Ziobro: Opozycja za wszelką cenę nie chce wybrać RPO

Senat nie wyraził w piątek zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.
Jak komentował na antenie radia RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, takie działanie opozycji w Senacie wskazuje, że przeciwnicy partii rządzącej „za wszelką cenę nie chcą wybrać RPO”
– Pozytywnego wyniku za szóstym razem raczej się nie spodziewam – dodał polityk.
💬 Zbigniew Ziobro w #GoscZiemcaRMF: Lidia Staroń była kandydatem kompromisowym i niezależnym. @RMF24pl
— Gość Ziemca w RMF FM (@GoscZiemcaRMF) June 19, 2021
Ziobro stwierdził także, że jego zdaniem Lidia Staroń była kandydatem kompromisowym i niezależnym.
– Widzę obstrukcję i złą wolę opozycji, z takim nastawieniem trudno będzie wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich – podkreślił dalej minister.
Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.