Zarobki posłów wzrosną o ponad 40 proc.? PiS i opozycja zgodni jak nigdy. Jeden klub przeciw

Posłowie zajęli się w piątek projektem ws. wynagrodzeń, przyjętym w czwartek przez komisję regulaminową, spraw poselskich i immunitetowych. Według wyliczeń zarobki brutto parlamentarzystów po podwyżce wzrosną o ponad 40 proc.
 Zarobki posłów wzrosną o ponad 40 proc.? PiS i opozycja zgodni jak nigdy. Jeden klub przeciw
PAP/Radek Pietruszka

Wiąże on wysokość wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie nie - jak dotychczas - z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej, ale z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego.

Podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego (w drugim kwartale 2019 r. kwota ta wyniosła 4839,24 zł). Dla obliczenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN przyjmuje się wielokrotność tej podstawy z zastosowaniem mnożnika 4,13.

Projekt przewiduje m.in., że prezydentowi przysługiwałoby wynagrodzenie w wysokości 1,3-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego, a pierwszej damie - wynagrodzenie odpowiadające 0,9-krotności tego wynagrodzenia. W przypadku marszałków Sejmu i Senatu byłaby to 1,1-krotność wynagrodzenia sędziego, natomiast posłom i senatorom przysługiwałoby uposażenie na wysokości 0,63-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN.

Według wyliczeń dziennika Polska Times zarobki brutto po podwyżce będą wyglądały następująco: 
 
  • prezydent: 25 981 zł
  • premier: 21 984 zł
  • marszałkowie Sejmu i Senatu: 21 984 zł
  • wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: 17 987 zł
  • ministrowie: 17 987 zł
  • wiceministrowie: 16 988 zł
  • wojewodowie: 14 989 zł
  • posłowie/senatorowie: 12 600 zł
PiS i opozycja zgodni

W pierwszym czytaniu komisyjnego projektu parlamentarzyści niemal jednogłośnie zagłosowali za przejściem do drugiego czytania. Przeciw zagłosowali wszyscy posłowie Konfederacji, 6 posłów Koalicji Obywatelskiej, 5 posłów Lewicy oraz 4 posłów PSL-Kukiz15.

 – Posłowie powinni zarabiać dobrze, natomiast to nie jest dobry czas na podwyżkę idącą kilkadziesiąt procent do góry, akurat w czasie, gdy ludzie są zwalniani z pracy, gdy redukowane są wynagrodzenia, a finanse państwa są obciążane dodatkowym zadłużaniem by utrzymać ciągłość wypłat – powiedział w rozmowie z PAP Krzysztof Bosak.

Jeden z liderów Konfederacji stwierdził również, że nie ma żadnego uzasadnienia, aby wprowadzać podwyżki subwencji dla partii politycznych, kiedy zmagamy się z kryzysem z powodu pandemii koronawirusa.

/PAP/sejm.gov.pl
Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura