[Nasz Patronat - Relacja Online] IV Europejski Festiwal Schumana
![[Nasz Patronat - Relacja Online] IV Europejski Festiwal Schumana](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/48140.jpg)
Konferencja Prasowa 16 maja, sobota, 12.00-13.00
- Powitanie dziennikarzy, liderów paneli i wszystkich uczestników konferencji, Małgorzata Jaroszek, Rzecznik Prasowy Instytutu Myśli Schumana
- Odczytanie listu Pana Premiera do uczestników Festiwalu i prezentacja programu IV Europejskiego Festiwalu Schumana w 70 rocznicę Deklaracji Schumana, prof. Zbigniew Krysiak, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana
- Charakterystyka nowych tematów podejmowanych w panelach od drugiego tygodnia Festiwalu:
- Model gospodarki narodowej odporny na pandemie i kryzysy, Mariusz Sawiński
- Drony jako innowacja w budowaniu relacji, solidarności i pomocy ludziom, Dariusz Werschner
- Współpraca polskich przedsiębiorstw w branżach jako mechanizm zwiększania polskiego eksportu i rozwoju gospodarczego Polski - z uwzględnieniem rynku indyjskiego, Jarosław Malczewski
- Podróż Śladami Schumana, Robert Książek
- Pytania dziennikarzy oraz odpowiedzi organizatorów i panelistów, Małgorzata Jaroszek
- Zakończenie konferencji z prośbą do dziennikarzy o podejmowanie tematyki Festiwalu na łamach swoich mediów, Małgorzata Jaroszek
Social teaching of the church in the thought of Saint John Paul II, Venerable Servant of God Cardinal Stefan Wyszyński, Pope Leo XIII and Servant of God Robert Schuman and the doctrine of NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" (Nauka społeczna kościoła w myśli świętego Jana Pawła II, Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Leona XIII i Sługi Bożego Roberta Schumana i doktrynie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ")
Opis:
Nauka społeczna Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego wymaga upowszechniania w celu zastosowaniu jej w życiu społecznym i publicznym. Prowadzone będą rozważania nad sposobem wdrażania koncepcji Wyszyńskiego w obszarze kultury, gospodarki, polityki i edukacji. Celem debaty jest też upowszechnianie myśli społecznej Wyszyńskiego w mediach, uniwersytetach, szkołach, parlamencie, ministerstwach, instytucjach kultury i przedsiębirstwach oraz instytucjach gospodarczych
Panel 8, 17 maja, niedziela, 17.00-19.00
Model of the national economy „resistant” to pandemics and crises (Model gospodarki narodowej odporny na pandemie i kryzysy)
Opis:
Modele ekonomiczne budowane w oparciu o neoliberalne podejście zbankrutowało, co ujawniła pandemia. Mocele biznesowe oparte na zysku i koncetracja produkcji w Chinach okazałay się błędne, co prowadzi do powaznych perturbacji w czasch kryzysu Jak kształtować gospodarkę narodową, aby zakłucenia jej funcjonowania były jak najmniejsze w czasie kryzysu czy pandemii.
Panel 9, 16 maja, sobota, 14.00-16.00
Application of drones to build relationships, solidarity and help people (Drony jako innowacja w budowaniu relacji, solidarności i pomocy ludziom)
Opis:
Pomoc człowiekowi, ratowanie życia, obniżanie kosztów transportu i bezkolizyjna komunikacja, a także budowanie realcji między ludźmi to wyzwania stojące przed dronami. Poważne organizacje będą przedstawiały możliwości jakie stoją przed dronami będącami na służbie człowiekowi w jego rozwoju i tworzeniu warunków życia, aby rozwijać się nie dla siebie lecz służby w myśl patriotycznych ideałów Bóg-Honor-Ojczyzna.
Panel 10, 16 maja, sobota, 13.00-15.00; 17 maja, niedziela, 13.00-15.00
Cooperation of Polish enterprises within the industries of the economy as a mechanism for increasing Polish exports and Poland's economic development - including the Indian market (Współpraca polskich przedsiębiorstw w branżach jako mechanizm zwiększania polskiego eksportu i rozwoju gospodarczego Polski - z uwzględnieniem rynku indyjskiego)
Opis:
Polska gospodarka wymaga rozwijania eksportu jako ważnego filaru wzrostu gospodarczego. W obliczu nasycenia możliwości eksportowych na rynkach zachodniej Europy należy rozpocząć współpracę z Indiami jako kraju o olbrzymim popycie i o populacji ok. 1,3 mld ludności. Działanie w Indiach będzie nieskuteczne, jeśli polskie przedsiębiorstwa nie będę integrowały się we współpracy w zakresie różnych wspólnych funkcji i wzajemnie się wspierając. Polskie firmy w poszczególnych branżach mogą stworzyć wspólne wehikuły realizujące wspólne funkcje jako pewien układ konsorcjalny i we współpracy z Rządem RP podejmować prace z Rządem Indii w celem podpisywania bilaterlanych umów i ustalac działania biznesowe
Panel 11, 17 maja, niedziela, 16.00-18.00
Fighting the pandemic of killing unborn children and care for living conditions of children from conception to adulthood: Saint John Paul II – „A nation that kills its own children is a nation without a future” (Walka z pandemią zabijania nienarodzonych dzieci i troska o warunki życia dzieci od poczęcia do dojrzałości: Święty Jan Paweł II -„Naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości”)
Opis:
Debata będzie dotyczyła propozycji działań i projektów prowadzących do zmniejszania liczby zabijanych dzieci. Wspólnoty Serca jako metoda zmniejszania pandemi zabijania nienarodzonych dzieci, będzie dziełem, które zostanie rozważone do wdrażania w Polsce i Europie. Podjęta zostanie analiza przyczyn uswania dzieci i sposobów objęcia opieki kobiet, które na taki krok się decydują. W panelu wystąpi Pani doktor z USA, która bardzo konstruktywnie działa w tym zakresie i współpracuje z Abby Johnson.
Panel 12, 16 maja, sobota, 16.00-18.00
Prayer without Borders on the 13th of each month in all European capitals creates a 12-star-rose as a Europe’s Devotion to Mary at building a community based on evangelical values (Modlitwa bez Granic 13 dnia każdego miesiąca we wszystkich stolicach Europy tworzy różę 12 gwiazd jako oddanie Europy Maryi w procesie budowy wspólnoty na ewangelicznych wartościach)
Opis:
Instytut Myśli Schumana i Grupy Schumana zapraszają wszystkich Polaków do włączenia się w „Modlitwę Bez Granic” dla Niepodległej w służbie budowania jedności, solidarności i pokoju w Europie. Na cześć 100 lat Niepodległej Polski ofiarujmy taką modlitwę przez 100 miesięcy (13 dnia każdego miesiąca). Modlitwa Bez Granic jest dedykowana Niepodległej, zarówno Niepodległej Polsce jak i niepodległości Europy, czyli Europy wolnej od wpływów, które niszczą korzenie chrześcijańskie i tym samym nie pozwalają na realizowanie w praktyce idei Sługi Bożego Roberta Schumana, o którego rychłą beatyfikację także się modlimy.
Panel 13, 17 maja, niedziela, 12.00-14.00
Journey in the Footsteps of Schuman (Podróż Śladami Schumana)
Opis:
Podróż Śladami Schumana to misja tworzenia środowiska ludzi Schumana przez sięganie do korzeni życia i działania Schumana oraz jego dziedzictwa duchowego i myśli chrześcijansko-społecznej. Debata na temat treści w ramach procesu beatyfikacyjnego. Wizyta w domu Schumana oraz organizowanie konferencji w Parlamencie w Strasbourgu pod hasłem „Powrót do Europy Schumana”. Świadkowie tych podróży będą dzielili się doświadczeniami i motywami misji, którą później podjęli.
