świętować to wielkie wydarzenie. Mamy ambicję, by w tym dniu oczy wszystkich Europejczyków skierowane były nie na Paryż, Brukselę czy Berlin, ale właśnie na Warszawę.

– Program jest ambitny.
– Startujemy już 30 kwietnia, godz. 19.30 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, niezwykłym koncertem i widowiskiem multimedialnym „Gramy dla Europy” z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Wystąpią m.in.: Lao Che, Kortez, Organek, Zakopower, Daria Zawiałow, O.S.T.R., Lemon, Bovska, IRA, Kamil Bednarek, Sylwia Grzeszczak, Natalia Szroeder, Margaret, Enej, Golec uOrkiestra, Dawid Kwiatkowski, Atom String Quartet. 1 maja zapraszamy do Łazienek Królewskich na piknik „Rodzinna Europa”. Będziemy edukować i świetnie bawić się bez względu na wiek. Zapraszamy serdecznie rodziny z dziećmi i osoby samotne, młodzież i emerytów. Chcemy pokazać, czym jest wspólnota ponad podziałami. W specjalnej strefie edukacyjnej na chętnych będą czekały liczne gry, quizy, konkursy i zabawy z nagrodami, a na koniec razem ułożymy wielką unijną flagę. A dla dzieci i młodzieży mamy specjalnie przygotowaną publikację na temat wszystkich krajów członkowskich UE. Będzie się działo!

– Wieczorem w Operze Narodowej ma wystąpić Jimek obok Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Skąd takie zestawienie?
– Jimek, czyli Radzimir Dębski, to jeden z najbardziej intrygujących kompozytorów młodego pokolenia. Komponuje własne symfonie, ale i symfoniczne opracowania hip-hopu czy jazzu. Obok niego zabrzmi „Polonez” Wojciecha Kilara z „Pana Tadeusza” i Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Ta podróż po różnych światach muzycznych ma pokazać, jak bogate tradycje muzyczne posiada współczesna Europa. Szczególnie dziękujemy naszym przyjaciołom z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Cieszymy się, że będziemy mogli ją zaprezentować jako część dziedzictwa kulturalnego Europy, ponieważ istnieje już od 1935 roku. Współpracowała z najwybitniejszymi kompozytorami II połowy XX wieku: Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim. W dorobku fonograficznym zespół ma ponad 200 albumów, w tym wydane przez najbardziej renomowane wytwórnie. Orkiestra koncertowała niemal po całym świecie.

– Pokażecie wystawę ojców założycieli UE, gdzie obok Schumana czy De Gasperiego są Jan Paweł II i Edyta Stein. Skąd ten pomysł? 
– Chcieliśmy pokazać wspólne dziedzictwo Europy nie tylko jako projekt polityczny, ale także jako wspólnotę ducha i intelektu, stąd takie nazwiska jak Robert Schuman i Konrad Adenauer, Józef Retinger i Karol Wojtyła, Aleksander Kojève i Denis de Rougemont, Jean Monnet i Altiero Spinelli, Edyta Stein i Simone Veil. To bardzo różne osobowości, które przedstawiamy w ramach wystawy na Krakowskim Przedmieściu przy Galerii Kordegarda. Pokażemy, jak ich czyny, idee i działania przyczyniły się do budowy zjednoczonej Europy. Wystawę w elektronicznych plikach do wydruku udostępniamy też na naszej stronie www.nck.pl i zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby i instytucje do ich pobierania, drukowania i ekspozycji w całej Polsce. Szkoły średnie z kolei zapraszamy do dyskusji nad przyszłością Europy w modelu debaty oksfordzkiej, której program jest również dostępny na naszym portalu.

– Na mapie uroczystości znalazła się też radiowa Trójka.
– Piętnaście przebojów Trójki z lat 2004-2019 na piętnastolecie naszej obecności w UE usłyszymy 4 maja na placu Piłsudskiego od godz. 20.00. Najpopularniejsze utwory z listy przebojów Programu Trzeciego zabrzmią w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach przygotowanych przez Orkiestrę Grzegorza Urbana. Zapraszamy publiczność do wspólnego śpiewania – „Chórem za Europą”, a na koniec uroczyście wykonamy razem „Odę do radości”. Wspólnie świętujemy!

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (18/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

[Tylko u nas] prof. Rafał Wiśniewski: "Wejście Polski do UE było epokowym wydarzeniem"

