Związkowcy o sporze z Carrefour Polska: "Ten projekt to de facto nałożenie kagańca na związki zawodowe"

- W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono - mówią w wywiadzie Paweł Skowron, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o. i Alicja Forysiak, wiceprzewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o.
 Związkowcy o sporze z Carrefour Polska:
/ Mark Hillary / Flickr.com / CC BY-SA 2.0

– Od kiedy związkowcy z “Solidarności” działają w Carrefour Polska?

– W sieci handlowej Carrefour działamy od 2002 roku. Na początku było nas zaledwie 25 osób, ale w tej chwili mamy już około 1400 osób w naszej organizacji. Przewodniczącym „Solidarności” w Carrefour Polska jest Paweł Skowron, a jego zastępcą Alicja Forysiak.

– Jak na przestrzeni lat wyglądały porozumienia zawarte z francuskim pracodawcą przez “S”?

– Pierwsze porozumienie na czas określony zawarliśmy z Carrefour Polska właśnie w roku 2002. To było czasowe porozumienie o współpracy pomiędzy Carrefour Polska a Związkiem Zawodowym NSZZ “Solidarność”. Drugie porozumienie zawarliśmy na okres dwuletni w 2005 roku. Następnie w 2007 roku zawarta została nowa umowa, ale już na czas nieokreślony. Początkowo sieć handlowa Carrefour Polska funkcjonowała w innej strukturze organizacyjnej, dlatego też istniały i funkcjonowały trzy organizacje związkowe "Solidarności", które połączyły się w momencie, gdy nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej Carrefour Polska.  

– Od 2020 roku pracodawca próbował przeprowadzić reorganizację w naszych zakładach pracy, polegającą na tym, że sieć sklepów Carrefour zostanie skonsolidowana, co z kolei pociągnie za sobą zwolnienia grupowe. Proces ten zaczął się w ubiegłym roku, ale został on wstrzymany dzięki naszemu oporowi. Carrefour Polska chce zmienić też organizacje pracy w hipermarketach i supermarketów w sposób niekorzystny dla pracowników, wprowadzając np. wielozadaniowość. Oznacza to, że każdy pracownik przestaje być odpowiedzialny za konkretny dział, czy obsługę kasy i musi robić wszystko, a więc zakres jego obowiązków znacznie się rozszerza.  

– Do marca 2021 roku trwały rozmowy z Carrefour Polska w tej sprawie, które jednak do niczego nie doprowadziły. Bowiem w czasie trwania negocjacji, pracodawca zaczął wprowadzać zmiany dotyczące regulacji pracy i płacy, bez uzgodnienia ich ze związkami zawodowymi. Z tego powodu negocjacje zostały przerwane. Umowa o współpracy pomiędzy Carrefour Polska a “Solidarnością” trwała wobec tego do marca 2021 roku i z tych powodów została nieformalnie zerwana. Zaznaczamy, że związki zawodowe nie otrzymały żadnego oficjalnego pisma od zarządu firmy w sprawie planowanych przez pracodawcę zmian, które oznaczają ograniczenie praw pracowniczych, a także związkowych. Zostaliśmy powiadomieni jedynie mailowo i telefonicznie o planach pracodawcy, co do nowej umowy. Trudno mówić w takiej sytuacji o dialogu.

– Co zawiera projekt nowej umowy sporządzonej przez Carrefour Polska?

– Pracodawca przedstawił projekt nowej umowy o współpracy ograniczającej m.in. prawa związkowe czy prawa pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zalecił nam na przykład, żeby w całej sieci hipermarketów i supermarketów Carrefour w Polsce funkcjonowało zaledwie siedmiu inspektorów pracy. Pracodawca chciał zatem wejść w kompetencje związku zawodowego. Zaproponował także, aby liczba osób uczestniczących w rozmowach z pracodawcą ze strony związków zawodowych, wynosiła nie więcej niż 3 osoby oraz dwóch ekspertów prawnych.  

– Uderzające jest również ograniczanie przez pracodawcę liczby osób objętych szczególną ochroną stosunku pracy, co narusza zapisy ustawy o związkach zawodowych. Ustawa określa liczbę osób chronionych w sposób proporcjonalny do osób zapisanych do związku zawodowego w danym zakładzie, tymczasem pracodawca chciałby sam wyznaczyć nam pewien limit. 

– Jesteśmy także zaniepokojeni rosnącą liczbą osób wykonujących prace w Carrefour Polska z ramienia firm zewnętrznych, którzy to pracownicy zastępują naszych kolegów i koleżanki. Pracodawca pozbywa się w ten sposób pracowników od wielu lat zatrudnionych w zakładach pracy Carrefour Polska - przeszkolonych i posiadających już znaczne doświadczenie. W naszej ocenie jest to polityka firmy, która szuka oszczędności - niestety kosztem pracowników.  

– Pracownicy poddawani są presji ze strony pracodawcy, a nowa umowa utrudniałaby związkom zawodowym działalność, polegającą na uniemożliwianiu kontaktu z pracownikami w miejscach, takich jak stołówki, palarnie czy pomieszczenia socjalne. Ten projekt to de facto nałożenie kagańca na związki zawodowe.  

– Jeszcze w 2019 roku otrzymywaliśmy komunikaty w zupełnie innym tonie. Wystarczy zacytować jedną z wiadomości wysłaną przez Carrefour Polska do pracowników z jednego z hipermarketów tej sieci, która zapraszała ich na spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych podczas "Otwartych Drzwi": "Jesteśmy przekonani, że wszyscy pracownicy powinni mieć możliwość zapoznania się z informacją o roli związków zawodowych. Wierzymy, że w ten sposób potwierdzamy poszanowanie praw każdego człowieka do zrzeszania się".

– Czy pracodawca próbował prowadzić dialog ze związkami?

– W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono.

– Jak państwo jako związkowcy reagują na tę sytuację?

– Na pewno nie zostawimy pracowników samych sobie. Będziemy starali się do nich dotrzeć, by wesprzeć ich, a także przekazywać im na bieżąco informacje na temat tej sytuacji i poczynionych w niej postępów. Działamy w różny sposób. Dla przykładu, w dniach 14, 15 i 16 czerwca wraz z organizatorem Zarządem Regionu Gdańskiego “S”, weszliśmy do sklepów Carrefour w Gdańsku i Sopocie, by porozmawiać bezpośrednio z pracownikami na hali sprzedaży. Rozmawialiśmy z nimi o ich problemach, w tym szczególnie o ciężkiej sytuacji, w jakiej znaleźli się w związku z zagrożeniem rozwiązania z nimi stosunku pracy. Promowaliśmy też nasz związek zawodowy. Wspieramy pracowników również proponując im pomoc prawną. Ponadto zwróciliśmy się do wszystkich Regionów "Solidarności", aby udzielili pomocy każdemu pracownikowi, którego Carrefour Polska zwolni lub zmieni mu warunki pracy czy płacy. Chcemy za to wsparcie bardzo podziękować.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pomiędzy tweetem Tuska a artykułem Onetu na jego temat, minęły... dwie minuty Wiadomości
Pomiędzy tweetem Tuska a artykułem Onetu na jego temat, minęły... dwie minuty

W poniedziałek portal Onet.pl opublikował artykuł, w którym napisano, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa Orlenu ostrzegały Daniela Obajtka przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A., podejrzewanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah. Sprawę natychmiast wykorzystał Donald Tusk.

Protest rolników na granicy z Ukrainą zawieszony z ostatniej chwili
Protest rolników na granicy z Ukrainą zawieszony

Wczoraj zawieszono ostatni protest rolników na granicy z Ukrainą w Hrebennem. Jak powiedział Tysol.pl Mirosław Kowalik, organizator protestu, burmistrz Lubyczy Królewskiej Marek Łuszczyński, nie wyraził zgody na dalszą blokadę przejścia. Organizatorzy nie mówią jednak o końcu swojej walki.

Von der Leyen staje murem za Zielonym Ładem: Takie jest dziś prawo, taka jest konieczność z ostatniej chwili
Von der Leyen staje murem za Zielonym Ładem: "Takie jest dziś prawo, taka jest konieczność"

Ubiegająca się o drugą kadencję przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w poniedziałek w debacie wyborczej broniła Europejskiego Zielonego Ładu. W jej ocenie nie jest on zagrożeniem dla konkurencyjności europejskiej gospodarki, ale jest do niej kluczem.

Paweł Jędrzejewski: pushbacki na granicy z Białorusią mają się świetnie, gdzie są celebryci? Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: pushbacki na granicy z Białorusią mają się świetnie, gdzie są celebryci?

Co jest przyczyną, że obecnie rządzący postępują z ludźmi starającymi się sforsować granicę z Białorusią identycznie jak ich poprzednicy?

Wyborcy koalicji 13 grudnia wściekli po publikacji o odłożeniu budowy CPK z ostatniej chwili
Wyborcy koalicji 13 grudnia wściekli po publikacji o odłożeniu budowy CPK

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona – poinformowała "Gazeta Wyborcza". Tuż po publikacji artykułu w sieci wybuchła burza.

Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji z ostatniej chwili
Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji

Były oficer armii niemieckiej przyznał się w poniedziałek przed sądem do szpiegowania na rzecz Rosji. W pierwszym dniu procesu swój czyn tłumaczył chęcią uniknięcia wojny nuklearnej na Ukrainie. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. To odwracanie kota ogonem z ostatniej chwili
Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. "To odwracanie kota ogonem"

– Jesteśmy świadkami odwracania kota ogonem. Być może swoim radykalizmem i protestami społecznymi siły lewicowo-libealne próbują stworzyć wrażenie, że wszystkie partie konserwatywne są proputinowskie – twierdzi europoseł PiS Witold Waszczykowski.

GW: Budowa CPK odłożona z ostatniej chwili
"GW": Budowa CPK odłożona

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona. Wracają inwestycje na Lotnisku Chopina, którego przepustowość kosztem 2,4 mld zł wzrośnie do 30 mln pasażerów rocznie. Część samolotów ma być przeniesiona do Modlina, Radomia i Łodzi – informuje "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny z ostatniej chwili
Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.

Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz pilne
Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Organizatorzy finału WOŚP w styczniu 2019 r., gdy ciosy nożem zadano prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, a także sądzeni razem z nimi policjanci i urzędnik zostali prawomocnie uniewinnieni. Sąd podtrzymał wyrok skazujący wobec szefa firmy ochroniarskiej, a uchylił wobec kierownika ochrony.

REKLAMA

Związkowcy o sporze z Carrefour Polska: "Ten projekt to de facto nałożenie kagańca na związki zawodowe"

- W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono - mówią w wywiadzie Paweł Skowron, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o. i Alicja Forysiak, wiceprzewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o.
 Związkowcy o sporze z Carrefour Polska:
/ Mark Hillary / Flickr.com / CC BY-SA 2.0

– Od kiedy związkowcy z “Solidarności” działają w Carrefour Polska?

– W sieci handlowej Carrefour działamy od 2002 roku. Na początku było nas zaledwie 25 osób, ale w tej chwili mamy już około 1400 osób w naszej organizacji. Przewodniczącym „Solidarności” w Carrefour Polska jest Paweł Skowron, a jego zastępcą Alicja Forysiak.

– Jak na przestrzeni lat wyglądały porozumienia zawarte z francuskim pracodawcą przez “S”?

– Pierwsze porozumienie na czas określony zawarliśmy z Carrefour Polska właśnie w roku 2002. To było czasowe porozumienie o współpracy pomiędzy Carrefour Polska a Związkiem Zawodowym NSZZ “Solidarność”. Drugie porozumienie zawarliśmy na okres dwuletni w 2005 roku. Następnie w 2007 roku zawarta została nowa umowa, ale już na czas nieokreślony. Początkowo sieć handlowa Carrefour Polska funkcjonowała w innej strukturze organizacyjnej, dlatego też istniały i funkcjonowały trzy organizacje związkowe "Solidarności", które połączyły się w momencie, gdy nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej Carrefour Polska.  

– Od 2020 roku pracodawca próbował przeprowadzić reorganizację w naszych zakładach pracy, polegającą na tym, że sieć sklepów Carrefour zostanie skonsolidowana, co z kolei pociągnie za sobą zwolnienia grupowe. Proces ten zaczął się w ubiegłym roku, ale został on wstrzymany dzięki naszemu oporowi. Carrefour Polska chce zmienić też organizacje pracy w hipermarketach i supermarketów w sposób niekorzystny dla pracowników, wprowadzając np. wielozadaniowość. Oznacza to, że każdy pracownik przestaje być odpowiedzialny za konkretny dział, czy obsługę kasy i musi robić wszystko, a więc zakres jego obowiązków znacznie się rozszerza.  

– Do marca 2021 roku trwały rozmowy z Carrefour Polska w tej sprawie, które jednak do niczego nie doprowadziły. Bowiem w czasie trwania negocjacji, pracodawca zaczął wprowadzać zmiany dotyczące regulacji pracy i płacy, bez uzgodnienia ich ze związkami zawodowymi. Z tego powodu negocjacje zostały przerwane. Umowa o współpracy pomiędzy Carrefour Polska a “Solidarnością” trwała wobec tego do marca 2021 roku i z tych powodów została nieformalnie zerwana. Zaznaczamy, że związki zawodowe nie otrzymały żadnego oficjalnego pisma od zarządu firmy w sprawie planowanych przez pracodawcę zmian, które oznaczają ograniczenie praw pracowniczych, a także związkowych. Zostaliśmy powiadomieni jedynie mailowo i telefonicznie o planach pracodawcy, co do nowej umowy. Trudno mówić w takiej sytuacji o dialogu.

– Co zawiera projekt nowej umowy sporządzonej przez Carrefour Polska?

– Pracodawca przedstawił projekt nowej umowy o współpracy ograniczającej m.in. prawa związkowe czy prawa pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zalecił nam na przykład, żeby w całej sieci hipermarketów i supermarketów Carrefour w Polsce funkcjonowało zaledwie siedmiu inspektorów pracy. Pracodawca chciał zatem wejść w kompetencje związku zawodowego. Zaproponował także, aby liczba osób uczestniczących w rozmowach z pracodawcą ze strony związków zawodowych, wynosiła nie więcej niż 3 osoby oraz dwóch ekspertów prawnych.  

– Uderzające jest również ograniczanie przez pracodawcę liczby osób objętych szczególną ochroną stosunku pracy, co narusza zapisy ustawy o związkach zawodowych. Ustawa określa liczbę osób chronionych w sposób proporcjonalny do osób zapisanych do związku zawodowego w danym zakładzie, tymczasem pracodawca chciałby sam wyznaczyć nam pewien limit. 

– Jesteśmy także zaniepokojeni rosnącą liczbą osób wykonujących prace w Carrefour Polska z ramienia firm zewnętrznych, którzy to pracownicy zastępują naszych kolegów i koleżanki. Pracodawca pozbywa się w ten sposób pracowników od wielu lat zatrudnionych w zakładach pracy Carrefour Polska - przeszkolonych i posiadających już znaczne doświadczenie. W naszej ocenie jest to polityka firmy, która szuka oszczędności - niestety kosztem pracowników.  

– Pracownicy poddawani są presji ze strony pracodawcy, a nowa umowa utrudniałaby związkom zawodowym działalność, polegającą na uniemożliwianiu kontaktu z pracownikami w miejscach, takich jak stołówki, palarnie czy pomieszczenia socjalne. Ten projekt to de facto nałożenie kagańca na związki zawodowe.  

– Jeszcze w 2019 roku otrzymywaliśmy komunikaty w zupełnie innym tonie. Wystarczy zacytować jedną z wiadomości wysłaną przez Carrefour Polska do pracowników z jednego z hipermarketów tej sieci, która zapraszała ich na spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych podczas "Otwartych Drzwi": "Jesteśmy przekonani, że wszyscy pracownicy powinni mieć możliwość zapoznania się z informacją o roli związków zawodowych. Wierzymy, że w ten sposób potwierdzamy poszanowanie praw każdego człowieka do zrzeszania się".

– Czy pracodawca próbował prowadzić dialog ze związkami?

– W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono.

– Jak państwo jako związkowcy reagują na tę sytuację?

– Na pewno nie zostawimy pracowników samych sobie. Będziemy starali się do nich dotrzeć, by wesprzeć ich, a także przekazywać im na bieżąco informacje na temat tej sytuacji i poczynionych w niej postępów. Działamy w różny sposób. Dla przykładu, w dniach 14, 15 i 16 czerwca wraz z organizatorem Zarządem Regionu Gdańskiego “S”, weszliśmy do sklepów Carrefour w Gdańsku i Sopocie, by porozmawiać bezpośrednio z pracownikami na hali sprzedaży. Rozmawialiśmy z nimi o ich problemach, w tym szczególnie o ciężkiej sytuacji, w jakiej znaleźli się w związku z zagrożeniem rozwiązania z nimi stosunku pracy. Promowaliśmy też nasz związek zawodowy. Wspieramy pracowników również proponując im pomoc prawną. Ponadto zwróciliśmy się do wszystkich Regionów "Solidarności", aby udzielili pomocy każdemu pracownikowi, którego Carrefour Polska zwolni lub zmieni mu warunki pracy czy płacy. Chcemy za to wsparcie bardzo podziękować.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe