Świat komentuje referendum w Turcji. Erdoğan wydłuża stan wyjątkowy

Jednym z obserwatorów wchodzących w skłąd misji Rady Europy była eurodeputowana z austrii Alev Korun. Oceniła, że wynik tureckiego referendum w sprawie zmiany systemu rządów mógłby być inny, gdyby nie nieprawidłowości. Zdaniem Korun jest podejrzenie, że 2,5 mln głosów zostało zmanipulowanych,
Austriacka deputowana wyjaśnia, że chodzi o fakt, iż właściwie prawo zezwala jedynie na oficjalne koperty z głosami. Podkreśliła, że naruszeniem prawa było dopuszczenie jako ważne kopert bez oficjalnej pieczęci. Taką decyzję podjęła turecka Najwyższa Komisja Wyborcza.
Korun.wśród innych nieprawidłowości wskazała, że policja w zamieszkanym w większości przez Kurdów mieście Diyarbakir nie pozwoliła dwóm obserwatorom wejść do lokali wyborczych. Deputowana przypomniała, że w portalach społecznościowych opublikowano filmiki, na których widać, że uczestniczący w referendum głosują więcej niż jeden raz.
Agencja Reutera poinformowała, że wyników referendum pogratulował Erdoğanowi prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym poinformowano, że Polska przyjmuje do wiadomości wyniki referendum w Turcji i czeka na ich oficjalne potwierdzenie. "Turcja pozostaje dla nas strategicznym partnerem w NATO i w szeroko pojętej strukturze bezpieczeństwa. Liczymy na dalszy rozwój tradycyjnie dobrych stosunków dwustronnych oraz rozwój relacji z Unią Europejską" - napisano.
Wydłużony stan wyjątkowy
Turecka Rada Bezpieczeństwa Narodowego opowiedziała się wczoraj za wydłużeniem stanu wyjątkowego w tym kraju. Wczoraj wieczorem rząd pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana podjął decyzję o wydłużeniu o trzy miesiące stanu wyjątkowego.
Stan wyjątkowy w Turcji został wprowadzony 20 lipca po nieudanej próbie puczu. Początkowo miał trwać trzy miesiące. Od tego czasu dwukrotnie go wydłużano. Stan wyjątkowy pozwala na ograniczenie albo zawieszenie niektórych praw i wolności obywatelskich bez konieczności zmiany ustaw za zgodą parlamentu, daje dodatkowe uprawnienia władzom różnych szczebli i tamtejszej policji.