– Wejście Polski do UE było epokowym wydarzeniem i zmieniło jej miejsce w świecie. Dlatego Narodowe Centrum Kultury przygotowało wiele imprez kulturalnych uświetniających to wydarzenie – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i pełnomocnik ministra kultury ds. obchodów 15-lecia Polski w UE, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
 [Tylko u nas] prof. Rafał Wiśniewski: "Wejście Polski do UE było epokowym wydarzeniem"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
– Dlaczego Narodowe Centrum Kultury przykłada tak dużą wagę do 15. rocznicy obecności Polski w Unii Europejskiej?
– Przystąpienie Polski do UE było największym wyzwaniem po 1989 roku – zmieniło miejsce Polski w świecie i funkcjonowanie naszego państwa. Piętnaście lat to sporo czasu. Dzisiejsza Polska różni się od tej z roku 2004. Jest takie chińskie powiedzenie: „Ryba ostatnia dowiaduje się, że jest woda”. Dzisiejsi piętnastolatkowie żyją w Unii jak ryby w wodzie. UE od zawsze jest w ich życiu, nie mają problemów z paszportami, wyjazdami. Chcemy im pokazać, że nie zawsze tak było, że członkostwo Polski w UE to nasz ogromny sukces. Z kolei starszemu pokoleniu, które marzyło w okresie PRL o paszporcie i zagranicznych podróżach, pragniemy uświadomić, że wspólne dziedzictwo i wartości wiążą Polskę z Europą nie od 15, ale od tysiąca lat. Z wielu badań społecznych wynika, że Polacy w ogromnej większości są zadowoleni z członkostwa w Unii. Jesteśmy jednym z bardziej prounijnych społeczeństw Europy, dlatego NCK przygotowało bogaty program wydarzeń kulturalnych, podczas których możemy wspólnie, radośnie świętować to wielkie wydarzenie. Mamy ambicję, by w tym dniu oczy wszystkich Europejczyków skierowane były nie na Paryż, Brukselę czy Berlin, ale właśnie na Warszawę.

– Program jest ambitny.
– Startujemy już 30 kwietnia, godz. 19.30 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, niezwykłym koncertem i widowiskiem multimedialnym „Gramy dla Europy” z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Wystąpią m.in.: Lao Che, Kortez, Organek, Zakopower, Daria Zawiałow, O.S.T.R., Lemon, Bovska, IRA, Kamil Bednarek, Sylwia Grzeszczak, Natalia Szroeder, Margaret, Enej, Golec uOrkiestra, Dawid Kwiatkowski, Atom String Quartet. 1 maja zapraszamy do Łazienek Królewskich na piknik „Rodzinna Europa”. Będziemy edukować i świetnie bawić się bez względu na wiek. Zapraszamy serdecznie rodziny z dziećmi i osoby samotne, młodzież i emerytów. Chcemy pokazać, czym jest wspólnota ponad podziałami. W specjalnej strefie edukacyjnej na chętnych będą czekały liczne gry, quizy, konkursy i zabawy z nagrodami, a na koniec razem ułożymy wielką unijną flagę. A dla dzieci i młodzieży mamy specjalnie przygotowaną publikację na temat wszystkich krajów członkowskich UE. Będzie się działo!

– Wieczorem w Operze Narodowej ma wystąpić Jimek obok Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Skąd takie zestawienie?
– Jimek, czyli Radzimir Dębski, to jeden z najbardziej intrygujących kompozytorów młodego pokolenia. Komponuje własne symfonie, ale i symfoniczne opracowania hip-hopu czy jazzu. Obok niego zabrzmi „Polonez” Wojciecha Kilara z „Pana Tadeusza” i Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Ta podróż po różnych światach muzycznych ma pokazać, jak bogate tradycje muzyczne posiada współczesna Europa. Szczególnie dziękujemy naszym przyjaciołom z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Cieszymy się, że będziemy mogli ją zaprezentować jako część dziedzictwa kulturalnego Europy, ponieważ istnieje już od 1935 roku. Współpracowała z najwybitniejszymi kompozytorami II połowy XX wieku: Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim. W dorobku fonograficznym zespół ma ponad 200 albumów, w tym wydane przez najbardziej renomowane wytwórnie. Orkiestra koncertowała niemal po całym świecie.

– Pokażecie wystawę ojców założycieli UE, gdzie obok Schumana czy De Gasperiego są Jan Paweł II i Edyta Stein. Skąd ten pomysł? 
– Chcieliśmy pokazać wspólne dziedzictwo Europy nie tylko jako projekt polityczny, ale także jako wspólnotę ducha i intelektu, stąd takie nazwiska jak Robert Schuman i Konrad Adenauer, Józef Retinger i Karol Wojtyła, Aleksander Kojève i Denis de Rougemont, Jean Monnet i Altiero Spinelli, Edyta Stein i Simone Veil. To bardzo różne osobowości, które przedstawiamy w ramach wystawy na Krakowskim Przedmieściu przy Galerii Kordegarda. Pokażemy, jak ich czyny, idee i działania przyczyniły się do budowy zjednoczonej Europy. Wystawę w elektronicznych plikach do wydruku udostępniamy też na naszej stronie www.nck.pl i zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby i instytucje do ich pobierania, drukowania i ekspozycji w całej Polsce. Szkoły średnie z kolei zapraszamy do dyskusji nad przyszłością Europy w modelu debaty oksfordzkiej, której program jest również dostępny na naszym portalu.

– Na mapie uroczystości znalazła się też radiowa Trójka.
– Piętnaście przebojów Trójki z lat 2004-2019 na piętnastolecie naszej obecności w UE usłyszymy 4 maja na placu Piłsudskiego od godz. 20.00. Najpopularniejsze utwory z listy przebojów Programu Trzeciego zabrzmią w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach przygotowanych przez Orkiestrę Grzegorza Urbana. Zapraszamy publiczność do wspólnego śpiewania – „Chórem za Europą”, a na koniec uroczyście wykonamy razem „Odę do radości”. Wspólnie świętujemy!

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (18/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe