"Głos pracownika": Porozumienie na rzecz aktywnego starzenia się

8 czerwca przedstawiciele środowisk pracowniczych i pracodawców podpisali porozumienie na rzecz aktywnego starzenia się. Ma ono na celu zachowanie jak najdłużej na rynku starzejących się pracowników przy jednoczesnym zapewnieniu im odpowiednich warunków do pracy.
 "Głos pracownika": Porozumienie na rzecz aktywnego starzenia się
pixabay.com
Dlaczego Solidarność podpisała to porozumienie? Mówił o tym w ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk” Mateusz Szymański z Zespołu Monitoringu i Dialogu Społecznego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

- Zależało nam na tym, żeby temat aktywnego starzenia był przedmiotem ciągłej dyskusji. Widzimy, jak ogromne wyzwania demograficzne stoją przez Polską. Do 2030 roku szacuje się, że będziemy mieli około 1,5 miliona mniej pracowników w wieku produkcyjnym. Ważne jest, żeby zmieniać świadomość, mentalność biznesu, że pracownicy w starszym wieku to nadal bardzo wartościowa grupa z ogromnym doświadczeniem, wiedzą, kapitałem społecznym, który uzbierali przez całą swoją karierę zawodową. Musimy z tego korzystać

- wyjaśnił Mateusz Szymański.

Założeniem porozumienia jest to, by jak najdłużej starsi pracownic byli obecni na rynku.

– Dla Solidarności jest to bardzo ważne. Już jakiś czas temu przeprowadziliśmy kampanię zachęcającą pracowników, by pozostawali dłużej na rynku pracy. Niekoniecznie musimy korzystać z pracy imigrantów, gdyż posiadamy na rynku doświadczonych pracowników. Jednym z najbardziej wiążących elementów porozumienia jest to, by wprowadzić dla nich dodatkowe przerwy w pracy. Liczymy teraz, że strona rządowa przychylnie spojrzy na ten dokument i prace legislacyjne niedługo ruszą

– dodał Mateusz Szymański.
 

 
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


mk

Ankieta
Czy weto ws. budżetu UE jest...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy weto ws. budżetu UE jest...
Tygodnik

Opinie

Popkultura