REKLAMA

Dziennikarze "deportowani" do Polski. Co z Poczobutem?

Troje z pięciorga więzionych na Białorusi polskich działaczy zostało "deportowanych"do Polski – podała na Twitterze dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy. Informacje potwierdziło polskie MSZ.
Protest przeciwko białoruskiemu reżimowi, zdjęcie ilustracyjne Dziennikarze
Protest przeciwko białoruskiemu reżimowi, zdjęcie ilustracyjne / PAP/EPA/TIAGO PETINGA

„Według niepotwierdzonych ale wiarygodnych informacji 3 z 5 więzionych na Białorusi polskich działaczy zostało >>deportowanych<< do Polski. Przed granicą dano im papiery o zwolnieniu i zmuszono do podpisania oświadczenia o zakazie wyjazdu z Białorusi. Czyli –  powrócić nie mogą” – poinformował po godzinie 11 Romaszewska-Guzy.

Z informacji podanych przez dyrektor Biełsatu wynika, że chodzi o trzy dziennikarki – Irenę Biernacką, Marynę Tiszkowską i Annę Paniszewą. 

Jednocześnie Romaszewska-Guzy poinformowała, że dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut stanowczo odmówił  zgody na wywiezienie.

 

 

Interwencja MSZ

Po godzinie 12, do sprawy odniosło się polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

 

W oświadczeniu opublikowanym na stronie resortu napisano: "Na skutek działań polskich służb dyplomatyczno-konsularnych, 25 maja 2021 r. do Polski przyjechały działaczki mniejszości polskiej z Białorusi panie Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa",

Jak zapewnia MSZ "osobom tym udzielono niezbędnego wsparcia i zostały otoczone odpowiednią opieką".

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura