Związkowcy o sporze z Carrefour Polska: "Ten projekt to de facto nałożenie kagańca na związki zawodowe"

- W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono - mówią w wywiadzie Paweł Skowron, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o. i Alicja Forysiak, wiceprzewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o.
 Związkowcy o sporze z Carrefour Polska:
/ Mark Hillary / Flickr.com / CC BY-SA 2.0

– Od kiedy związkowcy z “Solidarności” działają w Carrefour Polska?

– W sieci handlowej Carrefour działamy od 2002 roku. Na początku było nas zaledwie 25 osób, ale w tej chwili mamy już około 1400 osób w naszej organizacji. Przewodniczącym „Solidarności” w Carrefour Polska jest Paweł Skowron, a jego zastępcą Alicja Forysiak.

– Jak na przestrzeni lat wyglądały porozumienia zawarte z francuskim pracodawcą przez “S”?

– Pierwsze porozumienie na czas określony zawarliśmy z Carrefour Polska właśnie w roku 2002. To było czasowe porozumienie o współpracy pomiędzy Carrefour Polska a Związkiem Zawodowym NSZZ “Solidarność”. Drugie porozumienie zawarliśmy na okres dwuletni w 2005 roku. Następnie w 2007 roku zawarta została nowa umowa, ale już na czas nieokreślony. Początkowo sieć handlowa Carrefour Polska funkcjonowała w innej strukturze organizacyjnej, dlatego też istniały i funkcjonowały trzy organizacje związkowe "Solidarności", które połączyły się w momencie, gdy nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej Carrefour Polska.  

– Od 2020 roku pracodawca próbował przeprowadzić reorganizację w naszych zakładach pracy, polegającą na tym, że sieć sklepów Carrefour zostanie skonsolidowana, co z kolei pociągnie za sobą zwolnienia grupowe. Proces ten zaczął się w ubiegłym roku, ale został on wstrzymany dzięki naszemu oporowi. Carrefour Polska chce zmienić też organizacje pracy w hipermarketach i supermarketów w sposób niekorzystny dla pracowników, wprowadzając np. wielozadaniowość. Oznacza to, że każdy pracownik przestaje być odpowiedzialny za konkretny dział, czy obsługę kasy i musi robić wszystko, a więc zakres jego obowiązków znacznie się rozszerza.  

– Do marca 2021 roku trwały rozmowy z Carrefour Polska w tej sprawie, które jednak do niczego nie doprowadziły. Bowiem w czasie trwania negocjacji, pracodawca zaczął wprowadzać zmiany dotyczące regulacji pracy i płacy, bez uzgodnienia ich ze związkami zawodowymi. Z tego powodu negocjacje zostały przerwane. Umowa o współpracy pomiędzy Carrefour Polska a “Solidarnością” trwała wobec tego do marca 2021 roku i z tych powodów została nieformalnie zerwana. Zaznaczamy, że związki zawodowe nie otrzymały żadnego oficjalnego pisma od zarządu firmy w sprawie planowanych przez pracodawcę zmian, które oznaczają ograniczenie praw pracowniczych, a także związkowych. Zostaliśmy powiadomieni jedynie mailowo i telefonicznie o planach pracodawcy, co do nowej umowy. Trudno mówić w takiej sytuacji o dialogu.

– Co zawiera projekt nowej umowy sporządzonej przez Carrefour Polska?

– Pracodawca przedstawił projekt nowej umowy o współpracy ograniczającej m.in. prawa związkowe czy prawa pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zalecił nam na przykład, żeby w całej sieci hipermarketów i supermarketów Carrefour w Polsce funkcjonowało zaledwie siedmiu inspektorów pracy. Pracodawca chciał zatem wejść w kompetencje związku zawodowego. Zaproponował także, aby liczba osób uczestniczących w rozmowach z pracodawcą ze strony związków zawodowych, wynosiła nie więcej niż 3 osoby oraz dwóch ekspertów prawnych.  

– Uderzające jest również ograniczanie przez pracodawcę liczby osób objętych szczególną ochroną stosunku pracy, co narusza zapisy ustawy o związkach zawodowych. Ustawa określa liczbę osób chronionych w sposób proporcjonalny do osób zapisanych do związku zawodowego w danym zakładzie, tymczasem pracodawca chciałby sam wyznaczyć nam pewien limit. 

– Jesteśmy także zaniepokojeni rosnącą liczbą osób wykonujących prace w Carrefour Polska z ramienia firm zewnętrznych, którzy to pracownicy zastępują naszych kolegów i koleżanki. Pracodawca pozbywa się w ten sposób pracowników od wielu lat zatrudnionych w zakładach pracy Carrefour Polska - przeszkolonych i posiadających już znaczne doświadczenie. W naszej ocenie jest to polityka firmy, która szuka oszczędności - niestety kosztem pracowników.  

– Pracownicy poddawani są presji ze strony pracodawcy, a nowa umowa utrudniałaby związkom zawodowym działalność, polegającą na uniemożliwianiu kontaktu z pracownikami w miejscach, takich jak stołówki, palarnie czy pomieszczenia socjalne. Ten projekt to de facto nałożenie kagańca na związki zawodowe.  

– Jeszcze w 2019 roku otrzymywaliśmy komunikaty w zupełnie innym tonie. Wystarczy zacytować jedną z wiadomości wysłaną przez Carrefour Polska do pracowników z jednego z hipermarketów tej sieci, która zapraszała ich na spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych podczas "Otwartych Drzwi": "Jesteśmy przekonani, że wszyscy pracownicy powinni mieć możliwość zapoznania się z informacją o roli związków zawodowych. Wierzymy, że w ten sposób potwierdzamy poszanowanie praw każdego człowieka do zrzeszania się".

– Czy pracodawca próbował prowadzić dialog ze związkami?

– W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono.

– Jak państwo jako związkowcy reagują na tę sytuację?

– Na pewno nie zostawimy pracowników samych sobie. Będziemy starali się do nich dotrzeć, by wesprzeć ich, a także przekazywać im na bieżąco informacje na temat tej sytuacji i poczynionych w niej postępów. Działamy w różny sposób. Dla przykładu, w dniach 14, 15 i 16 czerwca wraz z organizatorem Zarządem Regionu Gdańskiego “S”, weszliśmy do sklepów Carrefour w Gdańsku i Sopocie, by porozmawiać bezpośrednio z pracownikami na hali sprzedaży. Rozmawialiśmy z nimi o ich problemach, w tym szczególnie o ciężkiej sytuacji, w jakiej znaleźli się w związku z zagrożeniem rozwiązania z nimi stosunku pracy. Promowaliśmy też nasz związek zawodowy. Wspieramy pracowników również proponując im pomoc prawną. Ponadto zwróciliśmy się do wszystkich Regionów "Solidarności", aby udzielili pomocy każdemu pracownikowi, którego Carrefour Polska zwolni lub zmieni mu warunki pracy czy płacy. Chcemy za to wsparcie bardzo podziękować.


 

POLECANE
Ogromny pożar w Mińsku Mazowieckim z ostatniej chwili
Ogromny pożar w Mińsku Mazowieckim

W niedzielę wieczorem, 13 lipca, w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowiecki) wybuchł ogromny pożar. Na miejsce jedzie 10 zastępów straży pożarnej.

Mentzen do posłów PO: Wycofuję zaproszenia dla was z ostatniej chwili
Mentzen do posłów PO: Wycofuję zaproszenia dla was

Lider Konfederacji Sławomir Mentzen ogłosił niedawno zmianę formuły cyklu spotkań "Piwo z Mentzenem" – wraz z nim mieli uczestniczyć w dyskusji posłowie z różnych partii politycznych. W niedzielę Mentzen ogłosił, że politycy PO zaczęli "stawiać warunki".

Grafzero: Polskie bestsellery 2025 (pierwsze półrocze) z ostatniej chwili
Grafzero: Polskie bestsellery 2025 (pierwsze półrocze)

Połowa 2025 roku już za nami. Co nowego na polskim rynku książki? Czy pojawiły się jakieś nowe tytuły, czy stare bestsellery trzymają się nadal? Grafzero vlog literacki prezentuje dane sprzedażowe i dzieli się przewidywaniami dotyczącymi przyszłości polskiego rynku książki.

Kula ognia. Katastrofa samolotu pod Londynem z ostatniej chwili
"Kula ognia". Katastrofa samolotu pod Londynem

Na lotnisku w Southend w Wielkiej Brytanii rozbił się mały samolot. Świadkowie relacjonują, że po uderzeniu pojawiła się "kula ognia".

Zachował się prawidłowo. Koalicjant Tuska ucina narrację o sfałszowanych wyborach z ostatniej chwili
"Zachował się prawidłowo". Koalicjant Tuska ucina narrację o "sfałszowanych wyborach"

"Szymon Hołownia uznał uchwałę Sądu Najwyższego i podpisał postanowienie - zachował się prawidłowo" – oświadczył wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ucinając tym samym narrację o "sfałszowanych wyborach".

Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Warszawie Wiadomości
Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Warszawie

W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka.. Jak przyznały, ze zdarzeniem tym wiązało się wiele emocji.

Rusza sprzedaż nowego paliwa. Orlen wydał komunikat z ostatniej chwili
Rusza sprzedaż nowego paliwa. Orlen wydał komunikat

Samoloty startujące z lotnisk w Warszawie, Krakowie i Katowicach mogą już tankować alternatywnym paliwem lotniczym (SAF) – informuje spółka Orlen.

Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Nowe informacje z ostatniej chwili
Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Nowe informacje

Doświadczony himalaista Waldemar Kowalewski, który został poszkodowany w piątek w wyniku zejścia lawiny z Broad Peak (8051 m) w Karakorum, jest sprowadzany na dół przez Szerpów. Informację potwierdził PAP Bogusław Magrel, prezes Polskiego Klubu Alpejskiego, który rano był w kontakcie z wspinaczem.

Ostaszewska o nielegalnych imigrantach: Wielu z nich to lekarze i ekonomiści z ostatniej chwili
Ostaszewska o nielegalnych imigrantach: "Wielu z nich to lekarze i ekonomiści"

– Najprostsi ludzie boją się takiej podróży, bo wiedzą, że sobie w niej nie poradzą. Wiele z tych osób to są pielęgniarki, lekarze, ekonomiści – twierdzi aktorka Maja Ostaszewska

Nowe nazwisko w Tańcu z gwiazdami. Znana aktorka dołącza do obsady Wiadomości
Nowe nazwisko w "Tańcu z gwiazdami". Znana aktorka dołącza do obsady

Jesień w Polsacie zapowiada się naprawdę ekscytująco. Wszystko za sprawą 17. edycji popularnego programu "Taniec z gwiazdami", który już we wrześniu powróci na ekrany. Z każdym kolejnym tygodniem poznajemy kolejne nazwiska uczestników. W niedzielę produkcja ogłosiła udział kolejnej osoby

REKLAMA

Związkowcy o sporze z Carrefour Polska: "Ten projekt to de facto nałożenie kagańca na związki zawodowe"

- W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono - mówią w wywiadzie Paweł Skowron, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o. i Alicja Forysiak, wiceprzewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o.
 Związkowcy o sporze z Carrefour Polska:
/ Mark Hillary / Flickr.com / CC BY-SA 2.0

– Od kiedy związkowcy z “Solidarności” działają w Carrefour Polska?

– W sieci handlowej Carrefour działamy od 2002 roku. Na początku było nas zaledwie 25 osób, ale w tej chwili mamy już około 1400 osób w naszej organizacji. Przewodniczącym „Solidarności” w Carrefour Polska jest Paweł Skowron, a jego zastępcą Alicja Forysiak.

– Jak na przestrzeni lat wyglądały porozumienia zawarte z francuskim pracodawcą przez “S”?

– Pierwsze porozumienie na czas określony zawarliśmy z Carrefour Polska właśnie w roku 2002. To było czasowe porozumienie o współpracy pomiędzy Carrefour Polska a Związkiem Zawodowym NSZZ “Solidarność”. Drugie porozumienie zawarliśmy na okres dwuletni w 2005 roku. Następnie w 2007 roku zawarta została nowa umowa, ale już na czas nieokreślony. Początkowo sieć handlowa Carrefour Polska funkcjonowała w innej strukturze organizacyjnej, dlatego też istniały i funkcjonowały trzy organizacje związkowe "Solidarności", które połączyły się w momencie, gdy nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej Carrefour Polska.  

– Od 2020 roku pracodawca próbował przeprowadzić reorganizację w naszych zakładach pracy, polegającą na tym, że sieć sklepów Carrefour zostanie skonsolidowana, co z kolei pociągnie za sobą zwolnienia grupowe. Proces ten zaczął się w ubiegłym roku, ale został on wstrzymany dzięki naszemu oporowi. Carrefour Polska chce zmienić też organizacje pracy w hipermarketach i supermarketów w sposób niekorzystny dla pracowników, wprowadzając np. wielozadaniowość. Oznacza to, że każdy pracownik przestaje być odpowiedzialny za konkretny dział, czy obsługę kasy i musi robić wszystko, a więc zakres jego obowiązków znacznie się rozszerza.  

– Do marca 2021 roku trwały rozmowy z Carrefour Polska w tej sprawie, które jednak do niczego nie doprowadziły. Bowiem w czasie trwania negocjacji, pracodawca zaczął wprowadzać zmiany dotyczące regulacji pracy i płacy, bez uzgodnienia ich ze związkami zawodowymi. Z tego powodu negocjacje zostały przerwane. Umowa o współpracy pomiędzy Carrefour Polska a “Solidarnością” trwała wobec tego do marca 2021 roku i z tych powodów została nieformalnie zerwana. Zaznaczamy, że związki zawodowe nie otrzymały żadnego oficjalnego pisma od zarządu firmy w sprawie planowanych przez pracodawcę zmian, które oznaczają ograniczenie praw pracowniczych, a także związkowych. Zostaliśmy powiadomieni jedynie mailowo i telefonicznie o planach pracodawcy, co do nowej umowy. Trudno mówić w takiej sytuacji o dialogu.

– Co zawiera projekt nowej umowy sporządzonej przez Carrefour Polska?

– Pracodawca przedstawił projekt nowej umowy o współpracy ograniczającej m.in. prawa związkowe czy prawa pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zalecił nam na przykład, żeby w całej sieci hipermarketów i supermarketów Carrefour w Polsce funkcjonowało zaledwie siedmiu inspektorów pracy. Pracodawca chciał zatem wejść w kompetencje związku zawodowego. Zaproponował także, aby liczba osób uczestniczących w rozmowach z pracodawcą ze strony związków zawodowych, wynosiła nie więcej niż 3 osoby oraz dwóch ekspertów prawnych.  

– Uderzające jest również ograniczanie przez pracodawcę liczby osób objętych szczególną ochroną stosunku pracy, co narusza zapisy ustawy o związkach zawodowych. Ustawa określa liczbę osób chronionych w sposób proporcjonalny do osób zapisanych do związku zawodowego w danym zakładzie, tymczasem pracodawca chciałby sam wyznaczyć nam pewien limit. 

– Jesteśmy także zaniepokojeni rosnącą liczbą osób wykonujących prace w Carrefour Polska z ramienia firm zewnętrznych, którzy to pracownicy zastępują naszych kolegów i koleżanki. Pracodawca pozbywa się w ten sposób pracowników od wielu lat zatrudnionych w zakładach pracy Carrefour Polska - przeszkolonych i posiadających już znaczne doświadczenie. W naszej ocenie jest to polityka firmy, która szuka oszczędności - niestety kosztem pracowników.  

– Pracownicy poddawani są presji ze strony pracodawcy, a nowa umowa utrudniałaby związkom zawodowym działalność, polegającą na uniemożliwianiu kontaktu z pracownikami w miejscach, takich jak stołówki, palarnie czy pomieszczenia socjalne. Ten projekt to de facto nałożenie kagańca na związki zawodowe.  

– Jeszcze w 2019 roku otrzymywaliśmy komunikaty w zupełnie innym tonie. Wystarczy zacytować jedną z wiadomości wysłaną przez Carrefour Polska do pracowników z jednego z hipermarketów tej sieci, która zapraszała ich na spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych podczas "Otwartych Drzwi": "Jesteśmy przekonani, że wszyscy pracownicy powinni mieć możliwość zapoznania się z informacją o roli związków zawodowych. Wierzymy, że w ten sposób potwierdzamy poszanowanie praw każdego człowieka do zrzeszania się".

– Czy pracodawca próbował prowadzić dialog ze związkami?

– W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono.

– Jak państwo jako związkowcy reagują na tę sytuację?

– Na pewno nie zostawimy pracowników samych sobie. Będziemy starali się do nich dotrzeć, by wesprzeć ich, a także przekazywać im na bieżąco informacje na temat tej sytuacji i poczynionych w niej postępów. Działamy w różny sposób. Dla przykładu, w dniach 14, 15 i 16 czerwca wraz z organizatorem Zarządem Regionu Gdańskiego “S”, weszliśmy do sklepów Carrefour w Gdańsku i Sopocie, by porozmawiać bezpośrednio z pracownikami na hali sprzedaży. Rozmawialiśmy z nimi o ich problemach, w tym szczególnie o ciężkiej sytuacji, w jakiej znaleźli się w związku z zagrożeniem rozwiązania z nimi stosunku pracy. Promowaliśmy też nasz związek zawodowy. Wspieramy pracowników również proponując im pomoc prawną. Ponadto zwróciliśmy się do wszystkich Regionów "Solidarności", aby udzielili pomocy każdemu pracownikowi, którego Carrefour Polska zwolni lub zmieni mu warunki pracy czy płacy. Chcemy za to wsparcie bardzo podziękować.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe