Białostocka „S” gospodarzem spotkania „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica”

W sali konferencyjnej Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Białymstoku odbyło się spotkanie pt. „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu W RODZINIE SIŁA! W siedzibie podlaskiej „S” przedstawiciele przemysłu piwowarskiego, związkowcy, eksperci i zaproszeni goście wspólnie rozmawiali o tym, co robić, by osoby nieletnie nie sięgały po alkohol oraz jak rodzice powinni dbać o bezpieczeństwo swoich dorastających dzieci. Spotkanie zgromadziło ponad 200 osób w tym wielu nauczycieli.
 Białostocka „S” gospodarzem spotkania „Współczesny nastolatek – wyzwania  dla rodzica”
/ fot: Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność
Prowadzącą spotkanie była pani Izabela Żmojda z białostockiej „S”, gospodarzem Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józef Mozolewski.

Zaproszeni goście rozmawiali m.in., dlaczego rodzina jest tak ważna w wychowaniu młodych ludzi, jak rodzice powinni postępować, aby być autorytetem, jak spędzać czas z rodziną bez tzw. „drinka na odstresowanie po ciężkim tygodniu pracy”, co robić, aby dorastające dzieci znalazły w domu wsparcie i zrozumienie oraz co zrobić aby „dom rodzinny” był prawdziwą ostoją, miejscem rozwiązywania problemów, a nie miejscem kłótni i chaosu.

Wśród gości i panelistów byli też Bartłomiej Morzycki - dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, Dorota Zimnoch z Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Ewa Dmowska Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Jacek Nowaczyk reprezentujący Wojciecha Molińskiego Prezesa Kompanii Piwowarskiej, mecenas Katarzyna Sudoł z Kompanii Piwowarskiej, Małgorzata Godlewska reprezentująca Jacka Winiarskiego Dyrektora Browaru Dojlidy oraz Mirosław Nowicki Honorowy Przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego Solidarność.

Dlaczego podlaska „Solidarność” podjęła się tego tematu? – pytamy Przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józefa Mozolewskiego

Jako Region Podlaski NSZZ „Solidarność” uważamy, że inicjatywa podjęta przez Sekretariat Spożywców jest bardzo wartościowa. W naszej związkowej działalności stawiamy na rodzinę, ponieważ zdrowa rodzina to zdrowa ojczyzna, a problem związany z różnego rodzaju używkami dotyka rodziny właśnie. Dlatego należy o tym rozmawiać, dobrze się stało, że doszło do tej konferencji i będziemy ten temat na pewno kontynuowali niezależnie od tej akcji ogólnopolskiej zainicjowanej przez Spożywców.  „Solidarność” jest związkiem odpowiedzialnym społecznie, stara się dbać o pracownika także w wymiarze społecznym, ludzkim, zdrowotnym. Proszę zwrócić uwagę, że niemal połowa zgromadzonych na salo osób była spoza „Solidarności”. Oni widzą jakie tematy podnosimy. W ten sposób odkłamujemy też wizerunek naszego związku. W minionych latach próbowano nas nieraz przedstawiać jako zadymiarzy, a tutaj proszę bardzo, otwieramy nasze drzwi dla producentów, ekspertów, nauczycieli i pedagogów, by wspólnie rozmawiać o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który podziękował „Solidarności” za podejmowanie tak odpowiedzialnych tematów i podkreślił, że sprawa chronienia młodzieży przed zbyt wczesną inicjacją alkoholową jest mu szczególnie bliska, ponieważ sam jest rodzicem dorastających dzieci i trzeźwe wychowanie młodego pokolenia leży mu szczególnie na sercu.

- Najważniejszym miejscem kształtowania odpowiednich postaw nastolatków jest rodzina. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, którego jestem przedstawicielem uważa silną, zdrową rodzinę za fundament, dlatego tyle środków i programów społecznych poświęcamy właśnie wzmacnianiu polskich rodzin

– mówił wojewoda.




Grzegorz Adamski z Kompanii Piwowarskiej tłumaczył w swoim wystąpieniu jak ważny jest dla producentów alkoholu model odpowiedzialnego biznesu.

- Za każdym razem to podkreślamy i uczulamy naszych partnerów biznesowych, by sprawdzali młodym ludziom dowody przy zakupie alkoholu. W Polsce picie alkoholu dozwolone jest od osiemnastu lat, ale my w naszych reklamach nigdy nie przedstawiamy tak młodych ludzi. Rekomendujemy, by w reklamach piwa występowały osoby mające minimum 25 lat

– tłumaczył Grzegorz Adamski.

- Rodzice, którzy zatrudnieni są w przemyśle piwowarskim maja takie same problemy jak wszyscy inni rodzice. Oni tez mierzą się z problemem próbowania alkoholu przez swoje dzieci. Dodatkową komplikacją może być fakt, że dzieci czuja pewnego rodzaju dysonans, rodzic produkuje alkohol, a jednocześnie mówi, że nie wolno go spożywać. Tym bardziej takie spotkania są potrzebne. Niestety w większości przypadków rodzice nie bardzo umieją rozmawiać ze swoimi dziećmi o alkoholu, wierzą w magiczna moc zakazu i zmuszają tez dzieci do przyrzeczeń pewnego rodzaju. To nie są dobre sposoby, tymczasem trzeba z dziećmi rozmawiać otwarcie, budować z nimi więź zaufania, relacje. Tutaj potrzeba wzajemnego zaufania i otwartości

- mówi „Tygodnikowi Solidarność” dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka dziecięca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co dzień w naszym kraju sprzedaje się 1,5 mln tzw. „małpek”. Zmieniła się w Polsce kultura picia alkoholu jest bardziej dostępny. Mam szesnastoletnią córkę i wiele z nią rozmawiam na ten temat. Wzrasta liczba nastolatków pijących i nadużywających alkoholu

– mówiła Odeta Moro, dziennikarka i założycielka Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Mamy wiele informacji zwrotnych z tych spotkań, ludzie wyrażają aprobatę, że ktoś o tym w końcu rozmawia. Czasami rodzice chcieliby spędzić z dziećmi czas, porozmawiać z nimi na poważne tematy, ale nie wiedzą jak. My staramy się podpowiadać jak budować fajne dojrzałe więzi ze swoimi dziećmi. O problemie alkoholu trzeba z dziećmi rozmawiać, a w naszym kraju nie ma takiej kultury rozmawiania z dziećmi o alkoholu. W wielu domach to niestety nadal temat tabu

– powiedziała nam Odeta Moro



Eksperci przedstawili też Katalog Odpowiedzialnego rodzica:
- Wyznaczam wyraźne granice - alkohol tylko dla dorosłych
- Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
- Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
- Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
- Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, dobrej zabawy czy bycia częścią grupy
- Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
- Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
- Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia - nigdy nie piję alkoholu w ciąży
- Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich













fot: Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii z ostatniej chwili
Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Teraz do sprawy odniósł się mec. Bartosz Lewandowski, który dawniej był jego pełnomocnikiem.

Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina

Ambasador Francji w Rosji będzie obecny na inauguracji kolejnej prezydenckiej kadencji Władimira Putina - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za francuskimi źródłami dyplomatycznymi. Wcześniej Niemcy powiadomiły, że nie wyślą swojego reprezentanta na to wydarzenie.

Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania polityka
Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział w poniedziałek, że będzie rekomendował wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie w weekendy.

Protasiewicz do Kierwińskiego: Już godzinę czekam na twoich chłopaków z ostatniej chwili
Protasiewicz do Kierwińskiego: "Już godzinę czekam na twoich chłopaków"

"Hej @MKierwinski! Z kolegami czekamy na pozwy! pospiesz się, bo …sam wiesz, co będzie się działo" - pisze w mediach społecznościowych do Marcina Kierwińskiego były wicewojewoda dolnośląski Jacek Protasiewicz.

Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem z ostatniej chwili
Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem

Przywódca Chin Xi Jinping gości dzisiaj w Paryżu, gdzie spotyka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Sędziowski świadek koronny TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat Wiadomości
Sędziowski "świadek koronny" TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Tymczasem na stronie Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" zniknęły artykuły na jego temat.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Von der Leyen: Zamykamy procedurę z art. 7 wobec Polski z ostatniej chwili
Von der Leyen: Zamykamy procedurę z art. 7 wobec Polski

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w poniedziałek, że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Burza w Polsacie. Miszczak nie wytrzymał: „Nie będziemy tak rozmawiać” z ostatniej chwili
Burza w Polsacie. Miszczak nie wytrzymał: „Nie będziemy tak rozmawiać”

W ostatnim czasie zawrzało wokół Polsatu. Edward Miszczak zabrał głos.

Radosne chwile u Lewandowskich. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Radosne chwile u Lewandowskich. W sieci lawina gratulacji

Roberta i Annę Lewandowskich obserwują na Instagramie miliony osób. Para czasami dzieli się ze swoimi fanami prywatnymi chwilami.

REKLAMA

Białostocka „S” gospodarzem spotkania „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica”

W sali konferencyjnej Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Białymstoku odbyło się spotkanie pt. „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu W RODZINIE SIŁA! W siedzibie podlaskiej „S” przedstawiciele przemysłu piwowarskiego, związkowcy, eksperci i zaproszeni goście wspólnie rozmawiali o tym, co robić, by osoby nieletnie nie sięgały po alkohol oraz jak rodzice powinni dbać o bezpieczeństwo swoich dorastających dzieci. Spotkanie zgromadziło ponad 200 osób w tym wielu nauczycieli.
 Białostocka „S” gospodarzem spotkania „Współczesny nastolatek – wyzwania  dla rodzica”
/ fot: Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność
Prowadzącą spotkanie była pani Izabela Żmojda z białostockiej „S”, gospodarzem Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józef Mozolewski.

Zaproszeni goście rozmawiali m.in., dlaczego rodzina jest tak ważna w wychowaniu młodych ludzi, jak rodzice powinni postępować, aby być autorytetem, jak spędzać czas z rodziną bez tzw. „drinka na odstresowanie po ciężkim tygodniu pracy”, co robić, aby dorastające dzieci znalazły w domu wsparcie i zrozumienie oraz co zrobić aby „dom rodzinny” był prawdziwą ostoją, miejscem rozwiązywania problemów, a nie miejscem kłótni i chaosu.

Wśród gości i panelistów byli też Bartłomiej Morzycki - dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, Dorota Zimnoch z Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Ewa Dmowska Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Jacek Nowaczyk reprezentujący Wojciecha Molińskiego Prezesa Kompanii Piwowarskiej, mecenas Katarzyna Sudoł z Kompanii Piwowarskiej, Małgorzata Godlewska reprezentująca Jacka Winiarskiego Dyrektora Browaru Dojlidy oraz Mirosław Nowicki Honorowy Przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego Solidarność.

Dlaczego podlaska „Solidarność” podjęła się tego tematu? – pytamy Przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józefa Mozolewskiego

Jako Region Podlaski NSZZ „Solidarność” uważamy, że inicjatywa podjęta przez Sekretariat Spożywców jest bardzo wartościowa. W naszej związkowej działalności stawiamy na rodzinę, ponieważ zdrowa rodzina to zdrowa ojczyzna, a problem związany z różnego rodzaju używkami dotyka rodziny właśnie. Dlatego należy o tym rozmawiać, dobrze się stało, że doszło do tej konferencji i będziemy ten temat na pewno kontynuowali niezależnie od tej akcji ogólnopolskiej zainicjowanej przez Spożywców.  „Solidarność” jest związkiem odpowiedzialnym społecznie, stara się dbać o pracownika także w wymiarze społecznym, ludzkim, zdrowotnym. Proszę zwrócić uwagę, że niemal połowa zgromadzonych na salo osób była spoza „Solidarności”. Oni widzą jakie tematy podnosimy. W ten sposób odkłamujemy też wizerunek naszego związku. W minionych latach próbowano nas nieraz przedstawiać jako zadymiarzy, a tutaj proszę bardzo, otwieramy nasze drzwi dla producentów, ekspertów, nauczycieli i pedagogów, by wspólnie rozmawiać o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który podziękował „Solidarności” za podejmowanie tak odpowiedzialnych tematów i podkreślił, że sprawa chronienia młodzieży przed zbyt wczesną inicjacją alkoholową jest mu szczególnie bliska, ponieważ sam jest rodzicem dorastających dzieci i trzeźwe wychowanie młodego pokolenia leży mu szczególnie na sercu.

- Najważniejszym miejscem kształtowania odpowiednich postaw nastolatków jest rodzina. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, którego jestem przedstawicielem uważa silną, zdrową rodzinę za fundament, dlatego tyle środków i programów społecznych poświęcamy właśnie wzmacnianiu polskich rodzin

– mówił wojewoda.




Grzegorz Adamski z Kompanii Piwowarskiej tłumaczył w swoim wystąpieniu jak ważny jest dla producentów alkoholu model odpowiedzialnego biznesu.

- Za każdym razem to podkreślamy i uczulamy naszych partnerów biznesowych, by sprawdzali młodym ludziom dowody przy zakupie alkoholu. W Polsce picie alkoholu dozwolone jest od osiemnastu lat, ale my w naszych reklamach nigdy nie przedstawiamy tak młodych ludzi. Rekomendujemy, by w reklamach piwa występowały osoby mające minimum 25 lat

– tłumaczył Grzegorz Adamski.

- Rodzice, którzy zatrudnieni są w przemyśle piwowarskim maja takie same problemy jak wszyscy inni rodzice. Oni tez mierzą się z problemem próbowania alkoholu przez swoje dzieci. Dodatkową komplikacją może być fakt, że dzieci czuja pewnego rodzaju dysonans, rodzic produkuje alkohol, a jednocześnie mówi, że nie wolno go spożywać. Tym bardziej takie spotkania są potrzebne. Niestety w większości przypadków rodzice nie bardzo umieją rozmawiać ze swoimi dziećmi o alkoholu, wierzą w magiczna moc zakazu i zmuszają tez dzieci do przyrzeczeń pewnego rodzaju. To nie są dobre sposoby, tymczasem trzeba z dziećmi rozmawiać otwarcie, budować z nimi więź zaufania, relacje. Tutaj potrzeba wzajemnego zaufania i otwartości

- mówi „Tygodnikowi Solidarność” dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka dziecięca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co dzień w naszym kraju sprzedaje się 1,5 mln tzw. „małpek”. Zmieniła się w Polsce kultura picia alkoholu jest bardziej dostępny. Mam szesnastoletnią córkę i wiele z nią rozmawiam na ten temat. Wzrasta liczba nastolatków pijących i nadużywających alkoholu

– mówiła Odeta Moro, dziennikarka i założycielka Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Mamy wiele informacji zwrotnych z tych spotkań, ludzie wyrażają aprobatę, że ktoś o tym w końcu rozmawia. Czasami rodzice chcieliby spędzić z dziećmi czas, porozmawiać z nimi na poważne tematy, ale nie wiedzą jak. My staramy się podpowiadać jak budować fajne dojrzałe więzi ze swoimi dziećmi. O problemie alkoholu trzeba z dziećmi rozmawiać, a w naszym kraju nie ma takiej kultury rozmawiania z dziećmi o alkoholu. W wielu domach to niestety nadal temat tabu

– powiedziała nam Odeta Moro



Eksperci przedstawili też Katalog Odpowiedzialnego rodzica:
- Wyznaczam wyraźne granice - alkohol tylko dla dorosłych
- Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
- Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
- Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
- Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, dobrej zabawy czy bycia częścią grupy
- Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
- Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
- Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia - nigdy nie piję alkoholu w ciąży
- Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich













fot: Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe