Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Siostra pana Sławka: On żył. Ewa Błaszczyk: tak nie wolno

On żył, lekarze ze szpitala mówili, że może żyć i 10 lat. Nawet konsultant sądowy dawał mu 20 procent szans na dojście do stanu minimalnej świadomości. Prof. Maksymowicz dawał szansę na rehabilitację i dojście do stanu świadomości – mówi Renata Szpaczyńska, siostra Pana Sławka, który zmarł w szpitalu w Plymouth, w rozmowie z Cezarym Krysztopą. Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" poświęcony jest świętości życia.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z siostrą Pana Sławka?

Konsultowaliśmy się z lekarzem z Fundacji „Akogo?” [fundacja prowadząca klinikę „Budzik” – przyp. red.] który stwierdził, że nie można na daną chwilę stwierdzić, jakie ma szanse. Jest za wcześnie. Lekarz ten – dr Szczygielski [dr Jacek Szczygielski, Fundacja „Akogo?”, Klinika „Budzik” – przyp. red.] widział dokumentację medyczną i badania brata, ponieważ szpital się z nim skontaktował. Później, po rozprawach sądowych, gdy brat był drugi raz odłączony od wody i odżywiania, konsultowaliśmy jego sprawę przez 20 minut online z brytyjskim profesorem neurologii i też wysłaliśmy mu ok. 20 filmów wideo, po których stwierdził, że brat jest w stanie minimalnej świadomości i rokowania są dobre. Dr Szczygielski potwierdził tę opinię. Sąd nie uznał tych nagrań za dowód, bo były zrobione bez zgody szpitala i jednocześnie nie pozwolił nam na formalną konsultację.

Z Ewą Błaszczyk, aktorka, piosenkarka, założycielką Fundacji „Akogo?” i kliniki „Budzik”, rozmawia Agnieszka Żurek.

Jeśli nie zatrzymamy tego procesu odwracania znaczeń, będziemy coraz mocniej zasłaniać się „przestrzeganiem procedur”, „dbałością o dobro pacjenta”, walką o „godną śmierć”, robiąc coraz gorsze rzeczy. Będziemy wymyślać coraz to nowe słowa, żeby nie używać pojęć takich jak „eutanazja” czy „zagłodzenie”. Będziemy te „brzydkie” słowa obchodzić, tworząc ładnie brzmiące neologizmy, które się z nimi nie kojarzą. A tymczasem trzeba nazywać rzeczy po imieniu i stawiać kropkę już nie tylko nad „i”, ale nawet nad „h”. W przypadku Pana Sławka wyrok wydał sędzia Justice Cohen – ten sam, który nie zgodził się na transport śp. Alfiego Evansa na leczenie do Włoch zaoferowane przez papieża Franciszka. 

 

O wizerunkowych grzechach ruchu pro-life pisze Mateusz Kosiński. 

Właśnie ta nieumiejętność budowania przekazu jest praprzyczyną wszystkich grzechów środowisk pro-life, które nie potrafią wyjść z roli rywala dla Margota czy Marty Lempart. Wystarczy prześledzić kilkadziesiąt ostatnich notatek prasowych dotyczących haseł „pro-life” czy „aborcja”, by przekonać się, że większość z nich dotyczy negatywnych emocji, zadymy, wandalizmu, prowokacji. Dlaczego środowiska zwalczające aborcję nie potrafią przebić się z przekazem promującym ojcostwo lub macierzyństwo, tworzącym modę na rodzinę, pokazującym, że wychowanie potomka jest męskie, a danie światu dziecka jest esencją kobiecości? Dlaczego środowiska pro-life nie są liderem w kwestii wsparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych?

 

O końcu rewolucji łupkowej w USA przeczytają państwo w artykule Teresa Wójcik. 

W pakiecie dekretów podpisanych w pierwszych dniach urzędowania przez prezydenta Joe Bidena aż cztery dotyczą energetyki. Przede wszystkim to decyzja o powrocie Stanów Zjednoczonym do porozumienia paryskiego oraz dekrety i zarządzenia wykonawcze na początek ograniczające wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej w USA. 


Rekordowo długich negocjacjacje w siedleckim Stadlerze opisuje Marcin Koziestański. 

Brak podwyżek, zakładowy regulamin wynagradzania negocjowany od pięciu lat, problemy z siedzibą dla związku – to tylko część kłopotów, z jakimi muszą borykać się członkowie Solidarności ze Stadlera.  – Związki zawodowe w siedleckim Stadlerze mają pod górkę. Jak na firmę, która tak dobrze prezentuje się w mediach, to stosunki ze związkami zawodowymi powinny być dużo lepsze. Solidarność przecież też jest częścią tej firmy, a z relacji członków związku wynika, że partnerzy społeczni nie są tam poważnie traktowani – zaalarmował nas Grzegorz Iwanicki, sekretarz Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.

 

W numerze również m.in.:

  • "Rewolucja jednego tematu." Jakub Pacan o tzw. "Strajku kobiet"
  • "Wyrok TK:Ochrona od poczęcia" tego samegu autora o opublikowaniu wyroku w Dzienniku Ustaw 
  • "Gospodarka odżyje po pandemii" Teresa Wójcik o nadziejach na przerwanie recesji 
  • "GameStop, czyli Dawid z Goliatem" Aleksander Żywczyk giełdowych zawirowaniach 
  • "Człowiek drogą" esej Aleksandry Jakubiak w dziale "religia"

  • "Giganci handlu chcą ratować marynarzy" tego samego autora artykuł o Deklaracji Neptuna 
  • "Chcę stawiać na nośne melodie" Bartosz Boruciak rozmawia z Mariuszem Wawrzyńczykiem 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Sekrety Lwowa cz. 2"
  • "Ludowe etnonacjonalizmy" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Książka ma być ładna" Aleksander Żywczyk o wzroście sprzedaży książek 
  • "Człowiek, który budował solidarność i poczucie godności" Mateusz Kosiński o zmarłym Kazimierzu Kusiu, działaczu Solidarności, prezesem SKOK-u Kozienice
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk o transferze Arkadiusza Milika i Anna Zielińska wspomina Ryszarda Szurkowskiego 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens z ostatniej chwili
Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens

– Proszę ode mnie nie wymagać udowodnienia, że może śląszczyzna jest odrębnym językiem, nie żądać jej kodyfikacji, bo to jest nonsens. Naiwność połączona z fanatyzmem (...) Kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar. Nie dajmy się zwariować – twierdzi językoznawca prof. Jan Miodek.

Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję

– Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony na wschodnią flankę NATO – uważa prezydent Andrzej Duda. – Byłaby to adekwatna odpowiedź na działania Rosji – ocenił.

Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO] z ostatniej chwili
Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO]

Podczas przemówienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni doszło do niecodziennej sytuacji.

Piotr Duda: Turów to nie tylko kopalnia i elektrownia, to byt wielu ludzi z ostatniej chwili
Piotr Duda: Turów to nie tylko kopalnia i elektrownia, to byt wielu ludzi

– Kompleks Turów to nie tylko kopalnie i elektrownie, ale byt wielu ludzi. Bogatynia, Lubań i wiele innych miejscowości, wokół których gromadzą się społeczeństwa i tutaj pracują, i tutaj funkcjonują – mówił na antenie Telewizji Republika.

Polski sąd kazał zamknąć Turów, a niemiecki pogonił ekologów ws. niemieckiego gazociągu z ostatniej chwili
Polski sąd kazał zamknąć Turów, a niemiecki pogonił ekologów ws. niemieckiego gazociągu

Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku odrzucił skargi organizacji ekologicznych przeciwko zatwierdzeniu gazociągu z portu Sassnitz–Mukran na wyspie Rugia do Lubmina.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Niepokojące doniesienia w sprawie Anny Lewandowskiej z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie Anny Lewandowskiej

Media obiegły niepokojące doniesienia w sprawie Anny Lewandowskiej. Razem z rodziną przeżyła trudne chwile.

„Weszliśmy na drogę rozpadu państwa”. Sejm uznał „język śląski” z ostatniej chwili
„Weszliśmy na drogę rozpadu państwa”. Sejm uznał „język śląski”

Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu.

„Teraz to żenada”. Burza po emisji dotychczas popularnego programu TVP z ostatniej chwili
„Teraz to żenada”. Burza po emisji dotychczas popularnego programu TVP

Fala zmian w TVP nie ominęła również popularnego „Pytania na śniadanie”. Po emisji programu w sieci zawrzało.

Dworczyk: Ukraińcy w pewnym sensie nas okiwali z ostatniej chwili
Dworczyk: Ukraińcy w pewnym sensie nas okiwali

– Ukraińcy nas okiwali? W pewnym sensie tak, ale nawet trudno mieć do nich o to pretensje, bo każdy kraj zabiega o swoje interesy. (…) Może byliśmy momentami zbyt naiwni. Mogło tak się w kilku przypadkach stać – stwierdził na antenie Radia ZET były szef KPRM Michał Dworczyk.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Siostra pana Sławka: On żył. Ewa Błaszczyk: tak nie wolno

On żył, lekarze ze szpitala mówili, że może żyć i 10 lat. Nawet konsultant sądowy dawał mu 20 procent szans na dojście do stanu minimalnej świadomości. Prof. Maksymowicz dawał szansę na rehabilitację i dojście do stanu świadomości – mówi Renata Szpaczyńska, siostra Pana Sławka, który zmarł w szpitalu w Plymouth, w rozmowie z Cezarym Krysztopą. Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" poświęcony jest świętości życia.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z siostrą Pana Sławka?

Konsultowaliśmy się z lekarzem z Fundacji „Akogo?” [fundacja prowadząca klinikę „Budzik” – przyp. red.] który stwierdził, że nie można na daną chwilę stwierdzić, jakie ma szanse. Jest za wcześnie. Lekarz ten – dr Szczygielski [dr Jacek Szczygielski, Fundacja „Akogo?”, Klinika „Budzik” – przyp. red.] widział dokumentację medyczną i badania brata, ponieważ szpital się z nim skontaktował. Później, po rozprawach sądowych, gdy brat był drugi raz odłączony od wody i odżywiania, konsultowaliśmy jego sprawę przez 20 minut online z brytyjskim profesorem neurologii i też wysłaliśmy mu ok. 20 filmów wideo, po których stwierdził, że brat jest w stanie minimalnej świadomości i rokowania są dobre. Dr Szczygielski potwierdził tę opinię. Sąd nie uznał tych nagrań za dowód, bo były zrobione bez zgody szpitala i jednocześnie nie pozwolił nam na formalną konsultację.

Z Ewą Błaszczyk, aktorka, piosenkarka, założycielką Fundacji „Akogo?” i kliniki „Budzik”, rozmawia Agnieszka Żurek.

Jeśli nie zatrzymamy tego procesu odwracania znaczeń, będziemy coraz mocniej zasłaniać się „przestrzeganiem procedur”, „dbałością o dobro pacjenta”, walką o „godną śmierć”, robiąc coraz gorsze rzeczy. Będziemy wymyślać coraz to nowe słowa, żeby nie używać pojęć takich jak „eutanazja” czy „zagłodzenie”. Będziemy te „brzydkie” słowa obchodzić, tworząc ładnie brzmiące neologizmy, które się z nimi nie kojarzą. A tymczasem trzeba nazywać rzeczy po imieniu i stawiać kropkę już nie tylko nad „i”, ale nawet nad „h”. W przypadku Pana Sławka wyrok wydał sędzia Justice Cohen – ten sam, który nie zgodził się na transport śp. Alfiego Evansa na leczenie do Włoch zaoferowane przez papieża Franciszka. 

 

O wizerunkowych grzechach ruchu pro-life pisze Mateusz Kosiński. 

Właśnie ta nieumiejętność budowania przekazu jest praprzyczyną wszystkich grzechów środowisk pro-life, które nie potrafią wyjść z roli rywala dla Margota czy Marty Lempart. Wystarczy prześledzić kilkadziesiąt ostatnich notatek prasowych dotyczących haseł „pro-life” czy „aborcja”, by przekonać się, że większość z nich dotyczy negatywnych emocji, zadymy, wandalizmu, prowokacji. Dlaczego środowiska zwalczające aborcję nie potrafią przebić się z przekazem promującym ojcostwo lub macierzyństwo, tworzącym modę na rodzinę, pokazującym, że wychowanie potomka jest męskie, a danie światu dziecka jest esencją kobiecości? Dlaczego środowiska pro-life nie są liderem w kwestii wsparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych?

 

O końcu rewolucji łupkowej w USA przeczytają państwo w artykule Teresa Wójcik. 

W pakiecie dekretów podpisanych w pierwszych dniach urzędowania przez prezydenta Joe Bidena aż cztery dotyczą energetyki. Przede wszystkim to decyzja o powrocie Stanów Zjednoczonym do porozumienia paryskiego oraz dekrety i zarządzenia wykonawcze na początek ograniczające wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej w USA. 


Rekordowo długich negocjacjacje w siedleckim Stadlerze opisuje Marcin Koziestański. 

Brak podwyżek, zakładowy regulamin wynagradzania negocjowany od pięciu lat, problemy z siedzibą dla związku – to tylko część kłopotów, z jakimi muszą borykać się członkowie Solidarności ze Stadlera.  – Związki zawodowe w siedleckim Stadlerze mają pod górkę. Jak na firmę, która tak dobrze prezentuje się w mediach, to stosunki ze związkami zawodowymi powinny być dużo lepsze. Solidarność przecież też jest częścią tej firmy, a z relacji członków związku wynika, że partnerzy społeczni nie są tam poważnie traktowani – zaalarmował nas Grzegorz Iwanicki, sekretarz Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.

 

W numerze również m.in.:

  • "Rewolucja jednego tematu." Jakub Pacan o tzw. "Strajku kobiet"
  • "Wyrok TK:Ochrona od poczęcia" tego samegu autora o opublikowaniu wyroku w Dzienniku Ustaw 
  • "Gospodarka odżyje po pandemii" Teresa Wójcik o nadziejach na przerwanie recesji 
  • "GameStop, czyli Dawid z Goliatem" Aleksander Żywczyk giełdowych zawirowaniach 
  • "Człowiek drogą" esej Aleksandry Jakubiak w dziale "religia"

  • "Giganci handlu chcą ratować marynarzy" tego samego autora artykuł o Deklaracji Neptuna 
  • "Chcę stawiać na nośne melodie" Bartosz Boruciak rozmawia z Mariuszem Wawrzyńczykiem 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Sekrety Lwowa cz. 2"
  • "Ludowe etnonacjonalizmy" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Książka ma być ładna" Aleksander Żywczyk o wzroście sprzedaży książek 
  • "Człowiek, który budował solidarność i poczucie godności" Mateusz Kosiński o zmarłym Kazimierzu Kusiu, działaczu Solidarności, prezesem SKOK-u Kozienice
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk o transferze Arkadiusza Milika i Anna Zielińska wspomina Ryszarda Szurkowskiego 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe