[Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Kosmiczna szczepionka Rosjan

Rosja już w pierwszych dniach wybuchu globalnej pandemii pochodzącego z Chin koronawirusa rozpoczęła szeroko zakrojoną kampanię dezinformacyjną związaną z tym problemem. Jednym z jej elementów jest przekonanie świata, że to właśnie Rosja jako pierwsza odkryła i wyprodukowała skuteczną szczepionkę na koronawirusa.
podbój kosmosu przez ZSRR [Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Kosmiczna szczepionka Rosjan
podbój kosmosu przez ZSRR / radziecki plakat propagandowy

W 1957 roku Sowieci wystrzelili na orbitę okołoziemską pierwszego sztucznego satelitę pod nazwą Sputnik I. Rozkręcał się kosmiczny wyścig z USA. Sowieci odnieśli w nim sporo sukcesów, ale to Amerykanie pierwsi wylądowali na Księżycu. Z czasem Moskwa odpuściła, nie było środków na dalszą rywalizację, a już ostatecznym upokorzeniem był reaganowski program „gwiezdnych wojen”. Pandemia koronawirusa i konieczność wynalezienia szczepionki Kreml potraktował typowo po sowiecku: to sprawa polityczna i trzeba pokazać, kto tu jest najszybszy. Nie jest przypadkiem, że pierwszej wynalezionej szczepionce nadano nazwę Sputnik-V, nawiązując do starego kosmicznego wyścigu. To, że ją zarejestrowano już w sierpniu, najszybciej na świecie, ale też nie czekając na III etap badań klinicznych, pokazuje jak ważna jest to politycznie i propagandowo sprawa dla Kremla.

Sputnik-V przyjmuje się w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni. Dopiero trzy tygodnie po drugiej dawce osoba zaszczepiona powinna być odporna na zakażenie. Twórcy szczepionki i firmy finansujące program jej wynalezienia i rozwoju, ogłosili właśnie, że dwie dawki potrzebne do skutecznego zaszczepienia osoby będą kosztowały nie więcej, niż 20 dolarów na międzynarodowym rynku. Dla Rosjan będą darmowe. Ujawniona 24 listopada rynkowa cena Sputnik-V jest niższa niż u niektórych rywali zachodnich, choćby szczepionki produkowanej przez Pfizera, której jedna dawka kosztuje ponad 18 dolarów. Ale już na przykład szczepionka produkowana przez AstraZeneca ma być sprzedawana w Europie za zaledwie 3 dolary za dawkę. Sputnik-V, podobnie jak blisko tuzin innych szczepionek, jest teraz testowany przez WHO, aby określić bezpieczeństwo i skuteczność. Finansujący prace nad szczepionką państwowy fundusz, jak też ministerstwo zdrowia i państwowy instytut, gdzie wynaleziono szczepionkę, ogłosiły właśnie, że nowe dane z badań klinicznych pokazują, że Sputnik-V ma 91,4 proc. skuteczności w dniu 28 od podania pierwszej dawki i ponad 95 proc. w dniu 42. Pierwszą dawkę miało przyjąć 22 000 ochotników, zaś obie dawki ponad 19 000. Testy przeprowadzone miały być też z Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Wenezueli i na Białorusi.

Niewątpliwie Rosjanie na froncie szczepionkowym nie odpuszczą. Choć i w tej propagandzie zdarzają się wpadki. Choćby jedno z mediów rosyjskich napisało, że triumf Rosji (?) w wyścigu do uzyskania szczepionki poprzedziło otwarcie laboratorium epidemiologicznego w Afryce kilka lat temu przez oligarchę Olega Deripaskę. To właśnie praca tego ośrodka miała dać Rosji przewagę. Informacja dość ryzykowna – wszak to Rosjanie sugerowali nieuczciwe wykorzystywanie przez USA laboratoriów rozlokowanych w różnych częściach świata, choćby w Gruzji czy na Łotwie. Ale głównym wątkiem w rosyjskiej szczepionkowej propagandzie jest przekonywanie, że zakupem Sputnik-V zainteresowanych jest wiele krajów, od Azji Środkowej po Amerykę Łacińską.

Tymczasem nie brakuje informacji wskazujących, że Sputnik-V jest groźny dla ludzi. Co siódmy ochotnik, który przyjął szczepionkę, uskarżał się na bóle mięśni, osłabienie, podwyższoną temperaturę. W Kraju Ałtajskim u trzech medyków, którzy przyjęli szczepionkę Sputnik V, późniejsze testy na obecność Sars-CoV-2 okazały się pozytywne. W efekcie większość krajów, wcześniej zainteresowanych Sputnik-V, ostatecznie zrezygnowała z ubiegania się o nią. Z wyjątkiem Kazachstanu, Mongolii, Meksyku, Indii i Brazylii. Twórcami szczepionki Sputnik-V jest podlegające ministerstwu zdrowia Centrum im. Nikołaja Gamalei i firma Binnofarm. Ogłosili oni, że skuteczność wynosi 92 procent. Zrobili to dwa dni po tym, jak Pfizer ogłosił 90 proc. skuteczność jego szczepionki. Druga, po Sputniku V, zarejestrowana szczepionka to preparat o nazwie EpiVacCorona. Również zarejestrowano ją przed ukończeniem badań klinicznych. Rosja nie ukrywa, że kwestię pozyskania i zastosowania szczepionki na koronawirusa traktuje jako wyścig z Zachodem. Najważniejsze jest przekonanie świata, że jako pierwsza uzyskała skuteczną szczepionkę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale Wiadomości
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale

USA chce zakazać chińskiego TikToka. Biden już podpisał ustawę, która zmusza aplikację z Azji do sprzedaży swoich udziałów. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się nowej legislacji, okazuje się, że wcale chyba nie o TikToka chodzi – Amerykanie powinni znowu bać się o swoją wolność.

Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji Wiadomości
Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji

Dr Jan Kocoń wraz z T. Feridanem oraz P. Kazienko przeprowadził badanie pozwalające ogromnym modelom językowym na samodzielną identyfikację luk w wiedzy i autonomiczne uczenie się. To jest filar AI.

Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ z ostatniej chwili
Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ

Tylko w marcu Rosja wysłała Korei Płn. 165 tys. baryłek rafinowanej ropy, wbrew restrykcjom ONZ - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. USA z partnerami przygotowują w związku z tym nowe sankcje.

To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel z ostatniej chwili
To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel

Roksana Węgiel jest najmłodszą uczestniczką obecnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Piosenkarka ogłosiła, że jeśli wygra 14. edycję "Tańca z Gwiazdami", to w 2026 roku weźmie udział w krajowych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią

Ostatnio media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Telewizja Republika wyprzedziła TVN24 z ostatniej chwili
Telewizja Republika wyprzedziła TVN24

Dobre wiadomości dla Telewizji Republika. Kilka dni temu dziennikarz Tomasz Sakiewicz informował w mediach społecznościowych, że nawet pięć programów stacji biło na głowę pod względem oglądalności TVN24. Teraz ujawniono więcej szczegółów.

Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej Wiadomości
Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej

"Zdałam sobie sprawę, że wszystkie ludzkie nieszczęścia wynikają z tego, że nie mówią jasno. Postanowiłem więc mówić i działać jasno". Te słowa wypowiedział francuski pisarz Albert Camus w swojej niezapomnianej powieści "Dżuma". Jego słowa wydają się spełniać w proroczy sposób w najtrudniejszym okresie, przez jaki Europa przeszła od czasów wojny. Nabierają one kształtu w retoryce Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i czołowej postaci na starym kontynencie. Jej język jest bezprecedensowy w kategoriach klasycznego politycznego oratorium. Jednak obecna retoryka w Brukseli, retoryka współczesnych mandarynów, okazuje się być tego samego rodzaju.

Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- Niestety mamy złe wieści. Znowu palą się połoniny. Tym razem na Krzemieniu i w rejonie Kopy Bukowskiej. Nasi ratownicy pomagają w przewożeniu strażaków - przekazało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Bieszczady. Wiadomo, że w gaszenie pożaru zaangażowało się wiele oddziałów służb.

Niepokojący komunikat NATO z ostatniej chwili
Niepokojący komunikat NATO

NATO wydało komunikat. Poinformowano o szkodliwym działaniu na terenie sojuszu.

Gdzie jest minister? Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć z ostatniej chwili
"Gdzie jest minister?" Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć

Aleksandr Łukaszenka, który lubi pokazywać, że jest autorytetem mającym wszystko pod kontrolą, odwiedził obwód mohylewski. Przywódca chcąc pokazać, że jego rozkazom nie można się oprzeć, wydał polecenie białoruskiemu ministrowi rolnictwa. Ten ku zaskoczeniu zgromadzonych ukląkł i nagle zaczął grzebać w ziemi.

REKLAMA

[Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Kosmiczna szczepionka Rosjan

Rosja już w pierwszych dniach wybuchu globalnej pandemii pochodzącego z Chin koronawirusa rozpoczęła szeroko zakrojoną kampanię dezinformacyjną związaną z tym problemem. Jednym z jej elementów jest przekonanie świata, że to właśnie Rosja jako pierwsza odkryła i wyprodukowała skuteczną szczepionkę na koronawirusa.
podbój kosmosu przez ZSRR [Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Kosmiczna szczepionka Rosjan
podbój kosmosu przez ZSRR / radziecki plakat propagandowy

W 1957 roku Sowieci wystrzelili na orbitę okołoziemską pierwszego sztucznego satelitę pod nazwą Sputnik I. Rozkręcał się kosmiczny wyścig z USA. Sowieci odnieśli w nim sporo sukcesów, ale to Amerykanie pierwsi wylądowali na Księżycu. Z czasem Moskwa odpuściła, nie było środków na dalszą rywalizację, a już ostatecznym upokorzeniem był reaganowski program „gwiezdnych wojen”. Pandemia koronawirusa i konieczność wynalezienia szczepionki Kreml potraktował typowo po sowiecku: to sprawa polityczna i trzeba pokazać, kto tu jest najszybszy. Nie jest przypadkiem, że pierwszej wynalezionej szczepionce nadano nazwę Sputnik-V, nawiązując do starego kosmicznego wyścigu. To, że ją zarejestrowano już w sierpniu, najszybciej na świecie, ale też nie czekając na III etap badań klinicznych, pokazuje jak ważna jest to politycznie i propagandowo sprawa dla Kremla.

Sputnik-V przyjmuje się w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni. Dopiero trzy tygodnie po drugiej dawce osoba zaszczepiona powinna być odporna na zakażenie. Twórcy szczepionki i firmy finansujące program jej wynalezienia i rozwoju, ogłosili właśnie, że dwie dawki potrzebne do skutecznego zaszczepienia osoby będą kosztowały nie więcej, niż 20 dolarów na międzynarodowym rynku. Dla Rosjan będą darmowe. Ujawniona 24 listopada rynkowa cena Sputnik-V jest niższa niż u niektórych rywali zachodnich, choćby szczepionki produkowanej przez Pfizera, której jedna dawka kosztuje ponad 18 dolarów. Ale już na przykład szczepionka produkowana przez AstraZeneca ma być sprzedawana w Europie za zaledwie 3 dolary za dawkę. Sputnik-V, podobnie jak blisko tuzin innych szczepionek, jest teraz testowany przez WHO, aby określić bezpieczeństwo i skuteczność. Finansujący prace nad szczepionką państwowy fundusz, jak też ministerstwo zdrowia i państwowy instytut, gdzie wynaleziono szczepionkę, ogłosiły właśnie, że nowe dane z badań klinicznych pokazują, że Sputnik-V ma 91,4 proc. skuteczności w dniu 28 od podania pierwszej dawki i ponad 95 proc. w dniu 42. Pierwszą dawkę miało przyjąć 22 000 ochotników, zaś obie dawki ponad 19 000. Testy przeprowadzone miały być też z Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Wenezueli i na Białorusi.

Niewątpliwie Rosjanie na froncie szczepionkowym nie odpuszczą. Choć i w tej propagandzie zdarzają się wpadki. Choćby jedno z mediów rosyjskich napisało, że triumf Rosji (?) w wyścigu do uzyskania szczepionki poprzedziło otwarcie laboratorium epidemiologicznego w Afryce kilka lat temu przez oligarchę Olega Deripaskę. To właśnie praca tego ośrodka miała dać Rosji przewagę. Informacja dość ryzykowna – wszak to Rosjanie sugerowali nieuczciwe wykorzystywanie przez USA laboratoriów rozlokowanych w różnych częściach świata, choćby w Gruzji czy na Łotwie. Ale głównym wątkiem w rosyjskiej szczepionkowej propagandzie jest przekonywanie, że zakupem Sputnik-V zainteresowanych jest wiele krajów, od Azji Środkowej po Amerykę Łacińską.

Tymczasem nie brakuje informacji wskazujących, że Sputnik-V jest groźny dla ludzi. Co siódmy ochotnik, który przyjął szczepionkę, uskarżał się na bóle mięśni, osłabienie, podwyższoną temperaturę. W Kraju Ałtajskim u trzech medyków, którzy przyjęli szczepionkę Sputnik V, późniejsze testy na obecność Sars-CoV-2 okazały się pozytywne. W efekcie większość krajów, wcześniej zainteresowanych Sputnik-V, ostatecznie zrezygnowała z ubiegania się o nią. Z wyjątkiem Kazachstanu, Mongolii, Meksyku, Indii i Brazylii. Twórcami szczepionki Sputnik-V jest podlegające ministerstwu zdrowia Centrum im. Nikołaja Gamalei i firma Binnofarm. Ogłosili oni, że skuteczność wynosi 92 procent. Zrobili to dwa dni po tym, jak Pfizer ogłosił 90 proc. skuteczność jego szczepionki. Druga, po Sputniku V, zarejestrowana szczepionka to preparat o nazwie EpiVacCorona. Również zarejestrowano ją przed ukończeniem badań klinicznych. Rosja nie ukrywa, że kwestię pozyskania i zastosowania szczepionki na koronawirusa traktuje jako wyścig z Zachodem. Najważniejsze jest przekonanie świata, że jako pierwsza uzyskała skuteczną szczepionkę.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe