[Tylko u nas] prof. Rafał Wiśniewski: "Wejście Polski do UE było epokowym wydarzeniem"
![[Tylko u nas] prof. Rafał Wiśniewski: "Wejście Polski do UE było epokowym wydarzeniem"](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/31986.jpg)
– Przystąpienie Polski do UE było największym wyzwaniem po 1989 roku – zmieniło miejsce Polski w świecie i funkcjonowanie naszego państwa. Piętnaście lat to sporo czasu. Dzisiejsza Polska różni się od tej z roku 2004. Jest takie chińskie powiedzenie: „Ryba ostatnia dowiaduje się, że jest woda”. Dzisiejsi piętnastolatkowie żyją w Unii jak ryby w wodzie. UE od zawsze jest w ich życiu, nie mają problemów z paszportami, wyjazdami. Chcemy im pokazać, że nie zawsze tak było, że członkostwo Polski w UE to nasz ogromny sukces. Z kolei starszemu pokoleniu, które marzyło w okresie PRL o paszporcie i zagranicznych podróżach, pragniemy uświadomić, że wspólne dziedzictwo i wartości wiążą Polskę z Europą nie od 15, ale od tysiąca lat. Z wielu badań społecznych wynika, że Polacy w ogromnej większości są zadowoleni z członkostwa w Unii. Jesteśmy jednym z bardziej prounijnych społeczeństw Europy, dlatego NCK przygotowało bogaty program wydarzeń kulturalnych, podczas których możemy wspólnie, radośnie świętować to wielkie wydarzenie. Mamy ambicję, by w tym dniu oczy wszystkich Europejczyków skierowane były nie na Paryż, Brukselę czy Berlin, ale właśnie na Warszawę.
– Program jest ambitny.
– Startujemy już 30 kwietnia, godz. 19.30 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, niezwykłym koncertem i widowiskiem multimedialnym „Gramy dla Europy” z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Wystąpią m.in.: Lao Che, Kortez, Organek, Zakopower, Daria Zawiałow, O.S.T.R., Lemon, Bovska, IRA, Kamil Bednarek, Sylwia Grzeszczak, Natalia Szroeder, Margaret, Enej, Golec uOrkiestra, Dawid Kwiatkowski, Atom String Quartet. 1 maja zapraszamy do Łazienek Królewskich na piknik „Rodzinna Europa”. Będziemy edukować i świetnie bawić się bez względu na wiek. Zapraszamy serdecznie rodziny z dziećmi i osoby samotne, młodzież i emerytów. Chcemy pokazać, czym jest wspólnota ponad podziałami. W specjalnej strefie edukacyjnej na chętnych będą czekały liczne gry, quizy, konkursy i zabawy z nagrodami, a na koniec razem ułożymy wielką unijną flagę. A dla dzieci i młodzieży mamy specjalnie przygotowaną publikację na temat wszystkich krajów członkowskich UE. Będzie się działo!
– Wieczorem w Operze Narodowej ma wystąpić Jimek obok Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Skąd takie zestawienie?
– Jimek, czyli Radzimir Dębski, to jeden z najbardziej intrygujących kompozytorów młodego pokolenia. Komponuje własne symfonie, ale i symfoniczne opracowania hip-hopu czy jazzu. Obok niego zabrzmi „Polonez” Wojciecha Kilara z „Pana Tadeusza” i Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Ta podróż po różnych światach muzycznych ma pokazać, jak bogate tradycje muzyczne posiada współczesna Europa. Szczególnie dziękujemy naszym przyjaciołom z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Cieszymy się, że będziemy mogli ją zaprezentować jako część dziedzictwa kulturalnego Europy, ponieważ istnieje już od 1935 roku. Współpracowała z najwybitniejszymi kompozytorami II połowy XX wieku: Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim. W dorobku fonograficznym zespół ma ponad 200 albumów, w tym wydane przez najbardziej renomowane wytwórnie. Orkiestra koncertowała niemal po całym świecie.
– Pokażecie wystawę ojców założycieli UE, gdzie obok Schumana czy De Gasperiego są Jan Paweł II i Edyta Stein. Skąd ten pomysł?
– Chcieliśmy pokazać wspólne dziedzictwo Europy nie tylko jako projekt polityczny, ale także jako wspólnotę ducha i intelektu, stąd takie nazwiska jak Robert Schuman i Konrad Adenauer, Józef Retinger i Karol Wojtyła, Aleksander Kojève i Denis de Rougemont, Jean Monnet i Altiero Spinelli, Edyta Stein i Simone Veil. To bardzo różne osobowości, które przedstawiamy w ramach wystawy na Krakowskim Przedmieściu przy Galerii Kordegarda. Pokażemy, jak ich czyny, idee i działania przyczyniły się do budowy zjednoczonej Europy. Wystawę w elektronicznych plikach do wydruku udostępniamy też na naszej stronie www.nck.pl i zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby i instytucje do ich pobierania, drukowania i ekspozycji w całej Polsce. Szkoły średnie z kolei zapraszamy do dyskusji nad przyszłością Europy w modelu debaty oksfordzkiej, której program jest również dostępny na naszym portalu.
– Na mapie uroczystości znalazła się też radiowa Trójka.
– Piętnaście przebojów Trójki z lat 2004-2019 na piętnastolecie naszej obecności w UE usłyszymy 4 maja na placu Piłsudskiego od godz. 20.00. Najpopularniejsze utwory z listy przebojów Programu Trzeciego zabrzmią w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach przygotowanych przez Orkiestrę Grzegorza Urbana. Zapraszamy publiczność do wspólnego śpiewania – „Chórem za Europą”, a na koniec uroczyście wykonamy razem „Odę do radości”. Wspólnie świętujemy!
Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (18/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.